Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

R.C.S. & R.D.S. vs. UPC vs. Telekom vs. Akta vs. INES - Discuţii generale despre firmele de cablu.

- - - - -
  • Please log in to reply
1843 replies to this topic

Poll: Sunteți multumiți de furnizorul dumneavoastră de cablu? (674 member(s) have cast votes)

R.C.S.&R.D.S.

  1. DA. (362 votes [58.48%])

    Percentage of vote: 58.48%

  2. NU. (135 votes [21.81%])

    Percentage of vote: 21.81%

  3. Nu mă pot pronunța. (122 votes [19.71%])

    Percentage of vote: 19.71%

U.P.C.

  1. DA. (152 votes [24.56%])

    Percentage of vote: 24.56%

  2. NU. (140 votes [22.62%])

    Percentage of vote: 22.62%

  3. Nu mă pot pronunța. (327 votes [52.83%])

    Percentage of vote: 52.83%

ROMTELECOM.

  1. DA. (88 votes [14.22%])

    Percentage of vote: 14.22%

  2. NU. (153 votes [24.72%])

    Percentage of vote: 24.72%

  3. Nu mă pot pronunța. (378 votes [61.07%])

    Percentage of vote: 61.07%

Vote Guests cannot vote

#37
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010

View Postadicorp, on 7th February 2011, 17:23, said:

Si la rds poti sa iti consulti factura online la fel si desfasuratorul convorbirilor telefonice si mai poti sa iti si platesti factura online !
Uite si asta este o chestie faina :thumbup: Eu platiile la furnizorii casnici le fac prin intermediul Internet Banking...inclusiv UPC...doar ca imi ia comision pt ca nu au cont...de la "banca mea"(nu vreau sa fac reclama).

View PostONplay, on 7th February 2011, 17:29, said:

De net nu am ce sa zic depinde la ce il folosesti , oricum nu cred ca se compara cele 2 servicii ,poate daca luam in calcul fibra din Cluj despre care insa nu cunosc amanunte. :habarnam:
Factura online cu desfasurator al convorbirilor efectuate  primesti si la R.C.S.  ;)
Aici ai mare dreptate :thumbup:
Daca ne raportam la viteze versus pret,si vad ca nici nu sunt probleme"majore"(de fapt minore) la net RCS(pot zice ca este mult mai stabil decat partea de tv.....sursa de informatie:topicuri dedicate)

#38
adicorp

adicorp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 23.03.2009
In 6 ani de cind am internet de la rds nu am avut probleme doar cind aveam modem de cablu mai aveam uneori ceva probleme si culmea nu pe partea de net ci pe partea de telefonia si mai trebuia sa il resetez cam de 2 ori pe saptamina !
De cind am trecut pe Fiberlink insa nu cred ca am avut probleme decit de vreo 2 sau 3 ori o perioda destul de scurta(3-4 ore) si asta pentru ca se lucra la retea ! Pot sa pun ca si internetul mobil functioneaza foarte bine cel putin in zona mea iar cu telefonia fixa de cind am scapat de modem nu mai am nici o problema mai ales ca vorbesc mai mult pe international (SUA si Germania) sau interurban unde nu este rds si merge perfect.Mai multe probleme am avut cu telefonia de la rtc cind vorbeam pe extern decit am acum cu rds (adica aproape 0).

#39
s_ducu

s_ducu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 229
  • Înscris: 26.11.2006
Vreau sa votez DA pentru RDS insa imi da eroare, in alta ordine de idei, daca esti pensionar si nu iti place fotbalul poti sa te uiti cu placere la UPC sau RTC

#40
mihaiovidiu82

mihaiovidiu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,173
  • Înscris: 14.01.2010

View Postferibalint, on 7th February 2011, 09:43, said:

UPC
Avantaje:

-instalare rapida - corect
-posibilitatea de a avea mai multe STB-uri HD - corect (daca te tine buzunarul)
-DVR si EPG - corect
-jocuri - corect (dar inutile dupa parerea mea)
-pachete bune de programe - hmm, aici depinde de gusturi (sportul si filmele sunt mult mai slab reprezentate decat la concurenta)
-pana acu'o luna....numarul de canale HD - corect, pana acum o luna
-stabilitate,aici ma refer ca nu prea sunt probleme tehnice(macroblocuri,blocari,etc) - corect
-promptitudine din parte RC/echipe tehnice - corect

Dezavantaje:
-probabil si singurul....este pretul - este unul din cele mai importante dezavantaje, care face cat toate celelalte avantaje la un loc, avand in vedere ca traim in romania.
-si am mai gasit una....lipsa Ligii 1 de fotbal in grila - un alt dezavantaj foarte mare, deoarece fotbalul este printre putinele lucruri pentru care se mai uita unii la tv (pt filme exista net), plus ca si cele mai tari campionate din europa tot la concurenta sunt, cel mai bun fotbal pe care-l poate oferi upc (exclusiv) este campionatul rusiei.

parerea mea.

#41
miniatus

miniatus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 138
  • Înscris: 23.06.2007

View Postcrislacor, on 7th February 2011, 10:52, said:

problemele de calitate cu programele digitale,in special cu cele HD.
Aici tin sa te contrazic...probleme nu sunt pe canalele HD, doar ca in QAM 256 trebuie sa ai semnal de cel putin 80%. Verifica-ti spliterele prin casa sau cheama un tehnician de la RCS&RDS sa iti verifica semnalul la usa si nu o sa mai ai probleme. Sa auzim de bine!

#42
oranda

oranda

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 268
  • Înscris: 03.09.2009
in curand o sa auziti ca HBO HD de la RDS se vede alb negru si cu ''pureci'' iar HBO HD de la UPC se vede color si bine inteles 3D!

#43
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010

View Postferibalint, on 7th February 2011, 15:44, said:

...cu scuzele de rigoare ca am scris acel mesaj pe postarea ta...

Nu e nevoie de scuze. Stiu ca esti un tip cu bun simt. Unul dintre putinii (dintre noi) care a reusit sa isi pastreze caracterul postarilor in limitele rezonabile ale bunului simt.  :thumbup:

View Postminiatus, on 8th February 2011, 00:04, said:

Aici tin sa te contrazic...probleme nu sunt pe canalele HD, doar ca in QAM 256 trebuie sa ai semnal de cel putin 80%. Verifica-ti spliterele prin casa sau cheama un tehnician de la RCS&RDS sa iti verifica semnalul la usa si nu o sa mai ai probleme. Sa auzim de bine!


Putere sau calitate ?
Pentru ca eu am acum 52% putere si 100% calitate - constant, pe frecventele mentionate de tine si nu sunt probleme.
In schimb, am avut saptamana trecuta pb. cu o frecventa 64 QAM pe care se transmit canale SD, am facut sesizare, o zi a fost puterea sporita la ~75% - manifestari identice (intreruperi ale programelor de pe acea frecventa), urmatoarea zi puterea a revenit la valorile consacrate (~50%) - nu mai sunt nici cele mai mici pb.

Edited by cristi0304, 08 February 2011 - 09:20.


#44
tudor_ionutz2000

tudor_ionutz2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,892
  • Înscris: 16.04.2007

View Postcatalinman, on 7th February 2011, 11:37, said:

feribalint, te stiu om serios, asa ca o sa-ti propun ceva :D

cel mai simplu e sa testezi tu direct serviciile rcs, nici macar nu o sa te legi la cap cu un contract pe 12 luni ;)

cand te abonezi cere oferta demo, prin oferta asta poti sa ai cablu de la RCS, iar daca nu esti multumit poti sa renunti in termen de 30 de zile !

instalarea e gratuita, daca esti multumit de servicii si nu renunti la contract in primele 30 de zile o sa mai ai gratis inca 2 luni de zile si evident si contract pe inca 9 luni :)

indiferent ca semnezi contractul cu un agent de vanzari teren (asta daca cunosti unul) sau te duci intr-un pop sa ceri oferta demo !

cand semnezi contractul sa alegi si pachetul digital, oricum daca am retinut bine ai tv cu dvb-c asa o ca prinzi 90% din grila direct cu tv-ul tau !

Aceasta oferta demo este o necunoscuta pentru o domnita din call centerul RDS. Acum am sunat la ei si am intrebat. Instalarea costa 50 de lei pt fiecare serviciu.

#45
lafayette

lafayette

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,341
  • Înscris: 25.12.2006

View Posttudor_ionutz2000, on 8th February 2011, 09:36, said:

Aceasta oferta demo este o necunoscuta pentru o domnita din call centerul RDS. Acum am sunat la ei si am intrebat. Instalarea costa 50 de lei pt fiecare serviciu.

catalinman, pe asta ai uitat-o...sau iar nu stie stanga ce promite prin casele clientilor dreapta..

#46
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010

View Postoranda, on 8th February 2011, 01:04, said:

in curand o sa auziti ca HBO HD de la RDS se vede alb negru si cu ''pureci'' iar HBO HD de la UPC se vede color si bine inteles 3D!
De ce exagerezi acum?

View Postmihaiovidiu82, on 7th February 2011, 23:52, said:

parerea mea.

Quote

UPC
-pachete bune de programe - hmm, aici depinde de gusturi (sportul si filmele sunt mult mai slab reprezentate decat la concurenta)

Poti exemplifica te rog care canale de film sunt mai bine reprezentate la RCS?

Quote

Dezavantaje:
-si am mai gasit una....lipsa Ligii 1 de fotbal in grila - un alt dezavantaj foarte mare, deoarece fotbalul este printre putinele lucruri pentru care se mai uita unii la tv (pt filme exista net), plus ca si cele mai tari campionate din europa tot la concurenta sunt, cel mai bun fotbal pe care-l poate oferi upc (exclusiv) este campionatul rusiei :scared: .

Aici te contrazic deoarece pe Eurosport 2 parca da Bundesliga si pe SPORT 1 mai da un campionat(nu stiu care....dar am vazut ceva meciuri)

Edited by feribalint, 08 February 2011 - 10:23.


#47
Yonutx

Yonutx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 361
  • Înscris: 08.10.2009

View Postferibalint, on 8th February 2011, 10:03, said:

De ce exagerezi acum?




Poti exemplifica te rog care canale de film sunt mai bine reprezentate la RCS?



Aici te contrazic deoarece pe Eurosport 2 parca da Bundesliga si pe SPORT 1 mai da un campionat(nu stiu care....dar am vazut ceva meciuri)

...campionatul Belgiei...

#48
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010

View Postferibalint, on 8th February 2011, 10:03, said:

Poti exemplifica te rog care canale de film sunt mai bine reprezentate la RCS?

Cred ca se refera la TV1000, parca la UPC nu se gaseste. Cred ca si la Universal Ch., Digi Film(-uri)...

Edited by cristi0304, 08 February 2011 - 11:43.


#49
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,453
  • Înscris: 24.05.2010

View Postcristi0304, on 8th February 2011, 11:39, said:

Cred ca se refera la TV1000, parca la UPC nu se gaseste. Cred ca si la Universal Ch., Digi Film(-uri)...
Sincer cu asta nu m-a convins....iar Digi Film HD este inca la faza de pionerat......are nevoie de ceva timp pt a ajunge la nivelul HBO HD(macar calitativ)
Ca si calitate cred ca la nivelul HBO HD inca nu se ridica nici un post de filme existent la noi in RO.
Prefer sa vad un film chiar daca este mai vechi....calitativ atat ca imagine cat si sunet.

PS.Posibil ca in viitorul apropiat sa avem si la UPC canalele enumerate mai sus(TV1000;Universal Ch)

Edited by feribalint, 08 February 2011 - 11:48.


#50
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010
Nu m-am referit la Digi Film ca la un canal HD (e drept nici nu prea e - oricum exista si varianta SD) - m-am referit ca la un canal ce da niste filme (acceptabile - parerea mea - d.p.d.v. al calitatii) neintrerupte de publicitate. Ar mai fi si DF Premium (parca asa ii zicea ultima data) care da cateva filme ceva mai noi (adevarat - ca obsedant de repetat) si ele fara pauze.
Sunt arhisuficiente canale de filme la RCS.

Edited by cristi0304, 08 February 2011 - 12:15.


#51
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010
Conform rezultatelor votului din acest moment, se remarca o multumire (pentru servicii) printre clientii RCS care activeaza pe acest forum. Acest fapt corelat cu opinia unui user, postata pe o arie vecina, conduce la ideea ca acesti membrii sunt microbisti, pensionari sau au venituri mici sau medii. Uite cum am mai aflat niste date despre votanti. ;)

Edited by cristi0304, 08 February 2011 - 12:55.


#52
adicorp

adicorp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,267
  • Înscris: 23.03.2009

View Postcristi0304, on 8th February 2011, 12:52, said:

Conform rezultatelor votului din acest moment, se remarca o multumire (pentru servicii) printre clientii RCS care activeaza pe acest forum. Acest fapt corelat cu opinia unui user, postata pe o arie vecina, conduce la ideea ca acesti membrii sunt microbisti, pensionari sau au venituri mici sau medii. Uite cum am mai aflat niste date despre votanti. ;)

Pai nici daca as vrea nu as avea cum sa dau bani mai multi sa zicem la UPC pentru ca de 10 ani cel putin de cind au reprezentanta in Oradea (de pe cind se numea Astral)nu au fost in stare sa cableze nici macar blocul in care isi au sediul (chiar in centrul orasului)ca sa nu vorbim de o strada intreaga de altfel pe partea de tv nu au nici un singur abonat in localitate!! In schimb pe partea de internet din cite stiu eu au citeva firme care sunt abonati la ei (in special in zona industriala )dar si astea sunt cam putine si vreo citeva pe la care am avut ceva lucrari se gindeau foarte serios sa plece de la ei la concurenta rtc sau rcs.De altfel si cind au instalat netul de la ei a contat faptul ca s-au miscat cel mai rapid nu ca ceilalti dupa care trebuiau sa astepte intre 2 saptamini si o luna dar in afara de asta sunt la pamint pe net si telefonie din cauza asta cei de care am pomenit vor sa rezilieze cu ei .

Edited by adicorp, 08 February 2011 - 13:16.


#53
bgs1000

bgs1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,963
  • Înscris: 12.01.2007

View Postadicorp, on 8th February 2011, 13:13, said:

Pai nici daca as vrea nu as avea cum sa dau bani mai multi sa zicem la UPC pentru ca de 10 ani cel putin de cind au reprezentanta in Oradea (de pe cind se numea Astral)nu au fost in stare sa cableze nici macar blocul in care isi au sediul (chiar in centrul orasului)ca sa nu vorbim de o strada intreaga de altfel pe partea de tv nu au nici un singur abonat in localitate!! In schimb pe partea de internet din cite stiu eu au citeva firme care sunt abonati la ei (in special in zona industriala )dar si astea sunt cam putine si vreo citeva pe la care am avut ceva lucrari se gindeau foarte serios sa plece de la ei la concurenta rtc sau rcs.De altfel si cind au instalat netul de la ei a contat faptul ca s-au miscat cel mai rapid nu ca ceilalti dupa care trebuiau sa astepte intre 2 saptamini si o luna dar in afara de asta sunt la pamint pe net si telefonie din cauza asta cei de care am pomenit vor sa rezilieze cu ei .

Tu esti convins de ceea ce spui acolo ? Nu de alta, dar nu prea are sens deoarece, daca ar fi asa, UPC ar fi disparut demult din zona ! Nicio firma nu accepta sa lucreze in pierdere ...
Poate asta se intampla la inceput, pe vreme Astralului, dar si bunica era fata ...

Cat dspre voturi, daca e sa ne lum dupa acest sondaj rezulta ca cei mai nemultumiti sunt cei de la UPC, mai nemultumiti chiar decat cei de la Romtelecom, dar tinand cont cat de zelosi sunt unii, nu-i de mirare daca se voteaza doar de dragul statisticii ...

Edited by bgs1000, 08 February 2011 - 14:14.


#54
cristi0304

cristi0304

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,058
  • Înscris: 31.05.2010
Initiatorul votului nu este client RCS (cel putin nu in Romania).
Cert este ca orice ar fi, orice s-ar zice, orice s-ar vota... RCS este bad, bad, bad - asa zic unii...

Poate ar fi bine ca un moderator sa stearga topicul, nu da bine pentru toti.

Edited by cristi0304, 08 February 2011 - 14:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate