Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Cutia cu greșeli

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4857 replies to this topic

#4573
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Cum e corect Paste/Pasti?

#4574
Cleopatra-

Cleopatra-

    Fleur-Noire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,592
  • Înscris: 12.04.2009

View Postexydos, on 03 aprilie 2015 - 18:23, said:

Cum e corect Paste/Pasti?
Cu un click găseai și singur:

http://www.pruteanu....mis402pasti.htm

#4575
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postexydos, on 03 aprilie 2015 - 18:23, said:

Cum e corect Paste/Pasti?
Nici Paste, nici Pasti, ci Paște și Paști. De ce-o fi așa greu să scriem românește? Și apoi cu virgula de ce v-ați certat?

#4576
exydos

exydos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,992
  • Înscris: 28.07.2014
Dacă îi zic "Paşte" profesoarei de română , o să mă trimită să pasc pe imaş.
Şi e enervantă să scadă din note la teste din cauza cacofoniilor , trebuie cumva să o conving ca nu e corect ceea ce face.

#4577
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postexydos, on 05 aprilie 2015 - 21:12, said:

Dacă îi zic "Paşte" profesoarei de română , o să mă trimită să pasc pe imaş.
Și la Paști apare o omonimie, cu altă formă a aceluiași verb, deci schimbarea variantei nu rezolvă nimic. Oricum, omonimia nu e un argument pentru a stabili ce e corect și ce nu.

View Postexydos, on 05 aprilie 2015 - 21:12, said:

Şi e enervantă să scadă din note la teste din cauza cacofoniilor , trebuie cumva să o conving ca nu e corect ceea ce face.
Eu aș proceda așa: aș lăsa intenționat cîteva cacofonii în text – dar nu forțate, ci așa cum s-au nimerit ele natural – și apoi dacă mi-ar reproșa ceva i-aș spune că cacofoniile nu sînt greșeli. Ea probabil m-ar contrazice, dar în secunda 2 eu i-aș cere să-mi arate negru pe alb, într-o lucrare respectabilă de lingvistică, unde scrie că e greșeală. Atenție, nu într-un manual de școală, pentru că manualele noastre sînt făcute și de incompetenți și trecute la repezeală prin verificare, deci mai conțin și baliverne. În clipa aceea profesoara va trebui să recunoască că a scăzut nota fără motiv întemeiat. Pentru că nu există nici o lucrare de lingvistică care să declare cacofonia ca fiind greșeală.

Cînd eram eu elev aveam curajul să fac chestii de-astea, pentru că nu-mi păsa de note și oricum le aveam destul de bune încît să-mi scadă mult din ele și să nu am deloc de suferit. Și mai aveam și tupeu, mai ales cînd știam că am dreptate, fără totuși să fiu bădăran (prin clasa a treia mi-a reproșat învățătoarea că am unghiile lungi; eu i-am atras atenția că ale ei erau mult mai lungi ca ale mele :-P ). Oricum, în afară de profesorii complet idioți, din care însă n-am întîlnit nici unul niciodată, de regulă profesorii știu să se oprească înainte de escaladarea conflictelor cu elevii. Dar în cazul tău va trebui să te gîndești bine dacă îți permiți să riști. Poți muri cu dreptatea în brațe, vorba aia.

(Găsești în textul meu scurt trei cacofonii apărute întîmplător. Deci se poate.)

#4578
obilici

obilici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 08.05.2009
Una pe care o aud de cîte ori deschid TVul: acest program poate fi vizionat de copiii de pînă la 12 ani numai cu acordul sau împreună cu părinții ori familia.

Cred că ar trebui să fie: acest program poate fi vizionat de copiii de pînă la 12 ani numai cu acordul părinților ori al familiei sau împreună cu aceștia.

Așa cum e acum, îmi miroase a calc din engleză.

#4579
obilici

obilici

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 184
  • Înscris: 08.05.2009
„Angajații Oltchim S.A.” cred că ar trebui să fie „angajații firmei Oltchim S.A." sau „angajații Oltchimului”.

Țară membră NATO ‑> țară membră a/în NATO(ului).

Presupun că astfel de construcții sînt copiate din engleză, dar îmi sună prost în română.

#4580
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postobilici, on 13 aprilie 2015 - 06:52, said:

Una pe care o aud de cîte ori deschid TVul: acest program poate fi vizionat de copiii de pînă la 12 ani numai cu acordul sau împreună cu părinții ori familia.

Cred că ar trebui să fie: acest program poate fi vizionat de copiii de pînă la 12 ani numai cu acordul părinților ori al familiei sau împreună cu aceștia.

Așa cum e acum, îmi miroase a calc din engleză.
Și mie îmi sună englezește, dar nu reușesc să dau de original.

Formularea are mai multe probleme:

- Spune program, deși în română preferăm emisiune (sau concret film etc.).
- Cuvintele vizionat și acord mi se par prea pompoase mai ales că mesajul este adresat copiilor de pînă la 12 ani.
- Diateza pasivă mi se pare inutilă cînd agentul e precizat.
- Anacolutul de la final putea fi evitat, cum ați spus.
- Nu știu de ce a trebuit să spună și părinții și familia, cînd familia era include și părinții.
- Dacă se uită împreună cu un adult la televizor, copilul are implicit și permisiunea lui.

Una peste alta, eu aș fi spus așa: Copiii sub 12 ani pot urmări acest film numai cu permisiunea familiei.

#4581
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
O blondă intră în aprozar:
- Bună ziua, aş dori nişte cartofi.
- De cât? întreabă vânzătoarea.
- Decât cartofi!

#4582
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
Cluj, Buricul Târgului.

:facepalm:

Attached Files



#4583
Aprilia

Aprilia

    Forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,846
  • Înscris: 03.11.2005

View Postlex404, on 22 mai 2015 - 15:14, said:

Cluj, Buricul Târgului.

Posted Image
Cum nu suntem toti experti in obiecte cazatoare, cine poate indrazni a spune ca nu exista caramide?!

#4584
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postlex404, on 22 mai 2015 - 15:14, said:

Cluj, Buricul Târgului.
O explicație ar putea fi că acela care a scris era maghiar și nu știa destul de bine românește.

O altă explicație ar putea fi că la Cluj, sau doar în echipa respectivă, constructorii folosesc pluralul cărămide. N-ar fi prima dată cînd o comunitate care lucrează frecvent cu anumite noțiuni folosesc termenii altfel decît restul vorbitorilor. Fizicienii laseriști zic laseri, electroniștii zic tranzistori, unii instalatori de cabluri zic cable etc., adică de regulă cuvintele devin mai scurte (ca număr de silabe sau de sunete). În privința asta ar fi ciudat să apară forma mai lungă cărămide în loc de cărămizi, dar nu imposibil.

Sau poate omul nu știa bine ce să aleagă între cărămizi și cărămide, așa că s-a uitat la cuvinte asemănătoare: stafide, partide (de fotbal), lipide, firide etc.

Și în fine s-ar putea ca explicația să țină de hipercorectitudine. Poate omul a fost certat la viața lui că de ce spune două balamăli, două hăini, două căpșuni etc. și a vrut să se asigure că nu mai face aceeași greșeală, iar forma cărămizi i s-a părut că face parte din aceeași categorie și a evitat-o.

#4585
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostMauvais, on 23 octombrie 2015 - 13:32, said:

Doua caramizi!
Așa e, e greșit, lipsesc diacriticele. Trebuia două cărămizi.

Sau altceva ați vrut să spuneți?

#4586
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View PostAdiJapan, on 23 octombrie 2015 - 13:49, said:

Așa e, e greșit, lipsesc diacriticele. Trebuia două cărămizi.

Sau altceva ați vrut să spuneți?

Ar fi greseala doar daca nu ar scrie intentionat fara diacritice.

#4587
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostEndgegner, on 23 octombrie 2015 - 15:11, said:

Ar fi greseala doar daca nu ar scrie intentionat fara diacritice.
Altfel spus, dacă scrii intenționat fără diacritice e corect? Ha ha!

Dar discuția probabil a vrut să fie despre altceva. Cred că Mauvais a vrut să spună că pluralul lui cărămidă e altul, cărămide, iar cărămizi ar fi greșit. Ceea ce e fals.

#4588
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
Trebuie să spună părinții sau familia, pentru că şi frații copilului fac parte din familie. De asemenea, bunicii, unchi, mătuşile, verişoarele, tot din familie fac parte.
Dacă spuneau "numai cu acordul părinților" reieşea că nu se puteu uita la film decît cu acordul acestora, nu cu frații, nu cu surorile.
E mai mult o nuanță ce ține de logică, nu neapărat de lingvistică. În rest, total de acord.

#4589
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,813
  • Înscris: 15.08.2014
De asemenea, din enunț,  aşa cum e el, se înțelege că programul poate fi vizionat de către copiii sub 12 ani, chiar şi singuri, dacă au acordul părinților. În acest caz, prezența părinților sau a familie nemaifiind necesară.


#4590
Endgegner

Endgegner

    razes conservator, dacopat si homofob

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,317
  • Înscris: 22.10.2015

View PostAdiJapan, on 24 octombrie 2015 - 02:35, said:

Altfel spus, dacă scrii intenționat fără diacritice e corect? Ha ha!


Da, da, cand esti sigur ca poti fi inteles foarte bine si fara folosirea diacriticelor este corect sa.. economisesti energie, altfel si Codul Morse ar fi fost inzestrat cu aceste diacritice daca ar fi fost absolut necesare pentru transmiterea mesajelor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate