Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Cazane Lemne cu gazeificare (Seria 2, 2011-.2013..)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6325 replies to this topic

#73
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
Atmos DC Search

#74
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Am cautat, dar nu am gasit o carte tehnica pentru Atmos DC24RS. Se pare ca acest model brichete + lemn, precum si carbune+lemn sau modelul de cazan peleti+lemn, au fost scoase pe piata romaneasca special pentru programul casa verde. Din poze, modelul Atmos DC24RS, brichete + lemn, (si carbune+lemn) seamana cu modelele mai vechi de la atmos, numai ca apare o maneta in plus. Dupa cum se stie, este periculos sa bagi brichete intr-un cazan cu gazeificare datorita puteri prea mari dezvoltata de arderea brichetelor. Acea maneta introdusa in plus, se pare ca stie sa obtureze "duza", sau fanta dintre camera de alimentare si camera de ardere. Banuiesc ca atunci cind bagi lemne, deschizi fanta la maxim si cind bagi brichete o inchizi aproape total. Daca bagi amestec, pui maneta la mijloc.

Attached File  Brichete___lemne.jpg   2.23K   41 downloads

Attached File  Brichete___lemne_2.jpg   4.29K   81 downloads

Edited by florin71_skoda, 09 March 2011 - 10:52.


#75
crestin_in_devenire

crestin_in_devenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 24.11.2007

View Postvicogeo, on 9th March 2011, 10:07, said:

incearca sa iei legatura cu  spavian    
el a facut o duza din caramida de samota. poate te ajuta cu informatii de unde a cumparat caramida si cum a gaurit-o.

Mersi de indrumare

#76
sandy76

sandy76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,058
  • Înscris: 20.10.2008

View Postflorin71_skoda, on 9th March 2011, 10:46, said:

Am cautat, dar nu am gasit o carte tehnica pentru Atmos DC24RS. Se pare ca acest model brichete + lemn, precum si carbune+lemn sau modelul de cazan peleti+lemn, au fost scoase pe piata romaneasca special pentru programul casa verde
-Daca se poate prin "casa verde" cu adevarat atunci se merita achizitia, dar asta numai din specificatii. Ma gandeam ca poate detine careva cazanul si ne spune mai mult, oricum am si alternativa gaze, dar nu se stie cand se supara rusu.

Atasez si camera de ardere, este diferita de celelalte prin acel maner care se pare ca misca un fel de roti dintate.

Attached Files


Edited by scheleton, 09 March 2011 - 11:47.


#77
crestin_in_devenire

crestin_in_devenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 24.11.2007
Poate cineva sa imi spuna ce temperatura este in jurul duzei si in focar in momentul gazeificarii?
Eu vreau sa imi torn o duza dar un stiu la ce temperatura trebuie sa reziste; 800-1000-1600?

#78
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 30.10.2007
salutare

daca nu ma insel, am citit intr-un manual de atmos
ca temperatura de care intrebi este undeva la 1200 grade Celsius.

toate bune

#79
crestin_in_devenire

crestin_in_devenire

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 24.11.2007
multumesc pt raspuns

#80
julo

julo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.05.2009
Buna
Dupa ce am citit toate postarile si mai multe forumuri tot nu sunt hotarat ce cazan sami cumpar
asa sa incep de la inceput am un cazan celzius 37 KW sun destul de multumit dar enorm de mult consuma si iarna trebue alimentat din 2 in 2 ore nasol mai ales nuaptea
Casa are 180 mp + inca o casa in curte de 50 de mp izolata destul de slab si la inaltime de 2,70
vreu sa cumpar cazan dar nu stiu de cat si care sa aleg VIGAS 40 cu lamda
                                                                                ATTACK 45 DPX PROFI
                                                                                ATMOS
Rugamintea mea mare este care sa aleg si de cati KW eu as prefera primele 2 ca am reprezentant la un kilometru in caz de servis

O si inca ceva vreau sa fac si mansarda la anu de 150 mp deci in total undeva 380 mp de incalzit in vara izolezi tot schimb si ceamuri
inca odata datim un raspuns ca nu mai stiu, :confuzzled:  cati maistri intrebi fiecare altceva spune

#81
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 30.10.2007
julo, la un calcul grosier, la cei 380 mp( eu aproximez la 1000 mc) ai nevoie de centrala de 70 kw
astfel incat sa obtii constant 50 kw utili pt incalzire.

spun asta la modo groso...insa chiar daca se va spune ca e prea mult, argumentul meu este faptul ca incalzesti si o a doua casa
si nici nu ai spus unde va fi amplasata centrala.

oricum ar fi la puterea necesara, eu iti recomand un Atmos - soacra mea are unul din 2005, de 32 kw, si nu are nici o interventie service la el pt ca il exploateaza la 82 grade celsius temperatura de lucru.

foarte important e sa ai o izolare perfecta si corecta  a locuintelor, numai asa reduci frecventa incarcarilor cu lemne si chiar puterea cazanului de care ai nevoie.
eu unul as merge pe varianta de 70 kw.

edit: bafta!

Edited by sisifjunior, 22 March 2011 - 00:19.


#82
julo

julo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.05.2009
Sa zic mai bine
Casa din curte 50 mp la inaltime de 2,40m este izolata bine acolo sunt 3 calorifere 1 in camera de 160ml ,in bucatarie de 140ml , si unul mic de colidor din acela subtire pentru flori
In casa mare toate camere sunt de inaltime de 2.7m, am asa 4 camere de 22 mp o baie 14mp o bucatarie de 20mp si 2 holuri unde este plin de flori si acolo am niste calorifere mici asta
la vara izoles si casa mare si la anu daca ajuta cel de sus fac mansarda
deci ce cazan sa cumpar

Edited by scheleton, 22 March 2011 - 09:28.


#83
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 30.10.2007
unde ai centrala? unde e montata? in care casa?

#84
julo

julo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.05.2009
Intro incapere de  2,5 pe 2 inalt de 2,2 in casa mare si casa din curete este la 5 metri de la cazan prin pamant la o adancime de 1,2 si bine izolat

Edited by scheleton, 22 March 2011 - 09:29.


#85
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 30.10.2007
aaa,asa e mai bine,avem cu ce lucra...

in prezent, tu ai nevoie de aprox 30 kw pt incalzire, insa daca tu spui ca actualul cazan de 37 kw
nu face fata rezulta ca ai pierderi foarte mari de caldura.
prima data axeazate sa rezolvi aceasta problema.

apoi, daca decizi sa schimbi si cazanul, recomand un Atmos:

- de 40 kw daca iti vei super-izola casa
- de 50 kw daca izolezi normal
- de 70 kw daca nu izolezi.

insa alegerea trebuie completata si cu alte masuri: diametre mari pentru tevile instalatiei astfel incat sa beneficiezi de toata puterea cazanului, calorifere supradimensionate astfel incat sa obtii confort la un regim termic cat mai econom(70C) si altele.
e un mix de componente care trebuie sa functioneze armonios, altfel apar efecte adverse nedorite(consum exagerat, frig in casa, defectiuni...)

eu unul recomand, un Atmos de 50 kw, care are puterea utila intre 35- 48 kw, super izolare, supradimensionarea instalatiei actuale. intreaba colegii de forum care lucreaza pe service la cazane cate atmos-uri au avut cu defectiuni/avarii si care au fost ele.

bafta. :peacefingers:

#86
julo

julo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 18
  • Înscris: 12.05.2009
Tu zici ca atmos
eu mam gandit la attack sau vigas
ceva pareri despre aceste cazane

Edited by scheleton, 22 March 2011 - 11:16.


#87
sisifjunior

sisifjunior

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,215
  • Înscris: 30.10.2007
da, eu zic atmos. sunt foarte bune.
daca nu ma insel, firma asta se ocupa de gazeificare de prin anii 1970
si am vazut, asa off topic, un ARO 244 modificat de ei care mergea pe gazul scos in urma gazeificarii(avea montata o centrala in spate, era ca un monstru, dar functiona perfect)

dar daca nu vrei atmos, eu as spune Attack, cred ca ei produc dupa licenta Atmos,
cineva in domeniu poate spune exact.

inca odata insist ca nu numai cazanul trebuie ales, ci si o instalare corecta dublata de izolarea casei.

:peacefingers:

edit: julo, pe viitor apasa butonul "RASPUNDE in locul celui +CITAT, asa incat sa nu ingreunezi citirea posturilor si sa nu mai modifice scheleton fiecare post. apropos, nu s-ar putea schimba ordinea butoanelor, intai raspunde si apoi citat? am vaga impresie ca ar fi de folos.

Edited by sisifjunior, 22 March 2011 - 11:29.


#88
ggelu

ggelu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,316
  • Înscris: 21.01.2009
Dspre VIGAS numai de bine; Attack doar ca varianta de  buget redus . Parerea mea !

#89
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postsisifjunior, on 22nd March 2011, 12:24, said:

..nu s-ar putea schimba ordinea butoanelor, intai raspunde si apoi citat?
man, aici vorbim de un intreg software.. IPB (invision board)..

#90
kata_tel

kata_tel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 319
  • Înscris: 07.01.2010
pentru o casa la tara p+1 suprafata aprox 150m patrati. calorifere cam 10. casa din bca , izolata cu polistiren de 8cm. ce centrala ar fi buna , pe lemne. gaz nu este pe acolo si nu va fi in urmatorii 20 ani cred. una buna si nu scumpa tare.ms

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate