Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Obligat de a face contract cu un anumit operator se servicii (net, cablu)

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
paul_cc

paul_cc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.05.2007
Problema a aparut atunci cand am inchiriat un apartament intr-un bloc recent renovat. Administratorul caladirii atunci cand a renovat imobilul a facut un contract cu romtelecomul in care operatorul trebuie sa cableze in tencuiala toate apartamentele si in schimb administratorul garanteaza ca locatrii sa apeleze doar la romtelecom pentru aceste servicii. dupa ce am studiat si ofertele de la ceilati operatori am observat ca romtelecomul te obliga sa iti pui si telefon pentru a beneficia de internet si serviciile oferite de ei sunt mai scumpe iar calitatea mai proasta. apartamentele in acel imobil momentan sunt vandute in proportie de 30%. Atunci cand am vrut sa ma duc sa fac contract cu romtelecomul mi s-a spus ca imi trebuie actul de spatiu sau un contract de inchiriere prin notariat sau agentie. Problema este ca proprietarul este plecat din tara pentru o perioada lunga de timp si cu el am semnat un contract amiabil intre parti fara agentii imobiliare sau notariat. Acum ma intreb cat de legal este contractul din administrator si romtelecom, sau ce pot face pentru a beneficia de aceste servicii de la alt operator sau daca nu se poate cum pot face contract cu romtelecomul.

#2
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,290
  • Înscris: 12.08.2006
Si-a luat si el comisionul saracutul de el.
  Partea proasta e ca n-o sa poti sa ai net de la altii daca nu-i lasa sa faca retea in bloc.

#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
daca proprietarul apartamentului e de acord cu decizia administratorului, nu prea ai ce face.

#4
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,769
  • Înscris: 06.09.2004
oricum nici cu alt operator nu poti face contract fara acele acte....

#5
GonzZo

GonzZo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 105
  • Înscris: 19.08.2006
Ce tangenta ai cu Legea 114 si cu articolul de mai jos?
http://www.cdep.ro/p...t_text?idt=1614
Art. 26. - Chiriasul poate subinchiria, modifica sau imbunatati locuinta detinuta, numai cu acordul prealabil scris si in conditiile stabilite de proprietar, daca acestea nu sunt interzise prin contractul de inchiriere principal.

Contract amiabil ? bun ca si hartie igienica. in baza a ce vrei sa inchei un contract cu un furnizor de servicii cand esti in ilegalitate (chirias la negru)?Tu locuiesti la adresa de pe buletin sau la cea de pe viza de flotant ,poti fi amendat si tu si proprietarul daca se supara administratorul ca te mai bagi in combinatiile lui :naughty:.

p.S.pe viitor incheie contracte de inchiriere pt ca ai mai multe beneficii directe si indirecte.

Edited by GonzZo, 13 February 2011 - 09:50.


#6
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,980
  • Înscris: 24.02.2006
reciteste primul post. el are deja contract cu proprietarul.

#7
paul_cc

paul_cc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.05.2007
Contract prin notariat nu am avut timp sa fac pentru ca proprietarul a doua zi a plecat din tara. Dar nici nu mai vreau sa mai platesc taxe statului si sa nu beneficiez de nimic, doar ca are niste oameni destepti la conducere care stiu sa faca bani pentru ei pe spatele nostru pentru ca noi nu suntem "legali". Lucrez de 6 ani legal si cu taxele la zi, si atunci cand trebuie sa faci analize pentru sanatate trebuie sa vezi daca mediucul de familie nu a depasit plafonul de la CAS si sa te puna pe lista de asteptare si poate in 2-3 luni ajung si eu la rand. Insa in Romania tineretul de rand nu are nici un viitor sigur de aceea daca a-si putea sa nu mai platesc nici o taxa statului as face si asta. Pe scurt mai am 1 an de facultate si sper ca peste 2 ani sa va scriu din afara acestor granite. Am crerut doar un sfat, o parere n
u o judecata de ce nu stau eu "legal".

#8
paul_cc

paul_cc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.05.2007
Am observat ca si ceilati locatari din imobil sunt nemultumiti de operatorul impus. Ce pot face acestia pentru a schimba operatorul. Poate reusesc sa ii conving pe ei sa se unesca si sa faca demersurile. Si inca ceva, pot contracta si eu operatorul cu o imputernicire din partea proprietarului nu neaparat sa imi fac contract prin notariat.

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Mai mult ca sigur hotararea de a limita cablarea la vedere si imputernicirea asociatiei sa contracteze a fost luata in adunarea generala a proprietarilor. Tot asa se poate revoca acea hotarare sau se poate dispune renegocierea contractului de furnizare servicii, cu vechiul furnizor sau cu altul. trebuie insa vazut care sunt conditiile contractuale, sa nu va treziti ca vine operatorul si va sparge peretii ca sa-si recupereze cablajul si/sau echipamentele.

#10
paul_cc

paul_cc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 17.05.2007

View PostMembruAnonim, on 23rd February 2011, 11:32, said:

Mai mult ca sigur hotararea de a limita cablarea la vedere si imputernicirea asociatiei sa contracteze a fost luata in adunarea generala a proprietarilor. Tot asa se poate revoca acea hotarare sau se poate dispune renegocierea contractului de furnizare servicii, cu vechiul furnizor sau cu altul. trebuie insa vazut care sunt conditiile contractuale, sa nu va treziti ca vine operatorul si va sparge peretii ca sa-si recupereze cablajul si/sau echipamentele.


Dupa cum am spus blocul nu este in totalitate vandut si contractul cu operatorul s-a facut inainte de a vinde un apartament din bloc. si in contractul de vanzare cumparare intre investiorul imobilului si cei care au cumparat apartamente in imobil nu este nimic stipulat ca trebuie sa apelezi la serviciile acelui operator, ci esti fortat de imprejurari. nu am nimic cu acel operator doar ca are cele mai proaste servicii si cele mai scumpe, dupa parerea mea. un exemplu pentru a beficia de intrenet trebuie sa platesti in plus si telefon fix chiar daca nu ai nevoie de el si nu-l folosesti iar pretulul celor doua servicii deste de aproximativ 50 ron cu pahet de internet cu banda de o lungime maxima de 20 MB.

#11
angelboy1991

angelboy1991

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 12.03.2011
Deci ceea ce a facut administratorul din scara unde locuiesti tu se numeste exercitare de atributi care nu i se cuvin prin nici un act normativ in vigoare.....si acest lucru poate genera multe probleme pentru el.....nici o lege din tara asta si de niciunde nu permite ca un administrator de bloc fie el investit sau nu de catre locatari sa semneze un contract de orice natura prin care sa poata obliga locatari sa apeleze la o firma sau alta.....fiecare individ din aceasta tara are dreptul sa semneze un contact fara a fii viciat de catre cineva cu orice firma vrea nu cu o firma cu care i se impune sa faca un contract iar in ceea ce priveste un  posibil contract pe care il poti face singuru firma care iti poate oferi un contract fara ca tu sa le dai copie dupa contract de apartament si alte harti este RDS&RCS care prin normativele care le au in vigoare te pot pune sa dai in scris o declaratie precut stai cu acordul proprietarului in acel imobil si sa-ti inteprinda un contract pe persoana in sine nu pe adresa in care este acel apartament...iar daca tu nu vei mai locui in acel apartament singura ta obligatie este sa continui acel contract indiferent daca iti este furnizat un serviciu sau nu sau sa cedezi de comun acord cu cineva care vrea contract la ei sai cedezi lunile care au mai ramas din acel contract si spun asta in cunostinta de cauza lucrand intr-o functie destul de mare la RDS;)


Bafta si pararea mea sincera este sa nu cedezi in fata acelui administrator care iti baga pe gat o anumita firma pe acel contract care la facut cu cei de la Romtelecom acest administrator primeste cu siguranta niste bani care nu i se cuvin de drept iar contractul facut intre dansul si cei de la Romtelecom este perfect nul deoarece acel administrator nu are drept de semnatura si nu poate vicia dorinta la libera exprimare si la libera decizie a unui individ;)

View Postpaul_cc, on 14th February 2011, 19:35, said:

Am observat ca si ceilati locatari din imobil sunt nemultumiti de operatorul impus. Ce pot face acestia pentru a schimba operatorul. Poate reusesc sa ii conving pe ei sa se unesca si sa faca demersurile. Si inca ceva, pot contracta si eu operatorul cu o imputernicire din partea proprietarului nu neaparat sa imi fac contract prin notariat.



Lucrul care il pot face locatari care bineinteles sunt proprietari sau au un act notarial care le permite sa iti impuna parerea este sa faca o plangere penala impotriva administratorului si implicit a celor de la Romtelecom ne fiind legal acel contract iar politia va fii nevoita sa desfasoare o ancheta din care sa rezulte cu ce scop si drept au incheiat cele 2 parti contractul si ce suma de bani primeste acel administrator acest lucru fiind ilegal;)

PS Daca faceti plangere la politie cereti un numar de inregistrare acest numar facand dovada plati si impiedicand acei politai care preiau plangerea sa fie mituiti de o parte sau alta pentru ca odata ce primeste plangerea un numar de inregistrare conform legi trebuie sa va raspunda in maxim 14 zile lucratoare si sa va informeze ce masuri s-au luat;)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate