Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

2 zile in viena

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
ManGaMaN

ManGaMaN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.02.2007
Saluare!
Sambata dimineata la ora 10:40 ajung in Viena (in gara Westbahnhof) si stau pana dumineca la 15:00 (tot in Westbahnhof).
Ce as putea vizita in perioada asta? Si daca se merita sa ne luam 2 carduri Viena pt o perioada asa de scurta?
Si ultima intrebare: cum este transportul in comun? pt prima oara in Viena o sa ne descurcam sa ajungem la hotel (Hotel Hadrigan) si sa vizitam ce ne propunem?

Merci anticipat!

Eu mi-am propus sa vizitam sambata turnul Dunarii si sa facem o minicroaziera pe Dunare daca in aceasta perioana se poate, apoi sa vizitam Casa oceanelor dupa care sa ne petrecem restul timpului in centrul metropolei, iar dumineca un pic prin Prater si inca mai caut :)

#2
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009

 ManGaMaN, on 8th February 2011, 20:48, said:

Saluare!
Sambata dimineata la ora 10:40 ajung in Viena (in gara Westbahnhof) si stau pana dumineca la 15:00 (tot in Westbahnhof).
Ce as putea vizita in perioada asta? Si daca se merita sa ne luam 2 carduri Viena pt o perioada asa de scurta?
Si ultima intrebare: cum este transportul in comun? pt prima oara in Viena o sa ne descurcam sa ajungem la hotel (Hotel Hadrigan) si sa vizitam ce ne propunem?

Merci anticipat!

Eu mi-am propus sa vizitam sambata turnul Dunarii si sa facem o minicroaziera pe Dunare daca in aceasta perioana se poate, apoi sa vizitam Casa oceanelor dupa care sa ne petrecem restul timpului in centrul metropolei, iar dumineca un pic prin Prater si inca mai caut :)


Schonbrunn duminica dimineata si ai terminat timpul. Mai bine sambata seara Prater, dupa Casa Oceanelor. Parerea mea. Sau, daca nu, Muzeul Stiintelor Naturale si Muzeul de Arta pentru duminica.

#3
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 ManGaMaN, on 8th February 2011, 19:48, said:

Sambata dimineata la ora 10:40 ajung in Viena (in gara Westbahnhof) si stau pana dumineca la 15:00 (tot in Westbahnhof).
Ce as putea vizita in perioada asta? Si daca se merita sa ne luam 2 carduri Viena pt o perioada asa de scurta?
Si ultima intrebare: cum este transportul in comun? pt prima oara in Viena o sa ne descurcam sa ajungem la hotel (Hotel Hadrigan) si sa vizitam ce ne propunem?
...

Eu mi-am propus sa vizitam sambata turnul Dunarii si sa facem o minicroaziera pe Dunare daca in aceasta perioana se poate, apoi sa vizitam Casa oceanelor dupa care sa ne petrecem restul timpului in centrul metropolei, iar dumineca un pic prin Prater si inca mai caut :)

Salutare !

Eu am folosit doar metroul în Viena, iar Viena Card nu mi-am luat niciodată. Cu atât mai puțin pt. o zi.
Dacă vă veți descurca ... doar voi puteți răspunde !

Aveți puțin timp la dispoziție. Vremea va fi ok (+3 cu -3 sâmbătă și +4 duminică, fără precipitații cât stați voi). Dacă te-ai documentat bine în ce privește turnul Dunării, croaziera și Prater-ul, ok, go for it. Eu aș face altceva.
Haus des Meeres da, e ok, dar vezi că are program 10-18.

În locul vostru, eu m-aș caza, apoi cu U3 aș merge la Haus des Meeres, și apoi m-aș plimba pe Mariahilferstrasse până la ring și în continuare Hofburg, Kohlmarkt și Graben până în centru la Stephansdom, care e deschis până la ora 22. Și întors la hotel tot cu U3. Prânzul la Casa oceanelor (de fapt casa mărilor - mot-a-mot) și cina pe undeva unde-ți vine la îndemână. Dacă nu reziști pe jos, scurtezi coborând la metrou, practic tu mergi pe aceeași rută cu U3, dar pe la suprafață.

Iar duminică Schönbrunn și atât. Sau tot cum a zis boz1, cele 2 muzee (eu zic că doar unul din ele, nu-ți ajunge timpul pt. ambele). Văd că vă interesează lumea animalelor și mai puțin arta și istoria, așa că duminică Naturhistorisches Museum probabil că vă va satisface (la subsol sunt iarăși acvarii, iar scheletele expuse sunt impresionante; pt. mine e și mai interesantă colecția de minerale - e o nebunie). Iar masa de prânz o puteți lua în Museums Quartier (de exemplu la bistroul numit Cantina 21 - eu îl recomand cu căldură, au un șnițel de curcan (imens) cu salată, un bol cu dulceață de afine și o băutură - totul la cca. 10eur). Și circuli doar simplu, cu U3. Eu zic să uiți de Prater, majoritatea atracțiilor sunt închise între 16.10 și 14.03 (adică iarna). Nu știu când faceți check-out-ul, dar dacă n-aveți bagaj mult atunci îl puneși la garderobă la muzeu. Și plecați apoi direct la gară.

Sper să te ajute ce-am scris.

Sănătate și week-end superb să fie !

Edited by OvidiuNS, 09 February 2011 - 04:23.


#4
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 ManGaMaN, on 8th February 2011, 19:48, said:

Saluare!
Sambata dimineata la ora 10:40 ajung in Viena (in gara Westbahnhof) si stau pana dumineca la 15:00 (tot in Westbahnhof).
Ce as putea vizita in perioada asta? Si daca se merita sa ne luam 2 carduri Viena pt o perioada asa de scurta?
Si ultima intrebare: cum este transportul in comun? pt prima oara in Viena o sa ne descurcam sa ajungem la hotel (Hotel Hadrigan) si sa vizitam ce ne propunem?

Merci anticipat!

Eu mi-am propus sa vizitam sambata turnul Dunarii si sa facem o minicroaziera pe Dunare daca in aceasta perioana se poate, apoi sa vizitam Casa oceanelor dupa care sa ne petrecem restul timpului in centrul metropolei, iar dumineca un pic prin Prater si inca mai caut :)

Titlul subiectului trebuia sa nu fie " 2 zile in Viena " ci " 24 ore in Viena". Daca mergeti special si pentru prima oara ,eu zic sa renuntati. Nu veti intelege nimic . Lasati-o pe alta data !....

Edited by baril, 09 February 2011 - 08:33.


#5
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 baril, on 9th February 2011, 08:32, said:

Titlul subiectului trebuia sa nu fie " 2 zile in Viena " ci " 24 ore in Viena". Daca mergeti special si pentru prima oara ,eu zic sa renuntati. Nu veti intelege nimic . Lasati-o pe alta data !....

Salutare!

În principiu ai dreptate cu 24 de ore. Dar nu-i descuraja, e păcat să nu se ducă. Poate au vreo ofertă la tren sau poate lucrează la CFR.
Nu mai vorbim de cazul când deja au plătit biletele.

Nimeni nu poate ști ce "înțelege" altcineva când petrece chiar și niște ore într-un oraș nou. Iar aici e vorba și de o noapte. Mare diferență !


Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 09 February 2011 - 13:53.


#6
ManGaMaN

ManGaMaN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.02.2007

 baril, on 9th February 2011, 08:32, said:

Titlul subiectului trebuia sa nu fie " 2 zile in Viena " ci " 24 ore in Viena". Daca mergeti special si pentru prima oara ,eu zic sa renuntati. Nu veti intelege nimic . Lasati-o pe alta data !....

Da ai dreptate in legatura cu titlul dar, din pacate nu avem cum sa stam mai mult...noi suntem in Braunau (la o specializare si de luni pana vineri lucram si nu avem nici masina cu noi :( )...acum daca ne-am propus sa mergem asta e, mergem :) sa speram ca o sa iasa bine...de marti toata dupamasa o petrec pe net incercand sa fac un traseu unde si ce sa vizitam, desi sunt convins ca nu o sa ne iasa :)...

@OvidiuNS: merci mult de sfaturi, o sa mai modific inca odata planul sa includ si Naturhistorisches Museum (sunt si acvarist). Problema e ca ne putem caza dupa ora 14:00, deci de la 11 pana la 14 sper sa vizitam Haus des Meeres si sa ne plimbam un pic pe Mariahilferstrasse, dupa sa mergem la hotel iar apoi la turnul Dunarii + croaziera (tot am cautat pe net sa vad daca e posibila croaziera in aceasta perioada dar nu am gasit) si pe urma in centru si sonm 6 ore :)). Pt dumineca o sa refac imediat planul...

Intrebare: nu am reusit sa gasesc care este pretul pt un bilet la mijloacele de transport in comun, insa am gasit un card pt 24 de ore cu care poti calatorii gratis cu orice mijloc de transport...este rentabil acest card?

Va multumesc pt raspunsuri!

#7
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 ManGaMaN, on 9th February 2011, 23:47, said:

Intrebare: nu am reusit sa gasesc care este pretul pt un bilet la mijloacele de transport in comun, insa am gasit un card pt 24 de ore cu care poti calatorii gratis cu orice mijloc de transport...este rentabil acest card?

Salutare !

Eu zic că o să vă iasă, gândește pozitiv !

Ultima oară (acum 1 an jumate') am luat bilet de la automat și era 2,20eur o călătorie. Văd că se poate cumpăra cu 1,80eur (uite aici). Zice și de biletul de 24 de ore (5,70eur), dar nu știu dacă e valabil 24 de ore din momentul introducerii în aparat sau doar până la ora 24. Am văzut ambele cazuri prin diverse alte orașe. Poate clarifică cineva subiectul. Ar fi excelent dacă ar fi valabil chiar 24ore. Ar mai fi ceva, în ghidul Mic--lin zice că nu e valabil pe autobuzele de noapte, dar pe voi nu vă interesează noaptea.

Ai vorbit la telefon cu hotelul și au fost categorici că nu vă cazează mai devreme ? Check-out-ul la ce oră limită se face (scuze, nu mai intru din nou pe site-ul hotelului) ? Și nu ai specificat ce bagaj aveți.

Sănătate și tcb !

Edited by OvidiuNS, 10 February 2011 - 01:55.


#8
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

 ManGaMaN, on 9th February 2011, 23:47, said:

Da ai dreptate in legatura cu titlul dar, din pacate nu avem cum sa stam mai mult...noi suntem in Braunau (la o specializare si de luni pana vineri lucram si nu avem nici masina cu noi :( )...acum daca ne-am propus sa mergem asta e, mergem :) sa speram ca o sa iasa bine...de marti toata dupamasa o petrec pe net incercand sa fac un traseu unde si ce sa vizitam, desi sunt convins ca nu o sa ne iasa.

Credeam ca veniti din Romania si ca sunteti pentru prima data in Austria,dar voi sunteti deja in AT. In Braunau am Inn s-a nascut Hitler :thumbup: ............,dar nu cred ca are vreo legatura cu ce faceti voi pe-acolo :peacefingers:

Edited by baril, 10 February 2011 - 08:28.


#9
abancor

abancor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,071
  • Înscris: 07.07.2006
Biletul de 24 de ore din Viena e valabil 24 de ore de la validare (cind il folosesti prima data). Si eu zic ca renteaza, e cit 3 calatorii ca valoare, dar odata avut in buzunar te urci in orice, chiar si pentru o statie, dupa cum ai nevoie (e si unul dintre cele mai civilizate si facil de utilizat transporturi publice pe care le cunosc, nu ai de folosit biletul decit la prima imbarcare, apoi intri in orice mijloc fara compostare). Io vad deja citeva calatorii numai in ziua 1: gara - hotel sa lasi bagajul, apoi hotel - acvariu, apoi inapoi la hotel pt cazare, iar in centru etc. Totusi o sa va trebuiasca 2 bilete de 24 ore, dar tot e OK, 11 euro sa te misti 2 zile prin Viena cum ai chef e foarte in regula.

Edited by abancor, 10 February 2011 - 10:44.


#10
ManGaMaN

ManGaMaN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.02.2007

 OvidiuNS, on 10th February 2011, 01:50, said:

Salutare !

Eu zic că o să vă iasă, gândește pozitiv !

Ultima oară (acum 1 an jumate') am luat bilet de la automat și era 2,20eur o călătorie. Văd că se poate cumpăra cu 1,80eur (uite aici). Zice și de biletul de 24 de ore (5,70eur), dar nu știu dacă e valabil 24 de ore din momentul introducerii în aparat sau doar până la ora 24. Am văzut ambele cazuri prin diverse alte orașe. Poate clarifică cineva subiectul. Ar fi excelent dacă ar fi valabil chiar 24ore. Ar mai fi ceva, în ghidul Mic--lin zice că nu e valabil pe autobuzele de noapte, dar pe voi nu vă interesează noaptea.

Ai vorbit la telefon cu hotelul și au fost categorici că nu vă cazează mai devreme ? Check-out-ul la ce oră limită se face (scuze, nu mai intru din nou pe site-ul hotelului) ? Și nu ai specificat ce bagaj aveți.

Sănătate și tcb !

totusi pana la urma cred ca o sa ne iasa planul...va anunt luni dupamasa :)

Dupa cum a spus si abanco(merci!) cardul acele este valabil 24 de ore din momentul primei utilizari, pana la urma azi nopate tarziu am gasit si eu pe un site. Categoric o sa lum 2 si le putem lua direct din gara Westbahnhof. Totusi dupa cum scrie aici ar fi valabil si noaptea (am sta mai mult in oras, ca de dormit avem timp si dupa ce ne intoarcem :) )
Am vb cu cei de la hotel si doar la/dupa ora 14:00 este Check-in-ul, iar Check-out-ul este la ora 11:00 (dupa micul dejun o sa si facem Check-out-ul sa nu ne mai intoarcem)...cat despre bagaje nu ne luam cine stie ce, unu rucsac eu, unu' prietena mea(sper).

PS: ce inseamna "tcb"? :)

 baril, on 10th February 2011, 08:27, said:

Credeam ca veniti din Romania si ca sunteti pentru prima data in Austria,dar voi sunteti deja in AT. In Braunau am Inn s-a nascut Hitler :thumbup: ............,dar nu cred ca are vreo legatura cu ce faceti voi pe-acolo :peacefingers:

Din fericire suntem deja in AT, dar din pacate aici nu ne putem lua zile de concediu (nici macar una) ca atunci mergeam sa fim vineri dimineata...castigam o zi, dar cred ca la vara o sa revenim. Daca ajungi prin Braunau sa nu intrebi de Hitler s-ar putea sa ai surprize neplacute si ce tinea de el s-a distrus, dar i-au facut o piatra neagra in fata casei natale...

@Intrebare(sper ultima): stie cineva daca in aceasta perioada se organizeaza acea minicroaziera pe Dunare?

Va multumesc inca odata pt informatii!

#11
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008
Pentru croaziere citeste aici http://www.ddsg-blue...e_lwien_fp1.asp
Dupa cum vezi ,in aceasta perioada nu poti "sa te dai cu barca".

In vizita ta ,pune accent pe Ring [ viziteaza-l pe jos] ,Hofburg si zona pietonala [ Kaertner str. ,etc ] Vezi ca la Rathaus [primaria],este un patinoar cat China ..........Merita mers seara, pentru atmosfera..
Am vazut ca hotelul este in Ottakring. Pacat ca n-aveti timp sa urcati si sus la Grinzig sa beti un vin si sa vedeti Viena de sus, mai ceva decat din DonauTurm

Edited by baril, 10 February 2011 - 20:30.


#12
boz1

boz1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 263
  • Înscris: 13.07.2009

 ManGaMaN, on 10th February 2011, 19:59, said:

totusi pana la urma cred ca o sa ne iasa planul...va anunt luni dupamasa :)

Dupa cum a spus si abanco(merci!) cardul acele este valabil 24 de ore din momentul primei utilizari, pana la urma azi nopate tarziu am gasit si eu pe un site. Categoric o sa lum 2 si le putem lua direct din gara Westbahnhof. Totusi dupa cum scrie aici ar fi valabil si noaptea (am sta mai mult in oras, ca de dormit avem timp si dupa ce ne intoarcem :) )
Am vb cu cei de la hotel si doar la/dupa ora 14:00 este Check-in-ul, iar Check-out-ul este la ora 11:00 (dupa micul dejun o sa si facem Check-out-ul sa nu ne mai intoarcem)...cat despre bagaje nu ne luam cine stie ce, unu rucsac eu, unu' prietena mea(sper).

PS: ce inseamna "tcb"? :)



Din fericire suntem deja in AT, dar din pacate aici nu ne putem lua zile de concediu (nici macar una) ca atunci mergeam sa fim vineri dimineata...castigam o zi, dar cred ca la vara o sa revenim. Daca ajungi prin Braunau sa nu intrebi de Hitler s-ar putea sa ai surprize neplacute si ce tinea de el s-a distrus, dar i-au facut o piatra neagra in fata casei natale...
@Intrebare(sper ultima): stie cineva daca in aceasta perioada se organizeaza acea minicroaziera pe Dunare?

Va multumesc inca odata pt informatii!




Cred ca "tcb" inseamna " toate cele bune", dar nu sunt sigur. Si eu m-am gandit...

#13
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 ManGaMaN, on 10th February 2011, 18:59, said:

... ar fi valabil si noaptea ...

... cat despre bagaje nu ne luam cine stie ce, unu rucsac eu, unu' prietena mea(sper).

PS: ce inseamna "tcb"? :)

Da, și eu zic că ar fi valabil și noaptea. Așa pare. Mă nedumerește ce scrie în ghid ("au§er für die Nachtbusse"), dar ghidul e din 2000. Dacă nu lămurește nimeni problema asta, poți să întrebi acolo, atunci când le cumperi.

Dacă astea-s bagajele atunci e ok, te duci direct la Haus des Meeres.


@baril: am evitat de fiecare dată să mergem în Grinzing. Toți cei cu care am vorbit mi-au zis că nu merită, că e prea comercial și dai și o căruță de bani. Așa că am organizat eu pt. tot grupul ieșiri la un Heuriger din Pfaffstätten (nu mereu la același). Dar tot o să merg o dată și în Grinzing, probabil când o să fiu doar eu cu soția.


Sănătate și toate cele bune  :)  !

#14
ManGaMaN

ManGaMaN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.02.2007
Va multumesc la toti pt multele sfaturi utile si o sa mai scriu pe scurt luni dupamasa cum a fost...poate si ceva poze..

Toate cele bune! :)

#15
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 ManGaMaN, on 11th February 2011, 19:51, said:

Va multumesc la toti pt multele sfaturi utile si o sa mai scriu pe scurt luni dupamasa cum a fost...poate si ceva poze..

Așteptăm cu interes !

Sănătate, drum bun și multă baftă !

#16
ManGaMaN

ManGaMaN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.02.2007

 OvidiuNS, on 11th February 2011, 23:58, said:

Așteptăm cu interes !

Sănătate, drum bun și multă baftă !

Salutare!

Pana la urma am vizitat tot ce ne-am propus...credeam ca e mai complicat sa te deplasezi cu mijloacele de transport din Viena, dar este lejer...o sa revin maine si cu ceva poze, acum ma pun sa dorm sa ajung maine la lucru :)

keep in thought si tcb! :)

#17
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

 ManGaMaN, on 14th February 2011, 22:20, said:

... o sa revin maine si cu ceva poze ...

Bine ai revenit !

Mă bucur că ți-au ieșit pasențele ! Aștept impresii  :) !

Vezi cu pozele, micșorează-le un pic, ca să le urci și să le vedem mai ușor. Eu aleg pozele pe care vreau să le uploadez și le trec prin Paint, unde dau "Stretch" (ctrl+w) 50% pe orizontală și verticală. În felul ăsta, o poză de 3Mb rămâne de vreo 300kb, și pe ecran nu se vede vreo diferență. E drept că unele poze le păstrez și-n formatul mare (poate voi dori să fac vreodată vreun poster după vreuna din ele). Dar majoritatea le păstrez (ca amintiri) în format redus, ca să nu-mi mănânce spațiu prea mult pe harddisk. Chit că muncesc la ele !

Sănătate și tcb !

#18
ManGaMaN

ManGaMaN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.02.2007
Hello..am revenit cum am spus cu pozele...cam greu cu upload ul asta pe wireless.

Weekend ul asta vrem sa mergem si pana la Praga (poate o sa reusim sa plecam de vineri, doar maine stiu exact)..a fost careva la Botel Vodnik? Pe net pare interesant...maine dupa ce vin de la servici o sa intru sa vad ce pareri aveti si voi iar dupa fac rezervarea.

Merci inca odata!


Attached File  DSC03153.JPG   486.31K   50 downloads Attached File  DSC03155.JPG   502.51K   48 downloads Attached File  DSC03261.JPG   331.78K   47 downloads Attached File  DSC03266.JPG   250.82K   46 downloads Attached File  DSC03290.JPG   267.41K   46 downloads Attached File  DSC03340.JPG   267.5K   49 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate