Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nokia + Microsoft vs. Apple + Google

- - - - -
  • Please log in to reply
226 replies to this topic

#37
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Posttatarduka, on 11th February 2011, 12:15, said:

Desi, personal, nu o sa mai cumpar nici Nokia nici Win mobile in viitorul apropiat, sper sa capete (impreuna) o cota buna din piata. De ce? Deoarece concurenta nu este decat benefica noua, consumatorilor.  B)

Uite, aici sunt de acord (partea cu concurența). Ca și fapt divers, știți ce se zvonește în WSJ, legat de Apple, fix la o oră după ce au anunțat ăștia de la Nokia că se mărită cu MS?
Chipurile Apple are în dezvoltare un model de iPhone low-end, cu o treime mai mic decât modelul curent, cu componente vechi (prima-a doua generație) și cu preț ”la liber” sub 200 USD.

:)

Dar rămânând on-topic, eu văd viitor în WP7, ăsta. Asta dacă și dezvoltatorii vor fii atrași spre platformă. Și alianța cu Nokia o să ajute mult în privința asta. O avea Apple fanboys însă mai mulți ca Nokia, nu are :)

#38
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View Postutopium, on 11th February 2011, 11:26, said:

Eu zic ca Android-ul a luat o lovitura destul de grea astazi ... pana acum nu se profila o competitie foarte serioasa in viitor pentru ei, acum lucrurile s-au schimbat radical. Nu mai e loc de dat inapoi pentru Nokia acum, asa ca Google vor trebui sa se multumeasca cu un market share mai mic decat se estima in ultima vreme (oricum suficient). Pe termen scurt vor mai creste, pana vor aparea telefoanele Nokia cu WP7 pe piata si se mai dezvolta sistemul de operare. Apple evident ca vor ramane cu fanii lor, dar nu vor mai avea 65% din piata americana cum au acum, se vor duce spre 25% incet incet. Bing, XBox si adCenter-ul de la Microsoft vor lua o cota mai mare din piata Google Search, PSP si Google AdSense. Cei mai castigati pe termen scurt sunt Microsoft. Pentru Nokia e o miscare riscanta. Pentru Android inseamna sfarsitul ideii ca vor avea o dominatie mondiala.
A luat pe naiba o lovitura grea...
Vorbim la sfarsitul anului. :notangel:

#39
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostMUR_I0NUT, on 11th February 2011, 12:17, said:

Ma refeream la Microsoft, nicidecum la Apple.

Scuze, am citit aiurea. Bănuiesc că te referai la Kin și la primele modele cu WP7, ce aveau buba accea legată de sistemul de fișiere de pe card?

@Just_Cavalli - Dap, Samsung sunt și ei niște giganți. Și da, probabil că produc componente pentru o mare parte din piață. Cele mai bine vândute două telefoane mobile, la momentul actual (Galaxy S și iPhone 4) sunt făcute de Sammy în proporție de 60 la sută (iPhone) și chiar mai mult pentru Galaxy S.

#40
_darthmaul

_darthmaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 03.02.2008

View PostMUR_I0NUT, on 11th February 2011, 12:15, said:

Iti dai seama cati bani au scos (sau au promis, cel putin) din buzunar cei de la Microsoft pana sa faca Nokia sa accepte pactul asta?
Nu cred ca s-au scos sume de bani in acest sens din buzunar. Mai degraba cred ca e o 'casatorie din interes', fiecare crede si spera sa castige de pe urma celuilalt.
Mie in permanenta versiunile de WM mi-au lasat impresia ca sunt beta, sunt netrminate. Au tras cu buretele peste WM6 si au scos WM7. MS vrea sa creeze ceva, dar uita pe parcusr care a fost ideea. Parerea mea.

Edited by _darthmaul, 11 February 2011 - 12:22.


#41
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006
Din ce am citit dezvoltarea in WP7 se face in Silverlight lucru care (dupa parearea mea) ar trebui sa ii bucure foarte mult pe dezvoltatori. Este o platforma foarte puternica si usor de folosit (.NET + XAML). De altfel, se vor putea porta aplicatii scrise pentru PC direct pe telefon foarte usor.

#42
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Posthubbabub1601, on 11th February 2011, 13:18, said:

Ca și fapt divers, știți ce se zvonește în WSJ, legat de Apple, fix la o oră după ce au anunțat ăștia de la Nokia că se mărită cu MS?
Chipurile Apple are în dezvoltare un model de iPhone low-end, cu o treime mai mic decât modelul curent, cu componente vechi (prima-a doua generație) și cu preț ”la liber” sub 200 USD.
Da, de fapt se vorbea de cateva zile de treaba asta: http://www.engadget....-dual-mode-iph/

#43
_darthmaul

_darthmaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 03.02.2008

View Posttatarduka, on 11th February 2011, 12:22, said:

Din ce am citit dezvoltarea in WP7 se face in Silverlight lucru care (dupa parearea mea) ar trebui sa ii bucure foarte mult pe dezvoltatori. Este o platforma foarte puternica si usor de folosit (.NET + XAML). De altfel, se vor putea porta aplicatii scrise pentru PC direct pe telefon foarte usor.
Pentru moment nu poti sa pui banalul yahoo.mess pe wm6/6.5/7.

#44
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostMUR_I0NUT, on 11th February 2011, 12:22, said:

Da, de fapt se vorbea de cateva zile de treaba asta: http://www.engadget....-dual-mode-iph/

De ieri, 10 februarie. Wall Street Journal a trimis în print abia aseară (dimineața asta, la noi).

#45
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Posthubbabub1601, on 11th February 2011, 13:21, said:

Scuze, am citit aiurea. Bănuiesc că te referai la Kin și la primele modele cu WP7, ce aveau buba accea legată de sistemul de fișiere de pe card?
Nu, cred ca HTC Mozart era modelul la care i-au gasit cardul de memorie capsulat, nefolosibil pe orice alt terminal, in afara de cel original.

#46
tatarduka

tatarduka

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,042
  • Înscris: 30.10.2006

View Post_darthmaul, on 11th February 2011, 12:23, said:

Pentru moment nu poti sa pui banalul yahoo.mess pe wm6/6.5/7.

Ziceam ca s-ar putea porta usor aplicatiile nu sa le bagi pe cele existente. Nu m-am exprimat corect, dar ma refeream la cele bazate pe tehnologia .NET/Silverlight.

#47
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010

View Posthubbabub1601, on 11th February 2011, 13:23, said:

De ieri, 10 februarie. Wall Street Journal a trimis în print abia aseară (dimineața asta, la noi).
S-a mai vb de asta, am mai citit eu pe undeva zilele astea, dar cum articolul asta l-am citit azi-noapte, stiam unde sa-l localizez, de aia ti-am dat link-ul asta. :OK:

#48
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostMUR_I0NUT, on 11th February 2011, 12:24, said:

Nu, cred ca HTC Mozart era modelul la care i-au gasit cardul de memorie capsulat, nefolosibil pe orice alt terminal, in afara de cel original.
Dap, corect.

Nu cred că Nokia o să facă asemenea tâmpenii. Asta dacă vor mai folosi chestiuni arhaice și imbecile, precum cardurile mini/micro SD, pentru stocare. Qualcomm, Intel, Samsung fac SoC-uri cu storage flash de până la 128 Gbytes, pe 40nm, cu dimensiuni mici și consum redus. Chiar nu văd de ce ar mai ține dinozaurul SD în laterala telefonului...

#49
Florinbv

Florinbv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,800
  • Înscris: 28.05.2006
Deocamdata windows Phone 7 doar a dezamagit, ramane de vazut evolutia acestui sistem de operare (parca e tras la indigo cu ios1). Mare rahat n-au facut, si vad miscarea asta ca una disperata mai degraba.
PS: N-am inteles de ce a fost plasat pe aria MAC acest topic?

#50
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010
Inca o bomba, asta n-o stiam: The former Ovi Store will be folded into Microsoft Marketplace Deci mie personal mi se pare penala toata treaba asta.

http://www.gsmarena....s-news-2314.php

#51
BlackDay

BlackDay

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,338
  • Înscris: 02.11.2008
Viitoarele mobile Nokia cu WM vor mai avea lanterna ?  :habarnam:

#52
haskell444

haskell444

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 19.12.2010
Nokia tells investors that 2011 and 2012 will be 'transition years' Tare mi-e ca dupa anii astia vor trebui sa lupte sa recupereze cota de piata pierduta in tranzitie.
http://www.engadget....transition-yea/

#53
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View PostMUR_I0NUT, on 11th February 2011, 12:33, said:

Nokia tells investors that 2011 and 2012 will be 'transition years' Tare mi-e ca dupa anii astia vor trebui sa lupte sa recupereze cota de piata pierduta in tranzitie.
http://www.engadget....transition-yea/
O sa fie episodul Motorola 2.

Daca faceau un parteneriat cu HP si foloseau webOS atunci chiar era o lovitura reusita.

Edited by Just_Cavalli, 11 February 2011 - 12:35.


#54
_darthmaul

_darthmaul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 757
  • Înscris: 03.02.2008

View PostMUR_I0NUT, on 11th February 2011, 12:33, said:

Nokia tells investors that 2011 and 2012 will be 'transition years'
Vai de cei care isi vor cumpara terminale Nokia produse in aceasta perioada.
Cu MS si WM se poate spune ca will be forever 'transition years'.

Edited by _darthmaul, 11 February 2011 - 12:38.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate