Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Insula Thassos

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
7063 replies to this topic

#127
mirceagun

mirceagun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 12.06.2006

 Daria_C, on May 26 2006, 12:23, said:

Buna,

Ne-am facut planuri de vacanta pentru vara cu insula Thassos, hotel Rachoni Bay, din localitatea Skala Rachoni.
A mai fost cineva acolo? Stiti ceva despre hotel?
I-am gasit prin agentia MBSTravel care par ok.

By the way puteti gasi info despre insula si plaje pe www.thassos-island.com!

Numai bine,
Daria

M-am felicitat ca nu am ales anul trecut Rachony.Poate hotelul este bun,dar este groaznic de izolat,si Rachony arata rau,chiar murdar-neasteptat .Un portulet mic si ponosit,m-a impresionat neplacut pe mine care iubesc Grecia si o cunosc poate ca si Romania.
Daca nu  ati luat bilete ,va recomand Skala Potamia (sau Limenas),este idilic si ai si loc de plimbare seara.
Va stau la dispozitie cu detalii despre insula si in general despre Grecia ( am vechime).

#128
kharon

kharon

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.06.2006

 mirceagun, on Jun 13 2006, 10:39, said:

M-am felicitat ca nu am ales anul trecut Rachony.Poate hotelul este bun,dar este groaznic de izolat,si Rachony arata rau,chiar murdar-neasteptat .Un portulet mic si ponosit,m-a impresionat neplacut pe mine care iubesc Grecia si o cunosc poate ca si Romania.
Daca nu  ati luat bilete ,va recomand Skala Potamia (sau Limenas),este idilic si ai si loc de plimbare seara.
Va stau la dispozitie cu detalii despre insula si in general despre Grecia ( am vechime).

Ai putea sa-mi recomanzi un hotel mai k lumea in zona de nord a insulei?
Mi-a placut mult zona Makryammos, dar e un pic mai scumpa decat imi pot permite in momentul asta.
Ma gandeam la Limenas, dar auzeam ca e destul de aglomerata in sezon (eu merg la sf lui iulie) sau Golden Beach.

Intreba cineva mai demult de Ioannis Golden Club din Golden Beach, a fost cineva acolo? Cum a fost?

Tks!

#129
laurentis

laurentis

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 06.05.2006

 mirceagun, on Jun 13 2006, 10:39, said:

M-am felicitat ca nu am ales anul trecut Rachony.Poate hotelul este bun,dar este groaznic de izolat,si Rachony arata rau,chiar murdar-neasteptat .Un portulet mic si ponosit,m-a impresionat neplacut pe mine care iubesc Grecia si o cunosc poate ca si Romania.
Daca nu  ati luat bilete ,va recomand Skala Potamia (sau Limenas),este idilic si ai si loc de plimbare seara.
Va stau la dispozitie cu detalii despre insula si in general despre Grecia ( am vechime).
Mircea orice relatii privind Limenaria sunt binevenite, mai ales ca se pare ca aici ofera in principal agentiile de turism cazare. Tu ai stat si in Limenaria? Ceva taverne apreciate sau poate chiar poze?
Mersi

#130
cainelerosu69

cainelerosu69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.03.2006
ma puteti ajuta cu traseul ce trebui urmat pana in Thassos , prin Bulgaria(prin ce orase trebui sa trec...)
eu plec la 10 seara dijn Bucuresti si e cam naspa prin Bulgaria fara GPS

#131
mirceagun

mirceagun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 12.06.2006

 kharon, on Jun 13 2006, 11:09, said:

Ai putea sa-mi recomanzi un hotel mai k lumea in zona de nord a insulei?
Mi-a placut mult zona Makryammos, dar e un pic mai scumpa decat imi pot permite in momentul asta.
Ma gandeam la Limenas, dar auzeam ca e destul de aglomerata in sezon (eu merg la sf lui iulie) sau Golden Beach.

Intreba cineva mai demult de Ioannis Golden Club din Golden Beach, a fost cineva acolo? Cum a fost?

Tks!


Intr-adevar Makryammos este absolut superb ,plaja,bungalow-uri si servicii de 5*.Am preferat aceasta plaja in cateva zile.
Daca as merge acum in Thassos,as alege Ioannis Hotel din Crissi Amoudia/Golden Beach(40 E DP la Carpe Diem travel) -are review bune pe tripadvisor.com si nu numai,are si piscina ,si aproape de plaja,care arata excelent.Nici Mouragio nu este rau dar este cam scump .
In Limenas este mai aglomerat dar nu foarte,oricum hotelurile sunt departe de plaja. H .Pegassus este ok dar masa este extrem de slaba si nu merita luata DP(demipens).Altfel este ca lumea -chiar in centrul orasului
daca iti convine.


 cainelerosu69, on Jun 13 2006, 15:01, said:

ma puteti ajuta cu traseul ce trebui urmat pana in Thassos , prin Bulgaria(prin ce orase trebui sa trec...)
eu plec la 10 seara dijn Bucuresti si e cam naspa prin Bulgaria fara GPS

Ai o idee gresita despre traversarea Bulgariei;nu este mai greu sau mai periculos decat traversarea Romaniei,mai putin cainii pe care ei nu ii au.Citeste la pagina anterioara recomandarile mele ref traseu .O harta a Bulgariei este tot ce iti trebuie.Nu inteleg de ce pleci la 10 seara-mergi pe jos ?.Daca pleci la 4 din Bucuresti ajungi la frontiea Gr-Bul la ora 10,30-11 daca alegi Ormenio-Cap.Petko Petkov ( clasicul drum spre Turcia prin Velico-Tarnova - St.Zagora -Gabrovo-Hascovo- Svilengrad sau la ora 12,30-13 ,daca mergi prin Sofia(via Pleven) . Trebuie sa stii ca vei plati 22 E traversarea Bulgariei ,in ambele sensuri.
Cel putin drumul prin Sofia este mai lung ,dar mai bun ca multe drumuri romanesti.
Daca mai ai intrebari ,astept.

#132
mirceagun

mirceagun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 12.06.2006

 laurentis, on Jun 13 2006, 11:14, said:

Mircea orice relatii privind Limenaria sunt binevenite, mai ales ca se pare ca aici ofera in principal agentiile de turism cazare. Tu ai stat si in Limenaria? Ceva taverne apreciate sau poate chiar poze?
Mersi

Intr-adevar nu gasesti usor ceva in Thassos ,in sens de putine oferte.Viziteaza "carpediemtravel.ro",eu am fost prin ei anul trecut.Nu stiau mare lucru dar sunt binevoitori.
Nu am stat in Limenaria,doar am vizitat-o ,dragut dar cu mult mai mult mi-a placut Sk Potamia ,Crissi Amoudia. Sigur este gustul meu,natura este salbatica,stai la baza muntelui care parca iti cade in cap,plaja este auriu ,deschis.Eu am stat in Limenas,pentru ca m-a "ingrozit" gandul ca nu am pe unde sa-mi fac rondul de seara,adica sa fiu exagerat de izolat.
Cine nu a fost sa nu-si imagineze distante de 10-15 km facute in 10 min.Mergi pe munte ,sunt rampe,serpentine in ac de par ! Campie este doar in zona Rachony,Prinos.
In toate tavernele se mananca bine,la preturi de Romania litoral.Cum am mai spus sunt si supermarketuri in asezarile mai mari (dar nu mai mari de 150mp).
Nu va grabiti pe drum,ferry circula din jumatate in jumatate de ora ,pana la ora 23 din Keramoti

Deoarece am "vechime" pe Grecia,va stau tuturor la dispozitie cu raspunsuri,desigur daca le am.

#133
cainelerosu69

cainelerosu69

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 08.03.2006
ma gandeam sa plec la 10 seara ca sa fiu dimineata in Grecia.
cam care ar fi traseul de urmat prin Sofia?
care sunt taxele vamale dus intors ??

#134
thea

thea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 13.06.2006
buna ma poate ajuta cineva cu raspunsuri despre inulele greciei santorini skiathos thassoo vreau sa plec in concediu cu masina si sa caut cazere in insule in functie de preturi ma intereseaza cit costa de persoana feriboturile si masina daca o pot lasa in siguranta in orasele-port sau cit costa si de masina cazare in luna august gasesc acolo sau trebuie sa rezolv de aici niste adrese de hoteluri apartamente unde pot lua legatura direct cu ei ma puteti ajuta imi puteti da niste nume de apartamente in insulele respective cu piscina si viata de noapte ca am 3 pustani cu mine 17-20 ani hoteluri nu imi permitas preferu apartamente cu 2 dormitoare adica 4-5 persoane mersi astept raspuns

#135
sfarleaza

sfarleaza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.05.2006

 mirceagun, on Jun 13 2006, 18:01, said:

Deoarece am "vechime" pe Grecia,va stau tuturor la dispozitie cu raspunsuri,desigur daca le am.
Salut, da-mi te rog detalii despre drumul spre Thassos prin Sofia, cu ferry de la Keramoti. Inteleg ca vama Giurgiu nu lucreaza intre sase si sapte dimineata. Inteleg ca nu sunt indicatoare la centura Sofiei... Care e limita de viteza in Bulgaria, si cum e mai bine sa "discuti" cu politistii? Avem ceva de platit la vama? Mersi.

#136
paulatoma

paulatoma

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.06.2006
Voinicu" [font=Arial][size=4], m-ai intrebat in cestatiune ar fi distractia mai in toi. Eu cred ca la Golden Beach, unde statiunea e mai mare si cea mai frumoasa plaja, dar iti recomand Potos, m-am sintit foarte bine acolo, dar din pacate niu stiu nume.
Laurentis: Marea a fost foarte linistita, cu exceptia unei zile cand a batut vantul tare si cand au fost niste valuri mici spre medii, dar asta era pe plaja din Paradise Beach, unde de obicei sunt valuri, in alte parti nu prea o sa vezi valuri, poate la Golden Beach, care e asemenatiare. Referitor la papica, are dreptare Mircea. Noi am mancat in Limenaria (unde ne-am cazat, la Papageorgiu 2*) suvlaki (frigarui de pui) pe saturate cu 5 euro. Mai exista si un fel de saorma (giro), dar nu asa de buna ca cea arabeasca, cu 2 eur. Nu era asa de buna pentru ca in loc de lipie avea o "gogoasa", care era cam grasa, am preferat varianta cu 5 eur, care se servea la farfurie si fara "gogoasa".
Asa ca Tudor, in Limenaria iti recomand taberna unui sarb "Giros", chiar vis-a-vis de postul de politie din orasel, sau taverna "O Stelios", unde am mancat noi, chelnerii sunt foarte amabili. Mai poti manca si clatite pregatite instant in fata ta ca la noi, cu 2 eur. Exista si un supermarket cu preturi comparabile cu ale noastre lg Hotel George (strada in panta care duce spre postul de politie).
Pentru transport cel mai bine este sa inchiriezi motoreta. Daca nu ai A si inchiriezi o masina, atunci poti merge in cautarea unor ruine chiar cu masina, drumurile sunt foarte bune si pe dealuri, sunt insa serpentina si drumul se mai ingusteaza, dar nu spectaculos. Va recomand traseul Limenaria-Maries (un sat de deal) - Kastro (un sat nou construit pe vechi ruine in varful dealului) - Limenaria, care masoara aprox 25 km dus-intors. Sa nu-l faceti cu piciorul, ca noi, o sa va ia toata ziua, noi am crezut ca drunurile sunt mai proaste si stricam masina. Inca un sfat: sus pe platou exista serpi negrii solzosi care stau la soare in mijlocul drumului, am vazut si noi unul.

#137
alex1979

alex1979

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.06.2006
Ciao!
Saptamana viitoare plec in insula Thassos pt 9 zile,statiunea Limenas(capitala insulei),Hotel Astir.As dori niste informatii despre firma Veramir International din Timisoara,daca a fost cineva la Astir,impresii si orice altceva despre insula

#138
SHARP

SHARP

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 30.08.2004

Quote

Am fost luna iulie in vara anului 2005 in Thassos Grecia in Limenaria am locuit la vila Anna Studio si totul a fost superb, anul acesta am cumparat pentru grupul nostru de prieteni (15 persoane). De la agentia Euro Voyages ( www.eurovoyages.ro )doua sejururi legate in aceeasi locatie si suntem convinsi ca ne vom simti nemaipomenit.

Va fac aceasta recomandare din toata inima si astept din partea voastra recomandari similare pentru locuri in care ati petrecut vacante de care ati fost multumiti.

In atasament regasiti vila unde am stat


Chiar acolo vom merge noi vara asta....da-mi si mie mai multe detalii te rog: e departe de plaja? inauntru cum arata aceste studiouri? cum sunt preturile in limenaria (mai ales mancarea, bautura etc.  :D  )?

#139
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
Vila Anna este cam la o aruncatura de bat de plaja :D adica foarte aproape in concluzie. Camerele sunt spatioase, dotate cu bucatarie, baie cu dus, televizor, A/C, uscator de par un balcon destul de mare si bineinteles un pat imens :) nu e super lux dar e super ok.

acolo am stat eu anul trecut, trebuia sa citesti de la inceput topicul ca s-a mai zis asta.

preturile variaza intre 3-6 euro pentru o portie de mancare (specialitati grecesti cum ar fi tzatziki, souflaki, mousaka etc...) toate astea in cantitati destul de mari si intre 3-4 euro pentru bere sau cocktail si sucuri. La supermarket-uri te simti ca in romania, preturi lejere, nu e nimic mai scump ca la noi, ba dimpotriva :)

in general nimicurile pe care le iei pentru prietenii, rudele de acasa nu depasesc 5 euro cam asta e pretul psihologic pe care il practica ;)

Edited by angel, 19 June 2006 - 11:59.


#140
angel

angel

    Softpedia Viewer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,933
  • Înscris: 16.05.2005
cred ca ai vazut deja nu ?

http://forum.softped...showtopic=75406

#141
aliki

aliki

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 11.03.2006

 mirceagun, on Jun 13 2006, 18:01, said:

Intr-adevar nu gasesti usor ceva in Thassos ,in sens de putine oferte.Viziteaza "carpediemtravel.ro",eu am fost prin ei anul trecut.Nu stiau mare lucru dar sunt binevoitori.
Nu am stat in Limenaria,doar am vizitat-o ,dragut dar cu mult mai mult mi-a placut Sk Potamia ,Crissi Amoudia. Sigur este gustul meu,natura este salbatica,stai la baza muntelui care parca iti cade in cap,plaja este auriu ,deschis.Eu am stat in Limenas,pentru ca m-a "ingrozit" gandul ca nu am pe unde sa-mi fac rondul de seara,adica sa fiu exagerat de izolat.
Cine nu a fost sa nu-si imagineze distante de 10-15 km facute in 10 min.Mergi pe munte ,sunt rampe,serpentine in ac de par ! Campie este doar in zona Rachony,Prinos.
In toate tavernele se mananca bine,la preturi de Romania litoral.Cum am mai spus sunt si supermarketuri in asezarile mai mari (dar nu mai mari de 150mp).
Nu va grabiti pe drum,ferry circula din jumatate in jumatate de ora ,pana la ora 23 din Keramoti

Deoarece am "vechime" pe Grecia,va stau tuturor la dispozitie cu raspunsuri,desigur daca le am.

Te rog frumos sa imi spui si mie cateva lucruri despre Skala Prinos si despre hotelurile de acolo, in special despre Hotel Elektra m-ar interesa daca stii ceva. Multumesc.

#142
oana2983

oana2983

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 160
  • Înscris: 20.06.2006
Am fost  impreuna cu prietenul in Thassos, tot cu agentia max 57. Dupa cele citite pe forum, ma asteptam sa fie rau. Insa, n-a fost deloc asa! Noi nu ne-am luat nici o masa si nici nu ne-a obligat cineva sa ne luam. Ne-am descurcat cu mancarea de acasa si cu ce-am mai cumparat de acolo. Camera era curata si se facea curatenie in fiecare zi. Pana la urma depinde de fiecare la ce se asteapta. Pt cineva care nu are pretentii, cazarea e numai buna! Ce ne-a deranjat a fost ghidul, care , pe langa faptul ca nu stia nici engleza si nici greaca, habar n-avea de istoria locului sau de posibilitatile de distractie.

Ca sa nu plictisesc, iata ce puteti face:
Bicicleta/ 5 euro/ zi  (e practica pt imprejurimi. Am fost pe munte, in satul kastro. Cam 15 km de limenaria. E un sat vechi, de peste 800 de ani, care are 15-20 de case. Toate sunt construite din piatra. Puteti manca la o taverna preparate traditionale: iaurt cu miere, salate, etc.  de acolo se poate ajunge la un lac si la o cascada)

Masina/ 20euro/zi  (tot drumul e numai panta si rampa, stradutele sunt inguste, peisajul e superb)

Autobuzul circula din ora in ora sau fiecare doua ore in functie de destinatie. Puteti face turul insulei si cu autobuzul (care e defapt un autocar modern  :coolspeak: ).
Limenaria – limenas: 3, 5 euro
Limenaria- theologos: 1, 40 euro
Limenaria – aliki: 2, 10 euro

Croaziera cu vaporasul mi s-a parut slabuta. Micul dejun ti-l preparai singur si consta in paine cu margarina si gem si un ceai, iar la pranz primeai cateva frigarui, salata, un pahar de suc sau de vin, la alegere. Gurmanzii trebuie sa-si ia neaparat ceva de mancare cu ei, sau sunt nevoiti sa manance in aliki la taverne.

Limenaria – potos: 4 km, puteti merge si pe jos.

Pt plaja recomand metalia, sau daca luati masina o sa descoperiti o gramada de golfuri cu plaje salbatice.

In Kavala vizitati cetatea!!!

Alimentele pe insula sunt mai scumpe decat pe continent, asa ca incercati sa va procurati ce puteti din kavala sau keramoti. Painea e mai scumpa decat benzina!
Paine: 1, 40 – 2 euro
Lapte: 1, 35 euro
Ciocolata: 1 euro
Gyros: 2 euro
Tzatziki: 2- 3 euro
La anumite taverne se face reducere de 10 – 20% si se mananca destul de bine.

Mergeti! O sa va placa!

Attached Files



#143
mirceagun

mirceagun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 12.06.2006

 aliki, on Jun 20 2006, 11:58, said:

Te rog frumos sa imi spui si mie cateva lucruri despre Skala Prinos si despre hotelurile de acolo, in special despre Hotel Elektra m-ar interesa daca stii ceva. Multumesc.

Skala Prinos si Skala Rachony sunt probabil printre putinele sate turistice care nu mi-au placut in Grecia,nu numai in Thassos- nu prea curat, izolat,plictisitor. Te rog sa alegi alt loc de vacanta.Daca vrei Thassos-alege cu incredere Sk Potamia,Limenas,Limenaria .

#144
MagdaC

MagdaC

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.06.2006
Buna

Am o intrebare (in special pt mirceagun, care pare sa aiba experienta la drumul spre Grecia):
as vrea sa merg in Thassos cu masina, si as incerca ruta spre Ormeni. As fi recunoscatoare pt ceva detalii. Drumul prin Bulgaria pare clar, dar de la Ormeni la Keramoti pare sa ocoleasca mult (cel de pe viaMichelin)

Multumiri anticipate

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate