Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Cutia cu greșeli

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4857 replies to this topic

#4375
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
Am observat că am tendinţa să spun, de exemplu, "...până când nu mi să voie să fac ceva, nu fac...", deşi logic ar fi "...până mi se dă voie, nu fac...".
Alt exemplu, "până nu primesc salariul, nu muncesc".

Este greşit sau "până când" = "atâta vreme cât" în exemplul meu?

#4376
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011

Quote

Lo pălit Mocanița
I-am spus care e greseala. Raspunsul sau:

Quote

Nu-i problema ta!
E moderator, isi permite.


Prost e ala de mai corecteaza pe cineva. Am zis.

#4377
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostPuferiu, on 30 iulie 2013 - 10:49, said:

Prost e ala de mai corecteaza pe cineva. Am zis.
De curiozitate: cu ce scop l-ați corectat?

#4378
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
Zi-i "datorie civica" ! Zi-i "sa scriem corect, sa nu creada ceilalti ca esti agramat, mai ales ca esti moderator" ! Acum eu ii zic "prostie din partea mea".

#4379
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View PostPuferiu, on 30 iulie 2013 - 12:41, said:

Zi-i "datorie civica" ! Zi-i "sa scriem corect, sa nu creada ceilalti ca esti agramat, mai ales ca esti moderator" ! Acum eu ii zic "prostie din partea mea".
E interesant atunci cum România e plină de oameni cu același simț al datoriei civice, care corectează exprimarea și scrisul celor din jurul lor, și în același timp România e plină și de agramați. De subliniat că mulțimea corectorilor și cea a agramaților se suprapun în foarte mare mare măsură.

Concluzia mea este că de fapt dorința asta de corectare nu vine dintr-o datorie civică, ci din plăcerea de a critica oamenii pentru fleacuri. E unul din sporturile noastre naționale, pe care l-au remarcat și străinii trăitori printre noi.

#4380
Vladinskaya

Vladinskaya

    Rustproof Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 06.03.2011

View PostAdiJapan, on 30 iulie 2013 - 16:39, said:

E unul din sporturile noastre naționale, pe care l-au remarcat și străinii trăitori printre noi.
Exemplu? (excluzandu-l pe cel cu gramatica) :D

#4381
Puferiu

Puferiu

    Fun du Gaulle

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,624
  • Înscris: 06.07.2011
I-am atras atentia printr-un mesaj privat, neavand intentia de a rade de el sau sa-i demonstrez ca ii sunt superior. Pur si simplu asa am crezut eu de cuviinta. Dincolo de asta voi atrage si altora atentia pe forum, nu prin mesaj privat. Punem problema in felul urmator: preferi sa te corecteze un necunoscut, pe forum, sau o cunostinta, in fata ?

Edited by Puferiu, 30 July 2013 - 17:24.


#4382
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Postvlad29marko, on 30 iulie 2013 - 16:50, said:

Exemplu? (excluzandu-l pe cel cu gramatica) Posted Image
http://kingofromania...-righteousness/

View PostPuferiu, on 30 iulie 2013 - 17:23, said:

neavand intentia de a rade de el sau sa-i demonstrez ca ii sunt superior
Asta rămîne de verificat. S-ar putea să nu fiți conștient de dorința de a vă dovedi superioritatea.

View PostPuferiu, on 30 iulie 2013 - 17:23, said:

preferi sa te corecteze un necunoscut, pe forum, sau o cunostinta, in fata ?
Întrebarea asta ar avea logică dacă astea ar fi singurele două opțiuni. Mai există însă o opțiune: să nu i se administreze corectura nici așa, nici așa.

După mine problema se pune astfel: cu sau fără cratimă, se înțelege foarte bine ce a vrut omul să scrie acolo. Altfel, dacă era o situație ambiguă, nici n-ați fi știut că trebuie pusă cratima. Deci corectura a fost una pur formală, fără substanță, aproape ca în bancul ăla cu „De ce n-ai bască?”. Dacă în schimb ar fi raționat strîmb, de exemplu, și i-ați fi atras atenția înainte să facă o prostie, atunci da, i-ați fi fost de ajutor într-o chestiune de fond. Dar o cratimă e un fleac. Înțeleg ca profesorii sau părinții să-și corecteze elevii / copiii, inclusiv în chestii de formă, dar în România e la modă de a ne corecta obsesiv unii pe alții, chiar și între necunoscuți. Și tot degeaba, cum spuneam.

#4383
Crugasic

Crugasic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 06.01.2011

View PostPuferiu, on 30 iulie 2013 - 10:49, said:

I-am spus care e greseala. Raspunsul sau: E moderator, isi permite.

Îşi permite, dar nu pentru că e moderator, ci pentru că te iei de paiul din ochiul lui, făcîndu-te că nu vezi bîrna din ochiul tău. Mă refer bineînţeles la scrisul fără diacritice pe care îl practici şi care este mult mai greşit decît scrisul fără cratime. Şi asta pentru că cuvintele cu cratimă sînt puţine faţă de cuvintele cu diacritice, deci el scrie incorect vreo 5% din cuvintele unui text, pe cînd tu scrii incorect cel puţin 50% din cuvintele aceluiaşi text, pentru că foloseşti variante lexicale care nu există în dicţionar sau care au alt înţeles decît cel intenţionat.

View PostPuferiu, on 30 iulie 2013 - 10:49, said:

Prost e ala de mai corecteaza pe cineva. Am zis.

Nu te obligă nimeni să faci pe poliţistul gramatical, mai ales cînd tu însuţi te afli în mod flagrant în afara legii ortografice. Dacă tu susţii prin exemplul tău că limba rumînă se poate scrie fără diacritice, permite-i şi altuia să susţină că limba rumînă se poate scrie fără cratime. Aşa cum tu te consideri îndreptăţit să scrii în felul tău, lasă-l şi pe el să scrie în felul lui. Sigur că amîndoi greşiţi, dar greşeala lui e mai mică decît a ta. Îndreaptă-ţi tu scrisul mai întîi, şi apoi îi poţi cere şi lui să şi-l îndrepte.

Edited by Crugasic, 30 July 2013 - 19:27.


#4384
Calvin-M

Calvin-M

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 169
  • Înscris: 15.02.2012

View PostCrugasic, on 30 iulie 2013 - 19:25, said:

Îşi permite, dar nu pentru că e moderator, ci pentru că te iei de paiul din ochiul lui, făcîndu-te că nu vezi bîrna din ochiul tău. Mă refer bineînţeles la scrisul fără diacritice pe care îl practici şi care este mult mai greşit decît scrisul fără cratime. Şi asta pentru că cuvintele cu cratimă sînt puţine faţă de cuvintele cu diacritice, deci el scrie incorect vreo 5% din cuvintele unui text, pe cînd tu scrii incorect cel puţin 50% din cuvintele aceluiaşi text, pentru că foloseşti variante lexicale care nu există în dicţionar sau care au alt înţeles decît cel intenţionat.



Nu te obligă nimeni să faci pe poliţistul gramatical, mai ales cînd tu însuţi te afli în mod flagrant în afara legii ortografice. Dacă tu susţii prin exemplul tău că limba rumînă se poate scrie fără diacritice, permite-i şi altuia să susţină că limba rumînă se poate scrie fără cratime. Aşa cum tu te consideri îndreptăţit să scrii în felul tău, lasă-l şi pe el să scrie în felul lui. Sigur că amîndoi greşiţi, dar greşeala lui e mai mică decît a ta. Îndreaptă-ţi tu scrisul mai întîi, şi apoi îi poţi cere şi lui să şi-l îndrepte.
Nu cred ca daca omul scrie fara diacritice nu se intelege mesajul lui.

#4385
Crugasic

Crugasic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 06.01.2011

View PostCalvin-M, on 31 iulie 2013 - 22:44, said:

Nu cred ca daca omul scrie fara diacritice nu se intelege mesajul lui.

Se înțelege cînd e scris fără diacritice, dar se înțelege și cînd e scris fără cratime. Dacă este tolerată scrierea fără diacritice, atunci în spiritul unei judecăți echitabile ar trebui să fie acceptată și scrierea fără cratime, care e mai puțin gravă decît prima. Acceptarea scrierii fără diacritice, inclusiv la nivel oficial, a dus la deschiderea cutiei Pandorei în ce privește ortografia limbii rumîne. Pe baza precedentului stabilit prin tolerarea scrierii fără diacritice, orice abatere de la normele ortografice devine acceptabilă, din moment ce nu are cum să fie mai gravă decît scrierea fără diacritice. De toată această harababură la nivelul scrisului se face vinovată coaliția latinomano-anglomană, care vrea desființarea diacriticelor pe motivul că ele nu se găsesc în latină și engleză, cele două limbi pe care latinomanii și anglomanii le consideră superioare limbii rumîne, pe care vor s-o fac zdreanța acestora.

Străinomanii vor ca rumînii să renunțe la limba lor la fel de ușor ca romanii care au abandonat Dacia fără luptă, preferînd să emigreze în masă decît să înfrunte triburile germanice invadatoare. Acești străinomani vor să facă din rumîni niște migratori lingvistici, care să-i imite pe migratorii teritoriali romani, cei care și-au luat tălpășița urgent cînd situația nu le-a mai convenit. În ce-i privește pe anglomani, aceștia de-abia așteaptă ca rumîna să se degradeze din punct de vedere ortografic, pentru a cere insistent să fie înlocuită cu engleza, ei văzînd în asta o nouă victorie a germanicilor pe pămîntul fostei Dacii.

Cine vrea să participe personal la distrugerea limbii rumîne n-are decît să continue să scrie fără diacritice. Cine vrea să sprijine limba rumînă neaoșă și să se opună monstruoasei coaliții străinomane trebuie să scrie cu diacritice. Nu mai vorbesc de cei care se simt descendenți din geto-daci și nu din latini. Aceștia trebuie să-și susțină convingerile și prin scrierea practicată, combătînd ortografia latinomană fără diacritice și cu Â/sunt. Ei trebuie obligatoriu să scrie cu diacritice și să folosească ortografia cu Î/sînt pentru a le arăta latinomanilor că legea ortografică o fac descendenții reali ai băștinașilor statornici, nu descendenții închipuiți ai romanilor migratori.

#4386
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Scrierea fara diacritice este datorata tastaturii. Majoritatea nu avem tastaturi cu litere romanesti. De exemplul eu am tastatura spaniola. Totusi pot sa scriu cu diacritice. Comut pe tastatura romana si gata. Chestia este că de multe ori uit să comut pe tastatura română. De asemenea este cam neîndemânatic să te obişnuieşti cu tastele. Durează mai mult ca să scriu. Scriind fără diacritice pe forum sau messenger de exemplu, nu se face intenţionat. În schimb, nerespectarea regulilor de ortografie arată că persoana care scrie nu-şi dă absolut deloc interesul de a scrie corect, cum se face pe facebook ( te pooop, ce faki, pupik, frumusik). Scrierea fără cratimă, alineat, semne de punctuaţie este destul de gravă.

#4387
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

View Post10nut, on 01 august 2013 - 22:14, said:

De asemenea este cam neîndemânatic să te obişnuieşti cu tastele. Durează mai mult ca să scriu.
Scrisul cu diacritice e mai lent numai la cei care scriu de obicei fără.

Obișnuirea se produce foarte rapid (în cazul meu a durat o săptămînă), cu condiția să nu scrii cînd așa și cînd așa, ci tot timpul cu diacritice.

#4388
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006
Crede-ma, am incercat sa ma obisnuiesc, dar tastele sunt diferite, @, " si alte caractere sunt in alte pozitii decat cea initiala. Cel putin daca ar ramane semnele ortografice in aceeasi pozitie, doar diacriticele sa fie schimbate.

#4389
Crugasic

Crugasic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 06.01.2011

View Post10nut, on 01 august 2013 - 22:14, said:

Scrierea fara diacritice este datorata tastaturii. Majoritatea nu avem tastaturi cu litere romanesti. De exemplul eu am tastatura spaniola.

Așa e, problema principală este legată de absența tastaturilor cu diacritice rumînești. De 200 de ani încoace, de cînd au apărut latinomanii pe scena istoriei, Rumînia este singura țară din Europa și poate din lume în care bătaia de joc la adresa limbii este sprijinită de autoritățile statului. În secolul 19 latinomanii din Academie susțineau scrierea fără diacritice, iar din 1990 încoace latinomanilor li s-au adăugat anglomanii, această coaliție antinațională fiind cea care împiedică vînzarea de tastaturi cu diacritice în magazine, pe motivul că rumîna trebuie să maimuțărească ortografic latina și engleza.

Spaniolii țin la limba lor și nu acceptă s-o mutileze scriind-o fără diacritice. Pentru ei limba spaniolă este cea mai bună, fiindcă reflectă cel mai bine spiritul lor național. În schimb, majoritatea rumînilor au fost făcuți de către propaganda latinomană și anglomană să îngenuncheze și să pupe fundul latinei și englezei, în timp ce pentru rumînă ei folosesc tot gura, dar pentru a o scuipa.

10nut, ai protestat cumva față de situația neobișnuită a absenței din magazine a tastaturilor rumînești? Ai scris un mesaj autorităților de la Ministerul Educației, în care să spui că ești împiedicat să-ți scrii corect limba maternă pentru că nu găsești tastaturi cu diacriticele imprimate pe butoane, așa cum se întîlnesc în toate țările europene? Ai cerut magazinelor care vînd piese de calculator să-ți pună la dispoziție și tastaturi cu diacritice? Pentru că dacă n-ai făcut-o, nu te poți plînge de situația existentă...

View Post10nut, on 01 august 2013 - 22:14, said:

Totusi pot sa scriu cu diacritice. Comut pe tastatura romana si gata.

Într-adevăr, se poate scrie cu diacritice chiar și cînd ele nu sînt imprimate pe taste. Operația necesită un minim de cunoștințe tehnice, dar trebuie recunoscut că chiar și așa ea nu se află la îndemîna tuturor. Ar fi de preferat existența tastaturilor cu diacritice, pe care toată lumea ar ști să le folosească numai dintr-o privire.

View Post10nut, on 01 august 2013 - 22:14, said:

Chestia este că de multe ori uit să comut pe tastatura română. De asemenea este cam neîndemânatic să te obișnuiești cu tastele. Durează mai mult ca să scriu.

Soluția la uitarea de care vorbești este să ai tastatura rumînească pusă ca implicită, lucru care se face foarte simplu în Panoul de Control din Windows.

Obișnuirea cu tastele îți ia cîteva săptămîni, cel mult 1 lună, după care ajungi să scrii la fel de rapid ca înainte. Chiar crezi că cei care scriu texte lungi pe forum caută de fiecare dată diacriticele pe tastatură și se enervează în acest timp de ritmul lent al scrierii? Nici vorbă, aceștia nici măcar nu mai sînt conștienți de faptul că există taste cu diacritice, ele fiind doar niște butoane ca oricare altele de pe tastatură, care sînt apăsate în mod automat. Sigur că trebuie scris cu carioca Ă,Î,Ș,Ț pe butoanele respective și tras un scoci peste ele, dar asta doar așa, ca diacriticele să fie prezente pe tastatură alături de celelalte litere, așa cum este echitabil, ele fiind niște litere egale ca valoare cu restul de litere din alfabet.

View Post10nut, on 01 august 2013 - 22:14, said:

Scriind fără diacritice pe forum sau messenger de exemplu, nu se face intenționat.

Ba da, scrierea fără diacritice se face intenționat, din dispreț față de limba rumînă și din dorința de a o face să semene mai mult cu latina sau engleza. Latinomanii extremiști au fost primii care au vrut să scoată din limbă sunetele nelatine (Ă,Î,Ș,Ț) și au făcut asta prin scrierea fără diacritice, care din fericire nu s-a generalizat. Anglomanii le-au copiat exemplul și după 1990 au făcut o propagandă deșănțată în favoarea scrierii fără diacritice, convingînd foarte multă lume că este mai elevat să scrie fără literele rumînești care nu se găsesc în alfabetul englezesc.

Cine a vrut să scrie cu diacritice a căutat pe internet și a găsit soluția, pe acest forum sau în altă parte. Însă cei mai mulți n-au vrut, probabil pentru că au plecat urechea la propaganda anglomană sau latinomană. Deci scrierea fără diacritice este un act de voință și un act asumat cu nonșalanță de marea majoritate a celor care-l practică, care nici măcar nu-și mai caută scuze pentru el, deoarece și-au dat seama că aceste scuze nu conving pe nimeni.

Cum se face însă că doar rumînii scriu "neintenționat" fără diacritice? Cum se face că restul europenilor nu fac același lucru? Cum se face că acești europeni scriu cu diacritice și textele de la școală sau de la serviciu, dar și textele de pe Facebook sau Yahoo Messenger? Aparent, rumînii își dovedesc încă o dată superficialitatea și neseriozitatea, din moment ce nu reușesc să scrie corect peste tot, așa cum fac ceilalți europeni. Străinii au și din acest motiv o impresie execrabilă despre rumîni, care nu par capabili să-și scrie corect nici măcar limba maternă.

View Post10nut, on 01 august 2013 - 22:14, said:

În schimb, nerespectarea regulilor de ortografie arată că persoana care scrie nu-și dă absolut deloc interesul de a scrie corect, cum se face pe facebook ( te pooop, ce faki, pupik, frumusik).

Scrisul fără diacritice este el însuși o nerespectare a regulilor de ortografie. Folosirea corectă a alfabetului unei limbi reprezintă regula de bază a ortografiei limbii respective. Această regulă implică folosirea tuturor literelor alfabetului, nu înlocuirea unor litere cu altele care le seamănă. Cine nu folosește bine alfabetul oferă o imagine de semi-alfabetizat. Cei care scriu cu OO în loc de U sau cu K în loc de C procedează la fel ca și cei care scriu cu S în loc de Ș sau cu A în loc de Ă. Este exact aceeași metodă, de substituire a literelor corecte cu altele care îi plac mai mult celui care scrie, dar care în situația dată sînt incorecte. Pur si simplu, cei care scriu fără diacritice scriu la fel de greșit ca aceia care scriu cu OO, SH, TZ, K, etc. Diferența este că primii nu conștientizează greșeala, pentru că scrierea fără diacritice este tolerată inclusiv la nivel oficial, în timp ce scrierea englezită ortografic este considerată semn de infantilism. Dar în realitate, ambele scrieri sînt pe același palier de incorectitudine ortografică.

View Post10nut, on 01 august 2013 - 22:14, said:

Scrierea fără cratimă, alineat, semne de punctuație este destul de gravă.

Aceste tipuri de scriere sînt greșite, dar din punct de vedere cantitativ sînt mai puțin greșite ca scrierea fără diacritice, pentru că semnele de care vorbești sînt mai puțin întîlnite ca diacriticele.
Oricum, scuza celor care scriu fără cratimă este că textul se înțelege și așa, adică exact scuza preferată a celor care scriu fără diacritice. Să fie însă scrierea fără cratime determinată de o influență a spaniolei asupra mulților rumîni care au învățat această limbă? Tot ce se poate, din moment ce scrierea fără diacritice a fost clar influențată de lipsa diacriticelor din engleză, limba cea mai învățată în Rumînia de după 1989. Este clar că după generalizarea scrierii fără diacritice la calculator, există riscul generalizării și a celei fără cratime. Tolerarea unei greșeli nu face decît să încurajeze și răspîndirea altor greșeli.

Iată niște comentarii de zilele trecute scrise fără cratimă. Sigur că ele par ciudate, dar la început și scrierea fără diacritice a apărut ca ciudată, și totuși s-a generalizat, iar azi majoritatea populației n-o mai socotește ca fiind greșită. Scrierea fără cratime este o agravare a celei fără diacritice, o nouă treaptă în degradarea limbii rumîne, așa cum se poate vedea mai jos.

<---------------------------Începutul citatului----------------------->
Comentarii ale utilizatorului Delcea la articolul "Istoria dacilor în culori, curățată de naționalism", de pe Știrile Yahoo.
http://ro.stiri.yaho...-143612361.html

Au fost multi interesati de acei stilpi infipti in pamint si ca nu sa scris nimic pentru vizitatori sau publicul larg de 35 de ani.....laso balta si nu mai prosti lumea,nu sa vrut sa se stie adevarul,din moment ce majoritatea doctoranzilor in istorie,gen Zoe Petre etc si au luat doctoratu pe teme dacice,si sa se trezeasca acum dupa atitia ani,zeci de ani ca au dato in bara si ca titlurile lor academice se duc pe apa simbetei...Cit au cotropit romani?10-20% din teritoriul Daciei,si dupa o suta si ceva de ani de ocupatie a unei mici parti din Dacia au invata si restul dacilor latina,ca am fost mai fraieri? probabili,niste lasi poate. ca englezi au stat sub ocupatie romana peste 500 de ani si ciudat nu au nici o treaba cu latina,ne am gasit noi mai fraieri ca sa o invatam.

Saracu de tine,o pus Apolodor din Damasc statui de daci mindri,in ipostaze care nu avea-u nimic de a face cu postura de prizonieri,si tocmai pe Daci sa gasit Apolodor sa ii ,,XEROXSEZE",taman in forul lui Traian sa mai si umple ,,curtea cu ei''

Oricum ai luao,, filmuletul' cu ironi nesfirsite este mult mai documentat decit cu ce vi tu,asa ca deseneaza in continuare ca desenezi frumos.Iar spicuirile din articole" foarte academice"facute pe timpul comunistilor cind eram condusi de rusi scutestene.
-------------------------------------------------
Nerva,daca esti asa de inteligent si de " ne analfabet",aratami si greselile ,ca pe viitor sa nu le mai repet,ca este usor sa dai cu paru, aratai omului unde greseste,dar pana atunci spune-mi terog unde este greseala in ,,cugetarile" mele.

Calaj iti multumec pentru grija ta,poate chiar este nestiinta,dar acest lucru nu inseamna ca nu pot sa imi dau cu parerea si nu cred ca am scris atit de "analfabetic" si deviat de la subiect incit sa nu se inteleaga ceace am vrut sa arat.

Viorel,la noi in tara la ora actuala in Maramures mai exact in Poienile de Sub Munte,localitate care se afla situata la granita cu Ucraina sunt batrani care nu stiu sa vorbeasca romaneste,cu toate ca sau nascut pe teritoriul Romaniei,de Harghita si Covasna nu mai vorbesc.

La sat daca mergi ,te intereseaza daca vrei citi din cei ce locuiesc acolo vorbesc o limba straina,asa numai de dragul de a invata ceva nou.

Iar de Greci ce mai zici ?Au fost sub ocupatie romana din anul 146 î.Hr pina in 330 AD,deci au avut ceva timp sa invete latina si cu toate acestea nu sunt latini.

Si inca ceva "Maestre" nerva,din pacate eu am facut numai seralul in timp ce mergeam la lucru nu la servici(sper ca ai inteles subtilitatea),dar sunt multi care au terminat o facultate si sunt analfabeti.si in afra de eticheta de pe sticla de alcohol nu prea au mai citit si altceva,iar prin faptul ca vine un pictor care a studiat "articole foarte academice"despre strabuni nostri Daci si continua se perpetueze aceleasi minciuni si mai ales pentru tineretul nostru 'studios"ma deranjeaza,iar tu find o minte atit de "luminata"ai observat numai greselile de ortografie,asa sunteti majoritatea nu vedeti padurea din cauza copacilor,in loc sa puneti mana si sa vedeti si voi de ce vor atatia sa ne discrediteze,de ce la Sarmisegetuza NU SAU CONTINUAT SAPATURILE,DE CE SITUL NU ESTE PAZIT,DE CE SE CONTINUA JAFUL DIN MUNTI ORASTIEI?.Pe statul nostru ii intereseaza de orice altceva numai de Daci nu,fac stadioane si sali de sport te miri pe unde si istoria noastra o ingroapa tot mai adanc.

Comentarii ale utilizatorului Delcea la articolul "Istoria dacilor în culori, curățată de naționalism", de pe Știrile Yahoo.
http://ro.stiri.yaho...-143612361.html
<---------------------------Sfîrșitul citatului----------------------->

View Post10nut, on 02 august 2013 - 14:00, said:

Crede-ma, am incercat sa ma obisnuiesc, dar tastele sunt diferite, @, " si alte caractere sunt in alte pozitii decat cea initiala. Cel putin daca ar ramane semnele ortografice in aceeasi pozitie, doar diacriticele sa fie schimbate.

Aici este și vina ta personală. Din cine știe ce motive ai ales să cumperi un calculator cu tastatură conformă cu standardul spaniol. Evident că acesta este diferit de standardul american, care din cauza monopolului deținut de tastaturile fizice americane pe piața rumînească a fost luat ca bază pentru alcătuirea aranjamentului rumînesc de tastatură inclus în Windows.

Însă nu înseamnă că nu există o soluție și pentru asta. Poți folosi softul gratuit Microsoft Keyboard Layout Creator pentru a face un aranjament de tastatură personalizat, avînd semnele exact ca pe tastatura fizică spaniolă, iar diacriticele rumînești unde îți convine mai mult. Nu uita să le scrii pe tastatură cu carioca sau să pui niște etichete cu ele, iar deasupra să lipești o bandă de scoci pentru a nu se șterge.

#4390
afh

afh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,836
  • Înscris: 14.04.2005
În principiu, scrisul cu diacritice e mai greoi. Întotdeauna am scris greu "ţâţă".

#4391
10nut

10nut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,482
  • Înscris: 11.10.2006

View PostCrugasic, on 02 august 2013 - 19:48, said:

Aici este şi vina ta personală. Din cine ştie ce motive ai ales să cumperi un calculator cu tastatură conformă cu standardul spaniol. Evident că acesta este diferit de standardul american, care din cauza monopolului deţinut de tastaturile fizice americane pe piaţa rumînească a fost luat ca bază pentru alcătuirea aranjamentului rumînesc de tastatură inclus în Windows.

Nu e vina mea. Tastatura am luat-o in timp ce eram in Spania, m-am obisnuit cu designul ei si n-o pot lasa. O sa iau in calcul scrierea tastelor cu diacriticele romanesti, daora ca ar insemna sa o murdaresc, dar voi cauta o tastatura cu diacritice romanesti. trebuie sa gasesc una care-mi place. Am observat de mult timp ca in Roamania nu se vand tastaturi romanesti la ordinea zilei, pe cand in celelalte tari se vand. Pacat.

#4392
dyana25

dyana25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,584
  • Înscris: 05.08.2008

View PostAdiJapan, on 30 iulie 2013 - 17:47, said:


s I’ve mentioned before and shall mention again, in Romania there is exactly one way to do everything. I’ve been traveling around Europe since I was a kid but Romania is easily the most homogenous country I’ve ever been to, culturally speaking. If you walk into a school in one city and look around, it’s a carbon copy of any other school in any other town. Everyone is taught exactly the same and individuality is NOT a strong suit of the Romanian people.
It’s so ingrained in the culture here that Romanians are rarely consciously aware that there is Only One Way to do everything, known as sa fi corect. In English, “correct” just means “accurate” or “the right answer” but in Romanian it means something along the lines of “adhering to the One Way”. Romanians however are never happier than when their house looks corect, they dress corect, they speak corect and in all ways generally conduct themselves in a corect manner.

Probabil din cauza asta românii sînt experţi în a le spune altora cum să-şi trăiască viaţa şi în a-i bîrfi la sînge dacă respectivii nu se conformează sfaturilor lor. Amuzant de citit.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate