Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cazane Lemne cu gazeificare (Seria 2, 2011-.2013..)

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
6325 replies to this topic

#4951
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postcosticucu, on 24 februarie 2013 - 12:20, said:

...clar, s-a spart cazanul, norocul tau ca este iarna aproape de final, oricum trebuie sa repari!
parca mai e cineva mai in urma cu Orlan gaurit (si inca de mai multe ori).. sper sa nu ma insel.
-------------------------------------------------------
Interesanta ar fi urmatoarea discutie pt. cei care exploateaza un  cazan pe combustibil solid:
Cat estimati ca va fi durata de viata cazanului pe care-l aveti ? La cati ani se schimba cazanele pe lemne ?

#4952
ionutz35

ionutz35

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 24.05.2007

View Postscheleton, on 24 februarie 2013 - 12:22, said:

parca mai e cineva mai in urma cu Orlan gaurit (si inca de mai multe ori).. sper sa nu ma insel.
-------------------------------------------------------
Interesanta ar fi urmatoarea discutie pt. cei care exploateaza un  cazan pe combustibil solid:
Cat estimati ca va fi durata de viata cazanului pe care-l aveti ? La cati ani se schimba cazanele pe lemne ?

Daca se gauresc asa de repede cazanele inseamna ca nu se prea justifica un cazan cu gazeificare, ca nu apuca sa se amortizeze.
Mai bine iau Viadrus il schimb la 3 ani si ies sub jumatate din pretul unui cazan cu gazeificare...

#4953
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 03.11.2009
Discutia ar fi si interesanta dar mai ales foarte utila!

Inclin sa cred ca utilizatorii sunt putini care au exploatat o centrala cu gazeificare timp de 10+ ani si sa ne spuna secretele. Probabil ca tot instalatorii s-au "lovit" de ele mai mult si au idee de durata de viata a centralelor.

Eu chiar astept povestea lui Voicu...

Pe de alta parte, chiar n-am nici cea mai vaga idee cum as putea estima durata de viata la Orlanul meu... dar daca la anul plesneste... am pus-o!

#4954
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postionutz35, on 24 februarie 2013 - 12:45, said:

Daca se gauresc asa de repede cazanele inseamna ca nu se prea justifica un cazan cu gazeificare, ca nu apuca sa se amortizeze.
Mai bine iau Viadrus il schimb la 3 ani si ies sub jumatate din pretul unui cazan cu gazeificare...
de acord, dar stai !, ca n-am stabilit inca ca durata de viata la concret e 3 ani. Eventual putem spune ca durata minima e de 3 ani, iar o durata dorita (sau la care sa speram) e de 8 ani. Si ar reiesi o durata medie de ..5 ani.

View Postcosticucu, on 24 februarie 2013 - 12:47, said:

Inclin sa cred ca utilizatorii sunt putini care au exploatat o centrala cu gazeificare timp de 10+ ani
eu nu cunosc pe nimeni cu cazan vechi de 10 ani in Ro- desi cred ca exista.
Insa cu cazane mai vechi de 10 ani exista -cei care au cazane second-hand luate din Austria, Germania. Si atunci se mai pune intrebarea: ce au acele cazane in plus fata de astea "moderne", comercializate in Est ?

#4955
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,481
  • Înscris: 30.01.2008

View Postcosticucu, on 24 februarie 2013 - 12:47, said:

Pe de alta parte, chiar n-am nici cea mai vaga idee cum as putea estima durata de viata la Orlanul meu... dar daca la anul plesneste... am pus-o!
Se sudeaza daca se sparge...dar nu va mai fi acelasi cazan.
Cazanul tau nu va pocni fiindca ai dedurizator.
95 % din cazanele care pocnesc o fac din cauza duritatii apei.

#4956
avoicu

avoicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.07.2010
nu cred ca putem vorbi de o estimare de 3 ani , am convingerea ca am gresit in exploatare - am mers pe temperatura mica , in jur de 63 grade , in conditiile in care se recomanda 70 grade , am mai folosit si brad ceea ce a condus la formarea de depuneri , deci exploatarea nu a fost tocmai ca la carte ! totusi pe total eu sunt multumit de centrala in sensul ca am incalzit o suprafata de 240 mp cu un consum de lemne / iarna de cca 24 m steri ;

#4957
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postcosticucu, on 24 februarie 2013 - 12:47, said:

cum as putea estima durata de viata la Orlanul meu...
ar trebui o expertiza tehnica a tablei.. Insa poti cauta urme de coroziune, daca exista, cat de mari sunt, etc.. Mda, e greu de estimat.
E clar insa, ca durata de viata depinde si de:
  • cum este facuta instalatia
  • de cosul de fum
  • de modul de exploatare al cazanului.
Sa dau un exemplu de la cazanele pe gaze, cazane de fonta (stiti povestea -astea n-au moarte, fonta, etc.):
-cazanele de fonta cu arzator atmosferic de la Bosch/Junkers din gama Supraline (K) au cam inceput sa se gaureasca.. Unele la 5 ani, altele la 7 sau 10 ani.
-in schimb. cazanele Buderus >> nici vorba ! Am senzatia ca vor supravietui caselor in care sunt montate..

Cazanele de fonta Bosch sunt facute de DeDietrich si sunt.. usurele -in contrast cu Buderus. De unde tragem concluzia ca exista cazane de fonta si cazane cu foita de fonta. Posted Image

La otel si cazane cu gazeificare spuneti-mi voi cum e.

#4958
avoicu

avoicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.07.2010
maine vine o echipa de la romstal , ptr constatari si eventual reparare , voi reveni cu amanunte

#4959
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 03.11.2009
Bingo...

Adica... ce au alea in plus si ale noastre... n-au? Sa fim obiectivi, acum 10 ani nu cred ca era ceva obisnuit Lambda control la cazane...

S-au cum le exploateaza aia de zece ani, in ce conditii?

Schele... te rog deschide un topic separat pentru durata de viata cazane... asta cred ca se aplica in general si la cazane cu gazeificare si la cele pe gaze.

Sunt multi care au probleme cu schimbatoarele la cele cu gaze... eu la Beretta Mynute am inlocuit schimabtorul dupa 5 ani... iar centrala era cumparata din Ungaria, deci vorbim de anul 1999

#4960
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postgelunechifor, on 24 februarie 2013 - 12:52, said:

Se sudeaza daca se sparge...dar nu va mai fi acelasi cazan.
ce tip de sudura este necesara ?

Quote

Cazanul tau nu va pocni fiindca ai dedurizator. 95 % din cazanele care pocnesc o fac din cauza duritatii apei.
calcarul nu functioneaza mai degraba ca un strat protector ..? E adevarat, transferul termic e redus, dar..

#4961
Costi_68

Costi_68

    Membru de o r o a r e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 03.11.2009
Voicu, aduna mai multe date, pune-le aici pe forum, vor fi multi care le vor aprecia, eu sunt unul dintre ei!

#4962
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postcosticucu, on 24 februarie 2013 - 13:05, said:

Voicu, aduna mai multe date, pune-le aici pe forum, vor fi multi care le vor aprecia, eu sunt unul dintre ei!
i-ai dat omului Like, ca a recunoscut ca nu a exploatat instalatia cum trebuie >> a inflorit speranta in tine, ca stii ca ai o instalatie ca la carte. Posted Image
-cauta insa pe celalat user cu orlan-ul gaurit.. ca doar asa putem trage o concluzie. Poate au o vulnerabilitate specifica, poate se gauresc in acelasi loc.
-poate exista zone reci in cazan..
Cunoscand vulnerabilitatea, eventual se poate face ceva, se poate evita.. stiu si eu..

View Postcosticucu, on 24 februarie 2013 - 12:58, said:

te rog deschide un topic separat pentru durata de viata cazane...
am facut topicul si Chestionarul.

#4963
avoicu

avoicu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 03.07.2010
este adevarat ca nu am exploatat-o in parametrii optimi , dar tot atat de adevarat este ca am unele indoieli si in privinta calitatii materialelor din care este confectionata ; pana la urma interesul producatorului este sa vanda , deci "nu trebuie sa te tina o viata "

#4964
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006

View Postscheleton, on 24 februarie 2013 - 12:59, said:

ce tip de sudura este necesara ?
nu faceti o tragedie din gaurirea unui cazan de lemne, eu personal sunt convins ca se vor gauri muuulte pana in max. 5 ani de la mai toate marcile..

De aceea, ar fi bine sa incepeti sa va interesati ce tip de sudura se aplica, cine si cum o poate face -daca se mai poate face ceva.
-cine se va pricepe la suduri de genul asta, va avea un business frumos.

#4965
CAZANE

CAZANE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,584
  • Înscris: 24.07.2009
Parerea mea este ca fiecare dupa cum are grija de cazan,de modul in care este executat montajul acestuia ,de tipul combustibililor utilizati ,aici ma refer la gradul de umiditate ce nu trebuie sa depaseasca 15%,temperatura minima pe retur sa fie de 55 C,etc.asa-l are ...si-l tine dupa cum are grija de el sau nu.

Stii ce cred eu ca au cele nemtesti,austriece?Ma refer la cele serioase,sunt din otel inoxidabil cu grosimea tablei de 7-8 mm la camera focarului,de asta tin atat de mult.

Si ...am vazut un cazan Viessmann de 4 ani gaurit ca au venit cei de la Brasov si au zis ca nu mai au ce sa-i faca.Concluzia:lemnul utilizat avea umiditatea de 28-30%!





#4966
SYL

SYL

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,311
  • Înscris: 01.06.2006
@scheleton  daca nu ma insel era cineva la care s-a gaurit cazanul (de mai multe ori) cu Viessmann, nu cu Orlan...nu stiu sigur, dar parca asa am retinut, nu am stat sa caut mesajele mai din urma.

Brrr, m-ati bagat si pe mine in sperieti...Eu care ziceam ca problema e ca se duc samotele/gratarele nu ca se gaureste centrala.

#4967
scheleton

scheleton

    Walhalla

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,910
  • Înscris: 19.05.2006
Viess Vitolig 150 = Orlan

#4968
Fontanero

Fontanero

    Nemesis Team Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,681
  • Înscris: 02.07.2011
Don`t to wory my friend , cazanele crapa numa daca le tratezi rau .In special temperaturile scazute ,asta le omoara .Baga in el grade suficiente si va tine suficient cat sa fi multumit .
Noa si daca sunt si nemtesti o sa ai parte si de motiv de lauda cica numa aia is tza best .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate