Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Clubul Profi: Instalator, tehnician Service, Proiectant

- - - - -
  • Please log in to reply
359 replies to this topic

#163
Valterm02

Valterm02

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 08.09.2011

Problema cu centrala "Habitat " . In regim de iarna(incalzire )functioneaza normal,, dupa ce se trece la ACM  pompa de circulatie se opreste , ce e normal , dar mai departe nimic , nici foc nici scintee . Care e problema? Multumim anticipat. Sonde4le NTC sunt  noi, schimbate.

#164
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Apelez și eu la PROFII de pe acest forum pentru o recomandare de "termometru fără contact", fără statut de "proffesional", pentru că îl voi folosi ocazional și fără pretenții de precizie dusă la maxim.  :peacefingers:

#165
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008
Nu prea are legatura cu instalatiile dar....a aparut televizorul care se alimenteaza....prin inductie....de la o priza aflata la cel mult 80 de cm!!!
http://stirileprotv....elecomanda.html

Edited by gelunechifor, 18 January 2012 - 13:00.


#166
XVictor

XVictor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 448
  • Înscris: 06.12.2011

View Postgelunechifor, on 18th January 2012, 12:58, said:

Nu prea are legatura cu instalatiile dar....a aparut televizorul care se alimenteaza....prin inductie....de la o priza aflata la cel mult 80 de cm!!!
http://stirileprotv....elecomanda.html

intrebare: o pisica strecurata intre priza si televizor se va praji sau va opri televizorul?? :naughty:

#167
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007

View Postraduk, on 17th January 2012, 16:57, said:

Apelez și eu la PROFII de pe acest forum pentru o recomandare de "termometru fără contact", fără statut de "proffesional", pentru că îl voi folosi ocazional și fără pretenții de precizie dusă la maxim.  :peacefingers:
D-le Raduk: ASA ceva am eu in dotare:
[ http://www.geo-fennel.de/bild/produkte/gross/FIRT_550-pocket.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
magazin-online-pentagon.ro/termometre-si-accesorii/termometru-cu-infrarosu-si-2-fascicule-laser-tip-firt--1002737
geo-fennel
Acum 2 ani era mai scump cu 50 %.

Edited by scheleton, 18 January 2012 - 15:10.


#168
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View PostXVictor, on 18th January 2012, 13:41, said:

intrebare: o pisica strecurata intre priza si televizor se va praji sau va opri televizorul?? :naughty:
Daca e legata la impamintare...nu :naughty:

#169
autom2

autom2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,556
  • Înscris: 26.01.2007
Scuze D-le administrator. Nu am vrut sa fac publicitate. Multumesc pentru modificarea postarii!

#170
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
CONSUM ISTORIC DE GAZ si instalatii inghetate
"Sunt instalațiile mizerabile pe care ni le-au montat cei de la GDF, fară acordul nostru, al proprietarilor, în 2010 și fiind din plastic, montate pe clădire, în exterior, firește că au înghețat..."  :mellow:

#171
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Postscheleton, on 31st January 2012, 15:01, said:

CONSUM ISTORIC DE GAZ si instalatii inghetate
"Sunt instalațiile mizerabile pe care ni le-au montat cei de la GDF, fară acordul nostru, al proprietarilor, în 2010 și fiind din plastic, montate pe clădire, în exterior, firește că au înghețat..."  :mellow:
Pai pVC-ul e mai ieftin decit pex-ul,nu?? :naughty:

#172
costiUS

costiUS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 02.12.2011
Ma poate ajuta cineva cu o lista cu simboluri uzuale folosite in proiectarea instalatiilor termice? Sau macar sa-mi spuneti unde anume pot gasi o lista sau un tabel cu astfel de simboluri. Vorbesc despre fitinguri, armaturi si elemente de automatizare.

#173
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Program alegere radiatoare în funcție de Δt: Vogel&Noot.

Spor la treabă! :peacefingers:

#174
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
Un elvetian (..de limba germana), un Volvo si caldura moderna:
[ http://www.click.ro/bbtcontent/clipping/CLIIMA20120214_0090/5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NdCfZQsZEHQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Explicatie: omul doarme in masina.

Edited by scheleton, 15 February 2012 - 23:01.


#175
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008
room termostat :
[media][media][ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QCJ1PnVlzIE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[media][media][ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DKacogGchNQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#176
raduk

raduk

    Instalatorul de Iași

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,330
  • Înscris: 30.09.2007
Simpatică "jucărică"... mai ales că-mi atinge punctul vulnerabil: internetul.  :)

#177
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Postraduk, on 17th February 2012, 14:38, said:

Simpatică "jucărică"... mai ales că-mi atinge punctul vulnerabil: internetul.  :)
Astea o sa le pun io la IP, da am vb cu progamatorul sa si cinte dimineata ...pasarele,fosnet de copaci ..alea alea :D

#178
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
M-am indragostit de Nest! :heart:
G, eu am vorbit deja sa aduca la Romanica de-alea cu zgomot de valuri si pescarusi, si sa dezvolte o aplicatie ca sa dea la cetatean cu gupi si xifo pe ferestrele plasma.
O veste buna pt consumatori este aceea ca un grup de firme cu traditie in automatizari IP a la Roumanie, afland de acest NEST, au pregatit varianta imbunatatita, NESTi.
Nu este inca sigura denumirea, deoarece surse apropiate afirma ca in departamentul marketing inca se lucreaza la un nume mai elaborat, ca si produsul in sine, mai ales ca actuala denumire poate fi confundata cu o marca de ceai. Nume gen olaNESTi, ciolaNESTi, dar mai ales ciobaNESTi - par a fi mai mult decat agreate.
Varianta beta a acestui produs revolutionar va fi cu pedale. Urmeaza cele pe carbuni, cu aburi...

#179
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008
Un sistem ...ciudat. Sistemul cu panouri termodinamice jumatate panouri solare jumatate PDC(pompa de caldura.
Avantaj:poate functiona non-stop(iarna/vara/zi/noapte)
Dezavantaj: temp minima exterioara sa nu depaseasca -5 grade
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_cyXc5hOZq4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#180
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011

View Postgelunechifor, on 23rd February 2012, 10:04, said:

Un sistem ...ciudat. Sistemul cu panouri termodinamice jumatate panouri solare jumatate PDC(pompa de caldura.
Avantaj:poate functiona non-stop(iarna/vara/zi/noapte)
Dezavantaj: temp minima exterioara sa nu depaseasca -5 grade


Am cochetat si eu cu idea dupa ce le-am vazut pe afara dar faptul ca functioneaza doar peste temp de inghet il face mai mult upgrade .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate