Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Tips pentru cumpararea unei boxe noi sau Second Hand

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010
Cateva sfaturi pentru a nu lua teapa:
-va stabiliti bugetul
-mergeti la cat mai multi dealeri cu showroom si ascultati cat mai multe combinatii posibile pe diferite stiluri muzicale
Cumparati ce va incanta cel mai mult urechea. Ureche care nu asculta si nu aude spl, thd, mml etc ;)

#38
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Si aici exista un risc. In showroom boxele vor fi cuplate de obicei la un amplificator care sa le faca sa "straluceasca". Asa ca ideal ar fi sa ne caram cu amplificatorul dupa noi. Dar si in acest caz vom constata ca acasa boxele nu vor mai suna la fel. De obicei in showroom camera este tratata acustic. Oricum aceasta e una dintre cele mai bune solutii, dar trebuie tinut cont si de specificatiile boxei. Pentru ca la o prima auditie s-ar putea sa ne incante un anumit model, dar ascultandu-le, in timp, sa ne dam seama de lacunele pe care le au.Acest lucru poate fi evitat daca stim sa interpretam corect acele cifre.

Edited by antinari, 27 February 2011 - 17:06.
citat inutil. NU mai cita postul anterior!


#39
anabia

anabia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,064
  • Înscris: 07.01.2010
Dealerii au de obicei mai multe amplificatoare si boxe si le poti combina cum vrei. Normal intr-un showroom gasesti combinatia amplif+boxe care suna cel mai bine din punctul de vedere al dealerului, dar nu cred ca un dealer si-ar strica clientela daca ar imperechea prost. Si sa stii ca unii accepta sa vii cu ampliful tau pentru auditii.
Cu camerele tratate acustic e alta poveste si acasa nu o sa se auda ca intr-un showroom tratat acustic. Si incintele mele suna "altfel" acasa unde am rigips si living-ul altfel decat showroom-ul dar "altfel" nu inseamna prost. Si designul nu-l schimb ca n-am chef sa dorm prin curte :lol: Poti aduce niste imbunatatiri de bun simt si fara sa strici designul.

#40
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postmael222, on 27th February 2011, 02:52, said:

Carapicho
Orice incinta ce nu e inchisa, nu are alta posibilitate decat aceea de a scoate aer prin fante, gauri, etc. Cu alte cuvinte, difuzorul de bass merge inainte, si apoi reproduce iar bass prin fante gauri, etc. Din punct de vedere fizic este un bass in contratimp, adica mersul inapoi al membranei este o grava eroare daca creaza bass. Acela nu e bass. E o greseala. Bassul e doar o data. Atunci cand membrana merge in fata, restul trebuie amortizat (ceea ce numai o incinta inchisa o poate face).

Sa nu exageram totusi.E adevarat ca si mie imi place cum suna basul pe incintele inchise fata de cele bas-reflex, dar nu sunt de acord cu cele afirmate de tine aici. Am constatat ca unele incinte ieftine si nereusite produc anumite zgomote pe portul de bas reflex, dar aceste zgomote nu trebuie confundate cu basul in sine.

#41
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,422
  • Înscris: 08.12.2006

View Postedigee, on 26th February 2011, 20:24, said:

Curios ,singurele care au sunat acceptabil ,chiar bine au fost niste biete Behringer MS40 ,catalogate drept monitoare de studio ,si care costa putin peste 100Euro perechea.
Behringer MS40 sunt oarecum impropriu catalogate ca fiind monitoare de studio. Pot constitui cu succes un sistem audio pt PC; dacă nu se dorește să se umple toată camera cu sunet sunt, cred, o alegere foarte bună  ;) să zicem un sistem audio nearfield (în definitiv, la PC te încadrezi cu brio în nearfield). Totuși, nu s-ar putea spune că intră în competiție cu un sistem hi fi cât de cât serios (de ex un nad, care o fi, cu orice boxe decente) însă sunt un sistem stereo foarte ok pentru PC (sau chiar pentru o cameră mică, dacă sunt poziționate cum trebuie).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate