Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)
 sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

A MURIT ISUS PE O CRUCE SAU PE UN STÂLP?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
962 replies to this topic

husand

husand

Senior Member

• Grup: Senior Members

View PostBen_Gal_1, on 18th July 2011, 13:54, said:

Maria e din Levi, insa, oricum importa doar linia barbateasca.
#
Isus s'a nascut la Betleem din Galil linga Nazaret si nu in Betleem Efrata.
In rest e OK.

Betleeme -Efrat(a)

Efrat(a)= roditor ,onorat (apreciat pentru).

Și intrând îngerul la ea, a zis: Bucură-te, ceea ce ești plină de har, Domnul este cu tine. Binecuvântată ești tu între femei.
Luc 1:28

Deci fecioara onorata este in Efrat(a)

Iar cu Betleem ( casa paini ) s-a inteles mai tarziu legatura:

Astfel este Painea care S-a coborat din cer, nu ca mana pe care au mancat-o parintii vostri, si totusi au murit: cine mananca Painea aceasta va trai in veac." (Ioan.6:58)

Asadar cei doi termeni; unul BETLEEM legat de IOSUA (Isus) care este CASA PAINII (cuvantul) iar al doilea EFRAT de fecioara ONORATA nu fecioara de fata sau de stiu eu unde . Semnul era pentru clasa superioara a lui Iarael

Cunoasterea este a lui Dumnezeu si a acelora carora vrea Fiul sa i se  descopere.

Edited by husand, 22 July 2011 - 07:41.

Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

Senior Member

View Posthusand, on 22nd July 2011, 08:37, said:

Deci fecioara onorata este in Efrat(a)
"fecioara" onorata era din Nazaret. Neam de neamul ei nu a trait in Betlehem Efrata.
Si "efrata" inseamna numai roditor.
Pentru cestia cu onoarea avem alte cuvinte. Tot asa pt "binecuvintat/a.

View Posthusand, on 22nd July 2011, 08:37, said:

Astfel este Painea care S-a coborat din cer, nu ca mana pe care au mancat-o parintii vostri, si totusi au murit: cine mananca Painea aceasta va trai in veac." (Ioan.6:58)

Asadar cei doi termeni; unul BETLEEM legat de IOSUA (Isus) care este CASA PAINII (cuvantul) iar al doilea EFRAT de fecioara ONORATA nu fecioara de fata sau de stiu eu unde . Semnul era pentru clasa superioara a lui Iarael

Cunoasterea este a lui Dumnezeu si a acelora carora vrea Fiul sa i se  descopere.

BEIT LEHEM = brutarie = casa piinii.
Deh  , O brutarie acolo.
Nu brutaria e importanta, ci faptul ca in Efrata s-a nascut David.
Piinea lui Ioan, dragul de el, poate fi considerata chestie poetica, insa nu are legatura cu David, Mesia.
Cred ca astazi evanghelistii l-ar fi nascut pe Yeshua in BetLehem Efrata.
Au dat chics.
Inca ceva. Mai e o brutarie linga Nazaret si cred ca acolo e pestera cu nasterea.

Edited by Ben_Gal_1, 22 July 2011 - 08:02.

husand

husand

Senior Member

View PostBen_Gal_1, on 22nd July 2011, 09:01, said:

Inca ceva. Mai e o brutarie linga Nazaret si cred ca acolo e pestera cu nasterea.

Numai ca nu ai probe si mergi pe credinta fara probe.

Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

Senior Member

View Posthusand, on 22nd July 2011, 09:25, said:

Numai ca nu ai probe si mergi pe credinta fara probe.
Asa e, insa nici dumneata nu ai probe.
Si, apropo. La mine nu e credinta religioasa. Din partea mea se putea naste si in soare, tot nu cred in el.

orlandosorin

orlandosorin

Member

• Grup: Members
Fals. Nu ca nu credeti in EL. Credeti mai bine ca oricine dar il urati de moarte. Nu ai cum sa urasti pe Cineva fata de care esti indiferent. Daca va lasa rece nu-L mai combateti. De ce nu-L combateti la fel pe toate planurile pe altcineva de pe planeta. Ceea ce era de demonstrat daca mai era cazul, pentru unii. Minciuna are picioare scurte.

Edited by orlandosorin, 28 July 2011 - 00:06.

husand

husand

Senior Member

View Postorlandosorin, on 28th July 2011, 01:06, said:

Fals. Nu ca nu credeti in EL. Credeti mai bine ca oricine dar il urati de moarte. Nu ai cum sa urasti pe Cineva fata de care esti indiferent. Daca va lasa rece nu-L mai combateti. De ce nu-L combateti la fel pe toate planurile pe altcineva de pe planeta. Ceea ce era de demonstrat daca mai era cazul, pentru unii. Minciuna are picioare scurte.

Nu pot sa vada, conditia e clara:

caci va spun ca de acum incolo nu Ma veti mai vedea pana cand veti zice: "Binecuvantat este Cel ce vine in Numele Domnului!" (Mat.23:39)

Atunci voi turna peste casa lui David si peste locuitorii Ierusalimului un duh de indurare si de rugaciune, si isi vor intoarce privirile spre Mine, pe care L-au strapuns. Il vor plange cum plange cineva pe singurul lui fiu, si-L vor plange amarnic cum plange cineva pe un intai nascut. (Zah.12:10)

Edited by husand, 28 July 2011 - 09:16.

Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

Senior Member

View Postorlandosorin, on 28th July 2011, 01:06, said:

Iata cum ia nastere o timpenie de silogism.

1) cica credem in Yeshua.
2) cica il si uram, deci ne pasa.
3) cica il si "combatem."
-----------------------------------
Concluzia domnului orlandosorin: Minciuna are picioare scurte.

Urare Solemna:
Domnule orlandosorin, sa fii sanatos si la punga gros.

View Posthusand, on 28th July 2011, 10:13, said:

Nu pot sa vada, conditia e clara:

caci va spun ca de acum incolo nu Ma veti mai vedea pana cand veti zice: "Binecuvantat este Cel ce vine in Numele Domnului!" (Mat.23:39)

Husand.
Matei e nuvelistul car esustinea ca un evreu ar fi spus: Singele lui sa cada...", etc.
Imi este greu sa vad in acesta persoana un om care a avut inspiratie divina.

View Posthusand, on 28th July 2011, 10:13, said:

Atunci voi turna peste casa lui David si peste locuitorii Ierusalimului un duh de indurare si de rugaciune, si isi vor intoarce privirile spre Mine, pe care L-au strapuns. Il vor plange cum plange cineva pe singurul lui fiu, si-L vor plange amarnic cum plange cineva pe un intai nascut. (Zah.12:10)
cum plange cineva pe singurul lui fiu?
Era "fiu" sau nu era? De parca era fiu? Oricum, aici nu este vb. de Yeshua, ci de un "rob".

orlandosorin

orlandosorin

Member

Exact, logica elementara nu poate fi combatuta. Nu ai cum sa combati ceva care nu exista sau care nu intereseaza. Treaba ca evreii nu vad nu este credibila. Stiu exact ce fac.

Evanghelia lui Matei ca si altele nu sunt revelatii ci relatari respectiv marturii. Revelatiile sunt scrise simbolic asa cum este Apocalipsa. Revelatie expusa in clar in scris nu exista. Asemenea scriituri expuse clar cu pretentia de revelatie sunt minciuni sfruntate de cele mai multe ori compilatii din scripturi anterioare.

Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

Senior Member

A MURIT ISUS PE O CRUCE SAU PE UN STÂLP?
Cine spune ca a murit?

Eugen3

Eugen3

Senior Member

View PostBen_Gal_1, on 3rd August 2011, 10:28, said:

Cine spune ca a murit?

Ben, nu mai pune astfel de întrebări, că nu au sens.
Deosebirea dintre creștini și evrei constă în faptul că, creștinii acceptă "Toată Scriptura", atât Vechiul Testament cât și Noul Testament ca fiind cuvântul lui Dumnezeu, pe când voi acceptați doar VT ca fiind inspirat de Dumnezeu.

Așa cum există multe dovezi că VT este inspirat de Dumnezeu, tot la fel există multe dovezi care arată clar că și NT este inspirat de același Dumnezeu.  Însă, spre deosebire de creștini, voi refuzați dovezile care susțin autenticitatea NT.

Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

Senior Member

View PostEugen3, on 3rd August 2011, 10:33, said:

Deosebirea dintre creștini și evrei constă în faptul că, creștinii acceptă "Toată Scriptura", atât Vechiul Testament cât și Noul Testament ca fiind cuvântul lui Dumnezeu, pe când voi acceptați doar VT ca fiind inspirat de Dumnezeu.

Așa cum există multe dovezi că VT este inspirat de Dumnezeu,când voi acceptați doar VT ca fiind inspirat de Dumnezeu.  Însă, spre deosebire de creștini, voi refuzați dovezile care susțin autenticitatea NT.
ARE SENS, SPUN EU?
De ce? Simplu. Mesia e boss mare si nimeni nu-L poate ucide.
Dar, fapt. Pe Iisus l-au ucis. Deci ce?
Crestinii, UNII, spun ca LEGEA VECHE e kaput.
Cum asta, nu inteleg.

când voi acceptați doar VT ca fiind inspirat de Dumnezeu

Da. Asa cred eu

voi refuzați dovezile care susțin autenticitatea NT.

Care dovezi?

Eugen3

Eugen3

Senior Member

View PostBen_Gal_1, on 3rd August 2011, 14:28, said:

voi refuzați dovezile care susțin autenticitatea NT.

Care dovezi?

Nu cred că are rost să ne contrazicem acum pe această temă.  E mai bine să lăsăm loc de "bună ziua" între noi, nu crezi?

Matrixu_

Matrixu_

Member

View PostEugen3, on 11th February 2011, 12:29, said:

Unii spun că Isus nu a murit pe "cruce", ci pe un stâlp vertical.  Voi ce părere aveți?
Din cercetarile mele aprofundate reiese ca nu a murit el, ci stalpul.
Iar stalpul a fost o antena Yagi, orientata in sus, in directia de unde au venit ulterior alesii ciorditori salvatori pripasiti prin Parlament si sediile partidelor.[ http://gfxlovers.com/smilies/imgs/celebrate/celebrate006.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca era invers, ne inchinam la antenele Yagi, nu la icoane cu Domnul. Attached File  pop.gif   3.73K   0 downloads
Sau, mai rau, la moaca bunicutei trandafirii. :samui:

Edited by Matrixu_, 03 August 2011 - 14:00.

Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

Senior Member

View PostMatrixu_, on 3rd August 2011, 14:50, said:

Din cercetarile mele aprofundate reiese ca nu a murit el, ci stalpul.
Iar stalpul a fost o antena Yagi, orientata in sus, in directia de unde au venit ulterior alesii ciorditori salvatori pripasiti prin Parlament si sediile partidelor.[ http://gfxlovers.com/smilies/imgs/celebrate/celebrate006.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca era invers, ne inchinam la antenele Yagi, nu la icoane cu Domnul. Attachment pop.gif
Sau, mai rau, la moaca bunicutei trandafirii. :samui:
si dumneata ai dreptate, dar si stilpul are dreptate
Pardon
si dumneata ai dreptate, dar si NT are dreptate spunind ca Iisus a dat ortul rabinului [era evreu si nu avea nevoie de popa].
Ceea ce nu imi este de inteles e urmatorul lucru:
CUM VINE LA SOCOTELI CA ERA MORT TREI ZILE? Eu cred ca doar o zi.

View PostEugen3, on 3rd August 2011, 14:47, said:

Nu cred că are rost să ne contrazicem acum pe această temă.  E mai bine să lăsăm loc de "bună ziua" între noi, nu crezi?
Cred ca habar nu am, dar cearta nu vreu.

Matrixu_

Matrixu_

Member

View PostBen_Gal_1, on 3rd August 2011, 20:40, said:

CUM VINE LA SOCOTELI CA ERA MORT TREI ZILE? Eu cred ca doar o zi.
Pentru ca nu ai pus si anul in ecuatie.

Este dovedit stiintific ...ptiu, drace! :samui: ... ca miscarea de rotatie a pamantului este in continuu regres, zilele fiind din ce in ce mai lungi (mai ales cand esti la job).
Pe vremea aceea zilele erau mult mai scurte, miscarea de rotatie fiind ametitoare, de unde si numarul mare de ametiti care au vazut minuni.

Edited by Matrixu_, 04 August 2011 - 12:15.

husand

husand

Senior Member

View PostBen_Gal_1, on 28th July 2011, 10:50, said:

1) cica credem in Yeshua.
2) cica il si uram, deci ne pasa.
3) cica il si "combatem."
-----------------------------------

Cica intram astazi pe poarta inchisa:

Ezechiel 44
1. M-a adus inapoi la poarta de afara a Sfantului Locas, dinspre rasarit. Dar era inchisa.

2. Si Domnul mi-a zis: "Poarta aceasta va sta inchisa, nu se va deschide si nimeni nu va trece pe ea; caci Domnul Dumnezeul lui Israel a intrat pe ea. De aceea va ramane inchisa!

Stradanie de geaba.

Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

Senior Member

View PostMatrixu_, on 4th August 2011, 13:14, said:

Pentru ca nu ai pus si anul in ecuatie.

Este dovedit stiintific ...ptiu, drace! :samui: ... ca miscarea de rotatie a pamantului este in continuu regres, zilele fiind din ce in ce mai lungi (mai ales cand esti la job).
Pe vremea aceea zilele erau mult mai scurte, miscarea de rotatie fiind ametitoare, de unde si numarul mare de ametiti care au vazut minuni.
Glumesti?

View Posthusand, on 4th August 2011, 19:01, said:

Cica intram astazi pe poarta inchisa:

Ezechiel 44
1. M-a adus inapoi la poarta de afara a Sfantului Locas, dinspre rasarit. Dar era inchisa.

2. Si Domnul mi-a zis: "Poarta aceasta va sta inchisa, nu se va deschide si nimeni nu va trece pe ea; caci Domnul Dumnezeul lui Israel a intrat pe ea. De aceea va ramane inchisa!

Stradanie de geaba.
Din toate cele de mai sus mi-a atras atentia acest gresit de doua ori "Stradanie de geaba."

Edited by Ben_Gal_1, 04 August 2011 - 18:17.

anticristul

anticristul

Member

View PostEugen3, on 3rd August 2011, 10:33, said:

Așa cum există multe dovezi că VT este inspirat de Dumnezeu, tot la fel există multe dovezi care arată clar că și NT este inspirat de același Dumnezeu.  Însă, spre deosebire de creștini, voi refuzați dovezile care susțin autenticitatea NT.
Cind Pavel spunea;Toata scriptura este insuflata de Dumnezeu,artunci N Testament nu exista ,da e adevarat?
La ce se referea Pavel?
Ca abia la zeci de ani sa scris ceea ce Pavel a zis ;Ca adica Scripturile;Tanachul este inspirat de Dumnezeu.
Adu dovada ca sa referit la N Testament.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate