Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Ce marca de tigla ceramica ati alege ?

- - - - -
  • Please log in to reply
95 replies to this topic

Poll: Ce marca de tigla ceramica ati alege ? (254 member(s) have cast votes)

Ce marca de tigla ceramica ati alege (tinand cont de raportul calitate/pret)?

  1. Creaton (81 votes [31.76%])

    Percentage of vote: 31.76%

  2. Kikinda (serbia) (11 votes [4.31%])

    Percentage of vote: 4.31%

  3. Mladost(serbia) (3 votes [1.18%])

    Percentage of vote: 1.18%

  4. Siceram (77 votes [30.20%])

    Percentage of vote: 30.20%

  5. Tondach (83 votes [32.55%])

    Percentage of vote: 32.55%

Vote Guests cannot vote

#1
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Ce tigla (ceramica) ati cumpara pentru o casa la tara, cu arhitectura simpla, oarecum traditionala, P+M? Dupa multe "sapaturi" mi-a atras atentia tigla Siceram. Nu e nici cea mai ieftina (pe intreg ansamblul acoperisului) nici cea mai frumoasa, dar raportul calitate/pret cred ca o recomanda.  Ce am observat eu: (daca gresesc astept sa ma combateti) Creaton-calitate foarte buna, preturi pe masura la tigla de camp si accesorii. Tondach- calitate buna, pret ok la tigla de camp, mare la accesorii. Mladost, Kikinda- calitate slabuta, ceva discutii pe net referitor la permeabilitate, abateri dimensionale si de planeitate, pret mic. Siceram(ca marca) mi s-a parut cea mai buna alegere Siceram Terra Rosa.

(Daca e considerata publicitate gratuita rog moderatorii sa stearga linkul sau topicul si sa-mi traga niste suturi) Dar ca model oscilez intre Marsilia-Portugheza (tigle de dimensiuni medii, oarecum clasice) si Francia-Baltica (tigle mari, dupa cum am vazut ca sunt multe modele noi la producatorii consacrati.

Ca pret sunt apropiate, doar Portugheza este cu 15-20% mai scumpa fata de celelalte, deci va rog sa luati in considerare alte aspecte.  
   Multumiri pentru timpul acordat,
  LOCO

#2
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008
eu unul am Siceram pe casa , si am montat foarte multa tigla Siceram, sigurii clienti carora le-am montat altceva ai fost cei carora nu le-a placut culoarea, mai ales de cand cu tera rosa, ar fi vrut una mai asemanatoare cu cea natur, asa cum era siceramul inainte de tera rosa, cam ca tondach-ul natur dar si ala e mai inchis decat vechea siceram.
nu stiu cu ai facut calculul la preturi dar siceram este si dintre cele mai ieftine.

#3
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Am spus eu ca Siceram e scump? Este mai scump decat alea sarbesti, dar mai ieftin (mult) decat Creaton - Tondach. Ce am spus eu e ca raportul calitate/pret inclina balanta catre Siceram. Si cu Terra Rosa care e treaba? Eu am vazut niste expozoare in Craiova, dar nu am intrebat daca sunt ante/pre aceasta gaselnita. E adaugat ceva pigment in argila la Terra Rosa?

#4
CRG

CRG

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 30.08.2005
Nu stiu de ce nu bagi si bramacul in calcule. Eu cand am avut de ales, ieseam cam cu 6000 roni mai ieftin cu bramac fata de tondach. E drept ca era o promotie bunicica la acel moment pentru bramac.

#5
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009
Fara sa fiu fan,alegerea este buna,urmeaza sa intrebi arhitectul care este modelul mai potrivit.portugheza are o tenta accentuat mediteraniana si se preteaza la unghiuri mai mici ale acoperisului(dpdv estetic).Nu stiu cum or fi modelele de dimensiuni mai mari,dar cred ca e mai bine sa le experimenteze altii...

#6
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007

 CRG, on 16th February 2011, 11:20, said:

Nu stiu de ce nu bagi si bramacul in calcule. Eu cand am avut de ales, ieseam cam cu 6000 roni mai ieftin cu bramac fata de tondach. E drept ca era o promotie bunicica la acel moment pentru bramac.
Pentru ca nu e ceramica. Am eu fixurile mele. Vreau ceramica.
@bricolator, ai retineri fata de modelele de 10 buc./mp.? De ce? Estetic sau din alte motive?

Edited by LOCOmotive, 16 February 2011 - 20:04.


#7
septimiu80

septimiu80

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,315
  • Înscris: 27.01.2008

 LOCOmotive, on 15th February 2011, 18:46, said:

E adaugat ceva pigment in argila la Terra Rosa?

au schimbat muntele, au inceput unul nou si asta e mai rosu, cum in vest se poarta acest rosu ( vb de influenta germanica si in sighisoara influenta asta e importanta) s-au gandit sa-l marketeze asa  tera rosa.
tigla ca aia de o faceau nu mai fac, acum o fac doar pe asta rosie.
nu stiu de ce merg in continuare pe varianta cu baia de brom si nu cu angoba, adica, stiu ca ei spun ca tigla lor e mai buna si ca nu au nevoie de angoba ( angoba e ca un lac si doar lacul este foarte bun la tondach, tigla in schimb este normala), ei il baga in baia aia de brom si iese suprafata putin striata nu lucioasa ca la tondach.

Edited by septimiu80, 17 February 2011 - 00:23.


#8
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Pai atunci asta e un argument in plus (pentru mine) sa fac o plimbare pe la Sighisoara. Mai ramane sa ma hotarasc doar asupra modelului.  :peacefingers:  Multumesc mult pentru informatii.

#9
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 LOCOmotive, on 16th February 2011, 20:02, said:

Pentru ca nu e ceramica. Am eu fixurile mele. Vreau ceramica.
@bricolator, ai retineri fata de modelele de 10 buc./mp.? De ce? Estetic sau din alte motive?
Estetic,sau pentru privitor diferenta este insesizabila fta de dimensiunea mica(14 buc/mp),doar ca la aceasta dimensiune rezistenta cere niscaiva nisip si ceva liant,si tehnologia asta fiind noua la sighisoara nu stiu cat de bine o stapanesc ei.Eu as lasa pe altii inaintea mea sa testeze asta.

#10
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

 LOCOmotive, on 16th February 2011, 20:02, said:

Pentru ca nu e ceramica. Am eu fixurile mele. Vreau ceramica.
Doar de curiozitate intreb: de ce vrei musai ceramica?
Si eu am avut un fix cu tigla din beton drept pt. care am ales clar Bramac. Insa si argumente clare au inclinat balanta spre beton in detrimentul ceramicii. Unul dintre ele a fost patrunderea si retinerea apei mai mare in tigla ceramica.

#11
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Nu pot sa spun exact. Pur si simplu ma simt eu mai bine intr-o casa acoperita cu ceramica. O fi vreo tacaneala de-aia japoneza, armonii si mama draq  :wacko: . Cert e ca am observat ca dorm mai bine intr-o casa de-asta.

#12
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 LOCOmotive, on 17th February 2011, 20:05, said:

Nu pot sa spun exact. Pur si simplu ma simt eu mai bine intr-o casa acoperita cu ceramica. O fi vreo tacaneala de-aia japoneza, armonii si mama draq  :wacko: . Cert e ca am observat ca dorm mai bine intr-o casa de-asta.
Daca e de dormit mai bine,sub cerul liber e cel mai bine.... :thumbup:

#13
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Asa e, dar sa nu uitam ca iarna nu-i ca vara... :lol:

#14
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 24.10.2010
De ce țiglă? Cântărește enorm și e scumpă. De ce nu tablă?

#15
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Pentru ca tabla nu-mi place. Pentru ca in cazul unui incendiu iti iei adio de la casa daca ai acoperis de tabla. Pentru ca suna ca draq ploaia pe acoperisul de tabla. Pentru ca tabla rugineste.  Pentru ca tabla nu e decat o imitatie (am vazut travestiti care in poze aratau mult mai bine decat multe cucoane , totusi nu as dormi langa niciunul...) Pentru ca tigla ceramica a fost testata timp de mai bine de 2000 de ani.  Pentru ca nu dorm la fel de bine intr-o casa acoperita cu tabla.
P.s.: Votati, va rog.

Edited by LOCOmotive, 18 February 2011 - 20:51.


#16
SonyAD

SonyAD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,444
  • Înscris: 24.10.2010
Multe preconcepții false. Treaba ta. Dacă te răzgândești, îți recomand Lindab. Asta am deasupra capului.

#17
portocaliul

portocaliul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 972
  • Înscris: 01.12.2008

 SonyAD, on 19th February 2011, 00:30, said:

Multe preconcepții false.......recomand Lindab. Asta am deasupra capului.
Ca se aude ca naiba cand ploua e preconceptie falsa?
Ca sistemul de prindere presupune enspe mii de gauri in tabla care presupun rugina ulterior si ca stai la mila unei garnituri de cauciuc, care mai devreme sau mai tarziu va ceda, deci aparitia infiltratiilor de apa e o problema de timp - ata e preconceptie?
Ca temperatura in pod / mansarda e cumplit de mare vara, cand tabla are temperaturi scrise cu 3 cifre - asta e preconceptie? Sa nu intram in detalii despre coeficienti de dilatatie si temperaturile la care ajunge tabla in ciclurile iarna / vara...
Ca tabla nu e decat o imitatie a tiglei - asta-i adevarul, nicidecum o preconceptie!
Ca in tarile nordice, de unde vin alde Lindab, Ruuki etc. sau in occident nu gasesti nici tipenie de casa acoperita cu tabla - asta e preconceptie? E purul adevar!
Ca nu rugineste - asta e cea mai buna gluma!!!!
Ca estetic ne plac casele acoperite cu un material natural - tigla - asta e problema noastra, om fi anormali! Dar sa te bucuri ca ai tabla deasupra capului si sa o mai si recomanzi......no comment!

PS: doar o lipsa acuta de bani m-ar face sa pun tabla pe casa (ma rog, pe o a doua, ca pe asta pe care o voi finaliza am pus TIGLA!) - desi s-ar gasi alternative si la tabla: sindrila bituminoasa, de exemplu.

#18
LOCOmotive

LOCOmotive

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 01.08.2007
Intre timp m-am interesat. Lucrurile sunt complet diferite fata de ce era tigla siceram de acum 4-5 ani. M-am decis si asupra modelului: Francia. Se inchide perfect, rezistenta mecanica foarte buna, culoare "de tigla" adica o culoare naturala, nu kkt-uri verzi, maro, etc.
Si cel putin la Francia suprafata expusa nu e deloc striata. Ba chiar pot spune ca e fina. Si mai cred ca asta se datoreaza calitatii matritelor, nu de la nu-s ce bai.

Edited by LOCOmotive, 24 February 2011 - 21:39.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate