Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...
 

Nokia + Microsoft vs. Apple + Google

- - - - -
  • Please log in to reply
226 replies to this topic

#73
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010
De vreo 1 ora tot citesc comentarii pe forumurile din afara si sit sta cam asa: 85% considera ca Nokia a facut cea mai proasta miscare posibila, 10% zic ca nu, iar 5% rad, ca mine, de ce a ajuns Nokia. Din totalul asta, citind, am mai tras o concluzie: multi considera ca urmatorul pas va fi ca Microsoft sa cumpere Nokia. Credeti ca ar fi posibil?

#74
walsy

walsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.10.2010

View Posthubbabub1601, on 11th February 2011, 13:47, said:

Care o fi, oare, legătura? :)

Hint: o ditamai platforma prin care, la un moment dat, pot împinge publicitate către consumator.
Acelasi lucru il puteau face si pe iPhone daca ar fi pastrat alianta. Au ales sa concureze. Apropo, cred ca ai auzit de "two turkeys", remarca pe care facut-o Vic Gundotra ieri pe Twitter. Mie imi suna a ingrijorare din partea Google. Si cred ca au si de ce :)

#75
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostMUR_I0NUT, on 11th February 2011, 13:50, said:

De vreo 1 ora tot citesc comentarii pe forumurile din afara si sit sta cam asa: 85% considera ca Nokia a facut cea mai proasta miscare posibila, 10% zic ca nu, iar 5% rad, ca mine, de ce a ajuns Nokia. Din totalul asta, citind, am mai tras o concluzie: multi considera ca urmatorul pas va fi ca Microsoft sa cumpere Nokia. Credeti ca ar fi posibil?

Interesantă chestie.
Divizia de telefonie mobilă poate fi achiziționată de MS. Adică, băieții și fetele din Redmond au capitalul necesar iar Nokia are un Line of Business suficient de diversificat și profitabil încât să nu plângă după divizia asta. Dar nu cred că se va întâmpla. Este vorba de brand și de valoarea intrinsecă a acestuia iar capitalizarea MS, oricât de puternică ar fi, nu și-ar permite să ”întrețină” și un brand name precum Nokia, de multe ori sinonim cu telefonia mobilă.

#76
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010
No comment  :lol:

Attached Files


Edited by MUR_I0NUT, 11 February 2011 - 13:54.


#77
walsy

walsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.10.2010

View PostMUR_I0NUT, on 11th February 2011, 13:54, said:

No comment  :lol:
Microsoft Windows este instalat pe 90% din calculatoarele de pe planeta. No comment. :)

#78
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postwalsy, on 11th February 2011, 13:37, said:

Stiu, dar... ce legatura are cu Android? Google nu castiga nimic cu Android.
Castiga. Isi mentin pretul la bursa, ca si companie, altfel cadeau ca un bolovan dupa cate esecuri au avut in alte domenii. Apoi, ce zice hubba.

N-o sa prea castige din aplicatii, asta e adevarat. Cand te lauzi ca esti opensource, un fel de linux al telefoanelor mobile, nu trebuie sa te astepti sa atragi pe unii care vor sa faca bani (developerii).

Edited by don_dannielo, 11 February 2011 - 13:58.


#79
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010
Nokia did talk with Google about adopting Android but decided that it "would have difficulty differentiating within that ecosystem" and the "commoditization risk was very high -- prices, profits, everything being pushed down, value being moved out to Google which was concerning to us." Microsoft presented the best option for Nokia to resume the fight in the high end smarpthone segment.

http://www.engadget....android-explor/

#80
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postwalsy, on 11th February 2011, 13:56, said:

Microsoft Windows este instalat pe 90% din calculatoarele de pe planeta. No comment. :)

1) 99.9% dintre mașinile de pe planetă folosesc combustibili fosili. Motoarele tradiționale, cu combustie, nu depășesc 60% eficiență termică.
Cele 99.9% dintre mașinile cu motoare cu combustie internă sunt răspunzătoare pentru aprox. 45% din totalul factorilor poluatori.

2) 90% din populația planetei cred cum că există o forță exterioară voinței proprii, cunoscută sub diverse denumiri, în variate religii, responsabilă pentru existența universului și a omului.

3) 90% dintre calculatoarele planetei folosesc ca și OS, Microsoft Windows...

:D

#81
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Postwalsy, on 11th February 2011, 13:56, said:

Microsoft Windows este instalat pe 90% din calculatoarele de pe planeta. No comment. :)
Si ce relevanta are asta in discutia de aici? Ii ca si cum zici ca Marlboro daca fac tigari bune tre neaparat sa faca si biscuiti la fel de buni :death:
Cand inca exista pe piata Windows Mobile 5.0 cred ca 95% din calculatoarele din lume rula Windoz. Asta nu inseamna ca Windows Mobile era foarte bun.

#82
walsy

walsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.10.2010

View Posthubbabub1601, on 11th February 2011, 14:01, said:

1) 99.9% dintre mașinile de pe planetă folosesc combustibili fosili. Motoarele tradiționale, cu combustie, nu depășesc 60% eficiență termică.
Cele 99.9% dintre mașinile cu motoare cu combustie internă sunt răspunzătoare pentru aprox. 45% din totalul factorilor poluatori.

2) 90% din populația planetei cred cum că există o forță exterioară voinței proprii, cunoscută sub diverse denumiri, în variate religii, responsabilă pentru existența universului și a omului.

3) 90% dintre calculatoarele planetei folosesc ca și OS, Microsoft Windows...

:D
Hubba, zici ca esti developer. Ia zii cati bani faci cu Android vs iOS? Sa ne dam si noi seama cat castiga Google macar din aplicatii fata de Apple.

#83
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View Postwalsy, on 11th February 2011, 14:08, said:

Hubba, zici ca esti developer. Ia zii cati bani faci cu Android vs iOS? Sa ne dam si noi seama cat castiga Google macar din aplicatii fata de Apple.
Nu poti vinde aplicatii in Market din Romania. Castiga Google praful de pe toba, cum ai zis, la cat de greu se misca. :D

Am si eu una, o tin free de un an de zile, si tot de atunci nu mai e updatata, pentru ca nu muncesc gratis.

Edited by don_dannielo, 11 February 2011 - 14:11.


#84
walsy

walsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.10.2010

View PostMUR_I0NUT, on 11th February 2011, 14:08, said:

Si ce relevanta are asta in discutia de aici? Ii ca si cum zici ca Marlboro daca fac tigari bune tre neaparat sa faca si biscuiti la fel de buni :death:
Cand inca exista pe piata Windows Mobile 5.0 cred ca 95% din calculatoarele din lume rula Windoz. Asta nu inseamna ca Windows Mobile era foarte bun.
Vroiam sa spun ca Microsoft, bun, rau e capabil sa castige si pe telefoane asa cum a facut-o pe desktop. Are suficienti bani si putere. Are 50000 de angajati, din care o mare parte se ocupa doar cu dezvoltarea de software. Nu este o companie de... publicitate cum este Google. Eu zic ca in 2 ani WP7 va fi de doua ori mai bun decat Android.

Edit
Din ce am vazut WP7 e bun. Mie unul imi place, desi sunt "fan" Apple :D

Edited by walsy, 11 February 2011 - 14:14.


#85
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009
"Nokia's share price plunged more than 8 percent to euro7.46 ($10.15) Helsinki after the announcement."

#86
walsy

walsy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 01.10.2010

View Postdon_dannielo, on 11th February 2011, 14:10, said:

Nu poti vinde aplicatii in Market din Romania. Castiga Google praful de pe toba, cum ai zis, la cat de greu se misca. :D

Am si eu una, o tin free de un an de zile, si tot de atunci nu mai e updatata, pentru ca nu muncesc gratis.
Poate face aplicatii pentru americani. :D

Edited by walsy, 11 February 2011 - 14:18.


#87
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Postwalsy, on 11th February 2011, 14:08, said:

Hubba, zici ca esti developer. Ia zii cati bani faci cu Android vs iOS? Sa ne dam si noi seama cat castiga Google macar din aplicatii fata de Apple.

N-are nicio importanță în discuția de aici. Aplicațiile pe bani nu se vând în .ro (cele pe droid) însă se vând în alte store-uri.

Ca și idee de principiu, nah, fără legătură directă cu mine, o aplicație vândută în AppStore US generează de 10 până la 50 de ori mai mult revenue decât una vândută în Android Market U.S.

Asta și pentru că acolo nu există validare pe input și nici pe output, din păcate. Orice ”coder” poate trimite aplicații, oricât de tâmpe, oricât de găunoase și inutile. Iar asta strică rău de tot credibilitatea în și deschiderea clientului către acel store. D-asta și legenda urbană cum că aplicațiile pentru Android sunt gratuite. Pentru că, utilizatorul de rând, preferă să ia chestii gratuite atât timp cât are dubii în privința calității celor pe bani.

Nu concluzionați prea departe după cele de mai sus, există și situații în care o aplicație vândută pe Android să genereze mult mai mulți bani decât una vândută în AppStore.

#88
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostJust_Cavalli, on 11th February 2011, 14:14, said:

"Nokia's share price plunged more than 8 percent to euro7.46 ($10.15) Helsinki after the announcement."
Ma intreb ce sperau investitorii intre Android si Symbian.

Daca alegeai android, cu ce inovatii mai veneai fata de samsung & co?
Daca alegeai symbian, cum il dezvoltai mai repede decat poate microsoft cu windows?

Oi speriate.

Edited by don_dannielo, 11 February 2011 - 14:33.


#89
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postdon_dannielo, on 11th February 2011, 14:28, said:

Ma intreb ce sperau investitorii intre Android si Symbian.

Daca alegeai android, cu ce inovatii mai veneai fata de samsung & co?
Daca alegeai symbian, cum il dezvoltai mai repede decat poate microsoft cu windows?

Oi speriate.

nu e vorba de mai repede, e vorba de cine poate aduce inovatie. nokia a pierdut foarte mult facind 40 aparate cu 6 symbianuri.
nu mai discutam si de calitatea materialelor. daca vroiau sa faca ceva cu symbian, momentul a trecut de vreo 7-5 ani.

Apple a exploatat tocmai cerbicia nokia.

In momentul de fata au nevoie mare de un OS concurent, care sa ofere tot ce ofera ceilalti plus un mic ceva ca sa pastreze piata.
Din pacate MS poate avea un OS, dar in dulap, in timp ce ceilalti il au "la produs". Apoi poate si nokia vrea sa intre cu tablete si playere
personale.

Nu putem sti ce alte deal-uri pot aparea cu celelalte divizii. nokia si ms au multe chestii de oferit una alteia. in device-uri insa, nu prea.

Una peste alta, nu suntem nici unii nici altii, dar mie personal imi pare un deal prost care va afecta piata la nivel mare.

#90
V1erme

V1erme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 739
  • Înscris: 05.09.2010
RIP Nokia.
Poate va ajunge anexa MS.
Voi sta sigur departe de Nokia, mai ales ca va urma o perioada lunga de deviceuri experiment (de tranzitie spre nici Nokia nu stie ce) lansate pe piata.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate