Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Cutia cu greșeli

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
4857 replies to this topic

#3925
old_jhon

old_jhon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,117
  • Înscris: 17.05.2009
Am o nelamurie. "Daca cade" este sau nu cacofonie?

#3926
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 old_jhon, on 15th June 2010, 18:27, said:

Am o nelamurie. "Daca cade" este sau nu cacofonie?
Este. Dar am și eu o întrebare: cam cît de importantă vi se pare evitarea cacofoniilor?

#3927
Laberta

Laberta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,491
  • Înscris: 04.09.2006
La cate greseli gramaticale se fac, asta mi se pare cea mai putin importanta. Ba, as putea spune, chiar potrivita vremurilor.

Edited by Laberta, 15 June 2010 - 18:49.


#3928
strabun

strabun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 02.12.2009
Ca tot trecui pe-aci la momentul oportun, raspund eu:

Pe o scala de la 1 la 10, in care 1 inseamna ca mi-e indiferent si 10 ca mi se pare extrem de important, as pune folosirea diacriticelor in dreptul lui 2 si evitarea cacofoniilor in dreptul lui 3.

Raspunsei bine? :bouncey:

 Laberta, on 15th June 2010, 19:48, said:

La cate greseli gramaticale se fac, asta mi se pare cea mai putin importanta. Ba, as putea spune, chiar potrivita vremurilor.
Si ce legatura vezi tu intre cacofonie si canicula?
"Ma seaca canicula asta". Mda...

#3929
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 Laberta, on 16th June 2010, 01:48, said:

La cate greseli gramaticale se fac, asta mi se pare cea mai putin importanta. Ba, as putea spune, chiar potrivita vremurilor.
Vedeți, multă lume asociază cacofonia cu greșelile gramaticale. Ei bine cacofoniile nu sînt greșeli de gramatică. Sînt doar stîngăcii de stil, exprimări inestetice. Cacofoniile se evită cînd scrii poezii, pentru că unele combinații de sunete riscă să sugereze imagini neplăcute, iar în poezii contează mult impresia. Dar cînd e mai importantă informația pe care o transmiți decît forma, atunci evitarea cacofoniilor devine o grijă în plus, inutilă și chiar deranjantă.

 strabun, on 16th June 2010, 01:55, said:

Pe o scala de la 1 la 10, in care 1 inseamna ca mi-e indiferent si 10 ca mi se pare extrem de important, as pune folosirea diacriticelor in dreptul lui 2 si evitarea cacofoniilor in dreptul lui 3.
Fiecare cu scara lui de valori. Diacriticele ți le potrivești o dată și le folosești ani în șir. Nu cer efort. În schimb lipsa lor e semn de desconsiderare a celui ce citește. E ca și cum ai invita un musafir la masă și l-ai pune să-și spele singur tacîmurile.

#3930
LeVicomte

LeVicomte

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 29.09.2009

 AdiJapan, on 15th June 2010, 19:38, said:

Este. Dar am ?i eu o întrebare: cam cît de importantă vi se pare evitarea cacofoniilor?
Aproape la fel de importanta ca evitarea notelor false intr-o interpretare a unei melodii. Stiu, unii vor spune ca una e sa vorbesti, alta e sa canti. Una e comunicare, alta e arta.  Totusi in ambele situatii e vorba de timpanul ascultatorului. Si de parerea lui despre tine, vorbitorul sau muzicantul. Daca ti-e indiferent ca te considera cam incult sau cam afon, atunci da, poti sa neglijezi linistit evitarea cacofoniei sau a notelor false.

Edited by LeVicomte, 16 June 2010 - 10:29.


#3931
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 LeVicomte, on 16th June 2010, 17:28, said:

Aproape la fel de importanta ca evitarea notelor false intr-o interpretare a unei melodii. Stiu, unii vor spune ca una e sa vorbesti, alta e sa canti. Una e comunicare, alta e arta.  Totusi in ambele situatii e vorba de timpanul ascultatorului. Si de parerea lui despre tine, vorbitorul sau muzicantul. Daca ti-e indiferent ca te considera cam incult sau cam afon, atunci da, poti sa neglijezi linistit evitarea cacofoniei sau a notelor false.
Evitarea cacofoniilor e o chestiune de atitudine. Mai mult, e o atitudine învățată, impusă din exterior. Învățătorii și profesorii ne bat la cap să nu facem cacofonii, noi ajungem să credem că e ceva important, și apoi la rîndul nostru îi criticăm pe cei din jurul nostru sau rîdem de ei cînd le fac. Și așa se închide cercul și se perpetuează o grijă inutilă. Uneori ne dăm de ceasul morții să evităm o cacofonie și nu mai reușim să îndeplinim scopul esențial al vorbirii: comunicarea.

E simplu de dovedit că evitarea cacofoniilor e un moft, nu o necesitate. În toate celelalte limbi pe care le știu cacofoniile, deși există, nu dau de furcă decît celor care compun texte la mare artă: poeți, scriitori, textieri, copywriteri și alții asemenea. Omul de rînd nu se gîndește la cacofonii. Un exemplu sugestiv e limba japoneză: prin înșiruirea cuvintelor se formează uneori cuvinte tare spurcate (mult mai spurcate decît caca al nostru), dar nu se ofilește nimeni auzindu-le, pentru că e clar că altceva spun propozițiile respective. Și nu cred că putem acuza japoneza că e o limbă rudimentară, lipsită de aptitudini estetice și poetice. Adevărul e că românului îi zboară mintea repede la prostii (și adesea nu i se mai întoarce).

În schimb în muzică înălțimea justă a sunetelor e absolut necesară, pentru că fără ea muzica devine zgomot.

Analogii se pot face pe de o parte între poezie și muzică, în ambele cazuri frumusețea fiind importantă, iar pe de altă parte între vorbirea umană și cîntecul păsărelelor, unde comunicarea e importantă. Nu cred că se supără mierla dacă mierloiul mai greșește cîte o notă.

#3932
strabun

strabun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 02.12.2009

 AdiJapan, on 16th June 2010, 09:43, said:

Fiecare cu scara lui de valori. Diacriticele ți le potrivești o dată și le folosești ani în șir. Nu cer efort. În schimb lipsa lor e semn de desconsiderare a celui ce citește. E ca și cum ai invita un musafir la masă și l-ai pune să-și spele singur tacîmurile.
Mie mi se pare ca e ca si cum l-as pune sa-si taie singur painea, ceea ce e total diferit de spalatul tacamurilor.

Edited by strabun, 16 June 2010 - 15:22.


#3933
LeVicomte

LeVicomte

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 29.09.2009
Sunt de acord cu faptul ca evitarea lor e mai mult un moft si poate mai putin o necesitate. De fapt as plusa si as spune ca nu e deloc o necesitate, din punct de vedere al inteligibilitatii ideii pe care tocmai o expunem. Si sunt convins ca alte limbi nu se sinchisesc de ele, insa una peste alta, evitarea cacofoniilor ne-a fost inoculata si perpetuata si asta e. Poate fortez putin comparatia daca spun ca am pretentia ca la un concert, pianistul sa fie in frac, nu in blugi si tenisi, desi sunt convins ca interpreteaza la fel de bine si in frac si in blugi.  Ba poate chiar ascult concertul cu ochii inchisi, deci aparent ar trebui sa imi fie indiferent chiar daca s-ar dezbraca de tot. Si totusi nu imi e. Nu pot explica prea exact de ce nu, dar nu imi e.

Revenind la cacofonie, din pacate sau nu, limbajul, modul de exprimare, sunt printre principalele metode de apreciere a uni om, mai ales in prima faza a cunosterii. Si oricat de trist ar fi, in prima faza aparentele sunt cele care ne formeaza impresiile.
Totusi sigur ca prefer un medic care sa imi spuna "Bai, iti dau vestea buna ca cam a reusit operatia, o sa mai traiesti inca cam 50 de ani" unuia care imi spune "Domnule, cu deosebita consideratie va comunic faptul ca veti da coltul in mod  cert si irevocabil". :D

Edited by LeVicomte, 16 June 2010 - 15:27.


#3934
strabun

strabun

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 02.12.2009

 AdiJapan, on 16th June 2010, 16:01, said:

E simplu de dovedit că evitarea cacofoniilor e un moft, nu o necesitate. În toate celelalte limbi pe care le știu cacofoniile, deși există, nu dau de furcă decît celor care compun texte la mare artă: poeți, scriitori, textieri, copywriteri și alții asemenea. Omul de rînd nu se gîndește la cacofonii. Un exemplu sugestiv e limba japoneză: prin înșiruirea cuvintelor se formează uneori cuvinte tare spurcate (mult mai spurcate decît caca al nostru), dar nu se ofilește nimeni auzindu-le, pentru că e clar că altceva spun propozițiile respective. Și nu cred că putem acuza japoneza că e o limbă rudimentară, lipsită de aptitudini estetice și poetice. Adevărul e că românului îi zboară mintea repede la prostii (și adesea nu i se mai întoarce).
Exact. O cacofonie "buna" ( :D ) distrage atentia ascultatorului de la sensul vorbelor, asadar altereaza comunicarea.

Of topic: Mie mi se pare ca celor de mai la vest le zboara mintea si mai repede la prostii (ma bazez in cazul acesta pe observarea comportamentului unor germani, olandezi si a unui italian). Se prea poate sa gresesc extrapoland, dar asta a fost experienta mea.

#3935
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
Toată povestea asta cu cacofoniile e o mare tîmpenie, venită pe filiera unor profesori de limba română cam tălîmbi. Și din interpretarea populară a termenului. Mie mult mai cacofonice mi se par discursurile agramate ale politicienilor noștri dragi. Sau felul îngălat de a vorbi al starletelor de apar zilnic pe la tv.

Bunică-mea a vorbit toată viaței ei (lungă) cum i-a venit ei la gură, combinații în care se alăturau silabe precum ca-ca, ca-cu, că-ca etc. apăreau în mod frecvent - involuntar, desigur. (Vezi că cazi. A zis că care ești p-aci etc.)

În afară de cîțiva nepoței firoscoși de la oraș (eu fiind unul dintre ei), care găseau cu cale să se hlizească, nimeni nu se sesiza.

Și de ce n-am considera aliterațiile (în afară de situația cînd sînt folosite în scop poetic) și orice alte segmente fonetice total ne-eufonice ca fiind de-a dreptul cacofonice?

Mie unul din cele mai cacofonice cuvinte din limba română mi se pare "lalelele". Acum, ca să supralicitez un pic, închipuiți-vă următoarea propoziție, perfect posibilă, teoretic:

Lalelele li le luară lălăind.

Ca dracu', nu? Parcă bîiguie un om beat. Încercați să pronunțați repede propoziția de mai sus, să vedeți că nu-i ușor deloc.

#3936
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 pamfil nastase, on 17th June 2010, 10:05, said:

Și din interpretarea populară a termenului.
Exact. Pun pariu că din 100 de elevi cam 99 sînt convinși că numai secvențele de tipul ca-ca sînt cacofonii. Probabil asta li s-a spus la școală.

#3937
Colorbliss

Colorbliss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 48
  • Înscris: 13.10.2009

 AdiJapan, on 17th June 2010, 05:37, said:

Exact. Pun pariu că din 100 de elevi cam 99 sînt convinși că numai secvențele de tipul ca-ca sînt cacofonii. Probabil asta li s-a spus la școală.

Nu s-a spus asta la scoala, dar nici nu se prea mentioneaza ca sunt altele inafara de ca-ca-care sunt evidente  :rolleyes:  (sau se mentioneaza asa in treacat, o data. Cine aude, bine, cine nu.. asta este. )

#3938
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007
nu mai supooort! la tv, e a treia reclama (diferita)  la un "biscuite". si ultimele doua au fost cu copii. cred ca daca mi-ar iesi in cale vinovatul, l-as pocni

recunosc, am si motive sa nu mai suport. asa zicea si fostul meu sot, "biscuite" si n-am reusit sa-l dezbar de asta. am divortat, pana la urma

#3939
LoveDemon

LoveDemon

    Internet Lodger

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,418
  • Înscris: 22.09.2003
Sper c-au mai fost si alte motive.

#3940
stlx

stlx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 06.12.2007

 LoveDemon, on 20th June 2010, 22:22, said:

Sper c-au mai fost si alte motive.

mda, au mai fost. manca "vanata" cand faceam salata de vinete.

#3941
o_p_2005

o_p_2005

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,779
  • Înscris: 08.03.2010

 AdiJapan, on 16th June 2010, 09:43, said:

Vedeți, multă lume asociază cacofonia cu greșelile gramaticale. Ei bine cacofoniile nu sînt greșeli de gramatică. Sînt doar stîngăcii de stil, exprimări inestetice. Cacofoniile se evită cînd scrii poezii, pentru că unele combinații de sunete riscă să sugereze imagini neplăcute, iar în poezii contează mult impresia. Dar cînd e mai importantă informația pe care o transmiți decît forma, atunci evitarea cacofoniilor devine o grijă în plus, inutilă și chiar deranjantă.


Fiecare cu scara lui de valori. Diacriticele ți le potrivești o dată și le folosești ani în șir. Nu cer efort. În schimb lipsa lor e semn de desconsiderare a celui ce citește. E ca și cum ai invita un musafir la masă și l-ai pune să-și spele singur tacîmurile.

De ce nu vă alegeți corect tastatura pentru lb. română, astfel încît diacriticile să se vadă bine (adică ă, ș, ț, î, â și majusculele corespunzătoare Ă, Ș, Ț, Î, Â). Mai bine scrieți fără diacritice, decît să se vadă pătrățele și să lăsați cititorul să ghicească litera respectivă.
Pentru Vista alegeți tastatura Romanian (Legacy).
Pentru 2000 sau XP, alegeți pur și simplu tastatura Romanian.
No offence!

Iar în ceeace privește cacofonia, este bine să fie evitată, dar nu în mod ostentativ (vezi de ex. exprimările prețioase la TV ale unor oameni politici - nu spun cine, persoane marcante, sau chiar ale unor oameni mai obișnuiți cu cititul și scrisul.

#3942
AdiJapan

AdiJapan

    Active member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,055
  • Înscris: 27.02.2006

 o_p_2005, on 23rd June 2010, 00:43, said:

De ce nu vă alegeți corect tastatura pentru lb. română, astfel încît diacriticile să se vadă bine (adică ă, ș, ț, î, â și majusculele corespunzătoare Ă, Ș, Ț, Î, Â). Mai bine scrieți fără diacritice, decît să se vadă pătrățele și să lăsați cititorul să ghicească litera respectivă.
Pentru Vista alegeți tastatura Romanian (Legacy).
Pentru 2000 sau XP, alegeți pur și simplu tastatura Romanian.
No offence!
Cuvîntul „corect” în contextul acesta e o lamă cu două tăișuri. Corect este de fapt așa cum scriu eu, cu Ș și Ț, adică S și T cu virgulă, nu cu sedilă. Ș cu sedilă este o literă din alfabetul limbii turce, iar Ț cu sedilă nu se folosește în alfabetul nici unei limbi. Folosirea lor în română e un compromis.

Este adevărat că unii văd pătrățele în locul literelor cu virgulă. Dar eu nu țin ca toată lumea să-mi poată citi comentariile. Dimpotrivă, aș fi mulțumit dacă cei care văd pătrățele și-ar actualiza calculatorul încît să vadă cum trebuie. E în primul rînd spre binele lor. Aproape toți care văd pătrățele folosesc Windows XP, iar acesta permite instalarea fonturilor și driverelor de tastatură cu literele corecte.

 o_p_2005, on 23rd June 2010, 00:43, said:

Pentru Vista alegeți tastatura Romanian (Legacy).
Pentru 2000 sau XP, alegeți pur și simplu tastatura Romanian.
Pe Windows 7 am într-adevăr opțiunea de tastatură numită „română tradițională”, care scrie cu sedile, dar din păcate îmi amestecă în plus o mulțime de simboluri, încît mi-e foarte incomod s-o folosesc. Dacă aș putea instala un driver de tastatură care să schimbe numai literele Ș și Ț mi-ar fi mai ușor să scriu încît să poată citi toată lumea. Cunoașteți așa ceva? Oare funcționează driverele lui Secărică pe Windows 7? Nu prea am poftă de teste, aș vrea să știu dinainte dacă merge.

 o_p_2005, on 23rd June 2010, 00:43, said:

Iar în ceeace privește cacofonia
ceea ce

Necazul apare cînd încerci să spui ceva simplu și, din cauza unei cacofonii greu de evitat, trebuie să faci un ocol foarte lung și mai deranjant decît cacofonia însăși. În momentul acela îi urăsc pe vînătorii de cacofonii, pentru că prea marea lor pasiune pentru frumos mă împiedică să vorbesc. Iar soluția e să le ignor pur și simplu mofturile de ordin estetic și să spun ce am de spus. Dacă îi apucă rîsul e problema lor, înseamnă că s-au împiedicat într-o chestie de formă și n-au mai reușit să ajungă la fond.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate