Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Rugaminte conversie fisier xml in excel

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
BITUCA

BITUCA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 09.06.2006
Va salut !!

o mare rugaminte pentru cei care se pricep : vreau sa convertesc un fisier xml in excel (ca model) sa completez excelul cu alte date si sa-l generez din excel in xml cu acelasi tip de format (adica sa mi-l recunoasca) xml-ul ca si corect: Pentru ce am nevoie: Ministerul de finante a scos o noua declaratie D112 care contine toate contributiile aferente unui salariat. fisierul xml de baza schema xsd este foarte complex.. asa ca am taiat din el numai o parte (cea esentiala) referitoare la salariati fara cazuri speciale (medicale, scutiri etc.).. pentru a importa pentru 100 de salariati (sa nu-i introduc manual pe fiecare) dupa aceea sa aranjez fisierul asa cum trebuie

pun in atasament fisierul de xml pe care am nevoie sa-l convertesc in excel .. mentoinez ca am incercat cu aprope tot ce am gasit pe net ca si convertoare (din xml in xls sau dbf sau csv, si invers), insa nu am reusit sa-i dau de cap...  daca vreau sa convertesc din excel in xml imi strica formatul accepat pentru declaratie... asa ca daca cineva are vreo idee... multumesc anticipat

Attached Files



#2
Krisler12

Krisler12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 21.04.2009
Asa mi-a iesit...

Attached Files



#3
BITUCA

BITUCA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 09.06.2006

View PostKrisler12, on 20th February 2011, 14:25, said:

Asa mi-a iesit...


multam mult ! ..presupunand ca introduc toate datele in fisierul excel... as putea sa-l export cu ceva in xml si sa arate identic (ca format) cu primul ??

#4
secretalex92

secretalex92

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 28.12.2008
Save As -> XML SpreadSheet . Daca il deschizi cu excel se va vedea exact cu e acum in excel

#5
BITUCA

BITUCA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 09.06.2006
incercasem deja asa sa salvez cu save as : foaie de calcul *xml...dar ii strica formatul si nu il mai recunoaste ....ii strica asezarile de tag-uri... :mellow:  nu asta e solutia... cred ca trebuie convertit cu altceva... se pare ca mi-am prins urechile in asta .. asa ca imi ramane metoda manuala : :))    multumesc pentru ajutor... si o injuratura printre dinti pentru cei din Finante care au scos rahatul asta de soft...in loc sa faca pentru tot omu' prost, cum era inainte cu dbf-uri simple ... s-au smecherit si au trecut pe xml-uri, si pdf-uri inteligente.. :angry2:

Edited by BITUCA, 20 February 2011 - 19:19.


#6
BITUCA

BITUCA

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 09.06.2006
pentru cine mai este interesat de subiect , am gasit rezolvarea aici :http://www.ahasoftware.110mb.com/DecUnicaToXML.html

sper sa nu fie considerata reclama, pentru ca acolo se ofera totul gratuit...cinste tipului de acolo, Valentin Badea, care a facut o treaba extraordinara si a oferit tutuor pe gratis ! :OK:


se poate inchide topicul, multumesc.

Edited by BITUCA, 20 February 2011 - 21:19.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate