Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?
 Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 

solar din policarbonat

* * * - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
mnddaniel2007

mnddaniel2007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.02.2011
:rolleyes: as dorii sa imi fac si eun solar luna aceasta.si as dorii sa il fac din policarbonat, ce grosime ar fi buna?  si daca este rezistent. voi ce ziceti sau sa il fac cu ciolofan? astept raspuns

#2
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Poate poliester ?

#3
mviorel

mviorel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 824
  • Înscris: 29.06.2009
Si eu m-am gandit la policarbonat mai ales ca se vinde la placa parca de 6 X 3 sau ceva de gen fix cat trebuie pe o parte dar problema ii sa nu fie tratat impotriva razelor UV ca atunci nu am rezolvat nimic. Si linkul colegului ii bun cu chestia aia care ii si foarte flexibila, acuma depinde de fiecare in functie de buget.

#4
scuterone

scuterone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 12.09.2005
cea mai buna varianta este folie dubla gonflabila.
folia se prinde fata si spate cu profile speciale,lateralele se ingroapa in pamant
solar pe arce din teava
este nevoie de deschideri in fata si spate pentru aerisire-sus si la nivelul usii.
motorasul de gonflare cu senzor de presiune se gaseste in RO aprox.1600Ron
profilele de prindere a foliei tot in Ro aprox 10Euro/ml
folie PROFESIONALA minim 180microni
plasa de umbrire peste solar vara
exemple de solar -vezi google
----------
policarbonat-
producatorii de poli nu recomanda montaj direct pe fier
trebuiesc respectate instructiunile de montaj -adica spatiu dilatare/
banda de izolare pe margini/profile speciale/bla bla-vezi google instructiuni montaj poli..
exista riscul de a prinde condens in camarute datorita erorilor de montaj
sunt necesare mai multe puncte de prindere datorita incovoierii la greutate
preturi:
16mm 2 camere 10,5Euro/mp
10mm 1 camera 6,1 Euro/mp Recomandat
8mm  1 camera 5,3 Euro/mp
-----------------------------
reguli generale pentru montaj solarii

-asezare paralel cu directia vantului
-pe vant foarte puternic apare efectul de suctiune=>ancorare sanatoasa structura in pamant
-inclinatia acoperisului va fi suficienta pentru ca picaturile de condens de pe interior sa alunece
pe margine -daca acestea cad pe plante vor avea efect de "lupa"(cu ajutorul soarelui) distrugand tesutul frunzelor
-decat unu' lung mai bine 2 scurte
-lungime maxima 30-50ml
- aerisirea este cea mai importanta ( rosiile dintr-un solar neaerisit(inchis) poate aduce nivelul
de CO2 la o concentratie in care nu mai poate fi absorbit de plante in numai 30min.)=> acordati
importanta aerisirii atunci cand va proiectati solaru'

"Succesuri"

Edited by scuterone, 27 February 2011 - 23:10.


#5
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
pana la urma a facut careva o sera din policarbonat? ma bate gandul sa trec la anul pe una cu acest sistem. profil de 4 mm.

#6
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Da,are o colega de serviciu de 3 ani si e ok ;policarbonatul este cel mai ieftin, de3mm grosime.

#7
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
cum se comporta ca si regim termic fata de folie?

#8
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Este ceva mai opac,decat folia,iarna cultiva salata,ceapa ,usturoi ,si intr-un colt a despartit cu folie si a construit un soi de soba pt incalzire pt rasaduri.Nu sunt in masura sa spun care este diferenta fata de folie,decat ca rezistenta in timp.

#9
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
stii cumva ce distanta are intre arcuri? e in doua ape sau arc de cerc?

#10
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
intentionez sa-mi fac upgrade la solar si sa trec din primavara la unul din policarbonat de 4mm. ma intereseaza daca se preteaza sa fac structura din lemn de 46x46mm sau sa folosesc teava patrata de 30x20x2.  prima varianta e mai simpla pentru mine avand in vedere ca lemnul e mai usor de folosit. cam cat tine o structura din asta avand in vedere condensul din solar? normal ca lemnul va fi lacuit si pus pe beton, nu in pamant. solarul va avea dimensiunile de 5,5Lx3.5l si 3 metri la coama, in doua ape. ce parere aveti?

#11
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Nu stiu cum se va comporta lemnul lacuit in solar,dar pot sa iti spun cu am patit de 2 ori cu o banca si o scara din lemn,care au stat sub cerul liber si erau vopsite(cu simt de raspundere).Am sub o bolta de vita 2 banci din lemn(scandura din salcam de 4cm grosime);una din ele a fost vopsita de tata iar cealalta,nu,din diverse motive.Dupa 2 ani cea vopsita a putrezit iar cea nevopsita inca mai este in stare buna dupa cca 4-5 ani,bineinteles cu ceva deformari...Acelasi lucru s-a intamplat cu o scara din lemn stratificat(cange psi),care vopsita fiind si foarte lunga(cca 5m) nu am avut unde sa o depozitez si a stat 1 an sub cerul liber;ca si in primul caz a mai fost o scara din acelasi material ,nevopsita si mai scurta cca 2,7m,depozitata in aceleasi conditii.Ca si in cazul bancilor,prima care a cedat a fost cea vopsita si apoi cea nevopsita.Daca cei care s-au confruntat cu asa ceva au ajuns la o concluzie,ii rog sa posteze...

#12
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
nu neaparat lac. ceva bait incolorcare sa-l protejeze.

#13
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
La mine cel mai bun a fost lacul ala yacht, pentru barci!

#14
nitzacraciun

nitzacraciun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 10.01.2012
Am un mic solar din policarbonat, adus din Germania. Mi-a creeat numeroase probleme. In afara de ce am scris aici:
http://nelucraciun.w...montat-solarul/
Acum ma confrunt cu craparea stratului exterior al placilor de pe acoperis, in special spre sud.

#15
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,518
  • Înscris: 27.01.2012
Inseamna ca nu e rezistent UV (raze ultra-violete=moartea materialelor plastice, desfac polimerul inapoi in monomeri)

#16
nitzacraciun

nitzacraciun

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 10.01.2012
bag-sama!

n-are nici doi ani! cine stie ce chinezism no-name o fi!

Asa am patit si cu tavite alveolare din carton, chinezisme, luate in cantitati industriale la super-oferta de la super-market:
http://nelucraciun.w...rie-comparativ/

#17
bilti

bilti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,020
  • Înscris: 14.11.2006
salut nitza! am vazut pagina ta cu mult timp in urma dar eu o sa fac ceva mult mai solid. m-ar interesa cum s-au comportat plantele inauntru. craparea poate surveni daca nu e tratat uv sau l-ai pus cu protectia in interior. s-a dilatat placa? are ceva rosturi de dilatare unde sunt suruburile?

Edited by bilti, 15 December 2014 - 19:56.


#18
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
eu am 2 rasadnite din policarbonat de 6, tratat UV care si-au facut extrem de bine treaba in primavara (cred ca tratamentul UV nu e ca nu trec razele solare, ci ca ar tine mai mult policarbonatul), pe una am pus-o de 2 sapt.peste niste patrunjel si e tare fericit.

si am o bancuta de lemn data acum 3 ani cu lazura lemn kober 1 mana si 2 maini lac yacht kober si e ca noua, in conditiile in care sta iarna cam sub zapada (ca pica zapada de pe casa pe latura unde e bancuta)

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate