Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

A MURIT ISUS PE O CRUCE SAU PE UN STÂLP?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
962 replies to this topic

#919
Iztaccihuatl

Iztaccihuatl

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2014
A intuit ce urmeaza, nu a ales cum va muri. Crucea, gestul de mai apoi, toate sunt simboluri care ii ajuta pe oameni sa creada.

#920
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostShahara, on 21 aprilie 2014 - 20:44, said:

A murit pentru noi punct.
Dar cine i-a cerut să moară pentru noi ???

#921
november_soul

november_soul

    §§§§§§§§§§§§§

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,787
  • Înscris: 21.11.2006

View Postgenius, on 22 aprilie 2014 - 07:34, said:

Dar cine i-a cerut să moară pentru noi ???

A vrut El.

#922
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostIztaccihuatl, on 22 aprilie 2014 - 05:18, said:

A intuit ce urmeaza, nu a ales cum va muri. Crucea, gestul de mai apoi, toate sunt simboluri care ii ajuta pe oameni sa creada.
Cum să nu? Mai ales că moartea Lui a fost profețită chiar și cu detalii, în scrierile veterotestamentare.

#923
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View Postnovember_soul, on 22 aprilie 2014 - 08:52, said:



A vrut el.
Pentru ?
Cine e el cu e mare ?

#924
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011
http://www.jw.org/ro...-isus-pe-cruce/

#925
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEugen3, on 10 octombrie 2014 - 08:01, said:

Fain.
Din pacate sunt aberatii iehoviste.

#926
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011
Cu referire la sensul de bază al cuvintelor greceşti staurós şi xýlon, lucrarea Critical Lexicon and Concordance face următoarea remarcă:
„Niciunul dintre aceste cuvinte nu corespunde conceptului modern de cruce, aşa cum ne-am obişnuit să o vedem în picturi“. Cu alte cuvinte, termenul staurós în accepţiunea scriitorilor Evangheliilor nu are nimic în comun cu ceea ce înţeleg azi oamenii prin cruce. Din acest motiv, Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi redau cuvântul staurós prin „stâlp de tortură“ la Matei 27:40–42, precum şi în celelalte ocurenţe ale termenului. În mod asemănător, Complete Jewish Bible foloseşte expresia „stâlp de execuţie“.

Care este deci semnul de identificare a adevăraţilor creştini?
Nici crucea, nici vreun alt simbol, ci iubirea. Iată ce le-a spus Isus continuatorilor săi: „Vă dau o poruncă nouă: să vă iubiţi unii pe alţii; aşa cum v-am iubit eu, aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii. Prin aceasta vor şti toţi că sunteţi discipolii mei: dacă aveţi iubire între voi“ (Ioan 13:34, 35).

Edited by Eugen3, 16 October 2014 - 10:32.


#927
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostEugen3, on 16 octombrie 2014 - 10:29, said:

Cu referire la sensul de bază al cuvintelor greceşti staurós şi xýlon, lucrarea Critical Lexicon and Concordance face următoarea remarcă:
„Niciunul dintre aceste cuvinte nu corespunde conceptului modern de cruce, aşa cum ne-am obişnuit să o vedem în picturi“. Cu alte cuvinte, termenul staurós în accepţiunea scriitorilor Evangheliilor nu are nimic în comun cu ceea ce înţeleg azi oamenii prin cruce. Din acest motiv, Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi redau cuvântul staurós prin „stâlp de tortură“ la Matei 27:40–42, precum şi în celelalte ocurenţe ale termenului. În mod asemănător, Complete Jewish Bible foloseşte expresia „stâlp de execuţie“.

Care este deci semnul de identificare a adevăraţilor creştini?
Nici crucea, nici vreun alt simbol, ci iubirea. Iată ce le-a spus Isus continuatorilor săi: „Vă dau o poruncă nouă: să vă iubiţi unii pe alţii; aşa cum v-am iubit eu, aşa să vă iubiţi şi voi unii pe alţii. Prin aceasta vor şti toţi că sunteţi discipolii mei: dacă aveţi iubire între voi“ (Ioan 13:34, 35).
Iar dezinformezi.

Acel stauron σταυρὸν, apare și în versetul 29 din Luca 14. Acolo tot stâlp de tortură, era?

Şi cel ce nu-şi poartă crucea sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu.

#928
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postmario_bril, on 16 octombrie 2014 - 10:46, said:

Iar dezinformezi.

Acel stauron σταυρὸν, apare și în versetul 29 din Luca 14. Acolo tot stâlp de tortură, era?

Şi cel ce nu-şi poartă crucea sa şi nu vine după Mine nu poate să fie ucenicul Meu.
The Imperial Bible-Dictionary spune că sensul propriu al cuvântului staurós era acela de „stâlp vertical, sau par, de care se putea atârna ceva sau care se putea folosi pentru a împrejmui un teren“.

Referitor la semnificaţia cuvântului staurós, iată ce spune W. E. Vine în lucrarea An Expository Dictionary of New Testament Words (retipărită în 1966), vol. I, p. 256: „STAUROS (σταυρός) indică în principal un par sau un stâlp vertical, pe care erau ţintuiţi răufăcătorii pentru a fi executaţi. Atât substantivul, cât şi verbul stauroō, care înseamnă a fixa pe un par sau pe un stâlp, se deosebea iniţial de crucea ecleziastică, ce avea două braţe. Forma acestei cruci îşi are originea în Caldeea antică; în această ţară şi în ţările învecinate, inclusiv în Egipt, ea era folosită ca simbol al zeului Tamuz (având forma misticului Tau, iniţiala numelui său).

#929
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008

View PostEugen3, on 16 octombrie 2014 - 10:29, said:

Cu referire la sensul de bază al cuvintelor greceşti staurós şi xýlon, lucrarea Critical Lexicon and Concordance face următoarea remarcă:
„Niciunul dintre aceste cuvinte nu corespunde conceptului modern de cruce, aşa cum ne-am obişnuit să o vedem în picturi“. Cu alte cuvinte, termenul staurós în accepţiunea scriitorilor Evangheliilor nu are nimic în comun cu ceea ce înţeleg azi oamenii prin cruce. Din acest motiv, Sfintele Scripturi — Traducerea lumii noi redau cuvântul staurós prin „stâlp de tortură“ la Matei 27:40–42, precum şi în celelalte ocurenţe ale termenului. În mod asemănător, Complete Jewish Bible foloseşte expresia „stâlp de execuţie“.


Aceleasi argumente iehoviste.
Grecii care sunt crestini au pe biserici crucea. Ei nu aveau nevoie de nimeni sa le traduca NT. Or fi grecii idioti si ii ivatati voi greaca?

#930
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011
Tot cu stalpu`
Ce spui dulghere le predai niste fizica pe intelesul lor ca sa priceapa ca datorita greutatii daca-l pironeau pe stalp, pironul ce tinea bratele pironite de stalp ar fi sectionat permimetrul de langa strapungere caz in care nici de stalpificare nu ar mai fi fost vorba :)

#931
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 16 octombrie 2014 - 12:41, said:

An Expository Dictionary


Lasa dictionarul  , pune proba Scripturii.

Edited by husand, 16 October 2014 - 18:28.


#932
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostEugen3, on 16 octombrie 2014 - 12:41, said:

The Imperial Bible-Dictionary spune că sensul propriu al cuvântului staurós era acela de „stâlp vertical, sau par, de care se putea atârna ceva sau care se putea folosi pentru a împrejmui un teren“.

Referitor la semnificaţia cuvântului staurós, iată ce spune W. E. Vine în lucrarea An Expository Dictionary of New Testament Words (retipărită în 1966), vol. I, p. 256: „STAUROS (σταυρός) indică în principal un par sau un stâlp vertical, pe care erau ţintuiţi răufăcătorii pentru a fi executaţi. Atât substantivul, cât şi verbul stauroō, care înseamnă a fixa pe un par sau pe un stâlp, se deosebea iniţial de crucea ecleziastică, ce avea două braţe. Forma acestei cruci îşi are originea în Caldeea antică; în această ţară şi în ţările învecinate, inclusiv în Egipt, ea era folosită ca simbol al zeului Tamuz (având forma misticului Tau, iniţiala numelui său).
Te-am întrebat de versetul din Luca 14,29. Se referă cumva stauron la vreun stâlp de tortură sau nu?

#933
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013
Stalpii pe care se pironeau condamnatii la moarte avea o scandurica pe care se sprijineau picioarele.
Asa ca nu se sectiona nici-un perimetru...s-a mai discutat asta .
E simplu, dar trebuie putina imaginatie.

Edited by vio69a, 17 October 2014 - 00:33.


#934
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Postvio69a, on 17 octombrie 2014 - 00:32, said:

Stalpii pe care se pironeau condamnatii la moarte avea o scandurica pe care se sprijineau picioarele.
Asa ca nu se sectiona nici-un perimetru...s-a mai discutat asta .
E simplu, dar trebuie putina imaginatie.
Da numai ca legarea de un stalp nu produce nicio suferinta, decat ca condamnatul sta cu bratele in sus.
Deci doar crucea producea suferinta prin aceea ca bratele erau la orizontala.
Se mai practica in evul mediu este adevarat legarea bratelor sus, dar rasucite pe la spate, ceea ce facea ca in cateva ore articulatia umarului sa se rupa.

#935
stanes

stanes

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 388
  • Înscris: 24.06.2014
cred ca se spune in biblie..Dumnezeu spune ceva de genul..nu voi ingadui,  niciun os al lui sa se rupa

Edited by stanes, 17 October 2014 - 06:18.


#936
altul2

altul2

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,738
  • Înscris: 22.09.2013

View Poststanes, on 17 octombrie 2014 - 06:17, said:

cred ca se spune in biblie..Dumnezeu spune ceva de genul..nu voi ingadui ca niciun os al lui sa se rupa
Hristos a fost pironit cu 3 piroane tocmai de aceea a si murit in cateva ore.
Daca ar fi fost legat sau rastignit pe un stalp ar fi suferit mult mai mult.
Talharilor li s-au zrobit picioarele ca sa moara. Daca ar fi fost legati in sus cu bratele, zdrobirea fluierelor nu ar fi dus la moartea lor

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate