Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7063 replies to this topic

#73
aliki

aliki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.03.2006

 laurentis, on May 14 2006, 09:32, said:

Lexi, ne-a ajutat foarte mult ce ne-ai spus , eram aproape sa platim avans cu Max57 dar ne-am razgandit :clapping:

Acum  suntem cam dezorientati asa ca orice sfaturi sau impresii din partea ta sunt binevenite, mai ales ca nu am vrea sa renuntam la Thassos. Ideea este ca preferam sa platim mai mult decat sa avem parte de conditii proaste sau mancare aiurea. In anii anteriori am fost in Platamonas unde conditiile si mancarea au fost foarte bune si nu am vrea sa fim dezamagiti in Thassos. Se pare ca in afara de max 57 si europa travel alte agentii nu  mai ofera Thassos ( cel putin din Bucuresti). Cunosti daca Eurovoyages ofera prin Anna Beach si bufet suedez?

Inca o data multumiri!

Si eu am tot cautat pe net oferte pentru Thassos. Am gasit la alte 2 agentii, Elysee Turism si Carvan Travel in statiunea Skala Prinos la hotel de 3*. Nu stiu insa nimic despre ele si mi-ar prinde bine si alte pareri.

#74
crissa

crissa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 03.05.2006

 aliki, on May 14 2006, 22:01, said:

Si eu am tot cautat pe net oferte pentru Thassos. Am gasit la alte 2 agentii, Elysee Turism si Carvan Travel in statiunea Skala Prinos la hotel de 3*. Nu stiu insa nimic despre ele si mi-ar prinde bine si alte pareri.
incearca si uitate si la ofertele sindgaz.ro .
au oferte in insula thassos si poti vedea si poze de la hotelurile unde se cazeaza .
noi incercam in iunie sa mergem prin ei la h.ioannis golden beach in zona scala-potamia ,speram sa fie frumos chiar si cu epava esuata in apropiere .
ofertele nu se adreseaza doar celor ce lucreaza in domeniu

#75
laurentis

laurentis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.05.2006

 lexi, on May 14 2006, 11:56, said:

Nu cred ca exista sistemul de bufet la Anna beach, insa portiile sunt imense. Era 6 euro meniul care cuprinde un fel principal, cartofi prajiti, salata si inghetata sau cafea. Mancarea e gatita de familia proprietarului hotelului si e foarte foarte buna. Am mai mancat si prin alte parti, dar nicaieri nu mi s-a parut la fel de bun ca la Anna beach.

Eu va sfatuiesc sa mergeti cu Eurovoyages, cei de la Europa Travel au dat multe tepe anul trecut : autocar stricat pe drum, cazare in vile, nu toti turistii aveau locuri... In plus, din cate stiu Europa Travel organizeaza sejur in Potos, care este o statiune mai mica, nu se compara cu Limenaria. Nici plaja nu e prea grozava.

Si eu ma gandesc serios sa mai merg odata anul acesta prin Eurovoyages, poate in toamna :D


Lexi, tu ai mai fost cu Eurovoyages in vacanta sau doar ai de gand?

#76
aliki

aliki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.03.2006

 crissa, on May 15 2006, 18:11, said:

incearca si uitate si la ofertele sindgaz.ro .
au oferte in insula thassos si poti vedea si poze de la hotelurile unde se cazeaza .
noi incercam in iunie sa mergem prin ei la h.ioannis golden beach in zona scala-potamia ,speram sa fie frumos chiar si cu epava esuata in apropiere .
ofertele nu se adreseaza doar celor ce lucreaza in domeniu

Multumesc. Mi-ar fi placut si in Peloponez, stii cumva daca pot lua de la ei si transport cu autocarul pana acolo?

#77
lexi

lexi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 30.08.2005

 laurentis, on May 15 2006, 20:04, said:

Lexi, tu ai mai fost cu Eurovoyages in vacanta sau doar ai de gand?

Am fost anul trecut cu Eurotime, si anul acesta am inteles de la proprietarul Anna Beach ca directorul de la Eurotime si-a facut alta firma - Eurovoyages. Anul trecut a fost perfect, nu am avut nimic de reprosat, de-asta as avea incredere sa merg si anul acesta  :D  

Din pacate e din ce in ce mai greu sa ai incredere intr-o agentie de turism. Am vazut spre exemplu foarte multe oferte in Corfu, insa daca ma uit pe net, pozele atat de frumoase din pliante nu sunt de fapt din statiunea in care se face cazarea, si poti avea surpriza sa te trezesti undeva unde nu exista plaja, ci numai port si stanci... Trebuie sa verifici de 10 ori inainte sa-ti alegi o oferta. Si cand te gandesti ca muncesti un an de zile, visezi cateva luni la pozele frumoase din pliante si te gandesti la vacanta de vis pe care o sa o ai, dupa care ajungi acolo si nimic nu e cum ti-ai imaginat...  :confuzzled:

#78
crissa

crissa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 03.05.2006

 aliki, on May 15 2006, 22:38, said:

Multumesc. Mi-ar fi placut si in Peloponez, stii cumva daca pot lua de la ei si transport cu autocarul pana acolo?
din pacate nu stiu detalii despre transport.
cel mai bine sa suni direct la firma sa intrebi

#79
laurentis

laurentis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.05.2006

 lexi, on May 16 2006, 10:59, said:

Am fost anul trecut cu Eurotime, si anul acesta am inteles de la proprietarul Anna Beach ca directorul de la Eurotime si-a facut alta firma - Eurovoyages. Anul trecut a fost perfect, nu am avut nimic de reprosat, de-asta as avea incredere sa merg si anul acesta  :D  

Din pacate e din ce in ce mai greu sa ai incredere intr-o agentie de turism. Am vazut spre exemplu foarte multe oferte in Corfu, insa daca ma uit pe net, pozele atat de frumoase din pliante nu sunt de fapt din statiunea in care se face cazarea, si poti avea surpriza sa te trezesti undeva unde nu exista plaja, ci numai port si stanci... Trebuie sa verifici de 10 ori inainte sa-ti alegi o oferta. Si cand te gandesti ca muncesti un an de zile, visezi cateva luni la pozele frumoase din pliante si te gandesti la vacanta de vis pe care o sa o ai, dupa care ajungi acolo si nimic nu e cum ti-ai imaginat...  :confuzzled:


Deci e clar atunci de ce te tot intreb de atatea ori despre agentii :D . E clar acum si pentru mine de ce nu mai gasesc firma Eurotime  :lol:  Din pacate ai perfecta dreptate privind modul agentiilor de a face turism, iar in ceea ce priveste Thassos oferta este extrem de restransa, in afara de Hotel Papagheorghiu si Anna Beach, respectiv niste vile prin Potos cu Europa Travel nu ai ce sa alegi...cat in ceea ce priveste transportul pe cont propriu este destul de incomod- cu toate ca asta ar fi solutia cea mai buna pt o vacanta reusita: evitarea agentiei de turism!

#80
Tzeposul

Tzeposul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 17.05.2006
Ma gandeam ca daca mai e cineva interesat sa mearga in Thassos in 17-19 iunie cu masina, pe cont propriu am putea sa obtinem si un pret mai bun si sa ne si distram mai bine impreuna. Nu mai vorbesc de traversarea Bulgariei......

#81
gabird

gabird

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 02.02.2006
Eu merg in Thassos. Plec pe 24 iunie si intentionez sa trec pe la Bechet, daca se poate, daca nu pe la Calafat. Am facut deja rezervarea

#82
GABIDANA

GABIDANA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.01.2006
Salutare tuturor!
Tocmai am facut formalitatile pentru a trimite un avans pentru a face o rezervare la Hotel Muragio in Skala Potamia in Thassos.
Voi pleca pe 01.08.2006 cu masina personala asa ca daca mai merge cineva in acceasi perioada ar fi foarte bine  :peacefingers: . Voi merge impreuna cu sotia si cu baietelul nostru de 5 ani.
Cei care ati mai fost in Thassos , va rog sa-mi spuneti daca am facut o alegere buna-statiune , hotel ?
Pe site-ul Traveller' Guide sau cam asa ceva am gasit referinte bune despre Hotel Muragio.Voi ce credeti ?
Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre !!! :worthy:

#83
panel

panel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 27.11.2005

 GABIDANA, on May 20 2006, 13:30, said:

Salutare tuturor!
Tocmai am facut formalitatile pentru a trimite un avans pentru a face o rezervare la Hotel Muragio in Skala Potamia in Thassos.
Voi pleca pe 01.08.2006 cu masina personala asa ca daca mai merge cineva in acceasi perioada ar fi foarte bine  :peacefingers: . Voi merge impreuna cu sotia si cu baietelul nostru de 5 ani.
Cei care ati mai fost in Thassos , va rog sa-mi spuneti daca am facut o alegere buna-statiune , hotel ?
Pe site-ul Traveller' Guide sau cam asa ceva am gasit referinte bune despre Hotel Muragio.Voi ce credeti ?
Multumesc anticipat pentru raspunsurile voastre !!! :worthy:

Plec pe 22 iunie la acelasi hotel. Am discutat si despre nava esuata si se prea poate sa o mute repede de acolo...oricum transporta bumbac si este cam la 1 mila de plaja din zona Mouragio.

#84
teodosie

teodosie

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.05.2006
Dragilor,

urmaresc de ceva timp discutiile de pe forum si vad ca unii dintre voi stiti foarte multe despre Thassos. Informatiile de aici m-au ajutat sa ma decid si voi merge acolo la sfarsitul verii.

Intrebare: stie cineva ceva despre urmatoarele hoteluri - RODON HOUSE, Limenaria sau EMERALD Hotel, Golden Beach?
Intentionez sa fac rezervare prin internet fiindca voi merge cu masina. Ceva sugestii in legatura cu asta???

Multumesc

#85
Daria_C

Daria_C

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.05.2006
Buna,

Ne-am facut planuri de vacanta pentru vara cu insula Thassos, hotel Rachoni Bay, din localitatea Skala Rachoni.
A mai fost cineva acolo? Stiti ceva despre hotel?
I-am gasit prin agentia MBSTravel care par ok.

By the way puteti gasi info despre insula si plaje pe www.thassos-island.com!

Numai bine,
Daria

#86
GABIDANA

GABIDANA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 07.01.2006

 panel, on May 20 2006, 22:30, said:

Plec pe 22 iunie la acelasi hotel. Am discutat si despre nava esuata si se prea poate sa o mute repede de acolo...oricum transporta bumbac si este cam la 1 mila de plaja din zona Mouragio.

Salutare ! :peacefingers:
Imi pare bine ca si altcineva va merge la hotel Muragio  :clapping: si te-as ruga ca la intoarcere sa ne spui si noua impresiile , atat despre locatia aleasa cat si despre insula.
Tu cum ai facut rezervarea - printr-o agentie sau direct cu proprietarii ?
Cum vei pleca- cu autocar sau cu masina proprie ?
Astept cu nerabdare raspunsurile tale.
Iti urez sa ai un concediu placut si de neuitat !!! B)

#87
panel

panel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 27.11.2005

 GABIDANA, on May 26 2006, 20:19, said:

Salutare ! :peacefingers:
Imi pare bine ca si altcineva va merge la hotel Muragio  :clapping: si te-as ruga ca la intoarcere sa ne spui si noua impresiile , atat despre locatia aleasa cat si despre insula.
Tu cum ai facut rezervarea - printr-o agentie sau direct cu proprietarii ?
Cum vei pleca- cu autocar sau cu masina proprie ?
Astept cu nerabdare raspunsurile tale.
Iti urez sa ai un concediu placut si de neuitat !!! B)


Am vorbit direct cu proprietara. Mi-a dat toate informatiile de care am avut nevoie si in curand o sa ne comunice orarul ferry-boat-urilor, pentru ca mergem cu masina.

#88
egox

egox

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 12.05.2006

 panel, on May 27 2006, 13:23, said:

Am vorbit direct cu proprietara. Mi-a dat toate informatiile de care am avut nevoie si in curand o sa ne comunice orarul ferry-boat-urilor, pentru ca mergem cu masina.

http://thassos-sched...es/ferrysen.htm

#89
doly

doly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.05.2006

 lexi, on May 13 2006, 16:38, said:

Pozele din hotel arata foarte bine, nimic de zis, asa ni s-a parut si noua... Dar politica agentiei este sa repartizeze acele camere numai turistilor care achizitioneaza tot pachetul de mese si excursii optionale. In caz contrar, cazarea se face intr-una din "minunatele" camere 101, 201, 301, 401, 501 si 601 care sunt mici, au vedere partial la mare daca te chinui sa iesi peste "balconul" lat de 30 de centimetri (asta bineinteles daca nu cazi prin scandurile putrezite din podeaua balconului). Daca nu faci eforturi sa vezi marea, e bine, poti admira casa in paragina a vecinului, precum si o curte plina de balarii.

Trebuie precizat ca aceste camere au, dupa cum scrie pe site-ul agentiei "un singur pat , dar cu posibilitatea de a se monta si al doilea pat ". Al doilea pat se trage insa de sub primul si nu este la acelasi nivel...

Mobilierul este vechi si vai de el, prosoapele erau murdare, pline de pete ciudate, iar daca vrei sa stai pe WC, nu ai alta solutie decat cu picioarele in cada de dus, pentru ca sunt lipite.

Dupa atata "reclama" facuta camerei, presupun ca te gandesti ca cea mai buna solutie este sa achizitionezi pachetul de masa si servicii optionale. Iti doresc mult noroc in cazul in care faci asta : noi am cumparat doar micul dejun format in prima zi dintr-un crenvusti Frankfurt, o felie de cascaval, un ou, 2 cutiute de unt si 2 de gem. "Cafeaua" era facuta din plic 3 intr-unu (cred ca dintr-un plic au facut 2 cani). A doua zi aproape la fel, numai ca a disparut cascavalul, oul parea vechi si era crapat, iar crenvustiul la fel. Bine ca nu am incercat si masa de pranz si cina...

Cat despre cele 3 optionale, "seara" greceasca incepe la ora 14 si se termina la ora 19 - vin mult, mancare mai deloc, iar muzica era greceasca manelizata sau mai stii-invers :D. Turul insulei se face din goana autocarului, cu doar 4 opriri, si nu in locurile cele mai frumoase. E mult mai rentabil sa inchiriezi o masina si sa nu depinzi de nimeni (e destul de ieftin in Thassos). Cu vaporasul e frumos daca e soare, daca e furtuna, mai bine nu... nu se stie cat mai rezista :D

Daca dupa toate astea iti vine cheful sa faci vreo sugestie sau reclamatie patronului agentiei Max 57 (care vine si el in Thassos cu aproape fiecare grup), mai bine te abtii. Singura replica pe care o vei primi este "3 euro, ai dat pe micul dejun, ce te asteptai la banii astia ?". Presupun ca la fel va spune si despre hotel, la 69 de euro pe saptamana ce poti sa ceri...

Concluzia : e frumos in Thassos, dar nu cu Max 57.
am fost si eu in thassos cu max57 la hotel papagheorghiu ; lexi nu sunt adevarate toate ce spui

#90
doly

doly

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 28.05.2006

 lexi, on May 13 2006, 16:38, said:

Pozele din hotel arata foarte bine, nimic de zis, asa ni s-a parut si noua... Dar politica agentiei este sa repartizeze acele camere numai turistilor care achizitioneaza tot pachetul de mese si excursii optionale. In caz contrar, cazarea se face intr-una din "minunatele" camere 101, 201, 301, 401, 501 si 601 care sunt mici, au vedere partial la mare daca te chinui sa iesi peste "balconul" lat de 30 de centimetri (asta bineinteles daca nu cazi prin scandurile putrezite din podeaua balconului). Daca nu faci eforturi sa vezi marea, e bine, poti admira casa in paragina a vecinului, precum si o curte plina de balarii.

Trebuie precizat ca aceste camere au, dupa cum scrie pe site-ul agentiei "un singur pat , dar cu posibilitatea de a se monta si al doilea pat ". Al doilea pat se trage insa de sub primul si nu este la acelasi nivel...

Mobilierul este vechi si vai de el, prosoapele erau murdare, pline de pete ciudate, iar daca vrei sa stai pe WC, nu ai alta solutie decat cu picioarele in cada de dus, pentru ca sunt lipite.

Dupa atata "reclama" facuta camerei, presupun ca te gandesti ca cea mai buna solutie este sa achizitionezi pachetul de masa si servicii optionale. Iti doresc mult noroc in cazul in care faci asta : noi am cumparat doar micul dejun format in prima zi dintr-un crenvusti Frankfurt, o felie de cascaval, un ou, 2 cutiute de unt si 2 de gem. "Cafeaua" era facuta din plic 3 intr-unu (cred ca dintr-un plic au facut 2 cani). A doua zi aproape la fel, numai ca a disparut cascavalul, oul parea vechi si era crapat, iar crenvustiul la fel. Bine ca nu am incercat si masa de pranz si cina...

Cat despre cele 3 optionale, "seara" greceasca incepe la ora 14 si se termina la ora 19 - vin mult, mancare mai deloc, iar muzica era greceasca manelizata sau mai stii-invers :D. Turul insulei se face din goana autocarului, cu doar 4 opriri, si nu in locurile cele mai frumoase. E mult mai rentabil sa inchiriezi o masina si sa nu depinzi de nimeni (e destul de ieftin in Thassos). Cu vaporasul e frumos daca e soare, daca e furtuna, mai bine nu... nu se stie cat mai rezista :D

Daca dupa toate astea iti vine cheful sa faci vreo sugestie sau reclamatie patronului agentiei Max 57 (care vine si el in Thassos cu aproape fiecare grup), mai bine te abtii. Singura replica pe care o vei primi este "3 euro, ai dat pe micul dejun, ce te asteptai la banii astia ?". Presupun ca la fel va spune si despre hotel, la 69 de euro pe saptamana ce poti sa ceri...

Concluzia : e frumos in Thassos, dar nu cu Max 57.
lexi , nu sunt de acord cu tine

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate