Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 

Captura si stocare fisiere MOD

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
subarufan

subarufan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,615
  • Înscris: 20.09.2006
Hard-diskul camerei (Panasonic SDR-H40) este aproape plin.
Am copiat pur si simplu tot continutul video (fisierele MOD si MOI) pe PC.
Vreau sa "arhivez" multitudinea de filmulete reprezentand diverse evenimente. In acest sens as vrea sa le lipesc unele de altele si sa creez un singur film pentru un eveniment (din mai multe MOD-uri aferente acelauiasi eveniment). As vrea sa stiu daca pot sa inserez in 'film' si data/ora filmarii (am inteles ca info este in fisierele MOI).
Intrebari:
- ce soft se preteaza cel mai bine la asa ceva (nu vreau editare sofisticata ci doar lipire de MOD-uri, inserare data(eventual si ora), tranzitii simple (FADE) intre MOD-uri si generare de 1 fisier/eveniment)
- in ce format este recomandabil a fi salvate - nu vreau sa pierd din calitate, dar vreau sa le pot vizulaiza intr-un player stand-alone sau PC.
- se pot salva in 'containere' mkv? (am inteles ca asta e 'la moda"). Daca da, cum? Cu ce soft?

Nu sunt absolut necunoscator in folosire editoare video dar sunt undeva la limita inferioara. M-am 'jucat' cu Premiere cu ceva timp in urma.

P.S. Din MiniDV dupa transfer pe PC cu ce convertesc pentru arhivare - mai am si niste miniDV-uri mai vechi care are trebui arhivate.

Multumesc anticipat pentru ajutor/sfaturi

#2
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

View Postsubarufan, on 15th February 2011, 23:06, said:

Hard-diskul camerei (Panasonic SDR-H40) este aproape plin.
Am copiat pur si simplu tot continutul video (fisierele MOD si MOI) pe PC.
Vreau sa "arhivez" multitudinea de filmulete reprezentand diverse evenimente. In acest sens as vrea sa le lipesc unele de altele si sa creez un singur film pentru un eveniment (din mai multe MOD-uri aferente acelauiasi eveniment). As vrea sa stiu daca pot sa inserez in 'film' si data/ora filmarii (am inteles ca info este in fisierele MOI).
Intrebari:
- ce soft se preteaza cel mai bine la asa ceva (nu vreau editare sofisticata ci doar lipire de MOD-uri, inserare data(eventual si ora), tranzitii simple (FADE) intre MOD-uri si generare de 1 fisier/eveniment)
- in ce format este recomandabil a fi salvate - nu vreau sa pierd din calitate, dar vreau sa le pot vizulaiza intr-un player stand-alone sau PC.
- se pot salva in 'containere' mkv? (am inteles ca asta e 'la moda"). Daca da, cum? Cu ce soft?

Nu sunt absolut necunoscator in folosire editoare video dar sunt undeva la limita inferioara. M-am 'jucat' cu Premiere cu ceva timp in urma.

P.S. Din MiniDV dupa transfer pe PC cu ce convertesc pentru arhivare - mai am si niste miniDV-uri mai vechi care are trebui arhivate.

Multumesc anticipat pentru ajutor/sfaturi
PM me :)

#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Forumul este pentru a schimba informatii, a ajuta pe cei "la nevoie", dar nu cu mesaje de genul: Da-mi mesaj privat, ca te rezolv eu!
Daca vrei sa ajuti, fa-o "la vedere", altfel se naste banuiala ca urmaresti altceva!  :nonobad:

#4
spider_zero_sapte

spider_zero_sapte

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,721
  • Înscris: 21.08.2007

View Postviceroy56, on 15th February 2011, 23:17, said:

Forumul este pentru a schimba informatii, a ajuta pe cei "la nevoie", dar nu cu mesaje de genul: Da-mi mesaj privat, ca te rezolv eu!
Daca vrei sa ajuti, fa-o "la vedere", altfel se naste banuiala ca urmaresti altceva!  :nonobad:


Cyberlink PowerDirector 8, 9 etc. 9 e pe 64 de biti si se ?misca ? super.

Edited by spider_zero_sapte, 15 February 2011 - 23:24.


#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006

View Postsubarufan, on 15th February 2011, 23:06, said:

Am copiat pur si simplu tot continutul video (fisierele MOD si MOI) pe PC.

Fisierele .mod sunt de fapt fisiere mpeg2. Schimba-le extensia in mpg si le vei putea urmari "ca atare" si pe un player standalone.
Pentru editrea de care ai nevoie, un soft care stie smart rendering este cel mai indicat.
Un astfel de soft este si Nero Vision. Poate lipi segmentele respective cu adaugarea de tranzitii, reencodarea facandu-se numai in acele locuri(la unire, efecte, tranzitii), filmarea propriuzisa ramanand cea originala. Concluzia: pierdere de calitate ZERO.
Cu data/ora e mai complicat putin, dar solutia mea este de a insera un text cu respectivele informatii inainte de filmare sau intre segmente, ca si efect/tranzitie.
Alte soft-uri cu smart rendering: Cyberlink Power Director, Sony Vegas, Adobe Premiere. Un alt editor este MPEG Video Wizard DVD. Nici el nu reencodeaza decat cand este nevoie. Sau programele de la MagiX, care au perioada de demo/trial cu functii complete.
Informatiile date/time din fisierele .moi se pot folosi cu soft-ul cu care a venit camera(daca ai CD-urile resepective) sau daca este disponibil pe site-ul producatorului camerei (banuiesc ca s-ar gasi la JVC).
Nu am avut acel soft la dispozitie cand am prelucrat fisiere mod/moi si am folosit metoda amintita. Colega a fost foarte curioasa de unde am stiut data si ora cand s-a filmat, ca ea nu a vazut informatiile respective niciodata pe materialul filmat!

Edited by viceroy56, 15 February 2011 - 23:34.


#6
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Sau Ulead Video Studio 11.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate