Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7063 replies to this topic

#3511
ninocikap

ninocikap

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 30.03.2009
noi plecam din Ploiesti, dar nu putem mai devreme decat spuneam ca suntem la o nunta...  :)

unde anume va cazati in Skala Potamia. Noi suntem la Posidonia Apartaments.

#3512
raitar

raitar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.10.2003
Stie cineva vreo pista de karting in Thassos sau Kavala?

#3513
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
N-am auzit de aºa ceva.... ºi am stat destul anul trecut ºi în Kavala ºi pe Thasos!!!

#3514
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007

View Postraitar, on May 8 2009, 09:17, said:

Stie cineva vreo pista de karting in Thassos sau Kavala?

Nu prea au pe unde sa faca asa ceva... la cum arata zona :)

#3515
raitar

raitar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.10.2003

View Postcopjob2000, on May 8 2009, 14:07, said:

N-am auzit de aºa ceva.... ºi am stat destul anul trecut ºi în Kavala ºi pe Thasos!!!


View Postatupi, on May 8 2009, 14:25, said:

Nu prea au pe unde sa faca asa ceva... la cum arata zona :)


Am incercat si eu ... :)... anul trecut am fost in Rhodos am gasit acolo o pista de Kart fantastica!

#3516
practik

practik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.05.2008

View Postraitar, on May 8 2009, 09:17, said:

Stie cineva vreo pista de karting in Thassos sau Kavala?


Nu, nici urma de asa ceva in Thassos! Skiathos-ul este destinatia perfecta pentru kart. Acum 2 ani cu greu m-am dezlipit de acea insula care este toata o adevarata pista de kart, atat sosea cat si drumuri off-road. Intamplator am intalnit acolo doi romani care venisera in Skiathos de pe alta insula pentru a se da cu kartul.
Anul trecut in Thassos deja planificasem 2-3 zile pt inchirierea unui kart dar nu ai unde, insula nu se preteaza la asa ceva. Iar de pista nici vb, cel putin gazda noastra nu stia nimic.

Edited by practik, 08 May 2009 - 17:22.


#3517
blue_wings

blue_wings

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 944
  • Înscris: 24.05.2007

View Postninocikap, on May 7 2009, 22:15, said:

noi plecam din Ploiesti, dar nu putem mai devreme decat spuneam ca suntem la o nunta...  :)

unde anume va cazati in Skala Potamia. Noi suntem la Posidonia Apartaments.

Noi la Studios Maria.

#3518
raitar

raitar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 255
  • Înscris: 02.10.2003

View Postpractik, on May 8 2009, 18:20, said:

Nu, nici urma de asa ceva in Thassos! Skiathos-ul este destinatia perfecta pentru kart. Acum 2 ani cu greu m-am dezlipit de acea insula care este toata o adevarata pista de kart, atat sosea cat si drumuri off-road. Intamplator am intalnit acolo doi romani care venisera in Skiathos de pe alta insula pentru a se da cu kartul.
Anul trecut in Thassos deja planificasem 2-3 zile pt inchirierea unui kart dar nu ai unde, insula nu se preteaza la asa ceva. Iar de pista nici vb, cel putin gazda noastra nu stia nimic.


ce lucruri interesante imi mai poti recomanda pt Thassos? exista vreo herghelie de exemplu?

#3519
peter the bullet

peter the bullet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 20.07.2007

View Postraitar, on May 9 2009, 12:47, said:

ce lucruri interesante imi mai poti recomanda pt Thassos? exista vreo herghelie de exemplu?
Iti recomand doar sa mergi in alta parte. Thassos este un paradis pentru turistii ce cauta doar putina liniste. Karting, echitatie si alte chestii pentru oameni ceva mai "posh" vei gasi in alta parte.Thassos este doar o oaza de verdeata , liniste si mancare traditionala.Eu unul sper sa ramana asa .....

#3520
practik

practik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.05.2008

View Postraitar, on May 9 2009, 12:47, said:

ce lucruri interesante imi mai poti recomanda pt Thassos? exista vreo herghelie de exemplu?


Sorry, te dezamagesc si la capitolul asta, nu cred ca este. In schimb poti inchiria un ATV 4X4 si poti cutreiera muntii pana spre varfuri. Va fi o adevarata provocare atat ca dificultate cat si in a te descurca cu locatarii zonei: tauri sau tapi de toata frumusetea care se uita destul de furios la tine -)). Tot un sport extrem este si inotatul pana la insula din fata plajei Bradis Beach, asa ca stai linistit, ai ce face daca vrei sa te experimentezi lucruri noi.

#3521
adipit

adipit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 05.05.2007
m-am decis sa merg vara asta in thassos, momentan sunt doar pela pagina 67 de citit dar am innebunit nu reusesc sa ma decid asupra cazarii sub nici o forma.
suntem 2 cupluri tineri, 23-25 ani si as dorii cateva recomandari.
unii sustin ca potos e de tineret, altii ca e doar un sat, cluburi de noapte in limenas sau limenaria, etc
e o varza la mine in cap inca si se contureaza ideea ca merita golden beach si paradise beach cel mai mult.
poate cineva sa treaca usor in revista potos-ul, limenaria, limenas, golden beach si paradise beach?
multumesc.
de asemeni nu reusesc sa inteleg kinira sinonim cu paradise beach si skala panagias si potamias sinonim cu golden beach??
multumesc

o alta problema ar fi perioada, doream inceputul lui septembrie dar acum am dubii si ma gandesc mai mult la un iulie august deoarece multi se vaita de frig in septembrie la inceputul lui, sau de vreme urata :(

si cum este treaba cu viespile?

Edited by adipit, 09 May 2009 - 17:34.


#3522
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007
@adipit
Acum ca ai intrebat dupa atatea pagini de postari pe forumul asta unde mai bine sa te duci, o sa inceapa toata lumea sa-ti recomande fel si fel de variante si mai rau o sa te zapaceasca de cap... :cursing:
Insula este micuta, este destul de usor de ajung dintr-un loc in altul, mai ales daca esti si in compania care iti face placere, asa ca citeste pan' la capat forumul si hotareste-te singur.
Un singur lucru pot sa-ti spun eu, Paradise Beach nu este statiune, este doar o plaja ff frumoasa, iar accesul din sosea pana la ea este destul de dificil, faci conditie fizica buna coborand/urcand la ea,nu gasesti cazare acolo ,este doar o mica taverna pe plaja, deci scoate-o din calculele tale...

Edited by grecul68, 09 May 2009 - 18:00.


#3523
adipit

adipit

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 05.05.2007
multumesc pentru sfat, ma gandeam la un mic rezumat despre fiecare locatie in parte, de la opers care a vizitat vazut fiiecare locatie
mi-a placut cum a descris cineva:
In privinta cazarii... va recomand sa mergeti direct acolo... exista asa multe oferte, ca nici nu-ti vine a crede. Oriunde vreti... Iar daca sunteti persoane linistite, alegeti Skala Potamia sau Golden Beach... Daca va place actiunea, alegeti Limenas, Potos... Daca sunteti persoane romantice si mai singuratice alegeti Kinira, Alyki... Nu va recomand partea de vest a insulei, cu toate ca si acolo puteti gasi ce va place...

dar se cam bate descrierea cap in cap cu alte descrieri si asta e putin naucitor :D
cum la fel unii zic ca e vremea urata in septembrie altii ca atuni e bine de mers

#3524
grecul68

grecul68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 989
  • Înscris: 13.08.2007

View Postadipit, on May 9 2009, 19:08, said:

multumesc pentru sfat, ma gandeam la un mic rezumat despre fiecare locatie in parte, de la opers care a vizitat vazut fiiecare locatie
mi-a placut cum a descris cineva:
In privinta cazarii... va recomand sa mergeti direct acolo... exista asa multe oferte, ca nici nu-ti vine a crede. Oriunde vreti... Iar daca sunteti persoane linistite, alegeti Skala Potamia sau Golden Beach... Daca va place actiunea, alegeti Limenas, Potos... Daca sunteti persoane romantice si mai singuratice alegeti Kinira, Alyki... Nu va recomand partea de vest a insulei, cu toate ca si acolo puteti gasi ce va place...

dar se cam bate descrierea cap in cap cu alte descrieri si asta e putin naucitor :D
cum la fel unii zic ca e vremea urata in septembrie altii ca atuni e bine de mers
Pai vezi...toata lumea face recomandari prin prisma propriilor experinte.
Ce pentru unii a fost superb, pentru altii a fost un dezastru. Asa ca, cel mai bine documenteaza-te, termina de citit tot forumul si alege singur ce crezi ca ar fi potrivit pentru tine si prietenii tai.

Edited by grecul68, 09 May 2009 - 18:50.


#3525
practik

practik

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 29.05.2008

View Postadipit, on May 9 2009, 19:08, said:

multumesc pentru sfat, ma gandeam la un mic rezumat despre fiecare locatie in parte, de la opers care a vizitat vazut fiiecare locatie
mi-a placut cum a descris cineva:
In privinta cazarii... va recomand sa mergeti direct acolo... exista asa multe oferte, ca nici nu-ti vine a crede. Oriunde vreti... Iar daca sunteti persoane linistite, alegeti Skala Potamia sau Golden Beach... Daca va place actiunea, alegeti Limenas, Potos... Daca sunteti persoane romantice si mai singuratice alegeti Kinira, Alyki... Nu va recomand partea de vest a insulei, cu toate ca si acolo puteti gasi ce va place...

dar se cam bate descrierea cap in cap cu alte descrieri si asta e putin naucitor :D
cum la fel unii zic ca e vremea urata in septembrie altii ca atuni e bine de mers

Cu siguranta te vei hotari unde "parchezi", este doar o problema de timp -)).
Legat de vreme eu zic ca numai daca sunteti fff ghinionisti sa nu prindeti vreme buna si spun asta dupa 3 ani de Grecia in perioada 5-20 septembrie. Cei care s-au vaitat cu siguranta sunt persoane care nu se incalzesc tot anul decat in luna iulie. Spre exemplu anul trecut in Thassos, stateam in Skala Potamia, ne-am trezit in una dintre dimineti si era ff inorat afara si ploua. Ne-am hotarat sa facem turul insulei dar nu a fost sa fie, am ajuns la Alyki unde era bine merci soare si am ramas la plaja. Asa ca schimbi doar plaja din fata vilei daca nu este soare cand iesi in balcon. Un alt mare avantaj al lui septembrie este ca poti ramane toata ziua la plaja, 10-19 fara nicio problema, temperatura este la fix sa iti permita sa te tot plimbi intre o bere la taverna si sezlongul de pe plaja. Singurul minus este ca bagajele vor fi un pic mai voluminoase pentru ca va trebuie un bluzon si o pereche de pantaloni lungi pentru seara.

#3526
adriano67

adriano67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 09.05.2009
Mai exista o varianta buna de drum spre Thassos pentru cei din partea de est, cred ca ar merge si pentru Bucuresti.
Aceasta ar fi Slobozia-Calarasi-bac+vama(max.1 h)- Silistra-Shumen( pe DN7)-Lozarevo( DN73)- Sungurlare-Gorno Alexandrovo- Yambol ( varianta de ocolire prin Mogila -Okop)- Elhovo-Topolovgrad-Svilengrad-Ormenio-urmariti Egnatia Odos - Keramoti- ferry. Atentie, la Shumen urmariti indicatoarele spre Burgas.
Drumul este liber si bun ( cu exc a 5 km in zona Sungurlare) . De asemenea Silistra-Shumen este cu petice, dar fara gauri. Se traverseaza maximum 6-7 localitati, deoarece mergeti mai mult pe centurile oraselor ( Shumen, Yambol, Elhovo).Recordul meu personal este de 4h 30 min de la Silistra- Svilengrad.Nu sunt echipaje de politie decit in zona Yambol si Svilengrad.Altitudinea maxima este de 350 m .

Edited by adriano67, 09 May 2009 - 21:05.


#3527
klaudia_girl

klaudia_girl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 14.05.2008
imi puteti spune si mie despre piscinele naturale de pe insula?unde le gasesc,cam cati m are apa de acolo si daca sunt arici de mare

#3528
adriano67

adriano67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 09.05.2009
Eu nu am fost la piscine, dar poti sa le vezi pe Google Earth .Eu am vazut doar plajele clasice:Paradise Beach, Golden Beach, Aliki, Tripti,Potos.
Dar sunt si o groaza de plaje mici (ex.Potos South Beach, etc)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate