Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Ce este lucrul dezgustător (urâciunea pustiirii) din Matei 24:15

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
330 replies to this topic

#19
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 17th February 2011, 13:09, said:

Cu siguranta vorbim, deoarece tu nu vorbesti limbajul spiritual, ci doar cel fizic si nu intelegi ca Israelul este o parabola, Ierusalimul la fel reprezentand dupa caz biserica vazuta sau cea eterna.

Acum, fizic, stii unde este pusa moscheea in Ierusalim? Pe ce piatra? De zidul Plangerii ai auzit? Ala nu era parte a templului?
Erau, stimabile. Deci Isus ori a mintit cand a spusTOATE ACESTEA sau doctrina ta e gresita in intelegerea ca in discutie este Ieruslimul fizic. Ierusalimul fizic a iesit din discutie dupa momentul crucii, ca si natiunea Israel. Au fost folosite pentru parabola istorica, atat. Insa, ce valoare are Scriptura in fata ta? Zero. Ce zice turnuletul e purul adevar, nu?

Ideea că Evreii ca națiune nu au mai fost condiderați poporul ales al lui Dumnezeu odată cu moartea lui Isus este adevărată.  Totuși, când Isus le vorbea discipolilor el era încă în viață.  Stătea pe muntele măslinilor împreună cu discipolii și privea Templul din Ierusalim fizic.  Cuvintele lui Isus au avut o împlinire în secolul I, anul 70 e.n., cum am explicat mai devreme, dar aspectele menționate de el în Matei cap. 24, Marcu cap. 13, și Luca cap. 21 vor avea o împlinire la o scară mult mai mare în viitorul apropiat.  

Distrugerea Ierusalimului și a templului său a fost prezisă cu 37 de ani înainte de a se întîmpla. Nu mai puțin de trei istorici au relatat cuvintele lui Isus că „nu va mai fi lăsată nici piatră pe piatră care să nu fie dărîmată“ (Luca 21:6; Matei 24:1, 2; Marcu 13:1, 2)

Semnul nu aparține doar trecutului. El nu s–a împlinit decît parțial în secolul întîi. De exemplu, Isus a mai prezis un timp în care omenirea va fi cuprinsă de o mare frică din cauza că „vor fi semne în soare și în lună și în stele“ și din cauza „mugetului mării“. Acest aspect al semnului avea să marcheze apropierea „regatului lui Dumnezeu“ — guvernul care va aduce o eliberare definitivă de problemele mondiale. — Luca 21:25–31.
Aceste lucruri nu s–au întîmplat în secolul întîi. Astăzi, omenirea mai așteaptă încă eliberarea de războaie, cutremure de pămînt, lipsuri de alimente și epidemii. De aceea, semnul trebuie să mai aibă o a doua și completă împlinire. Pentru a confirma lucrul acesta, cartea Apocalipsa conține tablouri profetice care corespund semnului, cu toate că a fost scrisă după distrugerea Ierusalimului (Apocalips 6:1–8).

#20
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Stimabile, lasa filozofoa si sa trecem la ce este scris. TOATE CLADIRILE sunt daramate azi?
NU!!!

De ce nu iei o pauza, atunci, si sa nu mai debitezi prostiile unor nemernici?

#21
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 17th February 2011, 14:05, said:

Stimabile, lasa filozofoa si sa trecem la ce este scris. TOATE CLADIRILE sunt daramate azi?
NU!!!

De ce nu iei o pauza, atunci, si sa nu mai debitezi prostiile unor nemernici?

Isus, vorbea despre TEMPLUL pe care Evreii îl considerau sfânt, loc folosit în trecut pentru închinarea curată.  Hai să nu exagerăm ...
Spiritul cuvintelor lui Isus era acela că acel loc nu avea să mai fie considerat de Dumnezeu "un loc sfânt".

#22
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 13th February 2011, 23:57, said:

Am si topic dedicat pe Generalitati-Era bisericilor terminata.

Da  si calcule  tot gresite .


Bine spui eu am si nu apartin lui Dumnezeu.

Da ,se lamureste fiecare la vremea lui.


Biserica nu intra in separatie decat cand se aude glasul:

Matei 25:6  La miezul nopții, s-a auzit o strigare: Iată mirele, ieșiți-i în întîmpinare!  


Regret invatatura ta cu 1994 .Fals.


Cred ca dumneata ai ceva de lucru si cu 2011.











 Eugen3, on 17th February 2011, 14:43, said:

Isus, vorbea despre TEMPLUL pe care Evreii îl considerau sfânt, loc folosit în trecut pentru închinarea curată.  Hai să nu exagerăm ...
Spiritul cuvintelor lui Isus era acela că acel loc nu avea să mai fie considerat de Dumnezeu "un loc sfânt".

Hristos spune acum despre noi asa.


Evrei 3:6  Dar Hristos este credincios ca Fiu, peste casa lui Dumnezeu. Și casa Lui sîntem noi, dacă păstrăm pînă la sfîrșit încrederea nezguduită și nădejdea cu care ne lăudăm.  

Iar despre noi spune:

1 Petru 4:17  Căci sîntem în clipa cînd judecata stă să înceapă dela casa lui Dumnezeu. Și dacă

începe cu noi, care va fi sfîrșitul celorce nu ascultă de Evanghelia lui Dumnezeu?  

Da biserica nu suporta sa i se vorbeasca despre judecata.

Trebuie sa-ti traduca cineva ?

Daca numai templul din Ierusalim este in exemplul tau cum sa intelegi Cuvantul ?

Edited by husand, 17 February 2011 - 15:33.


#23
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 husand, on 17th February 2011, 15:21, said:

Da  si calcule  tot gresite .


Bine spui eu am si nu apartin lui Dumnezeu.

Da ,se lamureste fiecare la vremea lui.


Biserica nu intra in separatie decat cand se aude glasul:

Matei 25:6  La miezul nopții, s-a auzit o strigare: Iată mirele, ieșiți-i în întîmpinare!  


Regret invatatura ta cu 1994 .Fals.


Cred ca dumneata ai ceva de lucru si cu 2011.













Hristos spune acum despre noi asa.


Evrei 3:6  Dar Hristos este credincios ca Fiu, peste casa lui Dumnezeu. Și casa Lui sîntem noi, dacă păstrăm pînă la sfîrșit încrederea nezguduită și nădejdea cu care ne lăudăm.  

Iar despre noi spune:

1 Petru 4:17  Căci sîntem în clipa cînd judecata stă să înceapă dela casa lui Dumnezeu. Și dacă

începe cu noi, care va fi sfîrșitul celorce nu ascultă de Evanghelia lui Dumnezeu?  

Da biserica nu suporta sa i se vorbeasca despre judecata.

Trebuie sa-ti traduca cineva ?

Daca numai templul din Ierusalim este in exemplul tau cum sa intelegi Cuvantul ?

Husand, dacă te uiți atent la ceea ce am scris mai devreme, vei observa că am explicat clar cu Biblia la ce s-a referit Isus când a vorbit despre Ierusalim (Vezi Matei 24:1, 2).  Contextul versetelor pe care le-ai prezentat nu au o legătură directă cu profeția lui Isus despre distrugerea Ierusalimului.  
Așa cum a explicat mai târziu Pavel într-un alt context, continuatorii lui Isus erau templul lui Dumnezeu.  De data aceasta Isus nu mai vorbea despre niște clădiri fizice, ci despre niște persoane.  Însă contextul este altul ...

(1 Corinteni 3:16–17) 16 Nu știți că voi sunteți templul lui Dumnezeu și că spiritul lui Dumnezeu locuiește în voi? 17 Dacă cineva distruge templul lui Dumnezeu, și Dumnezeu îl va distruge pe el, căci templul lui Dumnezeu este sfânt, iar acest templu sunteți voi.

#24
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 17th February 2011, 14:43, said:

Isus, vorbea despre TEMPLUL pe care Evreii îl considerau sfânt, loc folosit în trecut pentru închinarea curată.  Hai să nu exagerăm ...
Spiritul cuvintelor lui Isus era acela că acel loc nu avea să mai fie considerat de Dumnezeu "un loc sfânt".
Stimabile, stiu ca pana la urma o sa-ti dau vers direct si o sa o dai la intors. Asta e primul pas.

Matei 24
    1La ieșirea din Templu, pe cînd mergea Isus, ucenicii Lui s'au apropiat de El ca să -I arate clădirile Templului.

    2Dar Isus le -a zis: ,,Vedeți voi toate aceste lucruri? Adevărat vă spun că nu va rămînea aici piatră pe piatră, care să nu fie dărîmată.``

Nu-ti merge cu fofarlica, stimabile. Scrie cladirile, plural? Scrie toate acestea? Continua cu "nu va ramanea aici piatra peste piatra", iar moscheea este construita pe piatra de temelie, cea mai importanta piesa din cladire?

Hai sa revenim la Scriptura, nu la anul 70, o sursa externa Scripturii. Adevarul se afla numai din Scriptura, nu din surse externe. Insa tu esti obisnuit cu sursele externe din cauza idolatriei cu cei doi mincinosi omorati in 1914.......

#25
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 17th February 2011, 18:23, said:

Stimabile, stiu ca pana la urma o sa-ti dau vers direct si o sa o dai la intors. Asta e primul pas.

Matei 24
    1La ieșirea din Templu, pe cînd mergea Isus, ucenicii Lui s'au apropiat de El ca să -I arate clădirile Templului.

    2Dar Isus le -a zis: ,,Vedeți voi toate aceste lucruri? Adevărat vă spun că nu va rămînea aici piatră pe piatră, care să nu fie dărîmată.``

Nu-ti merge cu fofarlica, stimabile. Scrie cladirile, plural? Scrie toate acestea? Continua cu "nu va ramanea aici piatra peste piatra", iar moscheea este construita pe piatra de temelie, cea mai importanta piesa din cladire?

Hai sa revenim la Scriptura, nu la anul 70, o sursa externa Scripturii. Adevarul se afla numai din Scriptura, nu din surse externe. Insa tu esti obisnuit cu sursele externe din cauza idolatriei cu cei doi mincinosi omorati in 1914.......


Cine omorati , ce tot ? Ia da detalii.

#26
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 husand, on 18th February 2011, 23:26, said:

Cine omorati , ce tot ? Ia da detalii.

Husand, nu vezi că nu are niciun rost să-ți pierzi timpul cu d-l "zexelica"?  
El nu este în stare să argumenteze nimic logic și clar bazându-se pe Biblie.
Se pare că este foarte expert în a împroșca cu noroi în toate părțile.  
Nu are rost să te agiți cu el degeaba.

#27
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 Eugen3, on 19th February 2011, 21:52, said:

Husand, nu vezi că nu are niciun rost să-ți pierzi timpul cu d-l "zexelica"?  
El nu este în stare să argumenteze nimic logic și clar bazându-se pe Biblie.
Se pare că este foarte expert în a împroșca cu noroi în toate părțile.  
Nu are rost să te agiți cu el degeaba.


Nu este vorba de agatare ci de Cuvant. Alte aspecte sant de neglijat.

Cuvantul spune ca judeca simturile si gandurile . Deci este un singur gand in toti. Nu poate Dumnezeu sa puna in mine o stare si in altul o stare diferira:


Sau o descoperire si in altul una impotriva ei.

Da ?

Deci. ca sa nu fie nimeni judecat trebuie sa ramina in Cuvant. Adica, ce vorbesti sa nu fie de la tine sau de la alti gen Vasile cel Mare John Smith, E.G. White, Russel ci de la Dumnezeu .

Pregatestete sa dai totusi jos haina studiului  indoielnic din Sălile regatului.

#28
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 19th February 2011, 21:52, said:

Husand, nu vezi că nu are niciun rost să-ți pierzi timpul cu d-l "zexelica"?  
El nu este în stare să argumenteze nimic logic și clar bazându-se pe Biblie.
Se pare că este foarte expert în a împroșca cu noroi în toate părțile.  
Nu are rost să te agiți cu el degeaba.
Stimabile, deocamdata nu eu am inventat ca a venit Hristos in 1914 pt ca au murit mincinosii aia din turn de la voi. Este legat strict de Biblie, adica de interpretarea voastra mincinoasa. Iar "reasoning from the Scriptures" este un alt principiu satanic ce contrazice 2 Petru 1:20.

#29
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 20th February 2011, 03:22, said:

Stimabile, deocamdata nu eu am inventat ca a venit Hristos in 1914 pt ca au murit mincinosii aia din turn de la voi. Este legat strict de Biblie, adica de interpretarea voastra mincinoasa. Iar "reasoning from the Scriptures" este un alt principiu satanic ce contrazice 2 Petru 1:20.

Nu știu dacă are rost, dar încerc totuși.  Ești în stare să explici ce sunt timpurile națiunilor, când au început și când trebuiau să se sfârșească?
Dacă tot faci afirmații pe care nu le înțelegi!?
(Luca 21:23–24) . . .. 24 Vor cădea sub ascuțișul sabiei și vor fi duși captivi în toate națiunile, iar Ierusalimul va fi călcat în picioare de națiuni până se vor împlini timpurile fixate ale națiunilor.

#30
logic1

logic1

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,884
  • Înscris: 10.09.2008

 Eugen3, on 21st February 2011, 11:42, said:

Nu știu dacă are rost, dar încerc totuși.  Ești în stare să explici ce sunt timpurile națiunilor, când au început și când trebuiau să se sfârșească?
Dacă tot faci afirmații pe care nu le înțelegi!?
(Luca 21:23–24) . . .. 24 Vor cădea sub ascuțișul sabiei și vor fi duși captivi în toate națiunile, iar Ierusalimul va fi călcat în picioare de națiuni până se vor împlini timpurile fixate ale națiunilor.

Conform cu Apoc 11:2 timpurile neamurilor au o durata profetica de 42 luni:

"Dar curtea de afarã a Templului lasã-o la o parte nemãsuratã; cãci a fost datã Neamurilor, cari vor cãlca în picioare sfînta cetate patruzeci si douã de luni".

Patru elemente comune constituie cheia sau legatura intre versete:
cetatea: Ierusalim
subiectul: natiunile
actiunea: calcare in picioare
durata: timpuri fixate (3,5 timpuri)
caderea sub ascutisul sabiei si ducerea in captivitate se regasesc in Ap 12 cu referire la aceleasi 42 luni

#31
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 21st February 2011, 11:42, said:

Nu știu dacă are rost, dar încerc totuși.  Ești în stare să explici ce sunt timpurile națiunilor, când au început și când trebuiau să se sfârșească?
Dacă tot faci afirmații pe care nu le înțelegi!?
(Luca 21:23–24) . . .. 24 Vor cădea sub ascuțișul sabiei și vor fi duși captivi în toate națiunile, iar Ierusalimul va fi călcat în picioare de națiuni până se vor împlini timpurile fixate ale națiunilor.
Te intreb si eu: tu ai citit si altceva inafara de manualul iehovistului? De Ieremia ai auzit? Ai citit ce s-a intamplat cu evreii carora Dumnezeu le-a poruncit sa iasa din Ierusalim?

 logic1, on 21st February 2011, 22:56, said:

Conform cu Apoc 11:2 timpurile neamurilor au o durata profetica de 42 luni:

"Dar curtea de afarã a Templului lasã-o la o parte nemãsuratã; cãci a fost datã Neamurilor, cari vor cãlca în picioare sfînta cetate patruzeci si douã de luni".

Patru elemente comune constituie cheia sau legatura intre versete:
cetatea: Ierusalim
subiectul: natiunile
actiunea: calcare in picioare
durata: timpuri fixate (3,5 timpuri)
caderea sub ascutisul sabiei si ducerea in captivitate se regasesc in Ap 12 cu referire la aceleasi 42 luni
Stimabile, ce este sabia in Scriptura? Spiritual vorbind.

#32
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

 zexelica, on 22nd February 2011, 01:27, said:

Stimabile, ce este sabia in Scriptura? Spiritual vorbind.



Efeseni 6:17  Luați și coiful mîntuirii și sabia duhului, care este Cuvîntul lui Dumnezeu.  

Referinta incontestabila la JUDECATA

Evrei 4:12  Căci Cuvîntul lui Dumnezeu este viu și lucrător, mai tăietor decît orice sabie cu două tăișuri: pătrunde pînă acolo că desparte sufletul și duhul, încheieturile și măduva, judecă simțirile și gîndurile inimii.  


Iar ca si pilda este infatisata imaginea:

Apocalipsa 19
19:11   Apoi am văzut cerul deschis, și iată că s-a arătat un cal alb! Cel ce sta pe el, se cheamă Cel credincios și Cel adevărat, și El judecă și Se luptă cu dreptate.
    
19:12   Ochii Lui erau ca para focului; capul îl avea încununat cu multe cununi împărătești, și purta un nume scris, pe care nimeni nu-l știe, decît numai El singur.
    
19:13   Era îmbrăcat cu o haină muiată în sînge. Numele Lui este: Cuvîntul lui Dumnezeu.


Dar ca si atunci vine si acum:

1 Petru 4:17  Căci sîntem în clipa cînd judecata stă să înceapă dela casa lui Dumnezeu. Și dacă începe cu noi, care va fi sfîrșitul celorce nu ascultă de Evanghelia lui Dumnezeu?  

Deci biserica.

Identica cu Ierusalimul

Luca 21:20  Cînd veți vedea Ierusalimul înconjurat de oști, să știți că atunci pustiirea lui este aproape.  


Marcu 13:14  Cînd veți vedea urîciunea pustiirii stînd acolo unde nu se cade să fie, - cine citește să înțeleagă - atunci cei ce vor fi în Iudea, să fugă la munți.


Conform acestui Cuvant:

1 Corinteni 11:32  Dar cînd sîntem judecați, sîntem pedepsiți de Domnul, ca să nu fim osîndiți odată cu lumea.

Nu toti sant judecati.


Apocalipsa 3:10  Fiindcă ai păzit cuvîntul răbdării Mele, te voi păzi și Eu de ceasul încercării, care are să vină peste lumea întreagă, ca să încerce pe locuitorii pămîntului .

La fel in Ierusalim:

14:3   Ci Domnul Se va arăta, și va lupta împotriva acestor neamuri, cum S-a luptat în ziua bătăliei.
  14:4   Picioarele Lui vor sta în ziua aceea pe muntele Măslinilor, care este în fața Ierusalimului, spre răsărit; muntele Măslinilor se va despica la mijloc, spre răsărit și spre apus, și se va face o vale foarte mare: jumătate din munte se va trage înapoi spre miază noapte, iar jumătate spre miazăzi.
    14:5   Veți fugi atunci în valea munților Mei, căci valea dintre munți se va întinde pînă la Ațel; și veți fugi cum ați fugit de cutremurul de pămînt pe vremea lui Ozia, împăratul lui Iuda. Și atunci va veni Domnul, Dumnezeul meu, și toți sfinții împreună cu El!

Edited by husand, 22 February 2011 - 11:15.


#33
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 22nd February 2011, 01:27, said:

Te intreb si eu: tu ai citit si altceva inafara de manualul iehovistului? De Ieremia ai auzit? Ai citit ce s-a intamplat cu evreii carora Dumnezeu le-a poruncit sa iasa din Ierusalim?


Stimabile, ce este sabia in Scriptura? Spiritual vorbind.

Conform Bibliei, Zedechia a fost ultimul rege al orașului sfînt
(Ezechiel 21:26) iată ce a zis Domnul Suveran Iehova: «Scoate turbanul și dă jos coroana! Nu va mai fi la fel. Înalță ce este înjosit și înjosește ce este înălțat!
(Ezechiel 21:27) O ruină, o ruină, o ruină o voi face! Ea nu va mai fi a nimănui până va veni cel ce are dreptul legal, și lui i-o voi da».
(Ieremia 44:30) Așa a spus Iehova: „Iată că îl dau pe faraonul Hofra, regele Egiptului, în mâna dușmanilor săi și în mâna celor ce caută să-i ia sufletul, așa cum l-am dat pe Zedechia, regele lui Iuda, în mâna lui Nebucadrețar, regele Babilonului, dușmanul său și cel ce căuta să-i ia sufletul“».“
(Ieremia 52:11) Regele Babilonului i-a scos ochii lui Zedechia, iar apoi l-a legat cu obezi de aramă, l-a dus în Babilon și l-a ținut în casa de pază până în ziua morții lui.
(Geneza 49:10) Sceptrul nu se va îndepărta de la Iuda, nici toiagul de conducător dintre picioarele sale, până va veni Șilo; și de el vor asculta popoarele.
(Psalmul 110:1) Iată ce i-a zis Iehova Domnului meu: „Stai la dreapta mea până îi voi pune pe dușmanii tăi ca scăunel pentru picioarele tale“.
(Isaia 9:6) Căci un copil ni s-a născut, un fiu ni s-a dat și domnia princiară va fi pe umărul lui. El va fi numit Sfătuitor Minunat, Dumnezeu Puternic, Tată Etern, Prinț al Păcii.
(Luca 1:32) El va fi mare și va fi numit Fiul Celui Preaînalt, iar Iehova Dumnezeu îi va da tronul lui David, tatăl său.
(Romani 15:12) Și din nou Isaia zice: „Va fi rădăcina lui Iese și va fi cineva care se va ridica să guverneze națiunile; și în el își vor pune speranța națiunile“.
(Revelația 5:5) Dar unul dintre bătrâni mi-a zis: „Nu mai plânge. Iată că Leul din tribul lui Iuda, rădăcina lui David, a învins și poate să deschidă sulul și cele șapte sigilii ale lui“.
Profetul Daniel a consemnat că trebuiau să treactă șapte timpuri până când Dumnezeu avea să dea Regatul oamenilor cui vrea el.
(Daniel 4:25) Vei fi alungat dintre oameni și vei locui cu animalele câmpului. Ți se va da să mănânci iarbă ca la tauri și vei fi udat de roua cerului. Șapte timpuri vor trece peste tine, până vei recunoaște că Cel Preaînalt stăpânește peste regatul oamenilor și că îl dă cui vrea.
În Luca 21:24 Isus a spus: „Ierusalimul va fi călcat în picioare de națiuni până când sunt împlinite timpurile fixate ale națiunilor“.
Ierusalimul a fost capitala națiunii Israel, locul unde domneau regii din dinastia lui David (Psalmul 48:1, 2). Acești regi se deosebeau de toți ceilalți conducători, deoarece stăteau pe „scaunul de domnie al DOMNULUI“, ca reprezentanți ai lui Dumnezeu (1 Cronici 29:23). Ierusalimul era, simbolul domniei lui Iehova.
Domnia lui Dumnezeu a început să fie ‘călcată în picioare de națiuni’ în 607 î.e.n., când Ierusalimul a fost cucerit de babilonieni. „Scaunul de domnie“ al lui Iehova a rămas gol, iar linia regală a lui David a fost întreruptă (2 Împărați 25:1–26).  
Cel care are „dreptul legal“ la coroana davidică este Cristos Isus (Luca 1:32, 33). Prin urmare, perioada în care Ierusalimul avea să fie „călcat în picioare“ trebuia să se încheie odată cu întronarea lui Isus.
Când urma să aibă loc întronarea lui Isus? Isus a arătat că ‘națiunile’ aveau să domnească o perioadă stabilită. Relatarea din Daniel, capitolul 4, ne ajută să calculăm durata acestei perioade. Aici se vorbește despre visul profetic al lui Nebucadnețar, regele Babilonului. El a văzut un copac foarte înalt care a fost tăiat. Trunchiul lui nu putea să mai crească deoarece era legat cu lanțuri de fier și de bronz. Un înger a declarat: „Șapte timpuri vor trece peste el“. — Daniel 4:10–16.
În Biblie, copacii sunt folosiți uneori ca simbol al domniei (Ezechiel 17:22–24; 31:2–5). Tăierea copacului reprezintă întreruperea domniei divine exercitate prin regii din Ierusalim. Însă viziunea arăta și că ‘Ierusalimul avea să fie călcat în picioare’ doar pentru o vreme — o perioadă de „șapte timpuri“. Cât urma să dureze această perioadă?
Din Revelația 12:6, 14 reiese că trei timpuri și jumătate echivalează cu „o mie două sute șaizeci de zile“. „Șapte timpuri“ trebuie să fie de două ori mai mult, adică 2520 de zile. Însă națiunile nu au încetat să ‘calce în picioare’ domnia lui Dumnezeu după numai 2 520 de zile de la căderea Ierusalimului. Este evident că profeția se referea la o perioadă mult mai lungă. În armonie cu versetele din Numeri 14:34 și Ezechiel 4:6, care vorbesc despre „un an de fiecare zi“, putem spune că cele „șapte timpuri“ aveau să dureze 2 520 de ani.

Perioada de 2 520 de ani a început în octombrie 607 î.e.n. — când Ierusalimul a fost cucerit de babilonieni, iar regele din linia davidică a fost îndepărtat — și s-a încheiat în octombrie 1914. Atunci au luat sfârșit „timpurile fixate ale națiunilor“, iar Isus Cristos a fost întronat în cer de Dumnezeu. — Psalmul 2:1–6; Daniel 7:13, 14.
Așa cum a prezis Isus, ‘prezența’ sa ca Rege ceresc urma să fie marcată de evenimente mondiale dramatice, precum războaie, foamete, cutremure și epidemii (Matei 24:3–8; Luca 21:11). Acestea constituie dovezi convingătoare că Regatul ceresc al lui Dumnezeu a fost instaurat în 1914, an care a marcat și începutul ‘ultimelor zile’ ale acestui sistem rău de lucruri. — 2 Timotei 3:1–5.

#34
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 22nd February 2011, 12:42, said:

Conform Bibliei, Zedechia a fost ultimul rege al orașului sfînt
Daca tot ai copiat kilometri, te intreb scurt si la obiect, sa vad daca doar copiezi sau daca ai studiat: in ce an a cazut Ierusalimul, conform Bibliei?

#35
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

 zexelica, on 28th February 2011, 12:15, said:

Daca tot ai copiat kilometri, te intreb scurt si la obiect, sa vad daca doar copiezi sau daca ai studiat: in ce an a cazut Ierusalimul, conform Bibliei?


DEPINDE LA CARE CUCERIRE TE REFERI:
Potrivit unei estimări, Ierusalimul a fost cucerit de 37 de ori.
În multe cazuri, lucrul acesta a avut drept rezultat distrugerea sa fie parțială, fie totală. Dar un nou Ierusalim a fost ridicat de fiecare dată peste cel vechi. Astfel, cam prin 130 e.n., împăratul Adrian a ordonat construirea unui oraș nou numit Aelia Capitolina. Timp de aproape două secole nici unui evreu nu i s-a permis să intre în el. Apoi, în prima jumătate a secolului al VII-lea e.n., musulmanii au cucerit orașul și ulterior au construit Domul stâncii pe sau în apropiere de locul fostului templu.

Biblia spune că Ierusalimul s-a aflat sub conducerea regilor canaaniți până în jurul anului 1070 î.e.n., când a fost cucerit de David (Ios. 10:1; 2 Sam. 5:4–9).
Făcând săpături în ruinele anticului oraș Babilon, situat pe teritoriul actualului Irak, arheologii au scos la iveală, în apropierea porții lui Iștar, aproximativ 300 de tăblițe cuneiforme. Inscripțiile fac referire la domnia regelui babilonian Nebucadnețar și cuprind mai multe nume, între care „Iaukin, regele țării Iahud“. Ele vorbesc de fapt despre Ioiachin, rege al lui Iuda, care a fost luat captiv în Babilon când Nebucadnețar a cucerit întâia oară Ierusalimul, în 617 î.e.n. (2 Regi 24:11–15).

Din cauza infidelității sale, Ierusalimul a fost în cele din urmă distrus în 607 î.e.n. (2 Cronici 36:5, 6, 11–21).
În 607 î.e.n., Ierusalimul a fost cucerit de babilonieni. „Scaunul de domnie“ al lui Iehova a rămas gol, iar linia regală a lui David a fost întreruptă (2 Împărați 25:1–26).

Potrivit istoricului roman Tacitus, când Ierusalimul a fost cucerit în anul 63 î.e.n., iar Cneius Pompeius a intrat în sanctuarul templului, acesta era gol. Arca legământului nu mai era acolo. — History, Tacitus, V, 9.

Ierusalimul a fost devastat și de romani în 70 e.n.

(Luca 21:20) . . .Când veți vedea Ierusalimul înconjurat de armate campate, să știți că pustiirea lui s-a apropiat. . .

Titus a ajuns la Ierusalim în preajma Paștelui din 70 e.n., prinzându-i ca într-o capcană pe locuitorii orașului și pe cei veniți în pelerinaj. Armata lui a defrișat ținutul Iudeii și a construit în jurul Ierusalimului asediat un zid din pari ascuțiți lung de 7 kilometri. S-a întâmplat exact așa cum a prezis Isus: „Dușmanii tăi vor ridica în jurul tău o fortificație cu pari ascuțiți, te vor înconjura și te vor strâmtora din toate părțile“. — Luca 19:43.
În scurtă vreme orașul a căzut pradă foametei. Gloatele înarmate au jefuit locuințele celor morți și ale celor ce erau pe moarte.
În cele din urmă, după un asediu de cinci luni, Ierusalimul a căzut. Orașul și grandiosul lui templu au fost jefuite și incendiate, apoi distruse. Nu a rămas piatră pe piatră (Daniel 9:26)! Numărul morților s-a ridicat la 1 100 000; 97 000 de oameni au fost vânduți ca sclavi (Deuteronomul 28:68).

Deci, la care dintre aceste distrugeri te referi?

#36
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

 Eugen3, on 28th February 2011, 12:46, said:

Deci, la care dintre aceste distrugeri te referi?
Tu nu mai stii ce copiezi......
Era in discutie Nabuchenadzar. Cand a incetat jertfa cea de-a pururi.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate