Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Puppy Linux

- - - - -
  • Please log in to reply
31 replies to this topic

#1
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Vreau sa-mi remasterizez un cd/usb flash cu puppy. Dupa ce instalez cateva programe si nu mai vreau ca pe urma sa ma mai intrebe daca vrea sa salveze. Dureaza mult si este enervant. Vreau sa nu ma mai intrebe si sa se opresca rapid precum Ubuntu. Am gasit ceva dar nu m-am lamurit deocamdata: http://www.murga-lin...9d1888aa80e3325   http://www.murga-lin...7a0c3e0bc155811
A mai facut cineva asta?

Edited by costables, 13 February 2011 - 16:06.


#2
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Normal ca dureaza , face fisierul ala cu setarile . Dar depinde si cat de mare l-ai dat sa fie . Mie imi place Puppy :) .

#3
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View Postcostables, on 13th February 2011, 17:03, said:

Vreau sa-mi remasterizez un cd/usb flash cu puppy. Dupa ce instalez cateva programe si nu mai vreau ca pe urma sa ma mai intrebe daca vrea sa salveze. Dureaza mult si este enervant. Vreau sa nu ma mai intrebe si sa se opresca rapid precum Ubuntu. Am gasit ceva dar nu m-am lamurit deocamdata: http://www.murga-lin...9d1888aa80e3325   http://www.murga-lin...7a0c3e0bc155811
A mai facut cineva asta?
Am instalat "PupSaveConfig" http://shino.pos.to/linux/puppy/ cred ca o sa merga cu asta, oferindu-mi doar posibilitatea de a instala manual.

View Postlucifer76, on 13th February 2011, 18:11, said:

Normal ca dureaza , face fisierul ala cu setarile . Dar depinde si cat de mare l-ai dat sa fie . Mie imi place Puppy :) .
Nu numai de placere, dar e o metoda facila de a rezolva multe probleme. Chiar vreau sa-i fac unui prieten un mini dvd(arata mai cul) pt ca asta are mereu sistemul facut varza de copil. Daca va vrea sa intre sa-si verifice un mail, sau sa-si vada rezultatele la pariuri(prosteasca ocupatie) il poate scoate din impas. Eu as vrea sa-l folosc in loc de Ubuntu, nu vreau sa-mi ocup parte din HDD cu ubuntu sau sa-i aloc un al doilea hdd

Edited by costables, 13 February 2011 - 17:29.


#4
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007
Eu il am pus me microSD-ul din telefon , dar ceva mai complicat cu multiboot . E chiar util , recunoaste cam tot ce prinde prin pc-uri :) . Slax nu imi vedea unele placi de retea . Dar doar prima data a durat mult salvarea , ca am instalat multe chestii si am facut fisierul ala de 512 mega .

#5
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Ne chinuim cu Live-uri pe aici, chiar asa zgarciti sunteti?
E mult 10 GB alocati pt. un OS nu?

#6
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View PostFratello_2007, on 13th February 2011, 19:57, said:

Ne chinuim cu Live-uri pe aici, chiar asa zgarciti sunteti?
E mult 10 GB alocati pt. un OS nu?
Suntem niste zgarciti! :D poate ca n-avem nici hdd nici unitate optica.

Edited by costables, 13 February 2011 - 20:26.


#7
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Cine se misca ca ochiul mortului?
AHa! Parca ai parola pe GDM in Ubuntu. Deci copiii nu pot intra acolo fara user si parola.
Si daca e dual boot cine te opreste sa pui sa booteze primul Windows-ul?

#8
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
In fine au aveam o nelamurire legata de Puppy Linux, iar in caz ca nu era un topic pe tema asta tocmai l-am deschis eu, iar daca era imi cer scuze si rog sa fie inchis. Eu sunt utilizator de Windows 7  si in anumite situatii de urgenta si/sau "periculoase" desi exista unelte specializate pentru windows mi s-a parut mai facil de utilizat Puppy Linux. Imi place si Ubuntu e si el pe un hard de rezerva pe aici pe undeva. E bine ca avem de unde elege.Ubuntu e excelent, il recomand la toata lumea.

#9
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

View Postcostables, on 13th February 2011, 21:30, said:

Eu sunt utilizator de Windows 7  si in anumite situatii de urgenta si/sau "periculoase" desi exista unelte specializate pentru windows mi s-a parut mai facil de utilizat Puppy Linux.
Uite , la asta il folosesc si eu :) . Mai ales ca e mult mai mic ca Ubuntu . Dar nu inteleg de ce vei sa il pui pe dvd , e mai simplu sa il tii pe un flash . Poti sa mai instalezi din cand in cand ce mai vrei , sa modifici . Un stick de 1g e arhisuficient .

#10
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Bine, lucifer, dar cum il instalezi pe usb flash?
Sau de fapt faci un live usb cu optiunea de salvare setari? (casper, sau in cazul puppy persistent) - adica exact ceea ce nu vrea initiatorul topicului?
Ca pe de alta parte, o instalare efectiva pe un flash usb a oricare distributii de linux m-ar interesa si pe mine, daca a facut cineva asa ceva.

Edited by ear1976, 14 February 2011 - 13:18.


#11
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011
Il am instalat pe un  stick de 1GB, exact cum ziceti voi, si l-am setat sa nu-mi mai ceara salvare la shutdown dar am optiunea sa salvez manual de cat ori voiesc. Am reusit asta cu programelul mai sus mentionat, floare la ureche. Totusi o sa fac si un disk cu un minim de programe si fara drivere pt al putea folosi pe orice computer, un astfel de disk l-as putea face cadou pritenilor dupa cum am mai spus. Deasemnea stick-ul prezinta si anumite dezavantaje poti sa-l ffaci varza si sa regreti ca trebuie sa iei munca de la cap, presupun. Probabil se poate face un back-up, nu stiu asta deocamdata. Sticul meu nu poate fi folosit pe alte computere pt ca s-au adaugat programe drivere setari de frecventa a CPU etc.

Edited by costables, 14 February 2011 - 13:34.


#12
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006

View Postcostables, on 14th February 2011, 14:31, said:

Sticul meu nu poate fi folosit pe alte computere pt ca s-au adaugat programe drivere setari de frecventa a CPU etc.

Sa inteleg ca metoda aia chiar se apropie de o instalare. O sa o studiez, pare interesant daca e chiar asa cum spui. Si...a, da, asta era "za darc said', cand faci chestii de genul asta e posibil ca stick-ul sa nu mai poata fi utilizat pe alte pc-uri in aceleasi scopuri.

Altfel, cred ca tot o remasterizare de livecd e solutia in cazul tau.

#13
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View Postear1976, on 14th February 2011, 14:42, said:

Sa inteleg ca metoda aia chiar se apropie de o instalare. O sa o studiez, pare interesant daca e chiar asa cum spui. Si...a, da, asta era "za darc said', cand faci chestii de genul asta e posibil ca stick-ul sa nu mai poata fi utilizat pe alte pc-uri in aceleasi scopuri.

Altfel, cred ca tot o remasterizare de livecd e solutia in cazul tau.
Nuuuu stick-ul e doar pentru pc-ul meu clar! La un live cd obisnuit care e facut sa merga pe orice pc, o sa-i adaug un browser si alte cateva programele si o sa merga pe toate pc-urile te si intreaba daca vrei cu drivere sau fara drivere, incerca-l, pune-l pe un DVD-RW si vezi nu te costa nimic.

#14
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Stai mai omule, sa ne lamurim. Tu vrei un live media sau instalare pe bune?

Eu cred ca  vrei prima optiune, dar fara sa te oblige sa salvezi. Ori, asta inseamna sa rescrii .iso-ul original oferit de 'catei'. Faci ham-ham si tot e nashpa, tre' sa remasterizezi.
Pen'ca, tre sa recompui toata structura discului si sa o simplifici de la "sfs" (care cred eu ca vine de la squashfs) - asta se sparge in bucatele - dupe care se identifica fisierul de modificat, dupe care se recompune sfs-u' (de fapt loopbackul) si dupaia se face iar compunere pe teme libere live cd/dvd/usb/etc.

Daca m-am incselat pe parcurs rog corectii, dar eu altfel nu vad solutie corecta.

#15
Fratello_2007

Fratello_2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,255
  • Înscris: 04.11.2007
Incercati Tiny Core Linux.
Din cate stiu poate fi instalat pe un stick.
Are doar 10,5 MB.

#16
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
@ Fratello: Nu e aceeasi treaba. Aia e dacie.
Se vrea o scula "na cheia si drive my volvo"
Dar, am vazut undeva ca e un "paramecltu" care se da din lenia de grub/syslinux care cica anuleaza persistenta. Parameclu e cu kernel mana in mana.
Da' nu mai stiu unde. Mai caut.

#17
costables

costables

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,406
  • Înscris: 01.01.2011

View Postear1976, on 14th February 2011, 20:42, said:

Stai mai omule, sa ne lamurim. Tu vrei un live media sau instalare pe bune?

Eu cred ca  vrei prima optiune, dar fara sa te oblige sa salvezi. Ori, asta inseamna sa rescrii .iso-ul original oferit de 'catei'. Faci ham-ham si tot e nashpa, tre' sa remasterizezi.
Pen'ca, tre sa recompui toata structura discului si sa o simplifici de la "sfs" (care cred eu ca vine de la squashfs) - asta se sparge in bucatele - dupe care se identifica fisierul de modificat, dupe care se recompune sfs-u' (de fapt loopbackul) si dupaia se face iar compunere pe teme libere live cd/dvd/usb/etc.

Daca m-am incselat pe parcurs rog corectii, dar eu altfel nu vad solutie corecta.
Oooo, "structura", "sfs", "loopback", m-ai pierdud....
E simplu ce vreau eu si am facut deja:
Instalez ce am de instalat, apoi Menu/Setup/Remaster Puppy live Cd/ urmez pasii, pac, pac, si gata! la asta ma refer, lucru pe care l-am facut deja de mai mult ori pe un DVD-RW si nu mai imi cere nici salvare dupace l-am configurat cu pupsaveconfig  etc

#18
ear1976

ear1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,448
  • Înscris: 09.10.2006
Am inteles acum, de fapt faci live stick, il configurezi cum vrei, apoi cu pupsavecpnfig salvezi sesiunea dar si cu optiunea sa nu te mai intrebe de salvari.
Deci nu e chiar ce ma interesa pe mine, se pare ca trebuie sa ma apuc de experimentele proprii.
Tinand cont ca de fapt ca e tot live media, teoretic ar trebui sa mearga si pe alte pc-uri fara probleme.

Ca back-up...poti sa ii faci o imagine cu dd if=/dev/sdX of=/cale/numefisier , (dev/sdx se inlocuieste cu deviceul sub care este vazut stickul la tine) in caz de il bulesti scrii imaginea aia loc.
Poti face din linux direct (dar ar trebui din alt linux, ca sa nu fie montat live sistemul) sau exista si un dd pentru windows.

http://www.chrysocome.net/dd

Daca folosesti din windows, vezi ca semantica difera putin - dai un dd /? sau dd /h ca sa vezi helpul (de fapt ai explicatii si pe pagina).

Edited by ear1976, 15 February 2011 - 14:24.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate