Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Cutia cu greșeli

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4857 replies to this topic

#4825
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View PostAdiJapan, on 09 decembrie 2021 - 10:19, said:

În limba standard e mi-ai mai zis. Topica mai mi-ai zis e specifică unor graiuri muntenești.
O fi specifică acelor graiuri, dar sunt destui care se exprimă astfel, fără a avea vreo tangență cu graiurile amintite.

#4826
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postcleopatra00, on 09 decembrie 2021 - 10:47, said:

O fi specifică acelor graiuri, dar sunt destui care se exprimă astfel, fără a avea vreo tangență cu graiurile amintite.
Se poate să aveți dreptate. Am căutat subiectul pe internet, dar nu găsesc decît luări de poziție normativiste, din cele care condamnă exprimarea, cum e obiceiul pe la noi, nu din cele care o descriu în suficient detaliu încît să pot afla aria de răspîndire.

#4827
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View PostAdiJapan, on 09 decembrie 2021 - 11:42, said:

Se poate să aveți dreptate. Am căutat subiectul pe internet, dar nu găsesc decît luări de poziție normativiste, din cele care condamnă exprimarea, cum e obiceiul pe la noi, nu din cele care o descriu în suficient detaliu încît să pot afla aria de răspîndire.
Inclusiv în zona mea poți auzi astfel de exprimări, dar nu aș putea să aproximez ponderea.

#4828
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postcleopatra00, on 09 decembrie 2021 - 11:55, said:

Inclusiv în zona mea poți auzi astfel de exprimări, dar nu aș putea să aproximez ponderea.
Nu știu în ce zonă sînteți.

Ponderea nu e esențială.

#4829
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View PostAdiJapan, on 09 decembrie 2021 - 13:25, said:

N-V

în ce sens nu e esențială ponderea? Mai ales că poate fi aleatorie.

Nu știu cât de relevantă mai poate fi acum aria de răspândire, când toți migrează pe unde apucă. Ca fapt divers, aici sunt o mulțime de moldoveni veniți la studii și/sau lucrează. La fel, ar putea fi și din alte zone, cum ar fi cea a graiului respectiv.

Edited by cleopatra00, 09 December 2021 - 14:34.


#4830
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postcleopatra00, on 09 decembrie 2021 - 14:34, said:

N-V
Mulțumesc.

View Postcleopatra00, on 09 decembrie 2021 - 14:34, said:

în ce sens nu e esențială ponderea? Mai ales că poate fi aleatorie.
În sensul că azi graiurile sînt mult atenuate, corcite cu limba standard, încît foarte puțini vorbitori mai păstrează graiurile de acum 100 sau 200 de ani. Ca urmare, pentru a stabili dacă un regionalism aparține unei anumite zone, nu e nevoie ca toți vorbitorii din zona aceea să-l folosească, ci e suficientă o mică parte. Desigur, trebuie ca acei vorbitori să fie localnici, născuți și crescuți în locul respectiv din părinți care și ei au trăit acolo.

De exemplu, azi e greu să găsești în Muntenia vorbitori ai unui grai muntenesc de la mama lui. Trebuie să mergi în zone extrem de rurale și izolate și să cauți oameni care n-au prea fost nici pe la școală. Atunci te mulțumești cu rămășițe și cu ponderi mici, ca să reconstruiești cum a fost cîndva graiul. La fel e în toate zonele din România.

View Postcleopatra00, on 09 decembrie 2021 - 14:34, said:

Nu știu cât de relevantă mai poate fi acum aria de răspândire, când toți migrează pe unde apucă. Ca fapt divers, aici sunt o mulțime de moldoveni veniți la studii și/sau lucrează. La fel, ar putea fi și din alte zone, cum ar fi cea a graiului respectiv.
Așa este. Doar statistic se mai diferențiază graiurile. Sau ce-a mai rămas din ele.

#4831
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View PostAdiJapan, on 09 decembrie 2021 - 15:00, said:

În sensul că azi graiurile sînt mult atenuate, corcite cu limba standard, încît foarte puțini vorbitori mai păstrează graiurile de acum 100 sau 200 de ani. Ca urmare, pentru a stabili dacă un regionalism aparține unei anumite zone, nu e nevoie ca toți vorbitorii din zona aceea să-l folosească, ci e suficientă o mică parte. Desigur, trebuie ca acei vorbitori să fie localnici, născuți și crescuți în locul respectiv din părinți care și ei au trăit acolo.

De exemplu, azi e greu să găsești în Muntenia vorbitori ai unui grai muntenesc de la mama lui. Trebuie să mergi în zone extrem de rurale și izolate și să cauți oameni care n-au prea fost nici pe la școală. Atunci te mulțumești cu rămășițe și cu ponderi mici, ca să reconstruiești cum a fost cîndva graiul. La fel e în toate zonele din România.

Întrebarea ar fi dacă poate un regionalism să aparțină concomitent mai multor zone. Sau, mai bine zis, o topică anume, cum ar fi cea amintită de mai sus.

Bănuiesc că până acum a fost suficient timp pentru a fi documentate toate aceste graiuri. Sau nu?!

Apropo, suportă cumva adjectivul rural grad de comparație?

Edited by cleopatra00, 09 December 2021 - 23:06.


#4832
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006
Am răspuns ieri, dar se pare că n-a funcționat ceva. Mai încerc o dată.

View Postcleopatra00, on 09 decembrie 2021 - 23:01, said:

Întrebarea ar fi dacă poate un regionalism să aparțină concomitent mai multor zone. Sau, mai bine zis, o topică anume, cum ar fi cea amintită de mai sus.
Da, poate. Pentru ca un fapt de limbă să fie regionalism, e nevoie ca acel fapt să nu aparțină limbii standard, ci doar unei părți a arealului în care se vorbește limba. De exemplu „o venit” în loc de „a venit” este regionalism, chiar dacă se folosește într-o mulțime de zone.

View Postcleopatra00, on 09 decembrie 2021 - 23:01, said:

Bănuiesc că până acum a fost suficient timp pentru a fi documentate toate aceste graiuri. Sau nu?!
Documentarea unui grai, ca orice proces de cunoaștere, nu are sfîrșit.

View Postcleopatra00, on 09 decembrie 2021 - 23:01, said:

Apropo, suportă cumva adjectivul rural grad de comparație?
Am folosit cuvîntul rural cu sensul „departe de centrele de cultură”, nu cu sensul categorial, alb-negru, în opoziție cu urban. De exemplu, un cătun pierdut în creierul munților, fără școală, fără căi de acces moderne, este mult mai rural decît o comună aflată în imediata vecinătate a unui oraș mare, locuită de oameni care lucrează în orașul acela.

#4833
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 31.08.2011

View PostAdiJapan, on 09 decembrie 2021 - 10:19, said:

În limba standard e mi-ai mai zis. Topica mai mi-ai zis e specifică unor graiuri muntenești.
Interesant, si care ar fi explicatia pentru limba standard?

#4834
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postremyyy, on 23 decembrie 2021 - 21:21, said:

Interesant, si care ar fi explicatia pentru limba standard?
Nu prea e mare lucru de explicat. Limba standard e limba pe care o folosesc oamenii de cultură, administrația, cultele etc. din tot arealul românofon și este deci în mare măsură o intersecție a tuturor graiurilor. S-a întîmplat că, în intersecția aceasta, varianta mi-ai mai zis a fost preferată, probabil pentru că este cea comună majorității graiurilor, în timp ce varianta mai mi-ai zis a sunat prost unei părți semnificative a vorbitorilor și deci a rămas ca regionalism.

#4835
remyyy

remyyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 357
  • Înscris: 31.08.2011

View PostAdiJapan, on 24 decembrie 2021 - 10:47, said:

Nu prea e mare lucru de explicat. Limba standard e limba pe care o folosesc oamenii de cultură, administrația, cultele etc. din tot arealul românofon și este deci în mare măsură o intersecție a tuturor graiurilor. S-a întîmplat că, în intersecția aceasta, varianta mi-ai mai zis a fost preferată, probabil pentru că este cea comună majorității graiurilor, în timp ce varianta mai mi-ai zis a sunat prost unei părți semnificative a vorbitorilor și deci a rămas ca regionalism.

Multumesc, credeam ca e vreo explicatie morfologica sau ceva in genul.

Attached File  q1.png   21.29K   11 downloads

Dar aici?

#4836
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postremyyy, on 25 decembrie 2021 - 16:13, said:

Multumesc, credeam ca e vreo explicatie morfologica sau ceva in genul.

Attachment q1.png

Dar aici?
Toate întrebările de genul „Cum e corect?” au de fapt același răspuns, pentru că există un singur criteriu pentru corectitudine. Iar acel criteriu nu ține cont de analize morfologice sau alte raționamente gramaticale. Și anume criteriul e așa: dacă o exprimare are o frecvență semnificativă în uzul îngrijit (literatură etc.), atunci e corectă. Asta e tot. Definiția aceasta a corectitudinii vă scoate din orice dilemă.

Cum e corect, mai mi-a zis sau mi-a mai zis? Ne uităm la uzul îngrijit și vedem că varianta mai mi-a zis apare foarte rar, numai accidental și din neatenție, la vorbitori care încearcă și nu prea reușesc să folosească limba standard. Ca urmare e greșită.

Cum e corect, merită să sau se merită să? La fel: ne uităm la uzul îngrijit și vedem că varianta se merită să apare rar și accidental, deci e greșită.

Există tipuri de exprimare care sînt oarecum la limită: au o oarecare frecvență în uzul îngrijit, dar nu e clar dacă frecvența aceea e semnificativă. De exemplu, forma de imperfect vroiam se folosește în literatură, dar la un număr mic de autori (Mircea Cărtărescu, de exemplu). În astfel de cazuri e greu să dai un verdict. Dar nici nu e nevoie. E firesc ca nu totul să fie alb și negru în chestiuni de limbă, ca de altfel în orice alt aspect al realității.

Edited by AdiJapan, 25 December 2021 - 17:30.


#4837
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
https://forum.softpe...arare-registri/

Quote

Salut
Caut o metoda prin care sa compar registrii calculatorului inainte si dupa instalarea unui program (eventual cu evidentierea diferentelor). As prefera o comparare intre fisiere (*.reg) obtinute prin export din Registry Editor, nu fisiere "snapshot" generate de alte programe.
Solutii testate ?

Registre, nu regiștri.

https://dexonline.ro...initie/registru

#4838
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postbv01, on 03 februarie 2022 - 13:42, said:

Dacă vă uitați bine, MDA2 menționează și pluralul regiștri.

În plus, absența unei variante din dicționar nu înseamnă automat că varianta aceea e greșită, ci, de obicei, înseamnă că dicționarul e incomplet.

În uzul diverselor discipline se întîlnesc adesea variante de plural care lipsesc din dicționare: rezistori în electronică, suporți în mecanică, laseri în fizică etc. La fel de bine poate fi și regiștri în informatică.

Corectitudinea se judecă în raport cu uzul (mai exact cu uzul îngrijit), nu cu dicționarul.

#4839
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
@AdiJapan, înțelesul cuvântului ”registru” în informatică este același ca în orice domeniu. De ce în informatică să beneficieze de o altă formă de plural?
Pluralul este ”registre”, hai să nu inventăm chestii.
Apropo, mizeria de ”regiștri” vine de la englezescul ”registry”, care culmea, e SINGULAR și de fapt înseamnă un fel de ”REGISTRATURĂ” mai pe românește.
Iar ”REGISTRATURA” asta e locul unde se țin ”REGISTRELE”.
În concluzie ”REGIȘTRI” este o preluare fără traducere a unui cuvânt dintr-o altă limbă. Culmea, folosit aiurea în română.
Mi se pare trist că există a retorică cum este a dvs, de validare a greșelilor, ca fiind exprimări corecte.

#4840
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postbv01, on 06 februarie 2022 - 10:20, said:

@AdiJapan, înțelesul cuvântului ”registru” în informatică este același ca în orice domeniu. De ce în informatică să beneficieze de o altă formă de plural?
Pluralul este ”registre”, hai să nu inventăm chestii.
Apropo, mizeria de ”regiștri” vine de la englezescul ”registry”, care culmea, e SINGULAR și de fapt înseamnă un fel de ”REGISTRATURĂ” mai pe românește.
Iar ”REGISTRATURA” asta e locul unde se țin ”REGISTRELE”.
În concluzie ”REGIȘTRI” este o preluare fără traducere a unui cuvânt dintr-o altă limbă. Culmea, folosit aiurea în română.
Mi se pare trist că există a retorică cum este a dvs, de validare a greșelilor, ca fiind exprimări corecte.
Vorbitorii înșiși decid ce form de plural vor să folosească. Iar dacă acele forme de plural au frecvențe semnificative și în uzul îngrijit (cărți, de exemplu), atunci sînt automat corecte. Așa se definește corectitudinea. Nu contează dacă în alte domenii același substantiv se folosește cu altă formă de plural. Nu contează nici dacă la origine a fost vorba de o înțelegere greșită a unui cuvînt străin. Tot ce contează e uzul curent. Nu e retorică, e realitatea limbii. De altfel în lingvistică lucrurile astea sînt elementare.

Ați sosit cu întîrziere la războiul ăsta. M-am uitat acum pe internet la pagini despre sisteme de operare și despre procesoare și observ că în foarte multe locuri se folosește forma regiștri. Altfel spus, ați pierdut deja războiul. Dacă veneați la începutul începutului, poate mai aveați o șansă, deși e improbabil. Acum e mult prea tîrziu.

Dar aveți ceva de cîștigat din asta. Ați aflat că în chestiuni de limbă greșeala nu se definește cum credeați dumneavoastră. :-)

#4841
bv01

bv01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,098
  • Înscris: 06.12.2012
Forma corectă la plural este "registre". End of story. Nu e vorba de niciun război sau bătălie. ;)
Nu e nimic de dezbătut aici.

Edited by bv01, 06 February 2022 - 11:42.


#4842
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postbv01, on 06 februarie 2022 - 11:41, said:

Forma corectă la plural este "registre". End of story. Nu e vorba de niciun război sau bătălie. Posted Image
Nu e nimic de dezbătut aici.
Hai să vedem. Puteți dovedi că forma regiștri e greșită?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate