Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Transfer prin firewire. Help!

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
danielt

danielt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 26.07.2002
Stie cineva unde pot gasi un cablu IEEE 1394 pentru o camera video digitala Canon MV400? Si cam cit costa?

#2
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
pai nu ti-au dat odata cu placa firewire sau ai integrat pe MB ? si camera, ea nu are, sau ai luat-o de pe bursa.ro, parca acolo era niste camera din astea la juma de pret....poate gaasesti la un magazin CONNEX de pe str. Maica Domnului, la MUZICA sau pe str. Academiei vizavi de Universitate.
la pret s-ar putea sa cazi traznit, nu odata am auzit de socruri penibile de 25$ (auzi, aproape 1 milion de lei) sa coste un nenorocit de cablu cu doua mufe !!!

#3
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Ce se intampla cu imaginea pe care o aduc de pe camera la rezolutia standard DV prin firewire? Mie mi se pare destul de inaltata. Aspectul dupa cate inteleg e de 5/4 dar macar asha ar trebui sa se vada corect. Sau media player-ul afisheaza nashpa? Am adus filmul si cu ScenalyzerLive si tot mi se pare cam ingustat ( oamenii sunt cam slabi). Asta cum o mai rezolv?

#4
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
aspectul trebuie sa fie in mod normal 4/3
daca se folosesc pixeli patrati asta inseamna 768x576 (imparte, trebuie sa dea 1.333333333333...)
in DV, s-a recurs la metoda cu pixeli dreptunghiulari si filmul trebuie sa aibe o rezolutie de 720x576, asa il imprima camera. daca pe hard ajunge/apare altfel, e o problema de setari

#5
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Prb. e ca eu am adus fisierul pe firewire cu setarile default si la Scenalyzer si la PixelA (www.imagemixer.com ). Daca fac play la fisierul rezultat se vede un pic inaltat. Rezolutia este 720x576. Camera e un Sony 240E, Computerul e cu MB Gigabyte 7VAXP cu firewire onboard si cu WinXP Pro. Ce soft e recomandat si la ce setari ar trebui sa fiu atent?

#6
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
te rog mult un singur thread cu aceasta problema ! postul asta unit, este al treilea la fel ! destul, daca o sa se gaseasca o solutie/raspuns, o sa apara aici

#7
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Hi,
Cand folosesc camera ( Sony 240E ) ca si convertor analogic - DV (pun un video pe intrare si scot prin firewire pe computer on the fly) sunetul e decalat de imagine. La 3 ore cam cu 2 sec. Ptr. transfer folosesc ScenalizerLive.
Vreo sugestie?

#8
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
sistemul, procesorul ? poate are si camera ceva, fa captura doar cate o ora, e posibil sa fie si softul de vina la interleaving

#9
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Win xp Pro - Atlon XP 1800+ HDD 7200rpm singur pe IDE. Si la 1/2 ore se simte. E vre-un soft mai bun ca asta? Ce setari ar fi ok ptr. treaba asta?

#10
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
la play normal de caseta digitala nu face asta, nu ? sau nu ai incercat cateva ore bune ?

#11
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Am facut 1 ora de caseta DV si a fost ok pe ac. configuratie hard. Apoi am incercat sa fac conversie la o caseta normala play-ata de pe video si mi-a intarziat sunetul la 1/2 ore de captura cam cu 1 secunda. Am facut acest lucru de mai multe ori si am avut acelasi rezultat. Am gasit o setare in ScenalyzerLive ceva cu disable control ptr. analog - DV converters si am incercat si asha. Acelasi rezultat.

#12
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
o fi camera de vina, inseamna ca nu livreaza cum trebuie  DV-ul si face conversia desincronizat. mie pe WinXP imi merge sunetul sacadat, pe Win98 perfect...deci nu stiu ce sa zic

#13
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Da pe 98 cat de mari faci fisierele, ca parca mai mult de 4Gb nu face nici sa-l bati? Asa la capturi de 10-20 min totul pare ok dar ca sa fac o caseta de 3 ore e treaba lunga si face cam 13 Gb/ora.

#14
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
detectia de scena taie fisierele si nu am scene filmate ore intregi ca doar nu m-a uitat D-zeu cu recordul on :)

#15
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Stie cineva de ce cand fac captura cu Adobe Premiere 6.0 pe firewire merge din ce in ce mai greu si dupa 2ore si ceva se opreste?
Niciodata nu s-a oprit la acelasi moment.
Ba 2.18 ba 2.22, ba 2.34 ore...
Vreau sa aduc de pe o caseta video VHS( de pe video) prin camera(convertor analog- digital) pe HDD.
Am incercat cu Sclive.
Asta captureaza tot fara probleme dar decaleaza sunetul de imagine si la 3 ore devine suparator.
Adobe Premiere 6.0 para sa nu decaleze dar nu reusesc sa fac toata captura.
A mai incercat altcineva chestii din astea?
Cu ce soft v-a mers?
Thanks

#16
GunX

GunX

    Moderator

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,291
  • Înscris: 18.01.2002
transferul prin firewire se face bit cu bit, deci daca iti face cineva probleme la sincronizarea a/v, acela este convertorul (camera)

ciudat insa ca un soft o face si altul nu (zici ca sigur premiere se comporta diferit ? cum naiba ca e doar copiere bit cu bit, e ca si cand ai zice ca daca tu transferi un fisier de pe floppy din explorer merge si din my computer ajunge altfel !)

#17
Luke

Luke

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 747
  • Înscris: 20.12.2002
Am mai discutat problema asta mai demult si tot asha hotarat erai. Intre timp am mai citit despre ac lucru si am inceput sa aflu unele chestii. Exista nishte prb cu sunetul locked sau unlocked si mai exista nishte prb cu sincronizarea ceasurilor convertoarelor, cu rata de esantionare a sunetului si asha mai departe. Unele softuri stiu sa compenseze ceva din prb.O sa incerc sa atasez un pdf cu mute chestii frumoase daca ma lasa sa atasez. Lasand astea la o parte, care e prb cu Adobe-le?

Attached Files



#18
iradu

iradu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 51
  • Înscris: 09.05.2002
eu am facut captura de pe tv la un filme de pe tv dar nu am avut astfel de probleme, dar e drept am folosit adobe premiere 6.5

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate