Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Nokia + Microsoft vs. Apple + Google

- - - - -
  • Please log in to reply
226 replies to this topic

#1
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
Astăzi, 11.02.2011, Steve Balmer, acting C.E.O. al Microsoft a anunțat un parteneriat strategic împreună cu Nokia Mobile Phones Division. Parteneriatul vizează următoarele:
-Migrarea modelelor high-end Nokia către platforma Windows 7 Phone
-R&D pentru migrarea următoarei platforme Windows Smartphone pe noile generații de dispozitive Nokia
-Integrarea serviciilor Nokia în platforma Windows Smartphone și Bing! (Ovi Maps, Ovi Store etc.)
-Păstrarea MeeGo ca și alternativă open-source high-end pentru o posibilă nișă de dispozitive multi-mode (Tablete, Smartphones, Console de joc)
-Păstrarea Symbian ca și soluție low-end, entry-level pentru următoarea generație de dispozitive sub $200 ale finlandezilor.

Anunțul vine să confirme speculațiile săptămânii precedente.

În opinia mea, mișcarea celor de la Nokia este, probabil, cea mai reușită din ultimii 10 ani și poate ridica probleme serioase pentru cei doi producători de hardware și software care dictează, fără drept de apel, piața smartphones high-end: Apple și Google. Ca și imagine de ansamblu, Android a depășit Symbian drept cel mai utilizat OS mobil de pe piață iar în U.S., Asia-Pacific, Australia și mare parte a Europei, iOS și Android sunt platformele dominante, ca și market share și venituri din vânzări.
Nokia a pierdut pasul cu platforma Symbian, într-un declin accelerat, încă din 2007, de la lansarea iPhone. Deși produc hardware excelent, cu siguranță peste medie, platforma mobilă curentă (Symbian) precum și prețurile ridicate pentru dispozitivele high-end au lăsat Nokia în umbra celorlalți producători importanți (Apple, Samsung, HTC).

Întrebarea mea: Cum credeți că mișcarea celor de la Nokia va afecta competiția pe piața smartphones (nu trebuie să vă rezumați la telefoane, putem discuta și despre tablete)?

#2
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,570
  • Înscris: 14.08.2007
Vor fi doi monstrii pe piata, Android si WP7. Va lua timp, dar la asta se va ajunge. Apple va scadea incet incet si va ajunge cu cote de piata cum au acum la desktopuri. Pana la urma piata nu va mai fi la fel de fragmentata ca acum, ceea ce in principiu va fi bine. Atuurile Microsoft sunt majore, au deja un Ad Center (deci o modalitate de a face bani si din aplicatii gratuite), au Office-ul, au XBox-ul, Bing-ul (care insa are succes doar partial), mai vine Nokia cu Ovi Maps, camere gen N8, hardware capabil, eventual dezvoltare in Qt (dar si in sculele Visual Studio de la Microsoft) ... suna bine in principiu. WP7 inca e cam imatur, dar de-acum incolo se va dezvolta foarte repede, poate chiar mai repede decat s-a dezvoltat Androidul. Sunt curios insa cat de multe limitari software vor impune cei de la Microsoft ... daca fac o platforma cu diverse limitari cum e cea de la Apple e naspa ... bine, de obicei Microsoft nu sunt asa de stricti la a restrictiona diverse chestii ca si Apple, dar totusi e un sistem de operare proprietar. Probabil in 4-5 ani vom putea rula pe telefon aceleasi softuri pe care le rulam pe PC, aia intradevar va fi o revolutie.

#3
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Deci Ovi Store moare?

Bine ca nu l-am bagat prea tare in seama.

#4
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007
@utopium - interesant. Câteva precizări: Windows Smartphone 7 este sensibil mai ”închis” decât iOS. Aici câștigă Android, dacă perspectiva pieței este că un sistem deschis este unul mai bun. Personal nu-s de acord cu chestiunea asta însă știu că fac parte dintr-o minoritate. Deci, probabil, +1 pentru Android cel puțin în perioada imediat următoare.
În privința developmentului pe WP7: din câte înțeleg, Microsoft o să dorească aplicații scris în MSVB deci QT iese din discuție? De ce: trendul general în rândul dezvoltatorilor este îndreptarea către platformele high-end, pe dispozitivele actuale și viitoare. Dacă Symbian va rămâne în entry-level, cred (speculație, evident) cum că dezvoltatorii vor abandona, în timp, platforma și vor migra eforturile către WP7, bineînțeles alături de iOS și Droid.

Hardware-ul Nokia este bun, chiar peste medie. WP7 poate fi cireașa de pe tort. Rămâne de văzut în ce măsură dezvoltatorii vor vedea lucrurile la fel.
Pentru viitor, sunt de acord, Android va acapara procente serioase din piață iar în plan secund (ca și market share) vor rămâne Apple și Nokia/MS. Lucrurile vor sta, cu siguranță, altfel când vine vorba de revenue :). Aici fragmentarea platformei Android nu va putea impune un singur producător ca și câștigător. Va rămâne tot în sarcina Apple și Nokia/MS să culeagă, probabil, ”grosul” banilor ce ies din smartphones. Să nu uităm că Android este disponibil pe aprox. 500 modele, de la vreo 50 de producători diferiți.

#5
Lucian140

Lucian140

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.03.2008
Parerea mea e ca in viitorul nu prea indepartat Android va domina piata dispozitivelor mobile la fel cum domina azi windows-ul calculatoarele/laptopurile (e undeva peste 90%). Aceasta miscare mi se pare disperata atat din partea Microsoft care au pierdut clar startul, cat si Nokia (au achizitionat cam degeaba Symbianul). Pana la urma Nokia tot va trebui sa adopte Anroidul daca nu vrea sa intre in declin. Doar viitorul ne poate spune daca miscarea de azi a fost buna.
Apple au fanii lor, felia lor nu prea i-o pot lua nimeni. Deocamdata au luat orece avans pentru ca au fost cu un pas inaine pe partea de hardwere, dar asta nu poate dura la infinit in coditiile in care au un buget de cercetare mai redus ca rivalii (Microsoft, Google, Nokia).

#6
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostMembruAnonim0, on 11th February 2011, 11:16, said:

Apple au fanii lor, felia lor nu prea i-o pot lua nimeni. Deocamdata au luat orece avans pentru ca au fost cu un pas inaine pe partea de hardwere, dar asta nu poate dura la infinit in coditiile in care au un buget de cercetare mai redus ca rivalii (Microsoft, Google, Nokia).

Fără relevanță. Ca și chestiune ”de interior” - produsul pe care îl ții astăzi în mână (Că-i Desire HD, iPhone 4, Mozart, Galaxy S, iPad, Galaxy Tab etc.) a fost dezvoltat, prototipizat, testat și iarăși testat cu cel puțin 2-3 ani în urmă. Cam ăsta-i ciclul de development. Așa că, pentru următorii 2-3-4 ani, produsele ce vor domina piața sunt chiar cele ce sunt gândite, create și testate chiar acum.

Apropos, nu știu de unde vii cu informațiile astea privind bugetele de R&D însă ca să-ți faci o idee vis-a-vis de bani, Apple este a doua cea mai profitabilă companie de pe planetă, în urma Exxon  Group. Urmată, evident, de Google. Deci bani sunt. Mulți. Foarte mulți. :)

#7
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,570
  • Înscris: 14.08.2007

View Postdon_dannielo, on 11th February 2011, 11:15, said:

Deci Ovi Store moare?

Bine ca nu l-am bagat prea tare in seama.
Nu, doar va vinde si aplicatii pt WP7 pe viitor :)

View PostMembruAnonim0, on 11th February 2011, 11:16, said:

Pana la urma Nokia tot va trebui sa adopte Anroidul daca nu vrea sa intre in declin. Doar viitorul ne poate spune daca miscarea de azi a fost buna.
Apple au fanii lor, felia lor nu prea i-o pot lua nimeni. Deocamdata au luat orece avans pentru ca au fost cu un pas inaine pe partea de hardwere, dar asta nu poate dura la infinit in coditiile in care au un buget de cercetare mai redus ca rivalii (Microsoft, Google, Nokia).
Eu zic ca Android-ul a luat o lovitura destul de grea astazi ... pana acum nu se profila o competitie foarte serioasa in viitor pentru ei, acum lucrurile s-au schimbat radical. Nu mai e loc de dat inapoi pentru Nokia acum, asa ca Google vor trebui sa se multumeasca cu un market share mai mic decat se estima in ultima vreme (oricum suficient). Pe termen scurt vor mai creste, pana vor aparea telefoanele Nokia cu WP7 pe piata si se mai dezvolta sistemul de operare. Apple evident ca vor ramane cu fanii lor, dar nu vor mai avea 65% din piata americana cum au acum, se vor duce spre 25% incet incet. Bing, XBox si adCenter-ul de la Microsoft vor lua o cota mai mare din piata Google Search, PSP si Google AdSense. Cei mai castigati pe termen scurt sunt Microsoft. Pentru Nokia e o miscare riscanta. Pentru Android inseamna sfarsitul ideii ca vor avea o dominatie mondiala.

Edited by utopium, 11 February 2011 - 11:30.


#8
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
asta e inceputul sfirsitului lui nokia pe piata "high end"

#9
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostMosotti, on 11th February 2011, 11:26, said:

asta e inceputul sfirsitului lui nokia pe piata "high end"

Păi până acum o duceau prea bine acolo, sau cum?

Crezi că era de viitor să meargă mână-n mână cu Android/MeeGo sau să rămână pe Symbianul lor și să muncească la a-l îmbunătăți?

#10
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,570
  • Înscris: 14.08.2007

View Posthubbabub1601, on 11th February 2011, 11:16, said:

@utopium - interesant. Câteva precizări: Windows Smartphone 7 este sensibil mai ”închis” decât iOS.
WP7 e mai inchis decat iOS, dar nu va fi la fel de limitat (acces fisiere, etc). Si Windows 7/XP sunt inchise dar pentru aia domina piata mondiala si nimeni nu le ameninta cota de piata.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Se pare ca voi reveni la Nokia in viitor :D

#12
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,570
  • Înscris: 14.08.2007

View PostMosotti, on 11th February 2011, 11:26, said:

asta e inceputul sfirsitului lui nokia pe piata "high end"
Eu zic ca e inceputul sfarsitului Apple pe piata "high end", nu vor disparea dar nici nu vor mai avea succesul dinainte. Android-ul va domina momentan piata high-end, dar apoi va pierde cativa ani la rand cota de piata in favoarea WP7.

#13
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View Posteiffel, on 11th February 2011, 11:31, said:

Se pare ca voi reveni la Nokia in viitor :D

Mă tentează și pe mine ideea. Acum sunt legat la cap cu Android și iOS, bineînțeles. La ultimul nu voi renunța din comoditate și din pricina faptului că pur și simplu este bun, funcțional și fiabil. Însă de când am pus mâna pe un telefon cu WP7 am zis că e ceva viitor acolo. Dacă adaugi Nokia in the mix, tare mi-e că renunț în secunda doi la Galaxy S-ul din buzunarul stâng pentru un N8 cu WP7 :)

#14
Lucian140

Lucian140

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 31.03.2008

View Posthubbabub1601, on 11th February 2011, 11:22, said:

Apropos, nu știu de unde vii cu informațiile astea privind bugetele de R&D însă ca să-ți faci o idee vis-a-vis de bani, Apple este a doua cea mai profitabilă companie de pe planetă, în urma Exxon  Group. Urmată, evident, de Google. Deci bani sunt. Mulți. Foarte mulți. :)
De exemlu: Nokia are un buget de cercetare de 5,9 miliarde euro, de peste patru ori mai mare decât al Apple.
Si gandestete ca acel buget Apple e cumulat harwere+softwere.

#15
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Posthubbabub1601, on 11th February 2011, 11:29, said:

Păi până acum o duceau prea bine acolo, sau cum?

Crezi că era de viitor să meargă mână-n mână cu Android/MeeGo sau să rămână pe Symbianul lor și să muncească la a-l îmbunătăți?
android.

View Postutopium, on 11th February 2011, 11:34, said:

Eu zic ca e inceputul sfarsitului Apple pe piata "high end", nu vor disparea dar nici nu vor mai avea succesul dinainte. Android-ul va domina momentan piata high-end, dar apoi va pierde cativa ani la rand cota de piata in favoarea WP7.
io zic ca te inseli. apple are o armata de FANI, ceea ce nokia si androidu lu peste n-o sa aibe niciodata. exista poate zeci de milioane de oameni carora daca le dai un cacat pe care scrie iCeva o sa-l idolatrizeze

W7 n-o sa intreaca niciodata apple, pentru ca e un kkt pe batz. pe mobile microsoft a pierdut startul, la fel cum a pierdut apple startul pe desktoape. oricum, pina isi fac astia parteneriatul si se obisnuiesc unii cu altii dracu stie cu ce nascoceala mai sare jobs, de iar intra in delir miliardele de fani

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Însă de când am pus mâna pe un telefon cu WP7 am zis că e ceva viitor acolo.
Eu am doar cu 6.1, dar desi la inceput mi-a fost mai greu sa ma obisnuiesc cu el, n-as mai renunta la windows ptr altceva.

#17
hubbabub1601

hubbabub1601

    În grafic...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,455
  • Înscris: 18.01.2007

View PostMembruAnonim0, on 11th February 2011, 11:41, said:

De exemlu: Nokia are un buget de cercetare de 5,9 miliarde euro, de peste patru ori mai mare decât al Apple.
Si gandestete ca acel buget Apple e cumulat harwere+softwere.

Ai' de capul meu, și gândește-te cât de mult suferă limba română când tu o stâlcești mai rău decât o pereche de șosete murdare.

Păi eo zîc să te gândeștete tu cum că Apple produce 3 game de calculatoare, 4 modele de MP3 playere, un telefon și o tabletă. Și software, mai precis 7 titluri software în dezvoltare curentă.
Nokia dezvoltă și cercetează :) așa:
-cel puțin 30 de modele de telefoane mobile curente
-echipamente de rețea și telecomunicații business
-echipamente de telecomunicații large și very large scale
-echipamente, servicii, software de integrare pentru cele de mai sus
-sisteme de transport date suboceanice
-echipamente de automatizare și roboți industriali
-sisteme și echipamente pentru industria auto
-sisteme și echipamente pentru industria de transport feroviar, aerian și aerospațial
-soluții VOIP
-etc...

Ă? îți dă cu virgulă? Nokia este UN GIGANT implicat în șpe mii de chestiuni, pe lângă divizia de telefonie mobilă. Defapt, divizia aia nu reprezintă nici măcar jeg sub unghie, ca și venit și profit, față de ce câștigă din celelalte activități.

#18
iulik17d

iulik17d

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,626
  • Înscris: 25.04.2009
1) nu voi cumpara un nokia cu windows. am avut smartphone cu w6 si mergea din ce in ce mai greu fara aplicatii instalate in plus. o data la 3 saptamani trebuia formatat.
2) windows are virusi.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate