Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Captura mpeg2, cum o pun pe dvd ?

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#1
Sorinake13

Sorinake13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.06.2005
Am facut o captura de pe vhs cu Ulead DVD Movie Factory 2.5 SE . Mi-a facut trei fisiere MPG File de cate 3.99 Gb fiecare . Cine ma indruma si eventual imi recomanda cum si cu ce sa le transpun pe disc DVD ? Mai trebuiesc convertite aceste fisiere , sau de ce soft mai am nevoie pt a putea sa pun nunta asta pe un dvd sau pe  doua ma rog ...Va rog frumos daca ma puteti ajuta pentru ca dupa cum ati observat deja, sant incepator in chestiuni de genul asta  :confuzzled: . Stiu ca o sa mi se para cam greu, dar imi voi da silintza ! Please heeeeelp !!! :worthy:

#2
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
in ordinea complexitatii solutiilor:

1. poti sa arzi direct fisierul ca mpeg2 pe un DVD blank. DVD playerul tau ar trebui sa-l citeasca.

2. poti sa-l convertesti in VOB si sa arzi VOB-ul pe un blank. Acelasi efect.

3. foloseste un program simplu de authoring ca sa-ti faca structura de DVD.

#3
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003

Sorinake13, on Aug 28 2005, 00:14, said:

Am facut o captura de pe vhs cu Ulead DVD Movie Factory 2.5 SE . Mi-a facut trei fisiere MPG File de cate 3.99 Gb fiecare . Cine ma indruma si eventual imi recomanda cum si cu ce sa le transpun pe disc DVD ? Mai trebuiesc convertite aceste fisiere , sau de ce soft mai am nevoie pt a putea sa pun nunta asta pe un dvd sau pe  doua ma rog ...Va rog frumos daca ma puteti ajuta pentru ca dupa cum ati observat deja, sant incepator in chestiuni de genul asta  :confuzzled: . Stiu ca o sa mi se para cam greu, dar imi voi da silintza ! Please heeeeelp !!! :worthy:

<{POST_SNAPBACK}>


Dupa marimea fisierelor obtinute indraznesc sa cred ca ai partitii FAT32. Fisierele nu mai trebuie convertite, dupa cum spunea si glumetu ci trebuie doar introduse intr-un soft de authoring. Exemplu practic si folositor pentru un incepator in ale "convertirilor" este TMPGEnc DVD Author. ceea ce obtii apoi poti "arde" pe un dvd blank si ...vizionare placuta. Daca vrei sa "complici" putin problema poti sa-i faci si un menu frumos, etc.

Edited by robertino1, 28 August 2005 - 10:10.


#4
koralya

koralya

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 189
  • Înscris: 09.06.2004

robertino1, on Aug 28 2005, 10:08, said:

Dupa marimea fisierelor obtinute indraznesc sa cred ca ai partitii FAT32. Fisierele nu mai trebuie convertite, dupa cum spunea si glumetu ci trebuie doar introduse intr-un soft de authoring. Exemplu practic si folositor pentru un incepator in ale "convertirilor" este TMPGEnc DVD Author. ceea ce obtii apoi poti "arde" pe un dvd blank si ...vizionare placuta. Daca vrei sa "complici" putin problema poti sa-i faci si un menu frumos, etc.

<{POST_SNAPBACK}>


Are el timp de menu?! Necesita inca vre-o 3 ore, functie de complexitatea lui. Dar satisfactia e pe masura.

Edited by koralya, 28 August 2005 - 10:25.


#5
Sorinake13

Sorinake13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 47
  • Înscris: 15.06.2005
Caseta nu mai are nevoie de menu , este facut deja de cei care au filmat-o in vhs !
robertino 1, am hdd Western Digital 1600 JD SATA 8M chache si este formatat NTFS . Crezi ca sant prea mari fisierele obtinute ? De ce crezi asta ? Din cate vad eu , o sa-mi iasa 3 discuri dvd dintr-o caseta de 180 min., e mult e putzin ? Apropo's de blankuri , de care ar trebui sa iau cu + sau cu - ? Am dvd writer-ul, dual layer , este un LG luat de curand si nu ar fi o problema cu "arsul" dar nu stiu daca o sa le citeasca dvd playerul ...In concluzie, le pot scrie direct asa cum le-am capturat si in principiu ar trebui sa mearga ?
P.S. Am incercat sa descarc TMPGEnc DVD Author. dar nu am reusit !

#6
charmides

charmides

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.04.2004
am facut si eu o captura de pe vhs cu Ulead DVD Movie Factory 3.0 SE.Rezultat un fisier mpg de 18 gb care merge bine.Fac un dvd cu diverse prgr de authoring si la redare tremura imaginea suparator.Ma poate ajuta cineva? :worthy:

#7
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003

Sorinake13, on Aug 28 2005, 11:53, said:

Caseta nu mai are nevoie de menu , este facut deja de cei care au filmat-o in vhs !
robertino 1, am hdd Western Digital 1600 JD SATA 8M chache si este formatat NTFS . Crezi ca sant prea mari fisierele obtinute ? De ce crezi asta ? Din cate vad eu , o sa-mi iasa 3 discuri dvd dintr-o caseta de 180 min., e mult e putzin ? Apropo's de blankuri , de care ar trebui sa iau cu + sau cu - ? Am dvd writer-ul, dual layer , este un LG luat de curand si nu ar fi o problema cu "arsul" dar nu stiu daca o sa le citeasca dvd playerul ...In concluzie, le pot scrie direct asa cum le-am capturat si in principiu ar trebui sa mearga ?
P.S. Am incercat sa descarc TMPGEnc DVD Author. dar nu am reusit !

<{POST_SNAPBACK}>


Daca ai hardul formatat FAT32 nu poti pune acolo fisiere mai mari de 4 Giga, de aici presupunerea mea. Acum cred ca e vorba de o setare din soft ca sa-ti limiteze marimea fisierelor la 4 giga. Charmides spune ca a obtinut un fisier de 18 giga fara desincronizari. Asa ca ai de ales. Te apuci din nou de captura si setezi din soft sa nu-ti taie fisierul dupa 4 giga sau poti lucra cu ce ai deja.
Pe un DVD e indicat sa pui o ora jumate, daca vrei calitate maxima. Singurul soft pe care il stiu eu si care poate inghesui la calitate foarte buna doua ore este unul de la Sony dar tie iti recomand TMPGEnc DVD Author. Mai incearca sa-l descarci de la linkul de mai sus sau da-i un Search pe Google. Poti pune fiecare fisier pe care il ai pe cate un DVD DUPA ce il treci prin softul de authoring. Se poate sa ti-l citeasca playerul stand alone si daca il scrii pur si simplu ca atare pe DVD, DAR... nu-i asa ca vrei sa fii sigur ca-l citeste orice player? :)
Cat despre plus si minus... Unii inclina ceva mai mult spre minus. Cat despre marci... Verbatim, Traxdata, TDK. Vezi ca mai gasesti pe aria despre CD/DVD discutii si opinii pe tema asta.

Edited by robertino1, 04 September 2005 - 09:55.


#8
Ageamiu

Ageamiu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,916
  • Înscris: 05.10.2003
Eu nu te pot lasa sa scrii 3 DVDs , fiecare cu 3.99 GB pe el. De la inceput e o pierdere de cca 1.2 GB, adica 1/3 DVD. Apoi prea se lafaie. Nici 3 ore pe un DVD, cum fac zgarcitii, ci exact cum s-a indicat 1h 30 min. Deci, numai 2 DVD pentru proiectul tau. La nevoie, faci totul (authoring-ul) si il bagi in DVD Shrink, care ti le aduce la marimea cuvenita mintenash. Daca esti paranoic sau pentru ca esti la inceput si merita sa pierzi ceva timp pentru a invata si a vedea cu ochii tai minunea, baga-l in DVD Rebuilder (numai cu CCE) si ai sa vezi ceva de necrezut. Daca chiar ai timp, pune tot materialul pe 1 (un) DVD (numai cu Rebuilder) si s-ar putea sa fii deplin multumit. Daca nu, pe 2 cum ziceam. Spor la treaba si bine ai venit in lumea frumosilor nebuni ai marilor DVD-uri !

#9
iuliusdobre

iuliusdobre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.03.2005
Pt. Sorinake 13

Din cate stiu eu, DVD Player-ul nu citeste fisiere mai mari de 1GB (de fapt citeste pana ajunge la 1GB dupa care se opreste). Daca imparti mpg-ul in fisiere de 1GB, atunci nu ar trebui sa ai nici o problema in a-l viziona pe DVD-Player.
Daca vrei sa faci captura mai mica (in GB nu in minute) dai VBR mai mic. Chiar si 4.000. Cu 4.000 o sa-ti intre aprox 120 min pe un DVD. La 8.000 iti intra cam 60 min. faci si tu un calcul si aproximezi ce VBR sa pui.
Meniul de pe VHS nu este acelasi lucru cu mediul de DVD. Ala de pe VHS este, mai degarba, o introducere. Daca ai vazut un film pe DVD original, atunci intelegi ce spun, daca nu, inchiriaza unul si ai sa vezi.
Daca vrei authoring simplu, incearca Ulead VideoStudio, de preferat versiunea 9.
Dintre + si - eu recomand, daca vrei sa-l vezi pe DVD-Player, sa folosesti -. Nu toate DVD-Player-ele vad +. Daca vrei pt. PC, atunci +.

Pt. charmides
Nu inteleg cum ai pus tu o caprura de 18GB pe un DVD. Detaliaza.

#10
charmides

charmides

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 18.04.2004
Am selectat o portiune din captura,aprox de marimea unui dvd.
Cum e mai bine,sa repet captura cu alt soft ,sau sa continui sa incerc sa descopar cauzele?

#11
Night Elf

Night Elf

    El Comandante

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,883
  • Înscris: 22.03.2005

robertino1, on Sep 4 2005, 09:53, said:

Pe un DVD e indicat sa pui o ora jumate, daca vrei calitate maxima. Singurul soft pe care il stiu eu si care poate inghesui la calitate foarte buna doua ore este unul de la Sony dar tie iti recomand TMPGEnc DVD Author.

<{POST_SNAPBACK}>


Se poate merge pana la o 1h45 daca se face encodingul in mpg2 cu MainConcept folosind Bitrate variabil (max 7500, avverage 6000, min 5500) la o calitate destul de buna. (TV diag 73 - nu se vad pixeli si masti) ;)
Referitor la softul de la Sony care poate incghesui mai mult asta chiar buna...
E cea mai mare prostie sa faci re-encoding cu softul de authoring cand ai encodere care fac acest lucru mult mai bine. In mod normal softul de authoring face authoring nu re-encoding  :)


@sorinake13 daca ai 3 fisiere de 3.9 giga tot ce iti mai ramane de facut este sa le bagi intr-un soft de authoring si sa le arzi pe disc. Dupa cum ti s-a mai recomandat te sfatuesc si eu sa folosesti tot Tmpg DVD Author pentru simplitate  :peacefingers:

@koralia un meniu de dvd cu bgk animat+sunet pe meniu principal si submeniu dureaza maxim 30 de min in Encore DVD, dar evident timpul poate fi relativ (performante PC, viteza de lucru a persoanei care il opereaza)  :console:

#12
iuliusdobre

iuliusdobre

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 284
  • Înscris: 28.03.2005
Daca captura se vede bine, nu are rost sa o mai faci o data. Authoring-ul cu ce l-ai facut?

#13
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003

Night Elf, on Sep 8 2005, 11:40, said:

Se poate merge pana la o 1h45 daca se face encodingul in mpg2 cu MainConcept folosind Bitrate variabil (max 7500, avverage 6000, min 5500) la o calitate destul de buna. (TV diag 73 - nu se vad pixeli si masti) ;)
Referitor la softul de la Sony care poate incghesui mai mult asta chiar buna...
E cea mai mare prostie sa faci re-encoding cu softul de authoring cand ai encodere care fac acest lucru mult mai bine. In mod normal softul de authoring face authoring nu re-encoding  :)

<{POST_SNAPBACK}>


Sony DVD Architect NU face re-econding. Asa ca mai bine l-ai incerca macar o data si apoi sa-ti dai cu parerea vizavi de ce poate si de ce nu poate. Poate "inghesui" pana la doua ore pe un DVD la calitate FOARTE buna. Asta deoarece face sunetul AC3 (pe doua canale).

#14
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

robertino1, on Sep 10 2005, 09:10, said:

Asta deoarece face sunetul AC3 (pe doua canale)
:confuzzled: ai vrut sa zici altceva, nu?

#15
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

robertino1, on Sep 10 2005, 09:10, said:

Sony DVD Architect NU face re-econding. Asa ca mai bine l-ai incerca macar o data si apoi sa-ti dai cu parerea vizavi de ce poate si de ce nu poate. Poate "inghesui" pana la doua ore pe un DVD la calitate FOARTE buna. Asta deoarece face sunetul AC3 (pe doua canale).

<{POST_SNAPBACK}>

...dar sti ca Encore poate inghesui pana la 3 h la calitate buna?...si chestia cu AC3....vezi cu canalele ca pici in ele.....:)

@koralya...un meniu simplu animat+music in Encore dureaza fix 5 minute sa-l faci....10 cu tot cu render......binenteles daca indeplinesti si conditiile spuse de NightElf...:)



    Enjoy!

#16
robertino1

robertino1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 08.06.2003

Ankh, on Sep 10 2005, 17:25, said:

...dar sti ca Encore poate inghesui pana la 3 h la calitate buna?...si chestia cu AC3....vezi cu canalele ca pici in ele.....:)

@koralya...un meniu simplu animat+music in Encore dureaza fix 5 minute sa-l faci....10 cu tot cu render......binenteles daca indeplinesti si conditiile spuse de NightElf...:)
    Enjoy!

<{POST_SNAPBACK}>


Eu zic ca mai intai trebuie sa studiez caracteristicile unui soft si apoi sa ma pronunt daca cineva a picat sau nu in vreun canal. Fie el si AC3.  So... no offense Ankh sau glumetu dar...

Quote

Could not resist to try this proggie...

It took me 3 days to make my first dvd the way I wanted.
Still get stuck from time to time. But...

It`s final product is great. MP2 sound is transcoded to 2 channels AC3, slide show works great with the music background, don`t need to transcode files if you don`t want, adjust bitrate separately for each part of your DVD...
Voi chiar vreti sa ma dezamagiti sau cum? Aveam mai multa incredere in cunostintele voastre in acest domeniu.

Edited by robertino1, 11 September 2005 - 07:31.


#17
Ankh

Ankh

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,976
  • Înscris: 04.08.2004

robertino1, on Sep 11 2005, 08:28, said:

Voi chiar vreti sa ma dezamagiti sau cum? Aveam mai multa incredere in cunostintele voastre in acest domeniu.

<{POST_SNAPBACK}>

...eu zic sa te mai documentezi putin.....:)...si vezi si cu mp2 ala......


"AC3 format file may contain up to 6 audio channels. AC3 Decoder combines the information from these channels into two encoded channels, which deliver to each of your ears, via conventional stereo headphones, its own unique sum of direct and reflected sound from each virtual speaker. As a result, the listening sensation is much more natural, with sounds appearing "out-of-head" can be encoded into any supported by AC3 Decoder formats. The best surround-sound experience can be heard in headphones.
• AC3 Decoder and Dolby Headphones technology.
AC3 Decoder uses its own sound mixing algorithm based on Dolby Laboratories audio mixing recommendations. But it doesn't use Dolby Headphones technology. AC3 decoding engine can decode up to 6 (5.1) audio channels, but we do not see any reason to decode it to 6 audio files in this version."

    Enjoy!

Edited by Ankh, 11 September 2005 - 10:32.


#18
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

robertino1, on Sep 11 2005, 08:28, said:

MP2 sound is transcoded to 2 channels AC3
:lol:  :lol:  :lol:
MP2 e intr-adevar stereo, insa AC3 nu. Nu stiu de unde-ai luat citatul, dar dupa entuziasmul cu care a descoperit transcodarea din MP2 in AC3 la primul DVD creat, nu cred ca-i o sursa prea authoritative :lol:

Edited by glumetu, 11 September 2005 - 12:26.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate