Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...
 casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 

glucometre de care?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
pnc

pnc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.02.2011
Salut, as vrea si eu sa cumpar un glucometru fara substanta de control cine ma poate ajuta cu o informatie un de pot gasi asa ceva pe la noi ca prin tarile astea din vest am inteles ca se gasesc pe la  noi prin Romanica pe unde am intrebat nu au daca stie cineva va rog sa imi spuneti si mie.

#2
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
De la farmacii, cauta Accu-chek Active. Si stai linistit n-au solutie de control daca asta te deranjeaza, defapt nu ti-o dau nici daca ii rogi trebuie sa trimiti aparatul la testare daca banuiesti ca nu merge bine.

#3
miopul

miopul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.07.2012
Foloseste doua aparate pentru o testare "a jeune", folosind aceeasi picatura de sange. Daca valorile sunt identice, sau difera cu 2-3 unitati, inseamna ca ambele aparate sunt bine calibrate si respecta marja de eroare maxima trecuta in prospect.
Mai poti compara si glicemia rezultata din sangele venos, analiza facuta la un laborator, cu valoarea indicata de aparatul tau imediat dupa recoltare.

Edited by miopul, 04 April 2013 - 20:45.


#4
miopul

miopul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 08.07.2012
Sfat de urmat: lasati-le dracului de glucometre, ca sunt varza!
Te pot ajuta doar ca sa iti faci o idee despre impactul anumitor alimente asupra nivelului glucozei in sange dar, in cazul in care doriti sa stiti exact la ce nivel va aflati cu valorile, marja de eroare poate fi chiar si de 20%.
Azi am fost la un centru de recoltare pentru a vedea exact diferenta dintre rezultatul laboratorului si cel afisat de glucometrul personal (OneTouch Select). Am facut-o dimineata, ora 8:30, dar am ciugulit in prealabil o cana mare de cafea si un pahar cu lapte (scopul a fost sa vad ce diferente sunt intre testul de laborator si glucometru, nu cat am "a jeune").
Rezultatele:
OneTouch Select: 99 mg/dL
Laborator: 119 mg/dL
Posted Image

Sincer, decat sa arunci banii pe suta de teste lunar, cu rezultate incerte, mai bine faci 30-40 lunar, de control, iar cu restul banilor iti faci hemoglobina glicozilata.

O intrebare care ma framanta: de ce americanii considera normale chiar si valori de 140 mg/dL ale glicemiei (e drept, limita limitelor, fara zona tampon), in timp ce la noi unele laboratoare considera maximum acestui normal la 115 mg/dL iar altele merg si mai departe, coborand bariera la 105 mg/dL?! Posted Image

Edited by miopul, 15 April 2013 - 18:38.


#5
marusea

marusea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.11.2013
Buna ziua! Poate cineva sa ma lamureasca in ceea ce priveste testele de glicemie accu chek activ? Pina acum am folosit din cele cu bandeleta portocalie. Acum am primit unele cu bandeleta verde, respectiv cip verde. Pe cele portocalii, noul glucometru accu chek activ, nu mi le mai citeste. Povestea este ca, din cele verzi nu am decit 10, iar din cele portocalii tocmai am cumparat o cutie intreaga( 50 buc.). Ce fac? Multumesc anticipat de ajutor.

#6
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,769
  • Înscris: 25.11.2009
Expira cumva prin aprilie 2014 ? Alea nu sint citite de aparatele noi, vezi ca au linie de suport telefonic. Au schimbat toate aparatele si testele ptr Romania.

#7
marusea

marusea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.11.2013
Multumesc pentru raspuns, dar am rezolvat. Am sunat la reprezentanta Roche, despre care nu am decit cuvinte de lauda, si s-a rezolvat imediat. Mi-au trimis alt aparat si alte teste fara nici un cost. Nici macar cel de transport. Asta m-a facut sa-i laud peste tot, fara remuscari sau rezerve. Chiar au fost de nota 10.

#8
cincicinci

cincicinci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 373
  • Înscris: 20.02.2013
Glucometrele sunt foarte bune, valorile sange capilar sunt mai mari decat cele de laborator. Laborator 70-100 dimineta, aparat 90-120 si e normal sangele capilar difera de cel venos.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate