Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Nu pot deschide pozele

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
190 replies to this topic

#19
mmmarynel

mmmarynel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.11.2009

View Postalexcrist, on 9th February 2011, 13:37, said:

Scuze întârzierea. Am avut un examen ieri până la 8 seara, și n-am mai avut nici timp, nici chef după el să finisez utilitarul. :D

L-am atașat acum. L-am testat pe fișierele pe care le-am primit și a mers OK.

Cum funcționează:
- îl salvezi într-un director anume și îl rulezi. Utilitarul va itera recursiv toate directoarele și sub directoarele, începând din acel punct, și va căuta fișierele cu extensia .erv. Oriunde va găsi un fișier erv, va crea un director nou numit backup_files_headerfix unde va copia fișierul respectiv (în forma lui curentă). Apoi va efectua modificările necesare (asupra primului byte al fișierului) și îi va scoate extensia erv.

- la orice eroare de copiere sau redenumire, execuția programului se va opri. L-am gândit așa deoarece nu garantez succesul total al utilitarului, deci e foarte important ca backup-ul fișierelor existente să se facă cu succes înainte de aplicarea modificărilor.

- fișierele de backup vor trebui șterse ulterior, manual. Eventual după ce te asiguri că fișierele au fost recuperate corect.

- se va crea de asemenea un fișier headerfix.log care va reține detalii despre tot ce face utilitarul. În caz de erori sau informații, fișierul ăsta ar putea fi util. Poate fi șters fără probleme după ce te asiguri că fișierele au fost recuperate.

Ca sugestii:
- copiază executabilul în fiecare partiție în parte și execută-l (direct în rădăcinile partițiilor). Astfel, se vor căuta fișiere erv pe tot HDDul.
- dacă ai Windows Vista sau Windows 7 cu UAC activ, ar fi bine să rulezi fișierul cu drepturi de administrator. Puteam să forțez chestia asta, dar am preferat să-l las cu drepturi implicite.


Pentru detalii, stau la dispoziție. Succes.


EDIT: ATENȚIE! Utilitarul atașat NU este unul universal. Este făcut special pentru cazul de față. Nu face minuni, deci e de preferat să nu îl folosească nimeni altcineva, chiar dacă ”crede” că are aceeași problemă.

EDIT2: Dacă ai pus BitDefender înapoi, este posibil să îți apară ceva alerte de la AVC/IDS (sau poate și alți antiviruși pot arunca astfel de alerte). Am scanat executabilul pe VirusTotal și nu apar alerte, însă în timpul execuției este posibil ca unele motoare de tip behavioral scanner să se cam supere. Executabilul este OK, perfect curat, deci dacă apar alerte, permite acțiunile respective. :)
Ceau Alex !Multumesc pt. utilitar, am reusit doar partial, pozele facute cu camera foto sant perfect recuperate si documentele, dar cele facute cu telefonul sant ravasite se vad doar portiuni din ele. Sant multumit si cu ce am reusit cu ajutorul tau pana acum, insa mi-ar parea ft. bine daca as putea sa le recuperez si celelalte. Mentionez ca la cele facute cu tel. am incercat doar in 2 directoare si am vazut cum sant si m-am oprit. Posrez una mai jos.

Attached Files



#20
mmmarynel

mmmarynel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.11.2009

View Postmmmarynel, on 9th February 2011, 15:05, said:

Ceau Alex !Multumesc pt. utilitar, am reusit doar partial, pozele facute cu camera foto sant perfect recuperate si documentele, dar cele facute cu telefonul sant ravasite se vad doar portiuni din ele. Sant multumit si cu ce am reusit cu ajutorul tau pana acum, insa mi-ar parea ft. bine daca as putea sa le recuperez si celelalte. Mentionez ca la cele facute cu tel. am incercat doar in 2 directoare si am vazut cum sant si m-am oprit. Posrez una mai jos.
Si dintre cele facute cu camera cam 60% sant bune.

#21
mmmarynel

mmmarynel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.11.2009

View Postmmmarynel, on 9th February 2011, 15:42, said:

Si dintre cele facute cu camera cam 60% sant bune.
E clar. Trebue sa ma consolez cu gandul ca atata s-a putut. In unele foldere cam 30% am recuperat. Asta e. Multumesc tuturor pt ajutor si in mod special moderatorului "alexcrist". Vina a fost a mea ca nu am stiut sa ma feresc si sa previn asa ceva. Eu cred ca cel, sau cei care planuiesc chestiile astea, le fac cu un scop : sa cumparam de la ei programe cu licente pt recuperat atfel de fisiere !!!??? Poate gresesc !!! Oricum ma scuzati daca am deranjat si va multumesc inca o data pentru ca stiu ca vi-am rapit din timpul vostru . O zi buna tuturor !

Attached Files



#22
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Da. Au fost "virusi" care criptau informatii iar apoi cereau bani ca sa le mai poti recupera.

#23
mmmarynel

mmmarynel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.11.2009

View Posteiffel, on 9th February 2011, 16:30, said:

Da. Au fost "virusi" care criptau informatii iar apoi cereau bani ca sa le mai poti recupera.
La fel cum fac unii, nu toti, care fabrica ativirusi. Tot ei fabrica si virusii, obiectul muncii lor !

#24
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Da, am observat și din pozele pe care mi le-ai dat inițial că unele nu se vedeau corect. Însă am presupus că așa au fost ele de la bun început (se mai întâmplă ca aparatul/telefonul să mai dea rateuri, că am pățit-o și eu). Eventual o să mă mai uit la ele, să văd dacă mai descopăr ceva.

#25
mmmarynel

mmmarynel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.11.2009

View Postalexcrist, on 9th February 2011, 16:48, said:

Da, am observat și din pozele pe care mi le-ai dat inițial că unele nu se vedeau corect. Însă am presupus că așa au fost ele de la bun început (se mai întâmplă ca aparatul/telefonul să mai dea rateuri, că am pățit-o și eu). Eventual o să mă mai uit la ele, să văd dacă mai descopăr ceva.
Cand le-am salvat de pe camera pe  HD am ales numai cele care erau  perfecte, oricum de 4 ani de cand am camera daca 5 poze nu au corespuns, la fel si cele facute cu tel. Acum m-am uitat la cele facute cu tel. si nu am reusit nici una sa recuperez asa cum au fost inainte .

#26
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Din păcate, mai mult de atât nu pot face. N-am cum să-mi dau seama dacă/ce a fost modificat în interiorul fișierelor. Cu header-ele fișierelor e destul de simplă treaba, deoarece header-ele sunt standardizate. Dacă știi ce tip de fișier ar trebui să fie, atunci știi ce header trebuie să aibă. Mai departe, legat de conținutul efectiv al fișierului... nu prea ai cum să-ți dai seama.

Dacă reușești să obții, cumva, fișierul care te-a infectat inițial, atunci poate se poate rezolva prin analiza lui. Eventual încearcă să contactezi persoana care se presupune că ți l-a trimis. Poate îl mai are pe undeva.

#27
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Si daca dai de fisierul cu pricina, pune-l intr-o arhiva si trimite un PM mie sau lui alexcrist cu el.

NU-L POSTA PE FORUM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

#28
mmmarynel

mmmarynel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.11.2009

View Postcrysty2k5, on 10th February 2011, 23:49, said:

Si daca dai de fisierul cu pricina, pune-l intr-o arhiva si trimite un PM mie sau lui alexcrist cu el.

NU-L POSTA PE FORUM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Am inteles . Mi-am tot batut capul sa gasesc fisierul care a "operat" in PC-ul meu, dar nu i-am dat de urma si pe cine am suspectat de mail-ul trimis din SPANIA, am facut-o degeaba, pentru ca am luat legatura cu el si am clarificat situatia, in sensul ca sant sigur acum ca nu el a facut asa ceva. Nu stiu nici acuma ce a putut sa fie, deoarece, oi fi eu ageami in domeniul acesta, dar ciar asa de natang incat sa dau drumul la un executabil suspect  nu sant. Numai ca o fi fost ceva care parea ceva cu extensie modificata, sau ma rog !!!??? Cert este ca de gasit, nu cred ca am sanse, ca am formatat partitia C si am scanat full agresiv de atunci de vreo 10 ori si nu mi-a gast nimic. Acum mi-a mai trecut supararea, pt. ca pozele facute cu telefonul leam recuperat in parte de pe niste CD-uri pe care le-am facut pt. fica-mea, si cele facute cu camera, sa zic asa cam 65 % din ele sant Ok acum datorita utilitarului (minune pt mine), cadou de la alexcrist. Asa ca per ansamblu, iau partea buna a lucrurilor si zic ca putea fi si mai rau, dar pe de alta parte sant inspaimantat de cate se pot intampla, dintr-o mica neglijenta, sau nestiinta si ca pe viitor nu sti de ce sa te feresti pt ca "Baietii" astia sant capabili de orice. Se pare ca santem cu mare noroc ca avem si baieti ca voi care indreapta lucrurile. Va multumesc frumos inca o data tuturor, O Zi Buna !

#29
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Nu mai tine datele sensibile in PC. Foloseste DVD-uri.

#30
mmmarynel

mmmarynel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.11.2009

View Postcrysty2k5, on 12th February 2011, 00:04, said:

Nu mai tine datele sensibile in PC. Foloseste DVD-uri.
Asta fac chiar acum . Invatam cat traim !!!

#31
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
DVD-urile, sau alte dispozitive optice (CD, blue-ray) nu sunt recomandate pentru backup pe termen lung, deoarece sunt foarte fragile. Dacă nu ai grijă cum le stochezi și cum le folosești, te poți trezi într-o bună zi că nu mai poți citi nimic de pe ele.

Quote

The longevity of the ability to read from a DVD+R or DVD-R is largely dependent on manufacturing quality, ranging from 2 to 15 years, and is believed to be an unreliable medium for backup unless great care is taken for storage conditions and handling.
sursa: http://en.wikipedia....s_backup_medium

Dacă vrei locații de stocare, eu îți recomand un HDD extern (pe USB). Cu 2-300 de lei îți faci rost de unul nou, ai siguranța mai mare a datelor, precum și capacitate și flexibilitate mai mare. Aplicând câteva metode de securizare a lor (eventual partiții criptate) pot deveni locații de backup foarte eficiente.


De asemenea, un coleg mi-a mai dat o idee: dacă mai ai o poză modificată, și aceeași poză nemodificată (una din cele recuperate din backupuri), poate s-ar putea face ceva diferențe între ele pentru a vedea ce e modificat. Dacă găsești astfel de perechi de poze, poți să mi le trimiți pe PM.

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,540
  • Înscris: 15.06.2004
Exista CD-uri si DVD-uri ptr pastrare date. In loc de stratul de aluminiu folosesc aur si au o calitate mult superioara celor existente. Singura problema ar fi pretul, Un Verbatim DVD Gold single-layer e vre-o 6 lei... Scris cu un writer bun si la viteza mica 2-4x va tine sigur ani de zile.

#33
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,297
  • Înscris: 02.02.2006
Ummm...sper că n-am calculat greșit, dar la prețul ăsta ieși mai ieftin cu un HDD extern. Plus că e și mai comod. Părerea mea. :)

#34
mmmarynel

mmmarynel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 01.11.2009

View Postalexcrist, on 12th February 2011, 16:04, said:

Ummm...sper că n-am calculat greșit, dar la prețul ăsta ieși mai ieftin cu un HDD extern. Plus că e și mai comod. Părerea mea. :)
Astazi am copiat toate fisiere de valoare pt mine pe DVD-uri Verbatim si sper ca acum sant la fereala de orice virus, doar amprenta timpului sa-si mai spuna cuvantul. In viitorul mai mult, sau mai putin apropiat am in vedere si un HD extern pt. astfel de date. Sant multumit de ce am recuperat, doar o mica problema mai am in sensul ca daca vreau sa deschid directorul cu poze "vizualizare miniaturi" numai unele se mai vad !!!??? Probabil la o noua instalare de windows sa mi le recunoasca !!!???

#35
Guardian01

Guardian01

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.02.2011
Va salut ! Am si eu o problema asemanatoare . Cand deschid pozele scrie ''no preview available'' ce as putea face ?
          
           -am incercat sa deschid pozele cu alte programe
           -pozele au marimea neschimbata
           -nu cred ca sunt criptate pt ca nu au scrisul cu verde.

Va rog ajutati-ma . MS ANTICIPAT

#36
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Pune o poza intr-o arhiva si urc-o aici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate