Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Situatia din Egipt - sfarsitul epocii Mubarak

- - - - -
  • Please log in to reply
386 replies to this topic

#307
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Uite temperaturi pentru Hurghada

http://www.google.ro...s...939&bih=561

Luxor inseamna inca 4-5 grade in plus

Astea sunt temperaturi la umbra .
prefer 40 grade Egipt decit 30 grade Antalya

Edited by menumorut81, 03 June 2012 - 21:22.


#308
dina10

dina10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 09.07.2011
@ razvanait99

Iti multumesc. In excursii nu sunt sigura ca ne aventuram. Mergem in principal pentru inot,
iar Marea Rosie am citit ca are apa calda.
N-as vrea, totusi, sa fie prea inabusitor aerul.
Mai astept pareri.
Urari de bine!

@ menumorut81

Iti multumesc! Despre turci, numai de bine!
Drept este ca am prins bilete last minute intr-un resort de 5 stele si a fost un sejur "paradisiac".
Acum ma documentez pentru Hurghada si as vrea sa mai intreb daca sunt perioade cu vant puternic, ca de asa ceva vrem sa ne ferim.
Cu bine!

#309
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Sunt furtuni de nisip in general primavara . Sunt rare dar dureaza cateva zile

Edited by menumorut81, 03 June 2012 - 21:48.


#310
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

 menumorut81, on 3rd June 2012, 22:44, said:

Sunt furtuni de nisip in general primavara . Sunt rare dar dureaza cateva zile

Furtunile de nisip pot aparea in perioada octombrie - martie, deci nu numai primavara. Cea din decembrie 2010 a ucis 31 de egipteni. Vara daca stai doar in Marea Rosie e totul in regula.

Dina10 - Nu trebuie sa iti fie frica sa mergi in excursii. Eu acum o luna am fost la Petra din Sharm si toti romanii ziceau ca ma aventurez si mai dau si bani. Da a fost o aventura dar una super placuta ca sa vad una din minunile lumii moderne. Mi-au mai ramas doar 3 de vazut.

#311
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010

 dina10, on 3rd June 2012, 22:41, said:

--- iar Marea Rosie am citit ca are apa calda ---
In primele doua saptamani din ianuarie 2012, apa marii Rosii avea cel putin 21 de grade si se putea face snorkeling si scuba, iar temperatura aerului trecea de 22 de grade in timpul zilei, astfel incat intre orele 9 si 16 se putea sta la plaja.

#312
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
@dina in iulie-august este foarte cald. chiar daca ai de gand sa stai mai mult in apa, gadeste-te totusi ca vei sta cu spatele sau cu capul tot in soare, plus ca ca si apa o sa fie calda, afara cald...nu este o combinatie foarte ok ( cel putin pentru mine) . Eu Egiptul il vad super ok in Iunie sau final de August, inceput de Septembrie

#313
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010

 adi_ab, on 4th June 2012, 10:34, said:

--- Eu Egiptul il vad super ok in Iunie sau final de August, inceput de Septembrie ---
Eu consider perioada cea mai buna de a petrece un sejur in Egipt, perioada Octombrie - Martie.
In aceasta perioada:
- poti vizita din Hurghada, El Gouna, Safaga, Marsa Alam - Luxor, Karnak, Aswan, Abu Simbel, Cairo, etc... fara sa fii stresat ca afara este foarte cald,
- poti vizita din Sharm - Cairo, Petra ( Iordania ), Ierusalim ( Israel ), Akaba ( Iordania ) fara sa fii stresat de cadura,
- poti face plaja, fara sa utilizezi creme cu factor de protectie ridicat sau sa cauti umbra,
- poti face croaziere pe marea Rosie, bucurandu-te de briza marii, de temperatura apei, facand scufundari la recifurile de corali, fara teama de a intalni rechini.
Toate acestea numai sa existe chartere din Romania spre Egipt in perioada Octombrie - Martie si sa nu fim nevoiti sa decolam de pe Ferihegy.

#314
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
In perioada pe care o spui tu este mai ok pentru vizitat mai mult si nu atat pentru plaja si balaceala. Deja apa se raceste, vantul bate mai tare ...etc ..Oricum fiecare turist are asteptari si dorinte diferite pentru o vacanta :)

#315
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010
Si fiindca acest topic contine si numele lui Mubarak, ultima stire despre fostul presedinte al Egiptului, Hosni Mubarak ( 84 ani ) este ca acesta isi ispaseste condamnarea la inchisoare pe viata, de sambata 02.06.2012 in puscaria Tora, la sud de Cairo.

#316
dina10

dina10

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 09.07.2011
Va multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns prin recomandari si informatii.
In excursii nu ne aventuram - chiar acum am vazut la tv agitatie mare la Cairo.
Probabil vom merge la Cairo in timpuri mai putin fierbinti.
Urari de bine!

#317
asztalos

asztalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 13.01.2007
In privinta Egiptului...as dori sa precizez...chiar acum studiam ofertele KT cu plecari din Ro pe perioada imediat urmatoare. Asa de mult au scumpit preturile de nu-mi vine sa cred! Nesimtire totala! Poate au observat ca multi cauta aceasta destinatie si au impresia ca oricum, locurile se vand...
In data de 04.07 ma duc la Hurghada, cu tour operator-ul mentionat. Sper sa fie totul in regula, avand in vedere protestele din Egipt.
Revenind la rechini... din cate mi s-a povestit, am inteles (poate am inteles gresit) ca dupa ce se apune soarele apar pestii periculosi, respectiv rechinii. Am inteles ca pe perioada de iarna ar fi mai multi rechini (dovada ar fi batrana nemtoaica care a fost mancata de rechin in decembrie 2010, la Sharm el Sheikh). Daca ziceti ca nu e asa...va cred. Oricum...tot ma gandeam la o tura de snorkeling de pe insula Giftun. Am gasit de la colegii unguri niste adrese de mail,facebook unde am gasit orice excursie facultativa la jumatate de pret, sper sa profit pe deplin de pe urma lor :)
Mai merge vreun coleg la Hurghada pe 04.07?

Edited by asztalos, 05 June 2012 - 09:27.


#318
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Sunt infinit mai multe sanse sa o mierlesti in Egipt din cauza modului aiuritor de condus decit din cauza rechinilor , crocodililor , serpilor sau a scorpionilor la un loc

#319
adi_ab

adi_ab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,076
  • Înscris: 19.11.2008
@asztalos pentru excursiile optionale poti sa apelezi si la agentiile locale . O sa poti negocia preturile si poti obtine tarife super bune

#320
raul_6776

raul_6776

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,555
  • Înscris: 03.04.2010

 asztalos, on 5th June 2012, 10:27, said:

--- In data de 04.07 ma duc la Hurghada, cu tour operator-ul mentionat. Sper sa fie totul in regula, avand in vedere protestele din Egipt. ---
Stai linistit. Sejur placut. Fa-ti mai mult probleme in legatura cu caldura.

 asztalos, on 5th June 2012, 10:27, said:

Oricum...tot ma gandeam la o tura de snorkeling de pe insula Giftun. Am gasit de la colegii unguri niste adrese de mail,facebook unde am gasit orice excursie facultativa la jumatate de pret, sper sa profit pe deplin de pe urma lor :)
Am fost in croaziera pe insula Giftun si e fain, cu multe opriri pentru snorkeling. Nu lua croaziere pe marea Rosie de la touroperator deoarece au preturi mult mai mari. Gasesti agentii de turism locale, pe partea cealalta a bulevardului ce desparte resorturile Sunrise, Dana Beach, etc... de magazine care au oferte bune.

 menumorut81, on 5th June 2012, 13:02, said:

Sunt infinit mai multe sanse sa o mierlesti in Egipt din cauza modului aiuritor de condus decit din cauza rechinilor , crocodililor , serpilor sau a scorpionilor la un loc
Asa este. Despre crocodili, am inteles de la egipteni ca s-ar mai gasi numai inainte de barajul de la Aswan, iar de rechini egiptenii ziceau ca vecini din Israel i-ar ademeni spre plajele din Egipt pentru a le speria turistii.

Attached Files



#321
mihaiela_jian

mihaiela_jian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.02.2009
Daca ajuta: am fost si in hurgada si la sharm, chiar anul trecut la sharm , de fiecare data am mers in septembrie spre mijloc si pentru mine a fost foarte cald daca alegi excursii si aici nu fac  referire la cele pe apa.
In ambele statiuni am mers cu operatorii locali deoarece pretul e la jumatate.
Insula Ghiftun e minunata dar iti recomand sa alegi scufundari ( nu trebuie atestat ,ai un instructor personal) si pe langa sta poti face si snorkeling
Din Sharm am fost in Ierusalim si in Iordania dar marturisesc ca Iordania mi-a ramas la suflet , marea moarta, petra etc deci cu drag as reveni in sharm
Daca vrei excursii nu alege all inclusiv deoarece excursiile sunt de o zi sau 2 si includ masa
Pentru orice informatie va stau la dispozitie ( eu m-am ajutat foarte mult de acest forum ,si in continuare o fac )
Sejur placut

#322
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 19.07.2010

 raul_6776, on 5th June 2012, 13:50, said:

iar de rechini egiptenii ziceau ca vecini din Israel i-ar ademeni spre plajele din Egipt pentru a le speria turistii.

Da, da , rechini antrenati de Mossad . Au niste vrajeli egiptenii astia ...

#323
georgecell

georgecell

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 24.07.2009

 asztalos, on 5th June 2012, 10:27, said:

In privinta Egiptului...as dori sa precizez...chiar acum studiam ofertele KT cu plecari din Ro pe perioada imediat urmatoare. Asa de mult au scumpit preturile de nu-mi vine sa cred! Nesimtire totala! Poate au observat ca multi cauta aceasta destinatie si au impresia ca oricum, locurile se vand...
In data de 04.07 ma duc la Hurghada, cu tour operator-ul mentionat. Sper sa fie totul in regula, avand in vedere protestele din Egipt.
Revenind la rechini... din cate mi s-a povestit, am inteles (poate am inteles gresit) ca dupa ce se apune soarele apar pestii periculosi, respectiv rechinii. Am inteles ca pe perioada de iarna ar fi mai multi rechini (dovada ar fi batrana nemtoaica care a fost mancata de rechin in decembrie 2010, la Sharm el Sheikh). Daca ziceti ca nu e asa...va cred. Oricum...tot ma gandeam la o tura de snorkeling de pe insula Giftun. Am gasit de la colegii unguri niste adrese de mail,facebook unde am gasit orice excursie facultativa la jumatate de pret, sper sa profit pe deplin de pe urma lor :)
Mai merge vreun coleg la Hurghada pe 04.07?
Salut!Pe 4 iulie mergem si noi in Hurghada -3 fam.Da-mi te rog,daca vrei,numarul tau de telefon e adresa de mail   [email protected]  ,sa discutam mai multe detalii.

#324
asztalos

asztalos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,453
  • Înscris: 13.01.2007
Colegii...constat cu nedumerire ca inclusiv din data de 20 iunie, zborurile de la Kartago sunt de la Bucuresti si TARGU MURES...wtf?!? Noi am platit excursia de la Cluj...stie cineva ce se intampla? Mai incolo o sa sun la agentie sa cer clarificari...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate