Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Nu mai pot!

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#37
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View PostThomas-, on 11th February 2011, 10:07, said:

Boon. Deci am fost eu plecata ,,de acasa" o perioada buna, timp in care mi-am lasat unele lucruri in urma, puse de-o parte. Scum vine problema: sora-mea, in varsta de 10 ani a reusit sa-mi distruga multe dintre ele, fuste, cosmetice, parfumuri, diverse nimicuri (gen un evantai etc).

In momentul asta tocmai am desoperit ca mi-a manjit o rochie care-mi place cu tot anticearcanul meu pe care am dat si o groaza de bani. Sincera sa fiu, sunt stat de nervoasa pe ea incat, daca-as face ce-mi trece prin cap, ar fi foarte, foarta rau.

In plus, tata ii ia partea mereu zicandu-mi ca eu, nu ea, am facut respectivele chestii si ca nu-mi aduc aminte, chestie care, bineinteles, ma enerveaza si mai rau.

Deocamdata i-am luat toti banii si o sa fac asta in continuare pana imi plateste toate pagubele (ceea ce va dura cativa ani probabil).

Intrebarea este - cum sa procedez in continuare si, mai ales, cum sa fac sa nu ma enervez in halul asta???

oau, un topic despre un copil care a gresit si un adult care se tavaleste dupa niste carpe. te sfatuiesc s-o torturezi ingrozitor astfel incat atunci cand o sa fie adult si o sa inteleaga ce sora superficiala are, sa nu-i para rau ca nu-i pasa de tine.

#38
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postdaddy, on 14th February 2011, 15:55, said:

Pai uite-asa ne-am obisnuit toti romanii sa stam deoparte si unii sa-si faca de cap maltratand copii.
Mama voastra de nenoriciti.  :puke:
Am sa stau deoparte, ce am sa fac, sa tot citesc cum faceti voi educatie cu bataia unui copil cu handicap grav?

Hai ca esti prost, m-am convins.

View Postdarkangelo, on 14th February 2011, 15:58, said:

oau, un topic despre un copil care a gresit si un adult care se tavaleste dupa niste carpe. te sfatuiesc s-o torturezi ingrozitor astfel incat atunci cand o sa fie adult si o sa inteleaga ce sora superficiala are, sa nu-i para rau ca nu-i pasa de tine.

Un copil care pesista in greseala si nu intelege ca-i gresit.

Multa ipocrizie pe aici!

#39
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004
Asa e, prosti si ipocriti suntem cei care iubim copiii, "romani adevarati" sunt desteptii care inca mai considera ca "bataia e rupta din rai".

#40
citronelle

citronelle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 10.10.2009

View PostThomas-, on 14th February 2011, 16:03, said:

Un copil care pesista in greseala si nu intelege ca-i gresit.

Multa ipocrizie pe aici!


Sau nu vrea sa inteleaga. E posibila si varianta asta, mai ales daca stie ca ai tai ii iau apararea cand te plangi ca ti-a stricat ceva. Treuie sa invete ca nu e frumos/bine/politicos sa umble in lucrurile altuia fara permisiunea lui, sau sa ii strice ceva. Daca vrea sa incerce ceva trebuie sa ceara voie. E bun sfatul care ti s-a dat mai devereme, sa-i cumperi produsele ei de machiaj, sau poti sa-i dai chiar tu unele de-ale tale pe care nu le mai folosesti. Sau daca tot ati ajus la asa ceva poti macar s-o inveti sa nu se spoiasca ca o sorcova.

#41
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View PostThomas-, on 14th February 2011, 16:03, said:

Un copil care pesista in greseala si nu intelege ca-i gresit.

Multa ipocrizie pe aici!
nu draguta. si eu am fost un copil care persista in greseli. pentru ca de cate ori intorceam capul dadeam numai peste oameni care-mi pandeau greselile si se delectau cu ele. de ce sa nu le dau satisfactie? de cele mai multe ori nu greseam intentionat ci pentru ca la varsta aia nu ma ducea capul ca exista consecinte. si nu pentru ca n-as fi fost desteapta. ci pentru ca singura consecinta pe care o puteam privi era bataia. am spart un geam? nu vedeam ca geamul este spart si ca parintii mei vor trebui sa dea bani pentru unul nou, in loc sa dea banii de ex sa imi cumpere baloane, ci ca o voi incasa daca se vor prinde ca eu l-am spart. imi imaginez ca e greu sa fii adult, sa ai atata putere in maini si sa-ti dai seama ca copilul ala nu face prostii ca sa-ti arate el tie, ci pentru ca nu l-a educat nimeni in directia consecintelor ci in directia pedepselor.
problema ta daca vrei sa crezi ca sunt ipocrita. si eu cred despre tine ca ai o gandire rigida si limitata. presupun ca suntem chit.

#42
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postdaddy, on 14th February 2011, 16:09, said:

Asa e, prosti si ipocriti suntem cei care iubim copiii, "romani adevarati" sunt desteptii care inca mai considera ca "bataia e rupta din rai".

Hai, mai istetule, arata-mi mie unde am zis ca ar trebuit batuti copiii.

Credeam ca numai femeile sunt isterice, se vede treaba ca m-am inselat.

Hai sa si convenim ca esti o vita incaltata daca nu esti capabil sa-mi demostrezi ca am spus vreodata ca violenta fizica trebuie aplicata. De acord?

View Postcitronelle, on 14th February 2011, 16:10, said:

Sau nu vrea sa inteleaga. E posibila si varianta asta, mai ales daca stie ca ai tai ii iau apararea cand te plangi ca ti-a stricat ceva. Treuie sa invete ca nu e frumos/bine/politicos sa umble in lucrurile altuia fara permisiunea lui, sau sa ii strice ceva. Daca vrea sa incerce ceva trebuie sa ceara voie. E bun sfatul care ti s-a dat mai devereme, sa-i cumperi produsele ei de machiaj, sau poti sa-i dai chiar tu unele de-ale tale pe care nu le mai folosesti. Sau daca tot ati ajus la asa ceva poti macar s-o inveti sa nu se spoiasca ca o sorcova.

Cred ca aici este problema, faptul ca adultii din casa nu au o atitudine constanta in ceea ce priveste educatia ei. Mama e cu cearta si bataia, tata e cu rasfatul si apararea neconditionate, la fel si bunica, si eu sunt singura pe baricadele ideii de ,,vorbim frumos, dar ferm".

View Postdarkangelo, on 14th February 2011, 16:11, said:

nu draguta. si eu am fost un copil care persista in greseli. pentru ca de cate ori intorceam capul dadeam numai peste oameni care-mi pandeau greselile si se delectau cu ele. de ce sa nu le dau satisfactie? de cele mai multe ori nu greseam intentionat ci pentru ca la varsta aia nu ma ducea capul ca exista consecinte. si nu pentru ca n-as fi fost desteapta. ci pentru ca singura consecinta pe care o puteam privi era bataia. am spart un geam? nu vedeam ca geamul este spart si ca parintii mei vor trebui sa dea bani pentru unul nou, in loc sa dea banii de ex sa imi cumpere baloane, ci ca o voi incasa daca se vor prinde ca eu l-am spart. imi imaginez ca e greu sa fii adult, sa ai atata putere in maini si sa-ti dai seama ca copilul ala nu face prostii ca sa-ti arate el tie, ci pentru ca nu l-a educat nimeni in directia consecintelor ci in directia pedepselor.
problema ta daca vrei sa crezi ca sunt ipocrita. si eu cred despre tine ca ai o gandire rigida si limitata. presupun ca suntem chit.

In caz ca ma exprim sibilic, tocmai asta incercam sa fac, dar fara prea mare succes. De unde si topicul de fata.

#43
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006
capcane de sobolani in trusa cu farduri, cand baga mana sa`i ramana unghiile acolo
aaaa ce`ai facut pisi, iar ai umblat in lucrurile mele?> naspa, lasa ca se vindeca degetelele esti tanara

#44
daddy

daddy

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,914
  • Înscris: 08.02.2004

View PostThomas-, on 14th February 2011, 16:16, said:

Hai sa si convenim ca esti o vita incaltata daca nu esti capabil sa-mi demostrezi ca am spus vreodata ca violenta fizica trebuie aplicata. De acord?
Citeste ce ai scris la inceput. E acelasi lucru scriind ca "atfel nu intelege". Cu siguranta sunt persoane care considera ca altfel nu se poate iar tu esti una dintre ele daca la varsta spui pe forum "pai daca altfel nu se poate...".
Cum sa inteleaga daca tu intr-o simpla discutie pe forum devii isterica si vorbesti ca o "fetisoara de cartier" cu oricine nu este de acord cu "principiile" tale?
La cum ai vorbit si te-ai comportat in ultimele mesaje crezi ca mai mira pe cineva cu privire la comportamentul tau in general si fata de sora ta in particular?

Prefer sa raman vita. "Vaca" mea mi-a dat "cel mai dulce lapte" avand o copilarie extrem de fericita cu toate lipsurile materiale care au fost. Doar cand imi vedeam mama radiam de fericire, nici nu era nevoie sa-mi aduca cate ceva. "Rasplata"? Acum mama mea are o batranete fericita nelipsindu-i nimic, chiar daca nu are o pensie grozava. Are in schimb doi copii pe care a stiut sa-i educe si care acum ii ofera odihna si rasplata binemeritata a atator ani de suferinta.

Iar acum, fetita mea rade in hohote la 4 luni doar cand ma vede si se vede pe chipul ei cat e de fericita. Si cand o vede pe maica-sa la fel.
Asta pentru ca nici lui mami, nici lui tati nu le tace gura cat e ea treaza si vorbesc cu ea mereu. Chiar daca unor adulti extrem de inteligenti li se pare ca bebelusii de 4 luni nu inteleg nimic.

Ce am avut de spus am spus.
Sanatate si sa-i ajute Dumnezeu lui aia mica sa nu mai impuste pumni si palme. Pacatul al vostru e.

#45
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008
Se poate inchide, multumesc.

#46
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View PostThomas-, on 14th February 2011, 16:16, said:

In caz ca ma exprim sibilic, tocmai asta incercam sa fac, dar fara prea mare succes. De unde si topicul de fata.
presupun ca daca nu te descurci cu noi adultaii, sansa sa te descurci cu un copil e si mai redusa...

#47
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postdarkangelo, on 14th February 2011, 19:39, said:

presupun ca daca nu te descurci cu noi adultaii, sansa sa te descurci cu un copil e si mai redusa...

Ei, unii adulti sunt mai speciali.

#48
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004

View PostThomas-, on 14th February 2011, 12:50, said:

Nu-i vorba ca nu-i bagata-n seama, tata sta cu ea toata ziua, are parte de rasfaturi indeajuns [...]
Eu sunt de acord ca maica-mea ar fi trebuit sa fie de mult decazuta din drepturile parintesti, ba chiar bagata in inchisoare. Insa, in conditiile de fata, familia asta e cea mai buna sansa a sorei mele.

Cine cuantifica asta? De unde stii tu ca rasfatul de care are parte ii e "indeajuns"? Poate ca, spre deosebire de un catel sau o pisica, o scarpinatura intre urechi si 2 ore de dragaleala zilnic nu ii sunt "indeajuns"...

View PostThomas-, on 14th February 2011, 15:46, said:

Un minoritar diagnosticat cu retard in momentul in care a fost adus in familie.
In primul rand mi se pare (strict parerea mea) trist ca o persoana despre care spui ca iti e apropiata este pentru tine " un minoritar". Nu ar trebui sa conteze etnia, putea sa fie si chinez si african, e absolut insignifiant. Faptul ca a fost diagnosticat cu retard (desi retard nu inseamna nimic in afara de intarziere.... in crestere, in dezvoltarea psihica, in achizitiile neurologice, etc... in functie de situatie) nu inseamna, din nou, nimic. Poate doar ca adultii, aici incluzandu-te si pe tine, ar trebui sa se poarte altfel cu ea decat ai descris ca o fac. Nu, sa nu se astepte de la ea sa inteleaga cate milioane costa acea rochie sau ce scump e acel corector. In definitiv, e un copil de 10 ani. Cu retard.

View PostThomas-, on 14th February 2011, 16:03, said:

Hai ca esti prost, m-am convins.



Un copil care pesista in greseala si nu intelege ca-i gresit.

Multa ipocrizie pe aici!

intr-adevar....

View PostThomas-, on 14th February 2011, 16:16, said:

Hai, mai istetule, arata-mi mie unde am zis ca ar trebuit batuti copiii.

Credeam ca numai femeile sunt isterice, se vede treaba ca m-am inselat.

Hai sa si convenim ca esti o vita incaltata daca nu esti capabil sa-mi demostrezi ca am spus vreodata ca violenta fizica trebuie aplicata. De acord?



Cred ca aici este problema, faptul ca adultii din casa nu au o atitudine constanta in ceea ce priveste educatia ei. Mama e cu cearta si bataia, tata e cu rasfatul si apararea neconditionate, la fel si bunica, si eu sunt singura pe baricadele ideii de ,,vorbim frumos, dar ferm".



In caz ca ma exprim sibilic, tocmai asta incercam sa fac, dar fara prea mare succes. De unde si topicul de fata.

Asa vorbesti frumos si cu ea?
E bine ca iti dai seama ca metodele celorlalti sunt putin gresite, dar esti ferm convinsa ca ale tale sunt ok?
Cred ca e vorba de mai mult decat "violenta fizica". E vorba de faptul ca la voi in familie fiecare crede ca el stie mai bine cum sa o educe, si ca poate compensa ceea ce altii fac gresit in educatia ei. Daca mama ta o bate, tatal tau o rasfata. Daca tu esti ferma, bunica ta e moale.... Ii trimiteti semnale contradictorii, asa incat ea nu are notiunea de "gresit" sau "bine". Degeaba incerci tu sa corectezi ceva ce altcineva, mai mare si mai autoritar in ochii ei, ingaduie.
Incercati sa ii transmiteti acelasi mesaj toti. Macar mesaje concordante. Incearca sa vorbesti cu parintii vostri si sa cadeti de acord asupra unor lucruri, atitudini, comportamente vizavi de ea si de mesajul pe care i-l transmiteti. Si... nu o mai tratati ca pe un animalut de companie.

Let it go. Ai 28 de ani, cand o sa ai un copil si o sa iti manjeasca fata de masa si peretii cu piure de banane ce o sa-i faci?  :peacefingers:

#49
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View PostThomas-, on 14th February 2011, 19:50, said:

Ei, unii adulti sunt mai speciali.
da, si o arata foarte clar in momentul in care nu li se canta in struna.

View Postrox, on 14th February 2011, 20:39, said:

Asa vorbesti frumos si cu ea?
E bine ca iti dai seama ca metodele celorlalti sunt putin gresite, dar esti ferm convinsa ca ale tale sunt ok?
Cred ca e vorba de mai mult decat "violenta fizica". E vorba de faptul ca la voi in familie fiecare crede ca el stie mai bine cum sa o educe, si ca poate compensa ceea ce altii fac gresit in educatia ei. Daca mama ta o bate, tatal tau o rasfata. Daca tu esti ferma, bunica ta e moale.... Ii trimiteti semnale contradictorii, asa incat ea nu are notiunea de "gresit" sau "bine". Degeaba incerci tu sa corectezi ceva ce altcineva, mai mare si mai autoritar in ochii ei, ingaduie.
Incercati sa ii transmiteti acelasi mesaj toti. Macar mesaje concordante. Incearca sa vorbesti cu parintii vostri si sa cadeti de acord asupra unor lucruri, atitudini, comportamente vizavi de ea si de mesajul pe care i-l transmiteti. Si... nu o mai tratati ca pe un animalut de companie.

Let it go. Ai 28 de ani, cand o sa ai un copil si o sa iti manjeasca fata de masa si peretii cu piure de banane ce o sa-i faci?  :peacefingers:
ma ingrozeste ce oameni sunt asistentii astia maternali...

#50
rox

rox

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,348
  • Înscris: 28.11.2004
Asistentii matrernali sunt niste oameni cu suflet mare si care sunt dispusi sa isi aloce din timp si afectiune pentru cineva caruia aceste lucruri ii lipsesc (vreau sa cred ca nu e nimeni care face asta pentru vreun scop financiar, pentru ca recompensa este, in opinia mea, foarte mica, insuficienta pentru a creste si educa si asigura toate cele necesare copilului, deci nici vorba sa te alegi cu ceva tu asistentul maternal). Pe mine ma ingrozeste ce fel de oameni fac selectia asistentilor maternali....

#51
darkangelo

darkangelo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,499
  • Înscris: 12.09.2006

View Postrox, on 14th February 2011, 21:03, said:

Asistentii matrernali sunt niste oameni cu suflet mare si care sunt dispusi sa isi aloce din timp si afectiune pentru cineva caruia aceste lucruri ii lipsesc (vreau sa cred ca nu e nimeni care face asta pentru vreun scop financiar, pentru ca recompensa este, in opinia mea, foarte mica, insuficienta pentru a creste si educa si asigura toate cele necesare copilului, deci nici vorba sa te alegi cu ceva tu asistentul maternal). Pe mine ma ingrozeste ce fel de oameni fac selectia asistentilor maternali....
ai dreptate.

#52
Thomas-

Thomas-

    Nunc plaudite omnes!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,436
  • Înscris: 31.10.2008

View Postrox, on 14th February 2011, 20:39, said:

Cine cuantifica asta? De unde stii tu ca rasfatul de care are parte ii e "indeajuns"? Poate ca, spre deosebire de un catel sau o pisica, o scarpinatura intre urechi si 2 ore de dragaleala zilnic nu ii sunt "indeajuns"...

Sau poate nici 20 nu-i sunt.

View Postrox, on 14th February 2011, 20:39, said:

In primul rand mi se pare (strict parerea mea) trist ca o persoana despre care spui ca iti e apropiata este pentru tine " un minoritar". Nu ar trebui sa conteze etnia, putea sa fie si chinez si african, e absolut insignifiant. Faptul ca a fost diagnosticat cu retard (desi retard nu inseamna nimic in afara de intarziere.... in crestere, in dezvoltarea psihica, in achizitiile neurologice, etc... in functie de situatie) nu inseamna, din nou, nimic. Poate doar ca adultii, aici incluzandu-te si pe tine, ar trebui sa se poarte altfel cu ea decat ai descris ca o fac. Nu, sa nu se astepte de la ea sa inteleaga cate milioane costa acea rochie sau ce scump e acel corector. In definitiv, e un copil de 10 ani. Cu retard.

Faptul ca imi este sora nu inseamna ca este mai putin rrroma sau ca tin mai putin la ea din cauza asta. Inseamna, pur si simplu, ca in momentul in care a ajuns la noi prezenta mai multe probleme, inclusiv numeroasa familie cu comportamentul corespunzator.
Partea cu retardul a disparut deja de vreo 4 ani, asa ca e in momentul de fata un copil normal de 10 ani. Care ar trebui sa invete diferenta dintre lucrurile mele si lucrurile celorlalti.

View Postrox, on 14th February 2011, 20:39, said:

Asa vorbesti frumos si cu ea?

Iti dai seama ca nu sunt capabila sa-mi schimb registru in functie de interlocutor, si unui copil si unui adult le vorbesc la fel.

View Postrox, on 14th February 2011, 20:39, said:

E bine ca iti dai seama ca metodele celorlalti sunt putin gresite, dar esti ferm convinsa ca ale tale sunt ok?
Cred ca e vorba de mai mult decat "violenta fizica". E vorba de faptul ca la voi in familie fiecare crede ca el stie mai bine cum sa o educe, si ca poate compensa ceea ce altii fac gresit in educatia ei. Daca mama ta o bate, tatal tau o rasfata. Daca tu esti ferma, bunica ta e moale.... Ii trimiteti semnale contradictorii, asa incat ea nu are notiunea de "gresit" sau "bine". Degeaba incerci tu sa corectezi ceva ce altcineva, mai mare si mai autoritar in ochii ei, ingaduie.
Incercati sa ii transmiteti acelasi mesaj toti. Macar mesaje concordante. Incearca sa vorbesti cu parintii vostri si sa cadeti de acord asupra unor lucruri, atitudini, comportamente vizavi de ea si de mesajul pe care i-l transmiteti. Si... nu o mai tratati ca pe un animalut de companie.

Eu sunt de acord cu asta si sunt constienta de existenta unei probleme, care nu se va rezolva pentru ca parintii mei nu se vor pune niciodata de acord cu o tactica pe care sa o aplice ambii. Din pacate, asta e.

Cat despre metodele mele, fiecare pana la urma, incearca sa faca treaba cat mai buna. Perfecta nu i-a iesit nimanui, poate doar Fecioarei Maria.

View Postrox, on 14th February 2011, 20:39, said:

Let it go. Ai 28 de ani, cand o sa ai un copil si o sa iti manjeasca fata de masa si peretii cu piure de banane ce o sa-i faci?  :peacefingers:

In viata reala, s-a si uitat incidentul.

Unui bebelus nu-i pot reprosa nimic, pentru ca nu intelege; totusi, un copil de 10 ani e destul de mare incat sa inteleaga ce-i bine si ce-i rau.


View Postrox, on 14th February 2011, 21:03, said:

Asistentii matrernali sunt niste oameni cu suflet mare si care sunt dispusi sa isi aloce din timp si afectiune pentru cineva caruia aceste lucruri ii lipsesc (vreau sa cred ca nu e nimeni care face asta pentru vreun scop financiar, pentru ca recompensa este, in opinia mea, foarte mica, insuficienta pentru a creste si educa si asigura toate cele necesare copilului, deci nici vorba sa te alegi cu ceva tu asistentul maternal). Pe mine ma ingrozeste ce fel de oameni fac selectia asistentilor maternali....

Ma tem ca te inseli, din pacate stiu destul de multe povesti de groaza, destul de multe de la sora mea, care intre 2 si 4 ani a stat in plasament la niste nenorociti, care o bateau intr-asa hal ca nu suporta ca sa o atinga niciun barbat.

#53
Cutzu

Cutzu

    SefuLaUrati

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,103
  • Înscris: 06.07.2006

View PostThomas-, on 14th February 2011, 21:22, said:

Faptul ca imi este sora nu inseamna ca este mai putin rrroma sau ca tin mai putin la ea din cauza asta. Inseamna, pur si simplu, ca in momentul in care a ajuns la noi prezenta mai multe probleme, inclusiv numeroasa familie cu comportamentul corespunzator.
Partea cu retardul a disparut deja de vreo 4 ani, asa ca e in momentul de fata un copil normal de 10 ani. Care ar trebui sa invete diferenta dintre lucrurile mele si lucrurile celorlalti.
si eu ii umblam in camera lu` sora`mea, de abia asteptam sa se duca la ore sa ii fac inventarul din camera, imi placea ca avea ordine
nu ca mine un chilot pe ghiveci, o soseta pe pervaz, un sutien pe bec sa proiecteze tzatze pe tavan
oricum omorul al meu era de fiecare data, acum suntem cei mai buni prieteni

parerea mea e sa lasi de la tine si sa te pui in anumite ipostaze, cum ar fi sa nu fi avut sora deloc, sau cum ar fi sa moara, sau cum alte urate vor o sora dar nu o au
tre sa lasi de la tine pentru ca ai ceva ani in spate, n`o sa mori si n`o sa te arate nimeni pe strada ca porti fusta a 3a oara, pentru ca aia belea ti`a stricat`o sora ta
plus inca multa rabdare, o sa mai treaca ceva timp pana cand o sa rationalizeze lucrurile, faptele asa cum le vezi matale la 28 de ani

Edited by Cutzu, 14 February 2011 - 22:17.


#54
adadoi

adadoi

    scorpie bătrână

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,603
  • Înscris: 25.10.2006

View PostThomas-, on 14th February 2011, 11:53, said:

Oful meu, dincolo de stricaciunile pe care mi le face si care, unele, sunt de neinlocuit, este incapacitatea mea de a o face sa inteleaga cat de gresita este atitudinea ei.

asta nu e problema copilului.

View PostThomas-, on 14th February 2011, 12:50, said:

Si nici nu cred ca-i vorba de razbunare, singura persoana pe care s-ar supara ar fi mama si nu-ndrazneste sa-i strice ei lucrurile. E pur si simplu nevoia unei preadolescente de a se feminiza - mai ales ca toate cele stricate sunt lucruri strict feminine, gen bijuterii, rochii, cosmetice etc, ceea ce e normal, si eu faceam la fel. Diferenta e ca eu o faceam resposabil, aveam grija mai mare de lucrurile altora decat e ale mele.

nici eu nu cred că e vorba de răzbunare, dar asta nu înseamnă deloc că dacă singura persoană pe care s-ar răzbuna e mama ta, nu se poate răzbuna stricându-ți ție lucrurile. Sau trăgându-i pisicii un șut.

View Postdaddy, on 14th February 2011, 14:33, said:

oameni care aveti dreptul sa faceti ironii ieftine si de prost gust

cred că e cazul să vedem și bârne, nu numai paie. Ai exact atitudinea de "io știu mai bine și voi le faceți aiurea" despre care vorbești.

View PostAMDG, on 14th February 2011, 15:14, said:

Cate familii ce au adoptat minoritari cunosti ?  :rolleyes:

eu cunosc trei. Toți copiii au avut probleme când au fost mici, mai ales emoționale și de relaționare. Acum, toți copiii sunt studenți, politicoși și manierați.



View PostThomas-, on 14th February 2011, 16:03, said:

Un copil care pesista in greseala si nu intelege ca-i gresit.

ceea ce e normal, din moment ce nu i se explică ce a greșit. Mai mult ca sigur știe că e greșit, nu știe exact cât de greșit e, mai ales dacă pedepsele sunt disproporționate, inconsecvente și variabile.

View PostThomas-, on 14th February 2011, 16:16, said:

Cred ca aici este problema, faptul ca adultii din casa nu au o atitudine constanta in ceea ce priveste educatia ei. Mama e cu cearta si bataia, tata e cu rasfatul si apararea neconditionate, la fel si bunica, si eu sunt singura pe baricadele ideii de ,,vorbim frumos, dar ferm".

nu-ți iese. Și nu-ți iese pentru că primul tău impuls este exact cel al mamei tale: îmi vine să-i trag două de să se învârtă trei zile, să priceapă o dată pentru totdeauna că e greșit! Din fericire, te stăpânești, din păcate, copilul simte. În plus, o derutezi. Va testa tot limpul "limitele": ia să vedem cât de tare tre' s-o enervez ca să mă pleznească, să știu și eu cum stau, ce am voie și ce nu cu soră-mea asta.

View PostThomas-, on 14th February 2011, 19:14, said:

Se poate inchide, multumesc.

a, nu. Nu se va închide încă, e o discuție care ar putea să-i ajute și pe alții. Țin să precizez, totuși, că de-acum încolo voi sancționa rasismele și jignirile.

Edited by adadoi, 15 February 2011 - 08:50.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate