Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Apple iPad 2

- - - - -
  • Please log in to reply
411 replies to this topic

#37
BlackDay

BlackDay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 02.11.2008
Fondatorul Apple a declarat că în 2010, mai exact în cele nouă luni de la lansarea tabletei, au fost vândute peste 15 milioane de iPad-uri, Apple ocupând astfel o cotă de piață de peste 90%.

http://www.zf.ro/bus...ie-foto-8025625

#38
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008

View PostDragoss91, on 3rd March 2011, 01:40, said:

Cand a aparut primul iPad majoritatea utilizatorilor s-au plans ca nu are usb , acum apare iPad 2 si tot nu are usb , cei de la Apple sunt ignoranti .
Cei de la apple sint orice dar nu ignoranti, si strategia lor de piata se pare ca functioneaza mai mult decit bine, iar produsele lor se devalorizeaza mult mai putin si mai incet decit ale concurentei.
Ia de exemplu primul iphone, si vezi cit costa unul bine intretinut sh, si vezi pretul la care s-a stabilizat de mai bine de 2 ani cu toate lipsurile si limitarile lui. Eu inca folosesc zilnic unul, si sint mai mult decit multumit de el.
Si asta spune tot, conteaza ca cei care dau banii sa fie multumiti. Specificatiile hardware nu au o legatura directa cu gradul de usabilitate al unui anumit produs.

#39
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
Când a apărut primul iPad, întreg internetul vuia cum că n-are USB, n-are camere video/foto, n-are aparat de făcut clătite atașat, n-are 5 sloturi PCI și unul PCI-ex, n-are leduri albastre și instalație de pom.
La 9 luni după lansare, același ”internet” au cumpărat aprox. 15 milioane bucăți. Concurența, cu porturi USB, dual cameras etc. au vândut de 10 ori mai puțin, în cel mai optimist caz.

Eu zic că iPad 2 o să se vândă foarte-foarte bine...

#40
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

Quote

Apple might make more money selling just the iPad2 Smart Covers than Motorola will make with the Xoom.


#41
raiiar

raiiar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,568
  • Înscris: 30.11.2002
evident ca se va vinde foarte bine. probabil ca o jucarie d-asta ma va face sa ma reapuc de citit carti. sau cancan pe WC. clar una din ele.

#42
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006

View Posthubbabub1601, on 3rd March 2011, 13:27, said:

Când a apărut primul iPad, întreg internetul vuia cum că n-are USB, n-are camere video/foto, n-are aparat de făcut clătite atașat, n-are 5 sloturi PCI și unul PCI-ex, n-are leduri albastre și instalație de pom.
La 9 luni după lansare, același ”internet” au cumpărat aprox. 15 milioane bucăți. Concurența, cu porturi USB, dual cameras etc. au vândut de 10 ori mai puțin, în cel mai optimist caz.

Eu zic că iPad 2 o să se vândă foarte-foarte bine...
Vedem de acu... Android 3 (optimizat pt. tablete abia a fost lansat) ;)

#43
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostFlorinbv, on 3rd March 2011, 13:44, said:

Vedem de acu... Android 3 (optimizat pt. tablete abia a fost lansat) ;)

Sper ca asta să însemne ceva. Știi tu, concurență, calitate și preț mai bun pentru useri.

Dar dacă ne uităm în istoria recentă, precedentele îmi suțin ”teoria” cum că și anul ăsta, pe piața tablet, o să existe un singur jucător.

Abera un coleg, oarecare, pe un topic din arie cum că Android a depășit în un an cota de piață câștigată de iOS în 3-4 ani. Perfect corect. Android pe 500 de modele, iOS pe 3 modele. Punct.
Același lucru se aplică și la tablete :)

#44
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

Quote

Când a apărut primul iPad, întreg internetul vuia cum că n-are USB, n-are camere video/foto, n-are aparat de făcut clătite atașat, n-are 5 sloturi PCI și unul PCI-ex, n-are leduri albastre și instalație de pom.
La 9 luni după lansare, același ”internet” au cumpărat aprox. 15 milioane bucăți. Concurența, cu porturi USB, dual cameras etc. au vândut de 10 ori mai puțin, în cel mai optimist caz.

Eu zic că iPad 2 o să se vândă foarte-foarte bine...
ce te face sa crezi ca nu vindeau dublu daca aveau usb, camere si aparat de clatite? :w00t:

#45
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Posthubbabub1601, on 3rd March 2011, 11:49, said:

Dar dacă ne uităm în istoria recentă, precedentele îmi suțin ”teoria” cum că și anul ăsta, pe piața tablet, o să existe un singur jucător.
Esti prea orbit de Apple ca sa ajungi sa crezi una ca asta. Deocamdata uita-te la comparatia de mai jos si spune-mi cu ce se diferentiaza ( in bine, ca in rau cu multe ) iPad-ul de restul, in afara de rezolutia ecranului care este mai mica ca la restul si de aspect-ratio-ul, care, la fel, este de toata jena. Eu nu imi inchipui cum un om bine cu capul ar alege iPad-ul dintre iPad, Motorola Xoom, Samsung Galaxy Tab 10 si LG Optimus Tab.

View Posthubbabub1601, on 3rd March 2011, 11:27, said:

Concurența, cu porturi USB, dual cameras etc. au vândut de 10 ori mai puțin, în cel mai optimist caz.
Eu zic că iPad 2 o să se vândă foarte-foarte bine...
Care concurenta? A fost aproape inexistenta anul trecut. Vedem anul asta.
Eu zic ca nu.

Attached Files



#46
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008
Uite romanii pe ce dau banii, si cica e criza. :rolleyes:

De curiozitate, ce faceti cu televizoru ala cand il cumparati? va jucati snake touch-screen pe wc cu el?

Daca apple ar lansa maine un cac*t, s-ar inghesui lumea sa cumpere.

Edited by oauzor, 03 March 2011 - 16:01.


#47
tkd29

tkd29

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,231
  • Înscris: 01.09.2003
Pai vanzarile te contrazic, care este cea mai vanduta tableta de pana acum..cu toate limitarile ei? Astea inseamna ca sunt 15 milioane de nebuni ?"

#48
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Posttkd29, on 3rd March 2011, 14:03, said:

Astea inseamna ca sunt 15 milioane de nebuni ?"
In toata lumea? Sunt de 10x mai multi :lol:

#49
Disturber

Disturber

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 02.12.2007
Din cate stiu, parca au vrut sa-l scoata ceva mai tarziu pe piata, dar au hotarat totusi ca acesta sa fie momentul. Trebuie pusa intrebarea oare de ce vroiau sa-l scoata mai tarziu? Nu cumva erau mici probleme de soft\hard ce trebuiau fixate?

#50
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostMosotti, on 3rd March 2011, 15:52, said:

ce te face sa crezi ca nu vindeau dublu daca aveau usb, camere si aparat de clatite? :w00t:

Ah, perfect de acord, se cumpăra în draci și dacă avea clătito-matic(TM- vreau să ajung la OSIM cu denumirea :) )
Încercam să spun că s-a vândut în draci în ciuda limitărilor, sunt convins că ai înțeles :)

@MUR_IONUT - nu-s deloc orbit de Apple cum nu-s orbit nici de Moto, Samsung etc. Dacă tu încă nu realizezi că ăștia domină fără drept de apel o piață, în ciuda tuturor ”lipsurilor”, cum vă place vouă, băieții și fetele liberi de constrângeri Apple-iene :) (mă refer la cei ce apreciază Android ca și mainstream OS), înseamnă că există o serioasă barieră în comunicare.

Să nu uităm că pe piața actuală, există DOAR iPad, nu și iPad 2 (dacă nu mă înșel, va fi disponibil peste o săptămână). În aceeași piață există și Galaxy Tab și Moto Xoom. Hai, lăsăm XOOM-ul deoparte, că-i nou apărut și n-a avut timp să se încălzească. Dar Tab-ul prea-lăudat, care are și usebeuri, și ecran panoramic, și Android (heh..) camere, telefon (de șapte țoli, ce-i drept :) ) reprezintă mai puțin decât volumul de vânzări pentru husele de iPad...

I rest my case, cred că doar o persoană aflată în teribilă negare poate aprecia cum că toți cei ce am ales iPad suntem ”persoane fără cap”. O să trec și peste jignirea indirectă (adresată foarte direct, ce-i drept). Aproape 15 milioane de persoane ”fără cap” au cumpărat iPad. Ce-ți spune asta?

L.E. - Discuția, evident, s-a abătut de la subiect. Eu zic să revenim pe topicul ăsta în martie 2012, să vedem atunci ce spun statisticile :)

Edited by hubbabub1601, 03 March 2011 - 16:15.


#51
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Eu daca imi revin din situatia financiara de kk in care ma gasesc momentan, imi cumpar un ipad 2 fara sa ma uit macar la concurenta.
Cind mi-am cumparat primul iphone, nici nu stiam prea bine ce e aia apple, nu ma interesase vreodata.
Dupa ce am vazut ce bine lucrat este, si ce intuitiv e totul, am cumparat si un MBP pentru mine, apoi un macbook alb pentru prietena mea de atunci.
Au trecut aproape trei ani de atunci, si ambele laptopuri merg la fel de bine ca in prima zi, ambele merg aproximativ non-stop, folosite pe post de desktop replacement. Inutil sa mentionez ca nu ma mai intereseaza de atunci ce versiune de win mai este pe piata, si ce minuni stie sa faca.
Iphone-ul cumparat atunci, merge bine mersi inca, isi face treaba cu brio, chiar daca au aparut citeva modele mai noi si mai capabile, inca este un telefon de incredere.
Deci, avind treburile astea clare in cap, de ce as schimba o companie ale carei produse ma satisfac pe deplin? De ce m-as uita la un telefon samsung, sau la o tableta samsung?
Eu si multi altii vrem sa mearga bine. Daca la asta se mai adauga si un ambalaj placut ochiului, este excelent. Dpdv hardware nu sint cele mai tari, nici tabletele apple, nici laptopurile lor. Si nici taman ieftine.
Irelevant, atita timp cit fac ceea ce am eu nevoie sa faca, si o fac intr-un mod placut, fara batai de cap inutile.
Asta este cu siguranta motivatia majoritatii celor care dau banii pe produsele acestei companii. De ce sa-mi pierd timpul customizind, optimizind, curatind un sistem de operare, cind timpul ala il pot folosi pentru mine, pentru a ma bucura de o plimbare, de o companie placuta, sau de orice altceva?

Edited by dan78rom, 03 March 2011 - 16:45.


#52
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
Am vauzt mai devreme conferinta de presa a lui Steve Jobs despre iPad 2, mi-a placut atat prezentarea cat si produsul.

Singurul care se apropie de Apple in ceea ce priveste calitatea si suportul e HTC dar din pacate nu are un SO propriu bun.
Ar fi fost excelent un HTC Desire S cu SO Bada 2.0.

Android pierde mult pentru ca nu are un UI mai reusit (fiecare producator isi pune UI prost optimizat peste el cu exceptia HTC) si prin faptul ca Google nu verifica aplicatiile care sunt adaugate in market.

Edited by Just_Cavalli, 03 March 2011 - 16:48.


#53
oauzor

oauzor

    Active Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,409
  • Înscris: 25.10.2008

View Posttkd29, on 3rd March 2011, 16:03, said:

Pai vanzarile te contrazic, care este cea mai vanduta tableta de pana acum..cu toate limitarile ei? Astea inseamna ca sunt 15 milioane de nebuni ?"

Defapt, multi cumpara brandul nu produsul in sine. Eu sincer nu sunt fan apple (dupa cum se observa), scot multe produse cu limitari aiurea, la pret triplu fatza de concurenta, si unele produs, ca ipad 2, useless.

#54
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View Postoauzor, on 3rd March 2011, 16:58, said:

Defapt, multi cumpara brandul nu produsul in sine. Eu sincer nu sunt fan apple (dupa cum se observa), scot multe produse cu limitari aiurea, la pret triplu fatza de concurenta, si unele produs, ca ipad 2, useless.
Tu nu intelegi filozofia Apple!

Pentru Apple conteaza stabilitatea, suportul si calitatea produselor iar pentru asta scoti mai multi bani din buzunar daca vrei.

Edited by Just_Cavalli, 03 March 2011 - 17:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate