Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Rinita cronica rezolvata cam pt un an

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
bogdancornel

bogdancornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.07.2009
Acum o saptamana am fost sfatuit de un medic ORL sa fac o injectie intramusculara cu 2 ml de DIPROPHOS, fiole | betamethazonum Am fost disciplinat si am cumparat 2 fiole de 1 ml care mi-au fost injectate....aproximativ 12 RON amandoua. Nu mica mi-a fost mirarea ca dupa ani de chin, stranuturi incontinuu, stari cumplit de proaste si milioane aruncate pe medicamente, sa scap in numai cateva ore de simptomele extrem de chinuitoare ale rinitei alergice. Mi s-a spus ca efectul va tine un an. Destul de echitabil, gandindu-ma ca la un an sa reiau operatiunea sa scap de calvarul zilnic prin care as putea trece. Sunt constient ca au fost doar ascunse simptomele dar pe bune ca merita pretul ... Numai un Awamys sau Nasonex, plus alte antihistaminice scumpe ma ruinau lunar. Acum sunt ca nou.


Diprophos suspensie este indicat �n tratamentul afectiunilor acute si cronice care raspund la terapia cu corticosteroizi. Terapia cu hormoni corticosteroizi este un adjuvant, nu un �nlocuitor al terapiei conventionale. Afectiuni musculo-scheletale si ale tesuturilor moi: artrita reumatoida; osteoartrita; bursita; spondilita anchilozanta; epicondilita; radiculita; coccidinie; sciatica; lumbago; torticolis; chist ganglionar; exostoza; fasciita. Afectiuni alergice: astm bronsic cronic (inclusiv ca terapie adjuvanta pentru status asthmaticus); febra f�nului; edem angioneurotic; bronsita alergica; rinita alergica sezoniera sau perena; reactii provocate de medicamente; boala serului; �ntepaturi de insecte.

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Din cate cunosc, acele substant4e au destule efecte adverse, iar efectul sigur nu tine un an...

Eu am rezolvat problema prin cauterizarea mucoasei, care in eceste cazuri creste f. mult si e f. vascularizata

#3
bogdancornel

bogdancornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.07.2009

View PostCourage, on 16th February 2011, 09:37, said:

Din cate cunosc, acele substant4e au destule efecte adverse, iar efectul sigur nu tine un an...

Eu am rezolvat problema prin cauterizarea mucoasei, care in eceste cazuri creste f. mult si e f. vascularizata


Am intrebat de efecte adverse si mi-a raspuns ca este un produs la care nu s-au semnalat efecte majore. Acum sincer, la cate antihistaminice si spay-uri am tot bagat ani de zile in mine... asta e apa de ploaie! Cum iti pare mai echitabil, 150-200 ron/luna si ma indop cu medicamente sau 2 ml cu 12 ron o data pe an?
Trebuie sa recunosc sa suna tentat ceea ce spui legat de cauterizare, insa la mine e mai complicat decat atat deoarece efectele unei crize se simt in voce, laringe si un puternic tiuit in urechi ...ahh sa nu mai spun de problemele de respiratie pe timpul noptii. Deci cred ca nu este cea mai buna solutie pentru mine o cauterizare ...dar am sa ma gandesc si la acest aspect! Stresul provocat si acumulat din crizele zilnice il combateam cu xanax. Deci solutia asta injectabila o pot numi miraculoasa, avand in vedere ca nu dorm cum trebuie de ani de zile. Sa nu mai pun in calcul aspectul estetic, este jenant sa vezi ditamai omul cu batista la nas, ochii injectati, figura umflata, cu o stare de a zace continuu... In timpul crizelor nici nu puteam vorbi cum trebuie. Vocea se limita la un gajait scos cu mare greutate...asta cu toata medicatia specificata mai sus. Acum se uita ai mei la mine si sunt uimiti cat de ok ma simt si arat fata de doar cateva zile in urma! Pe bune.... sunt ca nou!
Postarea mea nu am vazut-o ca un sfat medical ci mai degraba pentru cei care sunt intr-o stare la fel de grava ca a mea si sunt exasperati, cautand o solutie. Astfel este simplu sa mearga la un medic sa intrebe daca este ok pentru fiecare individ sa aplice o astfel de solutie pentru un an.


PS  ...si da, corect... este posibil sa nu tina un an efectul, dat fiind ca nu am mai experimentat asta pana acum ca sa fiu sigur de spusele acelui medic! Insa daca ma tine doar jumatate de an si tot merita atat financiar cat si fizic.

Edited by bogdancornel, 16 February 2011 - 10:18.


#4
GoogleBot

GoogleBot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 21.12.2005
Am facut si eu vreo 4 serii de injectii cu diprophos (o serie = 6 injectii in nas Posted Image ), pentru o rinita alergica. Din cate tin minte am facut prima serie apoi urmatoarea la 3 sau 6 luni, apoi la un an. Intre timp mi-am rezolvat problema prin operatie insa am aflat si de ceva posibile (si rare) efecte secundare grave:

"Alte reactii adverse asociate terapiei corticosteroide parenterale includ: cazuri rare de orbire in cazul administrarii intralezionale in regiunea faciala sau cervicala"

#5
bogdancornel

bogdancornel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 05.07.2009

View PostGoogleBot, on 14 ianuarie 2013 - 15:11, said:

Am facut si eu vreo 4 serii de injectii cu diprophos (o serie = 6 injectii in nas Posted Image ), pentru o rinita alergica. Din cate tin minte am facut prima serie apoi urmatoarea la 3 sau 6 luni, apoi la un an. Intre timp mi-am rezolvat problema prin operatie insa am aflat si de ceva posibile (si rare) efecte secundare grave:

"Alte reactii adverse asociate terapiei corticosteroide parenterale includ: cazuri rare de orbire in cazul administrarii intralezionale in regiunea faciala sau cervicala"

In nas?!!! Pe bune?!! Mie mi s-a facut in brat.
Despre ce operatie e vorba? Cum ai rezolvat problema si unde? Dupa interventie ti s-a diminuat mirosul sau ai alte neplaceri?

#6
GoogleBot

GoogleBot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 21.12.2005
In nas, da :)
Operatie de deviatie de sept + micsorarea mucoasei nazale cu radiofrecventa + rezectia cornetelor inferioare, la spitalul Sf. Constantin din Brasov. Au trecut cateva luni de la operatie, deocamdata nicio neplacere.

#7
jules81

jules81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 14.05.2013
si eu am rinita alergica dar la mine nu sunt inca asa de grave simptomele cum spuneati voi sau cum scrie in articolul acesta.

#8
ar85gyl

ar85gyl

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 246
  • Înscris: 14.08.2012
O parere de la voi odata cu trecerea timpului,mai aveti probleme?

#9
GoogleBot

GoogleBot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 21.12.2005
Eu nu mai am

#10
ele27

ele27

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.02.2014
Am si eu o alergie de cativa ani....am incercat tot felul de medicamente(aerius,avamys,singuler,x-zal,ewofex,paracetamol sinus si multe altele care nu imi vin acum in minte.Am facut si un set de teste si mi-a iesit ca sunt alergica la mucegai.Tratamentul dupa aflarea problemei mi-a mers  timp de cateva luni insa dupa ce organismul s-a obisnuit problemele s-au agravat.Imi curge nasul,stranut,mancarimi de ochi,nas,ochi umflati inlacrimati si de ceva timp chiar dureri de cap.Nu mai stiu ce sa fac am fost la medici din vaslui,iasi,ploiesti si acelasi lucru s-a intamplat tratament si apoi problema a revenit.Va rog sa-mi dati un sfat....un medic bun,un tratament minune ceva.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate