Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Captura mpeg2, cum o pun pe dvd ?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 Mtz, on Oct 26 2005, 20:42, said:

DVD NTSC nu poate fi cu MP2.
Playerele mai noi suporta si DVD NTSC cu MP2.
Mtz, asta-i cel putin ciudat, pentru ca standardul MPEG2 suporta clar MP2. Iar DVD-urile sunt cf MPEG2... Credeam pana acum ca PAL sau NTSC n-au legatura cu standardul de sunet...

Eu de ex pana acum mi-am facut toate DVD-urile in format NTSC cu MP2 (acolo unde nu aveam AC3) si au mers perfect, chiar si pe playere mai vechi.

#38
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Ciudat e ca si eu stiam asta cu NTSC (doar PCM sau AC3), dar n-am scris mai sus pentru ca m-am gandit ca cine face captura NTSC, pe plaiurile PAL-ului. Dar observatia ta e minunata. Ii dam cu mp2, sigur, dupa ce verificam daca standalone il accepta.

#39
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
...la mine il accepta....:)

#40
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005
si la mine :)

#41
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
La voi doi, mi-e teama ca merge din cauza sindromului ''fricii de doctor'', prea stiti multe in Video...

#42
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

 Ageamiu, on Oct 30 2005, 19:54, said:

La voi doi, mi-e teama ca merge din cauza sindromului ''fricii de doctor'', prea stiti multe in Video...
iar la mine e norocul incepatorului  :P

#43
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Gata, m-ati convins, incerc si eu. Daca afla ce putine stiu, imi mai citeste si nick-ul... merge sigur :D

#44
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
...sa sti ca eu am aflat intamplator.......am transferta o caseta de pe un Digital 8...si cand am bagat *.mpg in Encore imi spunea ca in proiectul de PAL trebuie framerate de 25. Sper ca iti dai seam ca la un *.mpg gata mutiplexat nu pot sa ii fac transcodare in AC3. Deci am facut un proiect NTSC....l-am ars si a mers....cat despre "frica de doctor"....ce vrei sa fac?...cand nu o sa stiu, o sa intreb....pana atunci....spor la munca :):):)......

#45
AcidChaoS_1

AcidChaoS_1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 16.06.2005
salut , in cazul in care se poate va rog  sa-mi dati cateva indicatii , sfaturi , indrumari in transpunea vhs 2 dvd .
am folosit functia search dar nu am gasit nimic concret sau din ce am gasit nu prea am inteles mare lucru , noob here . Ideea e in felul urmator : am imprumutat un tv tuner winfast expert si printre softurile cu care a venit   se afla si Unlead Movie factory 3.0 cu care am facut captura de pe vhs rezultatul fiind in format mpg 2 . Tot cu acest soft l-am pus pe dvd (dvd-r) si se vad niste patratele . Cum ma saftuiti sa procedez ? vreau sa transpun o caseta vhs pe un dvd care sa se poata viziona pe un dvd player de casa . Mentionez ca nu ma intereseaza  menuri & stuff , pesupun ca nu sunt obligatorii . Ce procedura trebuie urmata dupa captura ? Si cum fac captura unei casete vhs cu o durata de 3 h  pt calitate maxima ? pls help  :worthy:  
Multumesc anticipat celor cere isi bat capul cu problema mea .

#46
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004
calitate maxima cu 3 ore nu se prea impaca....:).....legat de patratele...imagine patratoasa?...daca da...da un bitrate mai mare....daca nu...explica.....

#47
Mtz

Mtz

    Retired member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,545
  • Înscris: 01.12.2002
Fa 2 capturi cu WinDVR la calitate "Best".
Apoi fa authoring cu TMPGenc DVD Author sau Nero Vison Express pentru fiecare film in parte. Pune fiecare parte pe cate un DVD.

enjoy,
Mtz

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate