Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

e scump un proiect de casa?

- - - - -
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
Apolodor13

Apolodor13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 11.12.2006

View Postmaneanec, on 20th February 2011, 08:43, said:

Ai putea sa ne detaliezi continutul proiectului intocmit de prietenul tau ?
Proiectul cuprinde absolut tot ce-mi trebuie pentru constructie:
Proiect D.T. :                  
proiect tehnic de arhitectura complet - P.T.                                                                            
- 3 exemplare de documentatie tehnica.                                                                                                                                                  
- memorii de arhitectura.                                                                                                                                                                      
- bilanturi de suprafete si indicatori in toate zonele de control ale proiectului.                                                                                              
- cererea pentru autorizatie de construire completata corect si complet,                                                                                                    
- plan de situatie cu indicatori de sistematizare si trasare.                                                                                                                        
- planurile tuturor nivelurilor cu detalieri ale protectiilor termice si hidro, parapeti, indicatori de goluri, suprafete...                                        
- patru pana la sase sectiuni caracteristice, descriptive pentru toate elementele constructive ale constructiei.                                                
- fatade detaliate, indicatori de culoare si materiale, toate elementele reprezentate.                                                                                  
- tablou de tamplarie in format pentru oferta si uzinare, cu reprezentarea pozitiilor pe plan.                                                                        
- reprezentari 3d ale elementelor structurii.                                                                                                                                            
- fise tehnice pentru utilitati si avizatori.                                                                                                                                                  
- documentatii complete pentru toate avizele.                                                                                                                                                                            
proiect de structura - D.T.
  - memorii de specialitate.                                                                                                                                                                    
- planuri de sapaturi si fundatii.                                                                                                                                                            
- detalii de fundare.                                                                                                                                                                              
- planuri de cofrare pentru plansee si grinzi.                                                                                                                                          
- planuri de armare  pentru plansee si grinzi.                                                                                                                                      
- detalii de armare noduri.                                                                                                                                                                    
- extrase de armaturi.                                                                                                                                                                                                              
proiect de instalatii - D.T.                                                                                                                          
- memorii de specialitate.                                                                                                                                                              
- instalatii sanitare.                                                                                                                                                                  
- instalatii electrice.                                                                                                                                                                          
- instalatii termice.                                                                                                                                                                    
- scheme functionale verticale.                                                                                                                                                                        
- instalatii sanitare.                                                                                                                                                                    
- instalatii electrice.                                                                                                                                                                          
- instalatii termice.

Cam asta mi-a zis ca va cuprinde proiectul, e ok?

#20
madi_57

madi_57

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 14.03.2011

View PostAlbinutza_ali, on 17th February 2011, 22:48, said:

Eu tocmai m-am apucat de proiect si am gasit o domna arhitect f amabila care mi-a cerut 5000 ron pt arhitectura , rezistenta , instalatii , studiu geo , avize, taxe si toata umblatura pt obtinerea lor  :coolspeak: iar primul arhitect cu care am discutat imi cerea 4250 euro  :roflmaofast:


View PostAlbinutza_ali, on 17th February 2011, 22:48, said:

Eu tocmai m-am apucat de proiect si am gasit o domna arhitect f amabila care mi-a cerut 5000 ron pt arhitectura , rezistenta , instalatii , studiu geo , avize, taxe si toata umblatura pt obtinerea lor  :coolspeak: iar primul arhitect cu care am discutat imi cerea 4250 euro  :roflmaofast:


View PostAlbinutza_ali, on 17th February 2011, 22:48, said:

Eu tocmai m-am apucat de proiect si am gasit o domna arhitect f amabila care mi-a cerut 5000 ron pt arhitectura , rezistenta , instalatii , studiu geo , avize, taxe si toata umblatura pt obtinerea lor  :coolspeak: iar primul arhitect cu care am discutat imi cerea 4250 euro  :roflmaofast:



Ma scuzati ca va deranjez,dar am citit pe  forum ca ati gasit un arhitect ieftin. Deoarece doresc si eu sa fac un proiect mic de casa m-ar interesa un arhitect cu preturi rezonabile.De aceea indraznesc sa va rog sa imi dati si mie datele de contact ale arhitectei pe care ati gasit-o dumneavoastra.Ma puteti contacta pe adresa de email :[email protected]

Va multumesc anticipat.

#21
nud_cu_basca

nud_cu_basca

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 23.11.2009

View PostApolodor13, on 20th February 2011, 00:25, said:

Exemplul tau nu e tocmai reusit. NU intru in amanunte, dar stiu ce vrei sa spui. Vrei sa spui ca un arhitect cu standarde High Level, nu se va cobori niciodata sa faca un proiect micut.

View PostApolodor13, on 20th February 2011, 00:25, said:

Asta e mentalitatea romanului. Banii se fac din proiecte mici, ieftine si multe, mult mai multi decat dintr-un singur proiect mare. Asa cum a zis evreul: mare e facuta din picaturi. Va mai trece multa vreme pana sa intelegem si noi chestiile simple pe care acum nu suntem capabili sa le vedem.

Un arhitect talentat si/sau bine cotat se "baga" chiar si la un cotet de gaini daca-i place tema si clientul. Cata vreme tu vezi relatia asta in termeni de "eu il platesc el trebuie sa faca ce zic eu" cred ca nu ai nevoie de arhitect; iti este suficient o stampila si gata, poti sa iti autorizezi si apoi sa iti ridici casa ta.


Da, e vorba de mentalitate; o sa treaca ceva vreme pana cand o sa intelegem ca pentru calitate trebuie platit un pret.

#22
corry_biggy

corry_biggy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 10.01.2011
buna seara!am nevoie de ajutorul vostru...vreau sa stiu daca pt obtinerea AC este nevoie de proiect de instalatii(sanitare,electrice si termice).si care ar fi pretul mediu pt acest proiect de instalatii.mersi anticipat!

Edited by corry_biggy, 22 March 2011 - 20:15.


#23
carmenuzta84

carmenuzta84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 23.01.2011

View Postcorry_biggy, on 22nd March 2011, 20:14, said:

buna seara!am nevoie de ajutorul vostru...vreau sa stiu daca pt obtinerea AC este nevoie de proiect de instalatii(sanitare,electrice si termice).si care ar fi pretul mediu pt acest proiect de instalatii.mersi anticipat!
nu ai nevoie

#24
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,529
  • Înscris: 10.05.2007
Nu ai avut tu nevoie.
Informatia asta se obtine de la primarie, iti dau o lista cu ceea ce trebuie sa contina proiectul pentru obtinerea AC.

#25
moldoveanu00

moldoveanu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 24.02.2011
Da da , iti dau o lista cu punct si virgula , adica te invita frumos afara si iti arata drumul/directia catre un proiectant.

#26
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,775
  • Înscris: 02.06.2006
Părerea mea de om trecut prin toate fazele ridicării unei case: banii dați unui arhitect bun se economisesc ulterior, la faza de execuție. De asemenea, cînd intru într-o casă pot spune cu o precizie destul de mare dacă acea casă a fost proiectată de un arhitect sau dacă și-a făcut-o omul după cum l-a dus capul și apoi a obținut o ștampilă de la vreun arhitect.
Faptul că arhitecții sînt ocoliți sau sînt plătiți cu niște onorarii meschine se vede peste tot în jurul nostru prin case hidoase și disfuncționale.
În rezumat, omul își face casă o singură dată și apoi trage o viață să o plătească și trăiește în ea așa cum și-a făcut-o. Mi se pare aberant  ca cineva să devină scalv pe viață al unei case urîte și disfuncționale, numai pentru că s-a zgîrcit la faza de concepție.

#27
Bingo

Bingo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,451
  • Înscris: 13.04.2006
Ai perfecta dreptate dar cum stiu ca am un AHITECT sau colaborez cu un "arhitect" ? De obicei meseriasii mai slabi compenseaza cu abureala multa dar si oamenii foarte destepti sunt plecati putin cu pluta. Si sunt suspicios la ambele categorii.

#28
moldoveanu00

moldoveanu00

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 455
  • Înscris: 24.02.2011

View PostIocan, on 2nd April 2011, 09:27, said:

se vede peste tot în jurul nostru prin case hidoase și disfuncționale.
Clientul e strans la punga cand vine vorba de conceperea casei sale , dar in schimb pentru o masina , isi da si mancarea de la gura ca sa-si cumpere un Q7 sau Tuareg.
Mi-a fost dat sa vad case bloculet sau simple cu o caciula si enorma ca suprafata construbila , daaaar cu o masina ochioasa pe langa ea. Nici nu trebuie sa gandesti prea mult ca sa ajungi la o concluzie la vederea unor astfel de "casute" , pentru ca e lesne de inteles care sunt placerile unora.
Asa ca mai putin la arhitecti (nu are rost sa-i imbogatesti !) pentru ca ... romanii au talent ..creativ   :peacefingers:


View PostBingo, on 2nd April 2011, 09:41, said:

dar cum stiu ca am
Foarte simplu : printr-o verificare/analiza a portofoliu-lui si o vizita pe teren la lucrarile executate(proiectate) de acestia si o discutie scurta si la obiect , din care sa deduci inclinatia profesionala si corectitudinea acestuia.
Apropo , cand mergi la un mecanic/medic/avocat/croitor , tu cum iti dai seama ca e bun sau mai putin bun ? Il controlezi la "familie" sau cum procedezi ?!

Edited by moldoveanu00, 02 April 2011 - 08:58.


#29
arh_CosminB

arh_CosminB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.04.2011

View Postcorry_biggy, on 22nd March 2011, 21:14, said:

buna seara!am nevoie de ajutorul vostru...vreau sa stiu daca pt obtinerea AC este nevoie de proiect de instalatii(sanitare,electrice si termice).si care ar fi pretul mediu pt acest proiect de instalatii.mersi anticipat!


Buna seara!
In legea 50 este scris clar ce trebuie sa contina documentatia "D.T.A.C". Referitor la proiectul de instalatii, el trebuie sa contina toate trei specialitatile(sanitare, electrice si termica) la faza D.T.A.C.
Insa am intalnit si situatii unde s-au acceptat dosarele pentru autorizare fara instalatii. De obicei pe la sate.

O seara buna.

View PostIocan, on 2nd April 2011, 09:27, said:

Părerea mea de om trecut prin toate fazele ridicării unei case: banii dați unui arhitect bun se economisesc ulterior, la faza de execuție. De asemenea, cînd intru într-o casă pot spune cu o precizie destul de mare dacă acea casă a fost proiectată de un arhitect sau dacă și-a făcut-o omul după cum l-a dus capul și apoi a obținut o ștampilă de la vreun arhitect.
Faptul că arhitecții sînt ocoliți sau sînt plătiți cu niște onorarii meschine se vede peste tot în jurul nostru prin case hidoase și disfuncționale.
În rezumat, omul își face casă o singură dată și apoi trage o viață să o plătească și trăiește în ea așa cum și-a făcut-o. Mi se pare aberant  ca cineva să devină scalv pe viață al unei case urîte și disfuncționale, numai pentru că s-a zgîrcit la faza de concepție.


apreciez mult acest post.

#30
valioglu

valioglu

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 198
  • Înscris: 03.02.2007

View PostIocan, on 2nd April 2011, 08:27, said:

Părerea mea de om trecut prin toate fazele ridicării unei case: banii dați unui arhitect bun se economisesc ulterior, la faza de execuție. De asemenea, cînd intru într-o casă pot spune cu o precizie destul de mare dacă acea casă a fost proiectată de un arhitect sau dacă și-a făcut-o omul după cum l-a dus capul și apoi a obținut o ștampilă de la vreun arhitect.
Faptul că arhitecții sînt ocoliți sau sînt plătiți cu niște onorarii meschine se vede peste tot în jurul nostru prin case hidoase și disfuncționale.
În rezumat, omul își face casă o singură dată și apoi trage o viață să o plătească și trăiește în ea așa cum și-a făcut-o. Mi se pare aberant  ca cineva să devină scalv pe viață al unei case urîte și disfuncționale, numai pentru că s-a zgîrcit la faza de concepție.
Nu as schimba o vorba din ce ai spus, rezuma exact ceea ce cred si eu.

#31
andreeadigeo

andreeadigeo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 05.07.2010
Hmm, depinde peste cine dai si ce noroc ai. Parerea mea, da arhitectul poate merita banii dar pentru specialitatea sa: arhitectura. In rest despre colaborarea arhitect & structurist etc ... dezastru. Daca spre exemplu pot sa afirm ca arhitectura casei mele a iesit cam asa cum imi doream eu sau poate chiar mai reusita, dar asta si dupa ce am petrecut o zi in biroul arhitectului tot modificand si incercand diferite variante, despre restul nu pot spune asa ceva. Pot sa afirm chiar, fara sa gresesc, ca structuristul s-a uitat doar in trecere poate pe arhitectura casei si de aici si problemele: cos de fum care trecea prin grinda, serpanta dimensionata aiurea si multe altele. Pana la urma in final cu proiect facut "ca la carte" (credeam eu) si am ajuns sa platesc pentru greselile de proiectare peste 10000 euro (refacere serpanta, turnat stalp si grinda suplimentara care initial nu era in proiect ...).
So rezumand nu cred ca toti cei care se apuca de case au timp sa mearga pe santier sa vada casele facute de respectivul arhitect, si chiar si asa tot pot sa apara probleme pentru ca echipele arhitect-structurist-instalator se mai schimba, nu comunica etc. Ramane doar norocul, doar traim in Romania si nu putem avea pretentii  :thumbdown:

#32
arh_CosminB

arh_CosminB

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 12.04.2011

View Postandreeadigeo, on 14th April 2011, 23:32, said:

Hmm, depinde peste cine dai si ce noroc ai. Parerea mea, da arhitectul poate merita banii dar pentru specialitatea sa: arhitectura. In rest despre colaborarea arhitect & structurist etc ... dezastru. Daca spre exemplu pot sa afirm ca arhitectura casei mele a iesit cam asa cum imi doream eu sau poate chiar mai reusita, dar asta si dupa ce am petrecut o zi in biroul arhitectului tot modificand si incercand diferite variante, despre restul nu pot spune asa ceva. Pot sa afirm chiar, fara sa gresesc, ca structuristul s-a uitat doar in trecere poate pe arhitectura casei si de aici si problemele: cos de fum care trecea prin grinda, serpanta dimensionata aiurea si multe altele. Pana la urma in final cu proiect facut "ca la carte" (credeam eu) si am ajuns sa platesc pentru greselile de proiectare peste 10000 euro (refacere serpanta, turnat stalp si grinda suplimentara care initial nu era in proiect ...).
So rezumand nu cred ca toti cei care se apuca de case au timp sa mearga pe santier sa vada casele facute de respectivul arhitect, si chiar si asa tot pot sa apara probleme pentru ca echipele arhitect-structurist-instalator se mai schimba, nu comunica etc. Ramane doar norocul, doar traim in Romania si nu putem avea pretentii  :thumbdown:


hello!
Da, o greseala de proiectare te poate costa foarte mult, tinand cont ca mp construit poate ajunge undeva la 450-500 E, in functie de calitatea finisajelor. De exemplu, o scara calculata aiurea, care este functionala dar necalculata corect, cu o eroare in plan de vreo 5 cm, iti poate mari costul intregii cladiri cu 3-4 mii E, la o suprafata pana-n 200 mp desfasurati. Greu de crezut, nu?

Cosul de fum care da in grinda, nu cred ca e o greseala de-a structuristului. Mai degraba a arhitectului.

Ai dreptate ca uneori comunicarea arhitect-inginer-instalator, este precara. N-ar trebui deloc sa se intample asa.
De asta este recomandat sa semnezi contractul de proiectare cu o singura firma, asa numitul "proiectant general", care iti va oferi la pachet tot dosarul de proiectare, cu toate specialitatile. Unele firme ofera si executie chiar.

Ca arhitect ai tot interesul ca lucrarea pe care o faci sa iasa bine din toate punctele de vedere. Si mai important este ca la sfarsitul colaborarii, beneficiarul sa fie pe deplin multumit.

Cat despre traiul in Romania.. n-am ce zice. Dar si in Romania se semneaza contracte, prin care proiectantii sint obligati prin lege la muuuuuulte chestii. Asa ca, cititi foarte bine contractul inainte de a semna, chiar daca are 40 de pagini. Eventual adaugati voi cate un articol care sa va avantajeze.

Spor!

#33
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,223
  • Înscris: 17.03.2009

View Postarh_CosminB, on 14th April 2011, 23:48, said:

Ai dreptate ca uneori comunicarea arhitect-inginer-instalator, este precara. N-ar trebui deloc sa se intample asa.
De asta este recomandat sa semnezi contractul de proiectare cu o singura firma, asa numitul "proiectant general", care iti va oferi la pachet tot dosarul de proiectare, cu toate specialitatile. Unele firme ofera si executie chiar.
De foarte multe ori se intampla ca traseele instalatiilor electrice sa se suprapuna cu cu cele termice ,sanitare,ca amplasamentul unor aparate electrice sa fie prin spatele unor calorifere,si exemplele pot continua,si asta datorita lipsei unui coordonator ,sau pur si simplu din cauza indolentei.La institutii am intalnit mai putin fenomenul asta,dar la case particulare.......

#34
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,775
  • Înscris: 02.06.2006

View Postandreeadigeo, on 14th April 2011, 23:32, said:

Hmm, depinde peste cine dai si ce noroc ai. Parerea mea, da arhitectul poate merita banii dar pentru specialitatea sa: arhitectura. In rest despre colaborarea arhitect & structurist etc ... dezastru.
Stai puțin că nu pricep. Adică, a făcut fiecare proiect de capul lui? Păi asta e greșeală fatală. Poate amatorii de chilipiruri lucrează așa, dar în mod normal arhitectul e cel care coordonează toate celelalte spacialități. La el vin toate proiectele (structura, geo, instalații, edilitar etc) și el le integrează în planul general, sau le dă înapoi pentru modificări.
De asemenea, el urmărește pe șantier respectarea planului și tot el răspunde în fața beneficiarului de acuratețea proiectării și a execuției.
Bimeînțeles, că dacă îl plătim pe arhitect cu banii de covrigi, primim ce merităm.

Edited by Iocan, 15 April 2011 - 08:34.


#35
aureliu

aureliu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 09.06.2008

View PostIocan, on 15th April 2011, 09:30, said:

...Bimeînțeles, că dacă îl plătim pe arhitect cu banii de covrigi, primim ce merităm.

Nu pot spune ca nu se intampla asa, din pacate. Asta a fost exemplu de mentalitate pur romaneasca. Pai daca-l pun sa-mi faca cozonac si il platesc ca pentru covrigi ce il face sa nu refuze? Banul, pentru ca se gandeste ca poti merge la un alt covrigar. Pe mine nu ma intereseaza ca beneficiar cum faci cozonacul, ma intereseaza sa-l faci, iar daca ai zis ca-l faci si ai acceptat un anume pret (de covrigi) inseamna ca incerci sa pacalesti clientul cand ii vei da covrigi si-i vei spune ca i-ai facut cozonac.

De aceea exista arhitecti care au un standard si anumite tarife si care fac mai mult decat sa-ti puna o stampila pe un proiect. Problema pentru clientii care cauta arhitecti buni, care sa se implice intens in proiect, este ca le e greu sa-i identifice, un pret mare nefiind o garantie in acest sens.

#36
omi

omi

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 29.03.2007
Buna!
Stiti site-uri (romanesti sau straine) de pe care ma pot inspira pt un proiect de casa de maxim 130 m2 utili? Multumesc!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate