Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Monitor LG IPS236V-PN

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
aaallex

aaallex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.02.2011
As vrea sa achizitionez acest monitor, daca se poate niste pareri sau alte sugestii pana in 1000 RON.
http://www.emag.ro/m...pn--pIPS236V-PN
Tip display:LED
Diagonala:23 inch
Timp de raspuns:5 ms
Caracteristici speciale:Panel LED-IPS

#2
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
E DE DEPARTE cea mai buna alegere la banii astia. Pacat ca e model foarte nou si nu sant inca review-uri. Vezi ca mai esta aici un user care si-a achizitionat recent asa ceva.
Am gasit totusi un mic review la modelul mai mic ,ala de 22' , in care spune ca e foarte bun inclusiv pt. gaming( desi timpul de raspuns e de 5-6ms aia spun ca e mai rapid ca multe TN-uri)
Din cate scrie acolo sta mai prost la aspectul fizic(aia prefera produsele tip office), la performate e mai mult decat decent.

Edited by edigee, 07 February 2011 - 12:42.


#3
andryuu

andryuu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 01.10.2009
Exact la monitorul asta ma uitam si eu. Am citit si eu acel review si aparent e un monitor f. bun. Ei zic cum ca un DELL U2311H i-ar fi oarecum superior, dar citind specificatiile mie nu mi se pare : LG - design mai atragator, contrast dinamic mai bun, are hdmi ..Dell-ul costa cu 100 lei mai mult (tot emag) si singurul avantaj evident e ca poti regla inaltimea unghiul etc. Personal eu nu sunt convins cum ca dell merita. In acelasi review e mentionat cum ca trebuie calibrat Lg-ul pt a functiona la adevarata valoare (but it's not rocket science u know..mai ales ca-ti spun exact ce si cum). Evident eu nu ma pot considera initiat in domeniu motiv pt care mai caut pareri (nu am vazut alte reviewuri).

#4
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postedigee, on 7th February 2011, 12:37, said:

E DE DEPARTE cea mai buna alegere la banii astia.

Discutabil - Benq are modele VA-LED de 24"  :rolleyes:

#5
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Cu foarte mari probleme in privinta panelului ,multe defecte ,pixeli morti ,etc. Pacat, pt. ca in privinta conceptiei sunt OK! Vezi

aici ce au patit posesorii lor ,si cat de multe au returnat. In principiu ,in partea de jos a panelului ,acolo unde e task-bar-ul ,apare o structura ca o scarita ,la diferite ilunimari pe fond deschis.

Edited by edigee, 08 February 2011 - 20:40.


#6
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postedigee, on 8th February 2011, 20:29, said:

Cu foarte mari probleme in privinta panelului ,multe defecte ,pixeli morti ,etc.

Scot deja modele noi si vor corecta din probleme - pana atunci e singurul ecran ieftin de 24" care sa fie LED si sa nu fie TN. Metoda folosita de multi e inlocuirea ecranelor pana dau de unul OK. Vezi ca apare
deja seria urmatoare 2430.

#7
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
...."pana atunci e singurul ecran ieftin de 24" care sa fie LED si sa nu fie TN"....

Pai modelele de LG LED IPS sunt chiar mai ieftine!
Nu ma dau de loc in vant dupa "tehnologia" LED. Daca ar fi sa aleg intre doua modele similare(IPS sau VA)  cred ca as alege pe cel cu CCFL. Poate doar la TN nu m-ar interesa backlight-ul. Cand se va ieftini tehnologia RGB LED si produsele vor avea preturi pamantesti(nu de mii de euro) atunci n-as sta pe ganduri sa devin mandrul posesor al unui LED. Pana atunci ,cu pacaleala asta de "edge LED backlit" (la care singurul avantaj notabil e consumul redus si aspectul mai "fancy" al display-urilor) ,mi se pare doar un placebo de marketing agresiv.
E o parere ,poate subiectiva, asta nu inseamna ceva de genul : Nu cumparati LED.

Edited by edigee, 09 February 2011 - 01:25.


#8
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postedigee, on 9th February 2011, 01:14, said:

Pai modelele de LG LED IPS sunt chiar mai ieftine!

Sigur ca da - doar sunt mai mici :)

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Pai sunt mai mici cu 2,54cm... :)

Din ce zice lumea (cei care l-au cumparat pe emag), Benq respectiv cu PVA are ceva probleme, insa cea mai vizibila mi se pare timpul mare de reactie, implicit ghosting vizibil. Lucru care LG-ul si Dell-ul acela cu eIPS nu au prea mari probleme. Lg-ul se pare ca e chiar mai bun ca timp de raspuns efectiv decat unele TN-uri. Din review-uri se pare ca Dell intr-adevar are un mic plus la calibrarea culorilor(afiseaza mai corect), insa designul mi se pare mai rau, iar eu nu sunt vreun fotograf sau editor video sa am nevoie de cel mai mic delta :P.

Asa ca luni bag o comanda de LG. Oricum, nu cred ca e o alegere proasta. :) Mai ales ca e primul LCD, care ma va servi cativa ani buni. Monitorul meu actual e un Samsung CRT pe care il am din 2002 si deja i se simte varsta, dar atunci cand l-am luat a fost unul din cele mai bune, stiam ca dau mai mult dar sa ma tina o perioada indelungata. Atat de indelungata incat a prins 3 sisteme diferite.

#10
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007
O alternativa sunt si Samsung PLS LED

http://www.samsung.c...ct/monitor.html

#11
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Interesant ,dar n-au aparut inca ,desi pe site-ul lor sunt.
Am gasit ceva despre PLS

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am luat pana la urma monitorul, se vede extraordinar, ma bucur ca nu l-au facut glossy ca era cam de cacao.. La dimensiunea asta era o oglinda perfecta. Imi place ca nu are ghosting, deci unul din dezavantajele IPS pica, mai ramane cel cu negru care nu e chiar negru inchis, dar na, nu le poti avea pe toate.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Am avut probleme cu uniformitatea luminarii la LG, asa ca am vrut sa il schimb. La service mi-au zis ca nu e defect, asa e el si probabil asa fac toate. Deci am schimbat optiunea in Dell U3211. Asta e mai bun, luminozitatea e perfecta :)

#14
djfreebone

djfreebone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.04.2009
Ai recomanda IPS236V-PN sau U2311H ?
Are ghosting U2311H-ul?

#15
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
In mod categoric as recomanda modelul Dell peste LG. Chiar daca LG are panel IPS si LED, ceea ce pe hartie dau bine, in practica diferenta e foarte mare. Eu am ales sa dau 100ron in plus dar diferenta e categorica

#16
djfreebone

djfreebone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.04.2009
Contrastul dinamic si timpul de raspuns ce sunt mai inferioare la Dell.
Are ghosting Dell-ul?
P.S. La ce folosesti monitorul? Gaming sau programe?

#17
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,177
  • Înscris: 16.10.2008
Contrastul ala dinamic ,de obicei imens la monitoarele cu iluminare LED e marketing curat. Nu spune ABSOLUT nimic.

#18
djfreebone

djfreebone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 01.04.2009
Am vazut ca cei care au Dell se plang de ceva backlight bleeding.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate