Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
tema circuite

Voua va merge sa va logati pe git...

Fara curent casetofon Dacia Dokker

Schimbare difuzor Golf 7
 Recomandare aparat de ras electric

Lant clinici dentare vs cabinete ...

Site-uri bune pentru cumparat Sma...

Aurora Store
 Debit centrala pe circuitul de in...

Sticle de bere

Identificare accidentare

Termopane vechi si rulouri noi sa...
 17964- Regulator de presiune de s...

Unelte schimb baterii la Motorola...

Invazie de "cadre militare...

Sfat achizitie masina 4x4, buget ...

A MURIT ISUS PE O CRUCE SAU PE UN STÂLP?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
962 replies to this topic

dulgherul

dulgherul

Senior Member

• Grup: Senior Members

View Postzexelica, on 6th July 2011, 09:20, said:

Cruce nu are cum sa fie sinonim cu XULON..... Iar concluzia asta este bazata pe compararea Scripturii cu Scriptura, iar concluzia ta pe faptul istoric care spune ca romanii executau atunci criminalii pe o cruce.
Eu merg intotdeauna pe concluzia biblica. Tu, poti face si crede ce vrei.
Zexe,
De ce î-și place să o ții prim miriște. De ce nu răspunzi la ce am întrebat despre interpretarea și înțelegerea versetelor. Asta-i chestiunia. Ce concluzie ai?

husand

husand

Senior Member

View PostBen_Gal_1, on 28th June 2011, 00:18, said:

Concluzia:
Dumnezeu nu are fiu.

Fiindca nu-ti da tie mana sa citesti. la ce-ti foloseste Scriptura ?

22. Tu vei zice lui faraon: "Asa vorbeste Domnul: "Israel este fiul Meu, intaiul Meu nascut.

23. Iti spun: Lasa pe fiul Meu sa plece, ca sa-Mi slujeasca;

Cum sa poti urmari Cuvantul daca Mr. Rabi cenzureaza si tu crezi ce zice el.

Psalmii 82
6. Eu am zis: "Sunteti dumnezei, toti sunteti fii ai Celui Preainalt."

7. Insa veti muri ca niste oameni, veti cadea ca un domnitor oarecare."

Oricine crede ca Isus este Hristosul este nascut din Dumnezeu; si oricine iubeste pe Cel ce L-a nascut iubeste si pe cel nascut din El. (1Ioan.5:1)

Greu cu voi.

Edited by husand, 07 July 2011 - 10:21.

Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

Senior Member

View Posthusand, on 7th July 2011, 11:17, said:

22. Tu vei zice lui faraon: "Asa vorbeste Domnul: "Israel este fiul Meu, intaiul Meu nascut. "

Psalmii 82

Uite ce cred eu, Husand. In general spus habotnicia este ceva de nedorit, caci intuneca vederea - nu te invinuiesc de habotnicie, ci vb. in general.
Noi suntem cu totii fiii Domnului. Asa am ramas desi Adam a fost alungat din Eded. Acest "Sunteti dumnezei, toti sunteti fii ai Celui Preainalt." arata ca am dreptate.
"Israel" este poporul evreu si nu o persoana specifica. Asta pina la lupta lui Iaacov cu ingerul. Atunci el a fost numit Israel.
*
"Israel este fiul Meu, intaiul Meu nascut. " , inseamna "Poporul lui Dumnezeu". Primul aparut.
Toate citatele sunt metaforice, insa crestinismul nu vrea sa inteleaga asta si motivul este ca vor sa-l urce pe Yesua pe un pedestal artificial ca sa aiba pretext pentru indepartarea de biserica primara, aka sinagoga lui Iisus.

Oricine crede ca Isus este Hristosul este nascut din Dumnezeu; si oricine iubeste pe Cel ce L-a nascut iubeste si pe cel nascut din El. (1Ioan.5:1)

Greu cu voi.

Si, hop. Sari la Iisus si nu este corect, cred. Eu preder citate din Biblia lui Iisus, aka VT. Asta e "limba" mea.
Si da, greu cu mine, un ne-habotnic interesat de purul adevar.

Edited by Ben_Gal_1, 08 July 2011 - 09:26.

husand

husand

Senior Member

View PostBen_Gal_1, on 8th July 2011, 10:25, said:

Si da, greu cu mine, un ne-habotnic interesat de purul adevar.

Deci pana la urma are fii ?

Purul adevar era anuntat cu 4000 de ani.

Toiagul de domnie nu se va departa din Iuda, nici toiagul de carmuire dintre picioarele lui, pana va veni Silo, si de El vor asculta popoarele. (Fac.49:10)

La urma, a trimis la ei pe fiul sau, zicand: "Vor primi cu cinste pe fiul meu!" (Mat.21:37)

Edited by husand, 08 July 2011 - 13:18.

Vali29

Vali29

Member

• Grup: Members

View PostBen_Gal_1, on 8th July 2011, 09:25, said:

Eu preder citate din Biblia lui Iisus, aka VT. Asta e "limba" mea.

A venit la ai Săi, și ai Săi nu L-au primit. Ioan 1:11

Tu nu dorești nici jertfă, nici dar de mâncare, ci mi-ai străpuns urechile; nu ceri nici ardere de tot, nici jertfă de ispășire.
Atunci am zis: "Iată-mă că vin! - în sulul cărții este scris despre mine - vreau să fac voia Ta, Dumnezeule!" Și Legea Ta este în fundul inimii mele. Psalmii 40:6~8

~
Căci niște câini mă înconjoară, o ceată de nelegiuiți dau târcoale împrejurul meu, mi-au străpuns mâinile și picioarele: toate oasele aș putea să mi le număr. Ei însă pândesc și mă privesc; își împart hainele mele între ei și trag la sorți pentru cămașa mea. Psalmii 22:16~18
~
Și dacă-l va întreba cineva: "De unde vin aceste răni pe care le ai la mâini?", el va răspunde: "În casa celor ce mă iubeau le-am primit." Zaharia 13:6
~
Atunci voi turna peste casa lui David și peste locuitorii Ierusalimului un duh de îndurare și de rugăciune, și își vor întoarce privirile spre Mine, pe care L-au străpuns. Îl vor plânge cum plânge cineva pe singurul lui fiu, și-L vor plânge amarnic cum plânge cineva pe un întâi născut. În ziua aceea, va fi jale mare în Ierusalim, ca jalea din Hadadrimon, în valea Meghidonului. Zaharia 12:10~11

anticristul

anticristul

Member

22. Tu vei zice lui faraon: "Asa vorbeste Domnul: "Israel este fiul Meu, intaiul Meu nascut.

Psalmii 82

Greu cu voi.
I-ti cam tai craca de sub picioare.Daca Israel este intiiul nascut a lui Dumnezeu,Isus al citelea este?
In galateni ste zis.Fagaduintele au fost facute lui Avram si semintei sale(adica Cristos).
Daca Isus deci(nu Cristos0este saminta lui Avraam,cum este el fiul lui Dumnezeu altfel decit topti evreii sau mai corect ,toti oamenii?

Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

Senior Member

View Postanticristul, on 10th July 2011, 00:18, said:

I-ti cam tai craca de sub picioare.Daca Israel este intiiul nascut a lui Dumnezeu,Isus al citelea este?
In galateni ste zis.Fagaduintele au fost facute lui Avram si semintei sale(adica Cristos).
Daca Isus deci(nu Cristos0este saminta lui Avraam,cum este el fiul lui Dumnezeu altfel decit topti evreii sau mai corect ,toti oamenii?

Uite ce spun unii crestini [dupa "traducerea" mea]:
Treimea implica un Dumnezeu alcatuit din trei ramuri care au aparut toate odata, Iisus fiind o trime [nu algebrica - adica nu stiu procentele]. De aici inteleg ca Iisus a existat dintotdeauna.

Continuu cu interpretatia mea personala:
La un moment dat s-a ivit necesitatea popularii raiului, insa uamenii erau pacatosi si una din ramuri a plecat jos sa rezolve problema. Pentru asta i-a trebuit infatisare paminteasca si s-a apelat la doamna Maria, o evreica din Tribul lui Levi. Doamna a acceptat si restul se stie.
Problematica consta in aceea ca "tatal lui" a fost Dumnezeu si El nu era din Yehuda. Tot asa se pare [citation needed] ca Iisus nu s-a nascut in Betleem Efrata, vezi prorocirea din Mica, ci in Betleem din Galil, teritoriul tribului Zebulun, care este aproape de Nazareth. Cu alte cuvinte, avem probleme in a-l considera Mesia.
Inchei cu urarea:
sa nu stim noi de necazuri.

View PostVali29, on 8th July 2011, 22:12, said:

A venit la ai Săi, și ai Săi nu L-au primit. Ioan 1:11

Tu nu dorești nici jertfă, nici dar de mâncare, ci mi-ai străpuns urechile; nu ceri nici ardere de tot, nici jertfă de ispășire.
Atunci am zis: "Iată-mă că vin! - în sulul cărții este scris despre mine - vreau să fac voia Ta, Dumnezeule!" Și Legea Ta este în fundul inimii mele. Psalmii 40:6~8

~
Căci niște câini mă înconjoară, o ceată de nelegiuiți dau târcoale împrejurul meu, mi-au străpuns mâinile și picioarele: toate oasele aș putea să mi le număr. Ei însă pândesc și mă privesc; își împart hainele mele între ei și trag la sorți pentru cămașa mea. Psalmii 22:16~18
~
Și dacă-l va întreba cineva: "De unde vin aceste răni pe care le ai la mâini?", el va răspunde: "În casa celor ce mă iubeau le-am primit." Zaharia 13:6
~
Atunci voi turna peste casa lui David și peste locuitorii Ierusalimului un duh de îndurare și de rugăciune, și își vor întoarce privirile spre Mine, pe care L-au străpuns. Îl vor plânge cum plânge cineva pe singurul lui fiu, și-L vor plânge amarnic cum plânge cineva pe un întâi născut. În ziua aceea, va fi jale mare în Ierusalim, ca jalea din Hadadrimon, în valea Meghidonului. Zaharia 12:10~11
Cam ce dovedesti aici?

husand

husand

Senior Member

View Postanticristul, on 10th July 2011, 00:18, said:

Asa cum este si fecioara almah si nu nu femeia  adultera cu care va duc de nas invatatii vostri:

"Iata, fecioara va fi insarcinata, va naste un Fiu, si-I vor pune numele Emanuel" care, talmacit, inseamna: "Dumnezeu este cu noi." (Mat.1:23)

ישעה 7:14 Hebrew Bible

לכן יתן אדני הוא לכם אות הנה העלמה הרה וילדת בן וקראת שמו עמנו אל׃

העלמה ha'al;mah -

Acelasi cuvant folosit cand e vorba de Rebeca:

בראשית 24:43 Hebrew Bible

הנה אנכי נצב על עין המים והיה העלמה היצאת לשאב ואמרתי אליה השקיני נא מעט מים מכדך׃

Genesa (Facerea) 24

Behold, I stand by the well of water; and it shall come to pass, that when the virgin cometh forth to draw water, and I say to her, Give me, I pray thee, a little water of thy pitcher to drink;"

iata, eu stau la izvorul de apa, si fata care va iesi sa scoata apa si careia ii voi zice: "Da-mi, te rog, sa beau putina apa din vadra ta" (Fac.24:43)

Nu merge cu presupunerile.

Mergi sa le explice la rabini tai ca Rebeca n-a fost fecioara.

Prosteste pe alti da ?

Prietene se vede de la o posta ca n-ai nimic comun cu Scriptura.

View PostBen_Gal_1, on 11th July 2011, 00:57, said:

Iudeii i-au raspuns: "Noi avem o Lege, si dupa Legea aceasta, El trebuie sa moara, pentru ca S-a facut pe Sine Fiul lui Dumnezeu." (Ioan.19:7)

Psalmii 82

תהילים 82:6 Hebrew Bible Psalms

אני אמרתי אלהים אתם ובני עליון כלכם׃

וּבְנֵי -u;ve;nei -are sons - sunt fii

Te inchini  unei religii si folosului celor din ea care mint ca ei cunosc adevarul si ofera mantuirea de-a gata pe baza de vrednicice proprie despre care cuvantul spune ca sant fi ai celui rau.

Edited by husand, 12 July 2011 - 14:03.

Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

Senior Member

View PostEugen3, on 11th February 2011, 12:29, said:

Unii spun că Isus nu a murit pe "cruce", ci pe un stâlp vertical.  Voi ce părere aveți?
"And we are witnesses of all things which he did both in the land of the Jews, and in Jerusalem; whom they slew and hanged on a tree:" (Acts 10:39)

deci nu era cruce si nici stilp.

Eugen3

Eugen3

Senior Member

View PostBen_Gal_1, on 17th July 2011, 23:27, said:

"And we are witnesses of all things which he did both in the land of the Jews, and in Jerusalem; whom they slew and hanged on a tree:" (Acts 10:39)

deci nu era cruce si nici stilp.

Dicționarul latin de Lewis și Short dă ca sens principal pentru crux: „copac, spânzurătoare sau alte instrumente din lemn pentru execuție, pe care erau țintuiți sau atârnați criminalii“. „Cruce“ este doar un sens ulterior dobândit de crux.

În lucrarea sa Die Geschichte Jesu (Istoria lui Isus), vol. 2, Tübingen și Leipzig, 1904, p. 386–394, Paul Wilhelm Schmidt face o analiză detaliată a cuvântul grecesc staurós. La p. 386, el spune următoarele: „σταυρός [staurós] indică orice par sau trunchi de copac aflat în poziție verticală“. Referitor la pedeapsa aplicată lui Isus, P. W. Schmidt scrie la p. 387–389: „În afară de flagelare, potrivit relatărilor din Evanghelii, nu poate fi luată în considerare ca pedeapsă aplicată lui Isus decât cea mai simplă formă de crucificare romană: atârnarea trupului gol pe un stâlp, pe care, să nu uităm, Isus a trebuit să-l poarte sau să-l târască până la locul execuției pentru ca pedeapsa să fie și mai dezonorantă. ... Nu putea fi decât o simplă atârnare pe stâlp și nimic altceva, deoarece, deseori, era vorba despre o execuție în masă: 2 000 o dată de către Varus (Josephus, Antichități iudaice, XVII 10. 10), de către Quadratus (Războiul iudaic II 12. 6), de către procuratorul Felix (Războiul iudaic II 15. 2 [13.2]), de către Titus (Războiul iudaic VII. 1 [V 11. 1])“.

În mai multe pasaje, scriitorii Bibliei au folosit alt cuvânt grecesc, și anume xęlon, pentru instrumentul pe care a fost executat Isus (Faptele 5:30; 10:39; 13:29; Galateni 3:13; 1 Petru 2:24). Acest cuvânt înseamnă pur și simplu „lemn“ sau „par, ciomag ori copac“.

danut21

danut21

Member

View PostBen_Gal_1, on 11th July 2011, 00:57, said:

Uite ce spun unii crestini [dupa "traducerea" mea]:
Treimea implica un Dumnezeu alcatuit din trei ramuri care au aparut toate odata, Iisus fiind o trime [nu algebrica - adica nu stiu procentele]. De aici inteleg ca Iisus a existat dintotdeauna.

La un moment dat s-a ivit necesitatea popularii raiului, insa uamenii erau pacatosi si una din ramuri a plecat jos sa rezolve problema. Pentru asta i-a trebuit infatisare paminteasca si s-a apelat la doamna Maria, o evreica din Tribul lui Levi. Doamna a acceptat si restul se stie.
Problematica consta in aceea ca "tatal lui" a fost Dumnezeu si El nu era din Yehuda. Tot asa se pare [citation needed] ca Iisus nu s-a nascut in Betleem Efrata, vezi prorocirea din Mica, ci in Betleem din Galil, teritoriul tribului Zebulun, care este aproape de Nazareth. Cu alte cuvinte, avem probleme in a-l considera Mesia.
Inchei cu urarea:
sa nu stim noi de necazuri.

Cam ce dovedesti aici?

Maria e din Iuda, iar Isus s'a nascut la Betleem. Alte surse nu sunt decat speculative

Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

Senior Member

View Postdanut21, on 18th July 2011, 13:25, said:

Maria e din Iuda, iar Isus s'a nascut la Betleem. Alte surse nu sunt decat speculative
Maria e din Levi, insa, oricum importa doar linia barbateasca.
#
Isus s'a nascut la Betleem din Galil linga Nazaret si nu in Betleem Efrata.
In rest e OK.

Sorin84k

Sorin84k

Senior Member

De ce este Constantin "Sfant"?
Si daca nu a murit deloc?

Edited by Sorin84k, 18 July 2011 - 18:32.

Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

Senior Member

View PostSorin84k, on 18th July 2011, 19:32, said:

De ce este Constantin "Sfant"?
Si daca nu a murit deloc?
Daca nu a murit, atunci el este Iisus?

danut21

danut21

Member

View PostBen_Gal_1, on 18th July 2011, 13:54, said:

Maria e din Levi, insa, oricum importa doar linia barbateasca.
#
Isus s'a nascut la Betleem din Galil linga Nazaret si nu in Betleem Efrata.
In rest e OK.

Asta de unde o stii? Basme evreiesti?

Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

Senior Member

View Postdanut21, on 20th July 2011, 01:35, said:

Asta de unde o stii? Basme evreiesti?
Viata e mai tare ca basmul si e de preferat.

Eugen3

Eugen3

Senior Member

View PostBen_Gal_1, on 20th July 2011, 02:31, said:

Viata e mai tare ca basmul si e de preferat.

Cred că e de preferat "Cuvântul lui Dumnezeu".  

Numai respectând învățăturile Atotputernicului Creator putem avea o viață plină de sens și speranța vieții eterne.

(Isaia 30:20–21) . . .Totuși, Marele tău Instructor nu se va mai ascunde și ochii tăi îl vor vedea pe Marele tău Instructor. 21 Urechile tale vor auzi un cuvânt în urma ta, zicând: „Iată calea! Umblați pe ea!“, dacă v-ați abate la dreapta sau dacă v-ați abate la stânga.

(Isaia 48:17–18) . . .Iată ce a spus Iehova, Răscumpărătorul tău, Sfântul lui Israel: „Eu, Iehova, sunt Dumnezeul tău, Cel care te învață ce-ți este de folos, Cel care te călăuzește pe calea pe care trebuie să umbli. 18 O, de-ai lua aminte la poruncile mele! Atunci pacea ta ar fi ca un râu și dreptatea ta ca valurile mării!

Ben_Gal_1

Ben_Gal_1

Senior Member

View PostEugen3, on 21st July 2011, 19:05, said:

Cred că e de preferat "Cuvântul lui Dumnezeu".  

Numai respectând învățăturile Atotputernicului Creator putem avea o viață plină de sens și speranța vieții eterne.

(Isaia 30:20–21) . . .Totuși, Marele tău Instructor nu se va mai ascunde și ochii tăi îl vor vedea pe Marele tău Instructor. 21 Urechile tale vor auzi un cuvânt în urma ta, zicând: „Iată calea! Umblați pe ea!“, dacă v-ați abate la dreapta sau dacă v-ați abate la stânga.

(Isaia 48:17–18) . . .Iată ce a spus Iehova, Răscumpărătorul tău, Sfântul lui Israel: „Eu, Iehova, sunt Dumnezeul tău, Cel care te învață ce-ți este de folos, Cel care te călăuzește pe calea pe care trebuie să umbli. 18 O, de-ai lua aminte la poruncile mele! Atunci pacea ta ar fi ca un râu și dreptatea ta ca valurile mării!
Eugen
Isaia nu vorbeste acolo de Mesia. De ce il tot citati cu totii in context gresit.
Au nu stiti ce trebuia sa indeplineaca Iisus ca sa fie Mesia?

Jews do not accept Jesus as the messiah because:

1) Jesus did not fulfill the messianic prophecies.
2) Jesus did not embody the personal qualifications of the Messiah.
3) Biblical verses "referring" to Jesus are mistranslations.
4) Jewish belief is based on national revelation.

Si cu Templul pe Mt. Moriah cum a fost? Iisus l-a dres cumva? Doar exista si era OK.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate