Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Tips pentru cumpararea unei boxe noi sau Second Hand

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Topicul asta este aiuristic, nu aduce nici o lamurire, dimpotriva creeaza confuzie.
Sunt tot felul de ideii teorii disparate, partiale, trunchiate, fara cap si coada... un ghiveci fara sens.
Recomandarea mea, nu pierdeti timpul citind toate prostiile.

#20
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
As adauga ca SPL-ul nu este o caracteristica fundamentala in alegerea unei incinte acustice, aceasta specificatie nu ne spune mare lucru despre calitatea unei boxe. Asa cum spuneam e mult mai important sa ne uitam la raspunsul in frecventa, cautam boxe cu SPL cat mai mare atunci cand avem un amplificator cu putere mica. Fiecare producator face unele compromisuri constructive pentru a obtine o incinta acustica. Important e cum apreciaza fiecare persoana sunetul, iar acest lucru se face cu urechea, nu cu osciloscopul sau cu sonometrul. Multora le place cum suna o anumita boxa tocmai pentru felul cum aceasta "coloreaza" sunetul, altfel ar asculta toata lumea muzica acasa la monitoare de studio ,sau sisteme Pro.

@Carapicho
Te citez: "Da pun muzica de la 15 ani ,concep proiecte de boxe,execut boxe,izolatii fonice ,sonometri,studii de zgomot si noxe,consultanta si alte ``nimicuri`` din astea."
Eu credeam ca acesta va fi un topic pentru a-i ajuta pe cei care vor sa-si achizitioneze boxe pentru a asculta muzica acasa, dar se pare ca tu ai alt scop, acela de a demonstra ca o boxa Pro este superioara uneia Hi-Fi in orice situatie...lucru fals. Sau poate, din cauza crizei cauti sa-i convingi pe nestiutori ca boxele pe care le proiectezi si executi tu sunt mult mai bune decat cele facute de producatori cu multi ani de experienta in domeniu. Cine stie poate ai noroc si revolutionezi acest domeniu...eu iti doresc succes si promit sa cumpar o pereche daca vei realiza o incinta acustica, care sa sune la mine acasa mai bine decat boxele Dynaudio (de exemplu).

#21
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006
Eu in primul post nu am scris nimic de pro,hi-fi sau  hi-end.Altii au audag .EU vormea de boxe in general.
Si sfaturile le urmati daca vreti.Daca nu vreti cumparati boxe dupa watti si nu luati in seama SPL ul ca nu este important.Si nici tabelul frecventa vs spl nu este important.important este sa  aibe cati mai multi watti si sa coste foarte mult.

Dece ssa fii atent daca  spl ul boxei este 90 si la 4000 hz are 50 de dB?Cu ce te ajuta acest aspect daca ai watti multi?
Cu nimic.raspunsul in frecventa este dat de spl-ul versus frecventa.dar am uitat ca asta nu e important.


In primul post nu sa pomenit de ce anume boxe vorbesc.am vorbit la general.dar ca vad ca vine cineva care nu prea are treaba cu domeniu si da sfaturi gen:pret mare ,multi vati etc sincer nu imi pasa ce credeti.
Dar exista o vorba inteligenta:mai ai multe de invatat pana sa afli cat de prost esti.

sau

Capra cu cat ii mai raioasa cu atat tine coada mai sus.

Spor la shopping.
May the bigest power wins.

#22
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
@Carapicho
Se pare ca din start ai uitat pe ce forum te afli, aici majoritatea are sisteme Genius si aparatura audio modesta, pentru ca este un forum de calculatoare si nu unul care sa se adreseze audiofililor sau celor care folosesc sisteme Pro.
Prin detaliile pe care le-ai dat n-ai facut altceva decat sa-i bagi, pe mare parte din ei si mai mult "in ceata".
Cei care si-au exprimat opinia pe aici nu au spus ca SPL-ul nu este de luat in seama, tu in schimb ai batut moneda pe faptul ca SPL-ul e cel mai important lucru , atunci cand cineva doreste sa cumpere o boxa.Si ca boxele care nu au un SPL foarte ridicat, nu sunt de calitate.
Ai dat exemple de boxe care suna extraordinar,perfectiunea intruchipata, te-am rugat sa numesti acea incinta...dar ai uitat. Te-am intrebat ce parere ai de boxele Dynaudio,Tannoy din seria Prestige (in caz ca ai ascultat aceste boxe), sunt bune de ceva, tinand cont ca au SPL-ul sub 90dB?
Acesta e un forum in care fiecare are dreptul la opinie si nu toti suntem somitati in materie (nu cred ca intereseaza pe multa lume de aici ce viteza are sunetul pe ceata,la altitudine,etc,cine vrea sa afle poate calcula, nu-i problema).Daca cineva stie mai multe dintr-un domeniu, asta nu inseamna ca acea persoana e desteapta si restul sunt prosti.
Te citez:"Dar exista o vorba inteligenta:mai ai multe de invatat pana sa afli cat de prost esti."
Imi permit sa adaug, "Omul invata cat traieste si cand moare tot prost este."

Ne-ai urat spor la cumparaturi. Am 1.500 de ron (este o suma pe care majoritatea celor de aici isi permite sa o investeasca in boxe) ce incinte acustice (marca,model) imi (ne) recomanzi?

Edited by titoo, 25 February 2011 - 02:41.


#23
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006
Pai depinde ce boxe vrei.
Daca vrei pentru casa si vrei ceva micut si adevarat in 1500 de ron te incadrazi cu 2 monitoare de studio alesis .Dute si asculta-le la senia .au foarte multe modele acolo.

Edited by antinari, 25 February 2011 - 10:55.
citat inutil


#24
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010
un lucru este clar: m-ati ametit de tot...

#25
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008

View PostCarapicho, on 25th February 2011, 09:59, said:

Pai depinde ce boxe vrei.
Daca vrei pentru casa si vrei ceva micut si adevarat in 1500 de ron te incadrazi cu 2 monitoare de studio alesis .Dute si asculta-le la senia .au foarte multe modele acolo.
Monitoarele de studio au cu totul alt scop decat auditia muzicii intr-o camera mobilata. Foarte putine monitoare de studio suna bine "at  home". Alesis MK2, KRK V6 sau Dynaudio BM6A de exemplu nu suna bine. Daca te referi cumva la Alesis MK1 cu USB alea suna oribil si in studio. Plus ca monitoarele au dezavantajul major ca au putine intrari de semnal audio.
Pentru "home" de departe solutia cu un amplificator plus boxe pasive ramane cea mai buna.

#26
undercoverbrother

undercoverbrother

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 18,293
  • Înscris: 02.04.2007
pe langa celelate lucruri cu care nu au fost de acord restul colegilor mai este o chestie si anume asa-zisul interval inutil de frecventa de peste 20KHz.
de la 20KHz pana la 30KHz ar fi un interval de frecventa care reprezinta un plus de 50% din ce aude un om si care nu foloseste la nimic. foarte mult.
ce se uita este ca de la 20 KHz pana la 30KHz nu sunt nici 4 note muzicale deci practic foarte putin daca te gandesti ca de la 50 de Hz la 100 de Hz este o octava intreaga deci dublu.
boxele bune au tweetere care trec de 20 KHz ca sa nu se simta atenuarea pe care o are orice difuzor la extremele intervalului de frecventa reprodus.
am pus special 30KHz si nu 22KHz care este de obicei limita superioara a boxelor ca sa vorbim de niste unitati de masura intregi pentru ca de la 20 la 22KHz nu este nici macar o nota muzicala.

cu cat se coboare mai jos in frecventa cu atat un anumit interval contine mai multa informatie muzicala. din cauza asta nu prea agreez solutii gen boxulite care redau doar mai sus de 100 de Hz ajutate de subwoofer pentru ca de cele mai multe ori este o gaura de frecventa intre ele si se pierde o cantitate mare de informatie desi vorbim de un intervalul destul de mic.

Edited by undercoverbrother, 25 February 2011 - 12:11.


#27
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006

View PostFC72, on 24th February 2011, 13:42, said:

Topicul asta este aiuristic, nu aduce nici o lamurire, dimpotriva creeaza confuzie.
Ai dreptate. Totuși, oricine își poate spune părerea, argumentat sau nu. Rămâne ca cel care citește (dacă citește) să filtreze informațiile după cum consideră de cuviință, iar pentru asta trebuie să existe mai multe opinii, chiar contradictorii.

View PostCarrman, on 25th February 2011, 10:20, said:

un lucru este clar: m-ati ametit de tot...
Asta chiar este o performanță :P

View PostCarapicho, on 24th February 2011, 10:57, said:

Da pun muzica de la 15 ani ,concep proiecte de boxe,execut boxe,izolatii fonice ,sonometri,studii de zgomot si noxe,consultanta  si alte ``nimicuri`` din astea.
Adică ești un profesionist care oferă și consultanță? Plătită?!? Ok :death:

Exemplu de fractură logică:

View PostCarapicho, on 21st February 2011, 03:28, said:

1.retineti ca sunetul se masoara din decibeli (simbol dB)

View Postantinari, on 23rd February 2011, 14:54, said:

Sunetul se poate măsura și în Hz, de ex. Depinde ce anume măsori.

View PostCarapicho, on 23rd February 2011, 23:59, said:

Sunetul este caracterizat de doua marimi:amplitudine si frecventa.

View PostCarapicho, on 23rd February 2011, 23:59, said:

Daca tu imi spui ca sunetul se masoara in herti eu nu mai zic nimic.
Mai bine te ascultai și nu mai spuneai nimic ;)
Însă ai continuat:

View PostCarapicho, on 23rd February 2011, 23:59, said:

Atentie: 1w este egal cu 2.83 volti.
Să înțeleg că e o axiomă, independent de orice alte variabile? Eu mai țin minte ceva fizică de prin clasa a VII-a, așa că mai întreb o dată (doar ca să fiu sigur că nu am citit/înțeles greșit): Tu afirmi că 2.83 V = 1 W indiferent că difuzorul în care intră acei 2.83 V este de 4, 8 sau 2 ohmi?

View PostCarapicho, on 23rd February 2011, 23:59, said:

Cu ce formula ai calcula tu chestia cu 87?
P = E x I ; I = E / Z ; P = E2 / Z
M-am inspirat și din standardul AES: Power shall be determined as the square of applied rms voltage, as measured with a “true rms” voltmeter, divided by Zmin.  
Sper că nu te-am încurcat prea mult :)

În ce privește difuzorul care redă 20 - 20000 Hz, ar fi difuzorul ideal, însă cred că nici romulanii nu l-au construit încă. Totuși, ce relevanță are? Singura ipoteză în care cerința ta ar avea relevanță ar fi aceea în care tu consideri că semnalul din afara zonei de frecvențe în care acel difuzor răspunde nu afectează cu nimic difuzorul, deci întreb și eu:
1. Dacă unui difuzor care redă 1000 - 20000 Hz îi aplicăm semnal de 100 kHz (să zicem vreo doi kilovați) nu se întâmplă nimic pentru că nu se aude nimic? Suntem mult în afara spectrului de frecvențe pe care le redă acel difuzor.
2. Dacă aceluiași difuzor îi aplică semnal de 20 Hz (tot așa, vreo doi kilovați) iar nu se întâmplă nimic, pentru că nu se aude? Iarăși suntem mult în afara zonei în care redă acel difuzor.

Boxele se masoara sinus nu cu pink noise"

Nu am spus că nu se poate măsura și la 1 kHz, m-am referit la standardul AES pe care tu l-ai adus în discuție însă se pare că nu prea știi ce conține. Vezi un extras:

Quote

The driver shall be excited with a band of pink noise extending one decade upward from the manufacturer’s stated low-frequency (lf) limit of the device. The noise shall be bandpass filtered at 12 dB per octave, with Butterworth filter response characteristics, and the peak-to-rms voltage ratio of the noise signal supplied to the lf driver shall be 2:1 (6 dB). Refer to Appendix C for recommended method. The manufacturer shall state the upper and lower cutoff frequencies (– 3 dB) of the noise signal.
Sursa: http://ebookbrowse.c...3-pdf-d36364667 Găsești și sursa oficială aici: http://www.aes.org/p...ch.cfm?docID=12


Vezi ca pink noise se genereaza pana la 5KHz.


E imposibilă generarea zgomotului roz peste 5 kHz? De ce? Și white noise cam de unde și până unde se generează?
Ai putea să-mi explici ce semnifică această imagine? http://sound.westhost.com/p11_fig3.gif Este dintr-un articolal lui Rod Eliott, un nene despre care nu se poate spune că se trezește vorbind fără să știe ce spune...
Chiar vreau să învăț ;)

În altă ordine de idei, în opinia mea, dacă ai vrut să ajuți utilizatorii nu ți-a reușit, și asta datorită unei abordări eronate și mult prea simpliste. Dacă ai vrut să-ți faci (și) reclamă ai reușit, cred, exact contrariul. CÂnd aduci în discuție un standard pe care, ca profesionist, ar trebui să îl cunoști, ar fi bine dacă te-ai asigura că îl cunoști. Când te recomanzi ca proiectant/producător de boxe ar trebui să te asiguri că știi măcar noțiunile elementare.

#28
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006
Standardul AES reprezinta masurarea difuzoarelor/boxelor (aka incinta acustica) pro la 1KHz.
Nu este dat de wikipedia sau ebooks ci de astia http://www.aes.org/technical/asr/
Unde te rog sa ma crezi ca gusterii nu au acces la documentatie .Ce epublic e public.

Ascultal si pe ``fraierul `` asta un pic

http://www.youtube.c...xOooh_034#at=12

legat de ce zice colegul mai sus cu 20-20000 Hz repet ca si cu 40 hz.Nu exista muzica care sa urce atat sau sa coboare sub 40 pentru ca la masterizare ,in studio,se taie tot sub 40 (pentru ca sunt considerate mizerii ) si la fel peste 18500-1900.Difuzor care reda 50000 de herti gasesti si in romania .dar e pentru cartite sau mai bine zis anti cartite si se foloseste in agricultura.


Legat de boxele de studio

In orice studio exista mobila ca in orice casa:birou,cuier ,canapele ,dulapuri.In booth e gol.Bine inteles ca orice studio are un tratament acustic minim dar asta nu inseamna ca boxele de studio nu sunt bune in casa.
Boxele reda toata gama de frecventa la acelasi spl ( deci liniaritate maxima) si sunt cu mult peste toate sony sau alte jucarii de casa.Cine vrea sa probeze  orice boxa de casa versus  roice boxa de studio sunt dispus sa facem o masuratoare in laborator si sa le demostrez ca orice boxa de casa are gauri imense in frecventa.de asta am spus ca o varianta calitate pret pentru boxele de casa sunt monitoarele de studio.

Voi credeeti ce vreti .

#29
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Eu nu ascult muzica cu sonometru sau nush' ce alta dracie. Eu am zis doar ca am ascultat acele monitoare in camere mobilate si suna mult mai prost decat o pereche de B&W DM 602 care teoretic sunt dintr-o gama inferioara fata de acele monitoare. Deci nu compar cu mizerii gen Sony sau Technics. Plus ca puneam problema practicitatii folosirii unor boxe active cu o singura intrare (balansata sau nu-n-are importanta) in conditiile in care acasa ai sigur mai multe surse de semnal audio. O sa zici acum ceva de un mixer ,mai mult ca sigur.
Efectiv nu ma intereseaza acele caracteristici pe care le tot mult-trambitezi ,urechile si bunul simt sunt mai importante. I don't give a f*** ca o boxa are SPL de 88 si alta de 97.
Si ma mir ca aluia care zicea ceva de un buget de vreo 1500RON nu i-ai recomandat vreo 3,4 perechi de Solo 4 ca te scoteai mai bine...

#30
Carapicho

Carapicho

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,368
  • Înscris: 19.11.2006
Ce sursa de sunet sa folosit?
ce cabluri?
Ce reglaje.

Si un sistem de 1 milion de euro poate suna prost fara sa fie vina sistemului ci a user-ului,

Edited by antinari, 26 February 2011 - 17:40.
citat inutil. NU mai cita postul anterior!


#31
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Pai am asa: una bucata CD Player ,una bucata CD Recorder Pioneer PDRW555 ,Una buc. DVD player , una buc. calculator. Practic ,in absenta unui mixer cum le conectez pe toate la una pereche monitoare studio?  Nu ma lua la intrebari cu surse de sunet si nu du discutia pe alte taramuri. Vorbesc mult mai in cunostinta de cauza decat iti poti inchipui.

#32
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,379
  • Înscris: 08.12.2006

View PostCarapicho, on 26th February 2011, 14:57, said:

bla bla
Încă aștept să-mi răspunzi la întrebări... măcar la asta:  Tu afirmi că 2.83 V = 1 W indiferent că difuzorul în care intră acei 2.83 V este de 4, 8 sau 2 ohmi?  

În ce privește Alesisurile: ce ne facem cu spl-ul?!? Nu e cam mic?!?   :P

#33
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View PostCarapicho, on 25th February 2011, 09:59, said:

Pai depinde ce boxe vrei.
Daca vrei pentru casa si vrei ceva micut si adevarat in 1500 de ron te incadrazi cu 2 monitoare de studio alesis .Dute si asculta-le la senia .au foarte multe modele acolo.

Pentru a intra in cercul oamenilor destepti te-am ascultat si am luat o pereche de monitoare Alesis One MKII.
Boxele sunt cam la 4,5 metri de locul unde ascult, camera e de 20mp si e cam goala. Comparand vechiul sistem cu aceste monitoare, am constatat ca sunetul a capatat o reverberatie ciudata si muzica suna sec, pe partea de bas acestea nu coboara in frecventa, basul suna mai plesnit iar pe inalte e o lipsa de rezolutie,lipseste finetea detaliilor.Pe voci (mai ales pe cele feminine) prezinta o sibilanta accentuata ,lucru care iarasi imi displace. Soundstage-ul parca a disparut. Sunetul se imbunatateste oarecum daca ma apropii la circa 2 metri de boxe. Sa nu mai vorbesc de faptul ca mai am inca 3 surse pe care nu le pot conecta la aceste monitoare, pentru ca acestea nu dispun de intrarile necesare. M-am uitat si la SPL si am constatat ca acesta este de doar 88dB...cred ca au gresit aia specificatiile, ca doar spuneai ca boxele Pro stau excelent la acest capitol.
In concluzie sunt nemultumit de cum suna aceste monitoare la mine acasa, comparativ cu vechiul meu sistem stereo. Acum spune-mi ce pasi trebuie sa urmez pentru a obtine sunetul ala de vis (perfect) de care vorbeai aici?! Cat costa un sonometru din ala ca vreau sa compar si in acest mod cele doua sisteme si daca voi constata ca pe sonometru monitoarele Alesis dau mai bine decat sistemul meu stereo (in camera mea)...imi voi imagina ca monitoarele Alesis se aud mai bine si ma linistesc definitiv. Important e sa nu mai fiu prost, ca cei care folosesc boxe neliniare pentru a asculta muzica...acasa.

#34
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Si inca astea suna bine! Eu am facut probe din astea acum vreo doi ani, Sa vezi ce infect suna KRK V8 ,care sunt chiar mai mari ,si care suna excelent in studio bagate in nise in pereti ultratati fonic(vreo 30cm grosime  de material ,in unghi ,tot tacamul). Numai spun ca astea au ditamai SPL-ul(109!!!).
Multe monitoare din astea sunt near field si e normal sa sune adecvat decat daca stai la distanta adecvata de boxe.
Curios ,singurele care au sunat acceptabil ,chiar bine au fost niste biete Behringer MS40 ,catalogate drept monitoare de studio ,si care costa putin peste 100Euro perechea.

Edited by edigee, 26 February 2011 - 20:32.


#35
mael222

mael222

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 266
  • Înscris: 13.12.2006
Carapicho
Orice incinta ce nu e inchisa, nu are alta posibilitate decat aceea de a scoate aer prin fante, gauri, etc. Cu alte cuvinte, difuzorul de bass merge inainte, si apoi reproduce iar bass prin fante gauri, etc. Din punct de vedere fizic este un bass in contratimp, adica mersul inapoi al membranei este o grava eroare daca creaza bass. Acela nu e bass. E o greseala. Bassul e doar o data. Atunci cand membrana merge in fata, restul trebuie amortizat (ceea ce numai o incinta inchisa o poate face).

#36
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Cum scriam ...aiureli.
Sa inteleg ca 90% din incintele de pe piata( de la entry la ultra high-end)  sunt din start gresite numai pentru ca folosesc principiul bas-reflex...ma bucur ca exista genii care sesizeaza o greseala elementara si poate se vor trezi producatorii cu zeci de anii de experienta sa o corecteze.
Sau poate se apuca sa faca toti monitoare nearfield pentru ca sunt mai corecte si mai bune.
Incredibil!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate