Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

Suprainsamantarea pajistilor naturale

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
forceone

forceone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.09.2010
Dragii mei va rog din suflet sa-mi dati si mie un sfat in problema mea.Aici in zona unde stau eu(Bicaz) cam toate pajistile au o inclinatie destul de mare ceea ce face ca,cultivarea lor cu plante furajere si ma refer aici la trifoi si lucerna,cu ajutorul tractorului sau motocultorului nu se poate face,de aceea apelez la cei mai cu experienta sa-mi dea niste sfaturi cum as putea sa suprainsamantez terenul si sa mai ridic putin calitatea furajelor.
Un vecin mai in varsta imi spunea ca primavara cand solul este umed si se pregateste de ploaie sa incep sa arunc cu mana sau cu niste site samanta si cica s-ar prinde.Mie personal nu-mi prea vine sa cred c-ar merge si as avea si multa samanta risipita.
Acum astept parerile voastre,metode cum ati procedat voi si cum m-ati sfatui.

Multumesc mult.

#2
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Da ma, merge si cu mana. Cum crezi ca se planta inainte de tractoare? Maruntesti pamantul, arunci cu mana si apoi tragi cu grebla peste ca sa se acopere semintele cu pamant.

#3
forceone

forceone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.09.2010
Daca pamantul are deja iarba pe el si nu as vrea sa o stric cum se poate face?
Am uitat sa precizez ca suprafata are in jur de 2 ha si se poate mari :wacko:

#4
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
Recomand
  
Sistemul de cultură în fâșii .
Reprezintă un mod de amplasare a culturilor pe versant sau solă.
Versantul sau sola se împarte în fâșii de lățime egală, care se cultivă altemativ cu plante bune și slab protectoare.
În condițiile țării noastre se recomandă alternarea între porumb sau altă prășitoare și cereale păioase, leguminoase sau plante furajere.
Astfel lățimea fâșiilor poate fi de 120-150m când panta este 5-10% și solul are o erodabilitate mică, reducându-se la 80-100m când panta este de 10-15% și erodabilitatea olului este mijlocie sau mare.Sistemul este eficient hidrologic și antierozional pe terenuri arabile cu pante între 5-15%.

#5
forceone

forceone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.09.2010
Deci terenul nu se poate ara sau discui am spus in introducere si ca sa fiu mai explicit pe unele portiuni destul de mari dimineata pe roua daca vrei sa urci,trebuie sa ai adidasi cu crampoane ca altfel patinezi(nu glumesc).

#6
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009
Draga Forceoane!

(nu pune la suflet ce-ti spun acu dar ma detensionez dupa o postare pe topicul de permacultura)

Varianta 1: cu dinamita pe toti versantii si-apoi cu elicopterele-n picaj cu imprastieri de saci cu seminte.

varianta 2: cu salvamontistii de pe Ceahlau, eventual si cu calugaru Ciprian de la schit de la Dochia, cu piolete si corzi si saculeti de seminte-n pantaloni. Pt un rezultat optim ar fi bine ca semintele sa fie din soiul White Widow sau Haze Mist. Asa capritele tale vor fi vesele si vor tricota toata ziua intrecind in lactatie un Holstein de top de-a lui Horia 66.

Cu stima si respect pt munca ce-o depui

#7
francix89

francix89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 16.09.2009
Singura solutie ramane imprastiatul manual al semintelor, iei o grebla mai solida  si unde vezi portiuni mai sarace in iarba razi putin suprafata si imprastii cateva seminte dupa care mai dai o data cu grebla  , o sa-ti ia ceva timp da astea-s conditiile

#8
precup

precup

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 146
  • Înscris: 02.04.2010
anul trecut pe o portiune unde nu ia mers bine la lucerna am dat cu grapa cu calul am aruncat cu mana amestec de seminte,apoi am mai trecut cu grapa cu spini(care se foloseste  la maruntirea gunoiului )si a iesit bine, mai demult aruncau cu zdrog de fan pe pajiste .pe pante cred ca e buna sparceta

#9
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Eu (in locul tau) as face asa:

- greblare insistenta pentru adunarea tuturor resturilor vegetale.
- trecere o data sau repetat cu o grapa cu colti, care va face niste adancituri mici in pajiste, fara distrugerea vegetatiei
- insamantare (manuala) a unui amestec de graminee perene si leguminoase.

Frumos ar fi ca, dupa insamantare, sa si ploua.

Pt. amestecul de graminee si leguminoase ma mai documentez si revin.

Grapa cu colti ai putea s-o tragi cu un cal ... sau cu o motosapa, daca merge pe inclinatia respectiva.

Vezi ca exista un Institut de cercetare pt. pajisti, la Brasov.

Ai putea sa iei legatura cu ei. Cercetatorilor le place sa vorbeasca despre munca lor ...

#10
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006

omnitera said:

... ma detensionez dupa o postare pe topicul de permacultura...
Las' că și cei care citesc a patra oara, (io, bun-înțeles!) încă găsesc multe ascunse în zicerea-ți :peacefingers:

@forceone: despre cum și ce se cultivă nu pot spune nimic, îți pot spune însă că sunt mașinării cu șenile care merg inclusiv pe înclinații mari.
Prețurile sunt peste 14,000lei pe utilaj, nici foarte mari, da' nici mici, la lățimi de frezare de 90, 120 cm.

#11
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
@scaiba: forceone NU vrea sa frezeze. El vrea sa insamanteze direct in pajistea existenta. Astfel incat sa creasca potentialul productiv al acesteia.

#12
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Scuze ! :worthy:

#13
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

View Postforceone, on 18th February 2011, 21:49, said:

Dragii mei va rog din suflet sa-mi dati si mie un sfat in problema mea.Aici in zona unde stau eu(Bicaz) cam toate pajistile au o inclinatie destul de mare ceea ce face ca,cultivarea lor cu plante furajere si ma refer aici la trifoi si lucerna,cu ajutorul tractorului sau motocultorului nu se poate face,de aceea apelez la cei mai cu experienta sa-mi dea niste sfaturi cum as putea sa suprainsamantez terenul si sa mai ridic putin calitatea furajelor.
Un vecin mai in varsta imi spunea ca primavara cand solul este umed si se pregateste de ploaie sa incep sa arunc cu mana sau cu niste site samanta si cica s-ar prinde.Mie personal nu-mi prea vine sa cred c-ar merge si as avea si multa samanta risipita.
Acum astept parerile voastre,metode cum ati procedat voi si cum m-ati sfatui.

Multumesc mult.


Cel mai ieftin iesi cu un scarificator electric care nu e influntat de inclinarea la care lucreaza, cele pe benzina au carburator gravitational si la panta de 15* nu mai merg.

Asa ca ai nevoie de un scarificator care costa cateva sute de ron, 500-750, mai scump nu se merita, pentru ca tu il vei folosi fara sacul colector. Iti mai trebuies un prelungitor de 30-50 m de cablu 3X1,5 de buna calitate, adica romanesc, nu chinezarii din supermarket si curent de la un generator, probabil.

Te poti apuca de treaba imediat cum se dezgheata, sau imediat dupa prima coasa.

Amestecul de seminte e bine sa fie facut din specii cu perioada de germinare asemanatoare.
Daca e doar pentru pasunat, ti-as sugera sa folosesti trifoi alb si gazon englezesc, adica trifolium repens si lolium perenne, in proportie de 1-2/10 si folosesti 1 kg la 50-60 m2 de teren care are si iarba.

#14
forceone

forceone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.09.2010
Asa e,nu vreau sa frezez terenul ca are deja iarba pe el si cum am mai citit despre sparceta cica s-ar preta la insamantarea pe pante,acum sa vad,ca terenul nu e ingradit si cred ca prin zona o sa mai fie si''binevoitori''.
Terenul e luat in arenda si se mai poate lua pana la vreo 10 ha :naughty:  si chiar am sa-i contactez si pe cei de la Instit.de Cercetare pt.Pajisti sa vad ce solutii imi dau ei.
M-am uitat si la ceva scarificatoare dar in cazul asta tre sa-mi cumpar si un generator de curent.
Multumesc

Edited by forceone, 19 February 2011 - 22:00.


#15
omnitera

omnitera

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 660
  • Înscris: 20.08.2009

View Postscaiba, on 19th February 2011, 11:49, said:

Las' că și cei care citesc a patra oara, (io, bun-înțeles!) încă găsesc multe ascunse în zicerea-ți :peacefingers:
  
Esti mult prea amabil cu mine! N-ai fi tu insuti!

#16
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011
La Sthill,au exact ce iti trebuie:o strutocamila care coseste sapa grapeaza,are si un dispozitiv cu ace pt. aerisirea gazonului, (care e ce-ti trebuie tie).Are carburator cu membrana si poti sa lucrezi si pe tavan cu el (teoretic).Nu mai stiu cum ii zice ,da' e ceva cu "4mix".Poate gasesti ceva similar mai ieftin si la alti producatori.Functioneaza cu benzina si il porti ca pe motocoasa.

#17
forceone

forceone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 148
  • Înscris: 18.09.2010

View Postsudest_om, on 5th March 2011, 11:21, said:

La Sthill,au exact ce iti trebuie:o strutocamila care coseste sapa grapeaza,are si un dispozitiv cu ace pt. aerisirea gazonului, (care e ce-ti trebuie tie).Are carburator cu membrana si poti sa lucrezi si pe tavan cu el (teoretic).Nu mai stiu cum ii zice ,da' e ceva cu "4mix".Poate gasesti ceva similar mai ieftin si la alti producatori.Functioneaza cu benzina si il porti ca pe motocoasa.

Man n-am gasit nimic care sa semene cu ce zici tu,m-ar interesa destul de mult sa cumpar strutocamila asta mai ales ca se apropie perioada de insamantare.
Toate cele bune

#18
sudest_om

sudest_om

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,132
  • Înscris: 22.02.2011

View Postforceone, on 18th March 2011, 19:37, said:

Man n-am gasit nimic care sa semene cu ce zici tu,m-ar interesa destul de mult sa cumpar strutocamila asta mai ales ca se apropie perioada de insamantare.
Toate cele bune


Incearca aici:http://www.stihl.ro/isapi/default.asp?contenturl=/knowhow/technik_im_detail/4_mix/default.aspx
Site-ul romanesc nu-i complet.Am un catalog in care apar mai multe accesorii.Incearca un site din Germania,sau dute la ei si cere-le un catalog.

Edited by sudest_om, 19 March 2011 - 07:56.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate