Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7063 replies to this topic

#7021
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View Postalmona, on 17th February 2010, 11:36, said:

Si cei care nu pot sa-si asigure singuri transportul la un pret decent pt ca nu au masina, nu au permis ori nu se incumeta sa conduca atata drum ce sa faca, autostopul. Cazarea nu e problema, dar cu ce sa ajunga acolo? Cand gasesti bilet la autocar, nu e libera camera, cand e libera camera, nu mai sunt locuri in autocar.

sunt solutii si in acest caz, nu pot spune pt ca nu m-a interesat acest aspect. noi vorbeam de agentii nu de firmele de transport. daca suni din timp la firma de transport nu cred ca nu vei gasi loc in autocar, parerea mea, asa cum eu am facut rezervare cu 6 luni inainte la cazare. daca se doreste orice se poate, daca nu vrei sa te agiti 2-3 zile platesti.

#7022
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
In ceea ce priveste alegerea turism individual versus agentie turism, imi permit sa emit cateva pareri, fara a avea pretentia de a detine adevarul absolut.

1. Nu-mi place sa fiu pacalit. De aceea am mai multa incredere in parerile turistilor vis-a-vis de cazare, locatii, etc, decat in prezentarile mirobolante ale agentiilor.
2. Pe toate siturile de rezervari, booking.com, yeego.co, etc, gasesti parerile si comentariile celor care au fost in respectivele hoteluri.
3. Diferentele de pret. Luati ca exemplu oferta pentru Bulgaria a agentiilor romane si apoi intrati pe booking.com la acelasi hotel si veti observa diferenta.

Cel mai important !!!!

In Romania nu sunt agentii de turism in adevaratul sens al cuvantului.

O adevarat agentie de turism, contacteaza la inceputul anului locuri in diferite locatii, plateste un avans pentru acestea si apoi datorita faptului ca astfel are discount, le revinde persoanelor fizice. In Romania, "agentiile" abia dupa ce au cerere de oferta, contacteaza locatiile respective si desigur ca acelea nu le fac absolut nici un discount.

PS. In zilele noastre, cand orice tara civilizata ( deci nu este vorba si de Romanai) ai toate informatiile necesare pe situri specializate, cand ...... Un exemplu. In mai plec la Londra. Mi-am rezervat hotelul prin booking.com, biletele de avion Blue Air le-am cumparat pe net, biletele de easy.bus Luton- Londra, le-am cumparat deja pe net, London Pass ( unde ai si un ghid cu 124 pagini) l-am cumparat pe net, etc, etc.  De ce as avea nevoie de agentie de turism  cand toate informatiile le-am gasit tot aici pe forum. softpedia, iar cand am avut nelamuriri, am postat si in max 1 zi, un forumist care fuse se acolo, m-a lamurit cu lux de amanunte ?

Edited by Jerome4, 17 February 2010 - 12:47.


#7023
recul

recul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 15.06.2008

View Postalmona, on 17th February 2010, 11:36, said:

Si cei care nu pot sa-si asigure singuri transportul la un pret decent pt ca nu au masina, nu au permis ori nu se incumeta sa conduca atata drum ce sa faca, autostopul. Cazarea nu e problema, dar cu ce sa ajunga acolo? Cand gasesti bilet la autocar, nu e libera camera, cand e libera camera, nu mai sunt locuri in autocar.

aici, adevarat, este o problema...desi nu am auzit de turist care sa fii ajuns pe insula si sa fie nevoit sa doarma sub cerul liber! cazare gasesti oricand, poate chiar la niste preturi tip last minute. dar daca gasesti oferte bune la agentii, poti sa le onorezi, de altfel, daca mergi cu autocarul, sigur vei tine minte acea calatorie! ganduri bune!


View PostJerome4, on 17th February 2010, 12:28, said:

O adevarat agentie de turism, contacteaza la inceputul anului locuri in diferite locatii, plateste un avans pentru acestea si apoi datorita faptului ca astfel are discount, le revinde persoanelor fizice. In Romania, "agentiile" abia dupa ce au cerere de oferta, contacteaza locatiile respective si desigur ca acelea nu le fac absolut nici un discount.

asta am incercat si eu sa spun, ideea e sa iti ofere un pret apropiat de rezervarea directa, nu cu 20% mai mare!

#7024
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Am spus cu cevaa posturi in urma care e problema agentiilor. Ei preiau camerele in avans dar nu direct ci prin intermediul agentiilor locale. Parca Mythos si inca una. Si fiecare trebuia sa aiba profit.
Sunt niste conventii cel putin la nivel UE daca nu international - o agentie de turism din afara unei tari nu poate avea activitate pe teritoriul altei tari si la fel si cu ghizii. Asa ca sunt obligate sa lucreze cu agentii locale si ghizi locali. Desi cel putin in Thassos am vazut ca sunt ghizi romani angajati de agentiile locale si acreditati local.
Acum, fiecare isi alege cum doreste.

#7025
mitu334993

mitu334993

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 07.03.2009
Salutare ,
Stau si citesc tot felul de chestii , dar nimic din ceea ce ma intereseaza :
CINE A FOST LA Studiourile SEMELI sau la Hotel ANNA - STUDIOS & APARTAMENT , ambele din Skala Potamia  poate sa-mi dea si mie niste informatii ???
Hai sa ne informam unii pe altii , hai sa ne ajutam , parerile pro si contra isi au rolul lor , dar cind sunt prea multe .....
Inca o data va rog ,

Studiourile SEMELI ( din spatele Hotelului Kamelia ) si Hotel ANNA Studios & Apartm , ambele din Skala Potamia.
Multumesc !

#7026
claud20012

claud20012

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 13.08.2007

View PostSeb, on 17th February 2010, 09:27, said:

Exista persoane care nu au timp sa se intereseze de cazare pe cont propriu sau nu se descurca singuri cu organizarea excursiei sau vor sa aiba pe cine da vina in cazul unor neplaceri de exemplu. Pentru acestia s-au infiintat agentiile de turism.

In plus mai sunt cei care sunt oameni stresati, sau oameni care au pe cineva mai stresat langa ei (cazul meu) care se intreaba ce fac daca se intampla ceva pe drum, adica in cazul meu, ce facem daca imi lovesc sau imi loveste careva masina. Daca se strica autocarul, pierzi cateva ore, 1 zi, se repara sau vine altul, in caz ca sunt probleme cu masina personala....... s-a cam dus vacanta. M-am gandit si sa merg cu autocarul, cu o firma de transport, dar pe siteul atlassib am vazut ca o cursa Sibiu-Salonik si retur, pentru 2 persoane costa 260 euro, adica enorm de mult.
Asa ca, in momentul de fata am 3 posibilitati: merg cu o agentie de turism, imi conving jumatatea sa mergem cu masina(cam greu), sau merg pe cont propriu si caut o destinatie pentru care am cursa directa cu avionul (si sunt sanse sa fac asta, ca e mai comod si nu e nici mult mai scump)

#7027
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Am citit pe aici ca ar fi curse de autobuz din Salonic in Kavala. In cazul asta ar fi posibila si varianta (cu bataie de cap ce-i drept si nu stiu cat de scumpa) avion in Salonic, autobuz Salonic-Kavala si ferryboat Kavala-Skala Prinos.

@mitu334993
De Semeli Studios din Skala Potamia sigur s-a scris pe aici. Din pacate search-ul in cadrul acestui topic nu functioneaza corect (posibil din cauza ca s-au sters posturi din acest topic).

#7028
nikk0

nikk0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.02.2010
Buna! Am nevoie urgenta de ajutorul vostru!Vreau sa merg Thassos vara asta si nu stiu ce hotel sa aleg!Mai mergem cu inca un cuplu si lor le place Rachony Bay dar am gasit doar feed-back-uri negative despre el...:(

#7029
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

View Postnikk0, on 17th February 2010, 21:53, said:

Buna! Am nevoie urgenta de ajutorul vostru!Vreau sa merg Thassos vara asta si nu stiu ce hotel sa aleg!Mai mergem cu inca un cuplu si lor le place Rachony Bay dar am gasit doar feed-back-uri negative despre el...:(
pai, si ai citit si tu forumul asta??? sunt zeci,sute de cazari interesante...

#7030
cupcake

cupcake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 25.04.2009

View PostSeb, on 17th February 2010, 21:38, said:

Am citit pe aici ca ar fi curse de autobuz din Salonic in Kavala. In cazul asta ar fi posibila si varianta (cu bataie de cap ce-i drept si nu stiu cat de scumpa) avion in Salonic, autobuz Salonic-Kavala si ferryboat Kavala-Skala Prinos.


am citit tot aici pe forum ca exista variante si pentru bucuresti -atena,si apoi atena-chrissopouli parca.pentru avion.
iar din chrissopouli este autobuz si pentru kavala si pentru keramoti
dar suna cam complicat ecuatia asta

#7031
FlorinAndrei

FlorinAndrei

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 08.10.2007

View Postnikk0, on 17th February 2010, 21:53, said:

Buna! Am nevoie urgenta de ajutorul vostru!Vreau sa merg Thassos vara asta si nu stiu ce hotel sa aleg!Mai mergem cu inca un cuplu si lor le place Rachony Bay dar am gasit doar feed-back-uri negative despre el...:(

Buna si voua,

Noi am stat la hotelul Aegean Sun din Skala Rachoni, am pus pe acest forum mai multe mesaje si poze de acolo.
Conditii f bune, mic dejun pe saturate. Aruncati si voi o privire la acest hotel si la zona inconjuratoare :-)

Succes mai departe.

spam.spam

#7032
nikk0

nikk0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.02.2010
Tot citesc de ceva vreme...ma ajuta destul de mult mesajele voastre...

#7033
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

View Postmitu334993, on 17th February 2010, 19:44, said:

Salutare ,
Stau si citesc tot felul de chestii , dar nimic din ceea ce ma intereseaza :
CINE A FOST LA Studiourile SEMELI sau la Hotel ANNA - STUDIOS & APARTAMENT , ambele din Skala Potamia poate sa-mi dea si mie niste informatii ???
Hai sa ne informam unii pe altii , hai sa ne ajutam , parerile pro si contra isi au rolul lor , dar cind sunt prea multe .....
Inca o data va rog ,

Studiourile SEMELI ( din spatele Hotelului Kamelia ) si Hotel ANNA Studios & Apartm , ambele din Skala Potamia.
Multumesc !


Ti-am dat un PM

View PostSeb, on 17th February 2010, 21:38, said:

Am citit pe aici ca ar fi curse de autobuz din Salonic in Kavala. In cazul asta ar fi posibila si varianta (cu bataie de cap ce-i drept si nu stiu cat de scumpa) avion in Salonic, autobuz Salonic-Kavala si ferryboat Kavala-Skala Prinos.


Estimativ Avion Bucuresti Salonic - 275 euro (dus - intors)
             Autobuz Salonic Kavala 37 eurox2  (dus-intors)
             Ferry  Kavala - Skala Prinos - 4.60 eurox2 (dus-intors)
             Skala Prinos - destinatie finala insula Thassos intre 2 si 5 euro (autobuz) sau taxi 1 euro/km eventual + taxa pt bagaje

#7034
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View Postalmona, on 18th February 2010, 08:23, said:

Ti-am dat un PM

nu-i frumos ceea ce faci! :nonobad:
trebuia sa postezi aici, poate sunt si altii interesati de una dintre cele 2 locatii.

#7035
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

View PostAlinE, on 18th February 2010, 08:57, said:

nu-i frumos ceea ce faci! :nonobad:
trebuia sa postezi aici, poate sunt si altii interesati de una dintre cele 2 locatii.


Stiam ca o sa mi-o iau, dar am respectat regaulamentul forumului. Nu pot sa dau aici link cu informatii le respective. Iti dau si tie daca vrei PM, dar nu risc sa iau bann.
Mai mult, asa cum am spus mai sus, eu nu am fost cazata acolo si impresiile nu sunt ale mele. Nu-mi permit sa iau cu copy/paste munca omului s-o pun aici. ca nici asta nu-i frumos.

Edited by almona, 18 February 2010 - 09:20.


#7036
almona

almona

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.08.2006

View PostAlinE, on 18th February 2010, 08:57, said:

nu-i frumos ceea ce faci! :nonobad:
trebuia sa postezi aici, poate sunt si altii interesati de una dintre cele 2 locatii.


Uite, ca sa nu ma mai certi :P

Pe un alt forum, cineva spune:
"Am stat la Kamelia in perioada 2-9 iulie 2009. Rezervarea am facut-o pe net, am dat un avans de 25% iar pretul a fost de 58 euro pe noapte cu mic dejun pentru camera care se poate vedea si pe site-ul hotelului. Hotelul este cochet, cu o gradina superba cu flori si gazon (pozele de pe internet sunt facute de un profesionist, pentru ca este mai mic in realitate), insa cred ca este cel mai frumos din Skala Potamia, datorita arhitecturii de piatra maro si mai ales a luminilor aprinse seara in toata gradina.

Camerele sunt dotate cu paturi duble, frigider, ac, un sifonier cam mic, tv, balcon cu masuta si scaune + sarma pentru rufe iar baia fie cu cadita fie cu dus, foehn (foarte util).

La intrare in curte exista un dus pentru cei care vin de la plaja, exista locuri de parcare in curte (chiar mai multe locuri decat la un hotel la bulgari), cat si locuri de joaca pentru copii langa cladirea cu studiouri.

Hotelul este amplasat pe plaja, foarte aproape de plaja cu nisip fin a statiunii (la cca 50 m) unde intrarea este lina in mare. La 20 metri de hotel este Taverna Korali unde exista meniu in limba romana, mancarea este excelenta de-a dreptul si unde Thanasis, patronul tavernei te intampina extraordinar de frumos si are grija sa nu iti lipseasca nimic; preturile sunt foarte bune iar romanii au reducere 10% de la a doua vizita".

"La Semeli camerele sunt mai mari, dar majoritatea sunt la parter si nu au geamuri termopan, spre deosebire de Kamelia, tamplaria e de lemn dar nu exista doua straturi de geam ci doar unul.

   Existenta chicinetei va poate ajuta enorm daca sunteti pe economie, vacanta placuta! "

#7037
qwerty511

qwerty511

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 25.01.2008

View Postudnasur, on 15th February 2010, 19:14, said:

cat costa la zako .Orientativ inca nu mi-a raspuns la mail


am cerut preturile pe anul asta, solicitand perioada 29 august - 5 septembrie si mi-a raspuns Giorgos ca un studio costa 35E/noapte....mi se pare mult (mai mult ca anul trecut) si cred ca se poate negocia.

anul trecut, pentru perioada 2 - 9 sept., 1 studio era 25E/noapte si 1 apartam. era 30 (sau 35E).....

eventual, ca "element" de negociere, poti spune ca rezervi si platesti cu mult timp in avans.

#7038
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

posibil din cauza ca s-au sters posturi din acest topic).
Nu. E din cauza ca sunt cateva posturi puse pe invisible si decaleaza pe celelealte.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate