Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Nu pot deschide pozele

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
190 replies to this topic

#163
MhG_51

MhG_51

    :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 04.05.2009

Quote

Can I re-install Windows and keep the encrypted files in case a solution is found later?
The encryption of your files partially depends on a few infection specific information that you must backup before you can re-install Windows safely. If you do not backup these vital information you will not be able to decrypt your files even if a solution is found later.

http://www.bleepingcomputer.com/forums/t/561970/new-pclock-cryptolocker-ransomware-discovered/page-22#entry3593039

#164
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
MhG_40, cu tot respectul, ai testat tu metoda descrisa si merge?
In plus,daca tot te oferi sa ajuti, fa un efort si scrie metodele concrete in limba romana,clar si pe intelesul tuturor! Fara rautate,nu toti dintre useri,nici chiar eu care mai "rup" ceva engleza,nu am,nu avem rabdarea de a intelege si traduce/intrpreta metodele "printre randuri"!
Repet,te admir pentru ceea ce faci si ce stii in legatura cu sectiunea asta dar ... ca rugaminte suplimentara,rezuma informatia pe pasi concreti,asta vrea omul de la acest forum, informatie clara si la obiect,mai ales daca problema se rezolva.Incercari ca... "poate-o merge ce scie acolo"... "incearca si tu "aia" "...nu rezolva omului problema cu criptarea! Are 5000 de fotografii,momente inimitabile,daca crezi ca merge,roaga-l pe cel interesat sa-ti trimita 2 - 3 poze criptate si vezi daca poti sa-l ajuti!
Cam asta am avut de spus,sper din tot sufletul sa nu fie considerat repros sau ceva contra regulamentului! Este doar o opinie si rugaminte in acelasi timp!

#165
MhG_51

MhG_51

    :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,319
  • Înscris: 04.05.2009
Pe scurt:
Fisierele criptate de CryptoLocker, Ransomware,.... nu se pot decripta.
Pentru doua variante de de virus, s-a reusit decriptarea fisierelor.
Varianta asta,
http://www.bleepingc...l/#entry3563263
unde ¨creatorul, a uitat cheia in usa¨.
Si varianta asta,
http://www.bleepingc...d/#entry3585636
unde Fabian Wosar de la Emsisoft, a reusit sa faca utilitar pentru decriptare.
In momentul in care ai formatat si ai schimbat Windows-ul, fisierele nu mai pot fi decriptate.
Pentru decriptare sunt nevoie de niste informatii stocate in ¨USERPROFILE¨ si ¨Windows Registry¨.
Mai clar de atat nu pot explica.
Momentan nu se pot decripta.

Edited by MhG_40, 18 January 2015 - 18:05.


#166
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Salutări,

Un prieten are niște poze pe care nu le poate deschide. Posibil să fie un virus de tip Ransomware, dar nu pot spune cu siguranță.

În arhiva din atașament sunt 6 poze, 3 care nu merg deschise iar 3 care merg.

Precizez faptul că pozele au fost pe un laptop, apoi mutate pe un HDD extern, iar laptop-ul a fost formatat iar sistemul de operare reinstalat.

Pot fi recuperate cumva?

Mulțumesc!



#167
claudiunet

claudiunet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 05.08.2003
aceasi problema o am si eu cu pozele, dar in fiecare folder in care am poze am un fisier txt.

Was ist mit Ihren Daten passiert?
All Ihre Daten wurden mit der starken Verschlüsselung RSA-2048 mit Hilfe des Programms CryptoWall 2.0 geschützt.
Genaueres über das Chiffrieren mit Hilfe der RSA-2048 Schlüssel können Sie hier erfahren: http://en.wikipedia....A_(cryptosystem)

Was bedeutet das?
Das bedeutet, dass die Struktur und die Daten innerhalb Ihrer Dateien unwiderruflich geändert wurden,
Sie können sie nicht mehr benutzen, sie lesen oder öffnen, das ist dasselbe, wie wenn sie verloren wären, aber mit unserer Hilfe können Sie sie wiederherstellen.

Wie ist das passiert?
Speziell für Sie wurde auf unserem geheimen Server ein RSA-2048 Schlüsselpaar generiert - ein öffentlicher und ein privater.
All Ihre Dateien wurden mit Hilfe des öffentlichen Schlüssels chiffriert, der an Ihr Computer per Internet übergeben wurde.
Das Dechiffrieren Ihrer Dateien ist nur mit Hilfe des privaten Schlüssels und eines speziellen Programms möglich, die sich auf unserem geheimen Server befinden.

Was soll ich tun?
Tut uns leid, aber wenn Sie innerhalb der angegebenen Zeit nichts unternehmen, werden sich die Bedingungen zum Erhalten des privaten Schlüssels und des speziellen Programms ändern.
Wenn Ihnen Ihre Daten viel bedeuten, dann raten wir Ihnen, Ihre Zeit nicht mit der Suche nach anderen Lösungen zu verschwenden, denn solche gibt es einfach nicht.

Um genauere Anweisungen zu erhalten, besuchen Sie bitte unsere persönliche Web-Seite, unten sich einige Adressen aufgeführt, die zu uns führen:
1.https://paytordmbdekmizq.torpayusd.com/5Qogj
2.https://paytordmbdekmizq.torpayeur.com/5Qogj
3.https://paytordmbdekmizq.torpaycnf.com/5Qogj
4.https://paytordmbdekmizq.torpaycash.com/5Qogj
Wenn die Adressen aus irgendeinem Grund nicht verfügbar sind, führen Sie folgende Schritte aus:
1.Laden Sie Tor-Browser herunter und installieren Sie ihn: http://www.torprojec...browser.html.en
2.Starten Sie den Browser und warten Sie auf die Initialisierung.
3.Geben Sie folgendes in der Adressleiste ein: paytordmbdekmizq.onion/5Qogj
4.Folgen Sie den Anweisungen auf der Web-Seite.

Nützliche Information:
Ihre persönliche Web-Seite: https://paytordmbdek...ayusd.com/5Qogj
Ihre persönliche Web-Seite (mit TOR): paytordmbdekmizq.onion/5Qogj
Ihr persönlicher Code (wenn Sie die Web-Seite (oder die TOR Web-Seite) direkt öffnen): 5Qogj


am incercat si da linkuri invalide

Edited by claudiunet, 04 February 2015 - 00:08.


#168
Allisonscott

Allisonscott

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.03.2015
Salutare! am si eu o problema.. Mi-am recuperat pozele cu Recuva si nu se deschideau, foloseam WindowsPhotoViewer.
Dupa ce am instalat Irfanview mi s-au deschis doar cateva, dar celelalte afiseaza ''unknown file format or file not found''
ce as putea face? sunt poze colectionate de vreo 5 ani. Help! Posted Image

#169
aress21

aress21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 17.04.2010
Salutari!
Am o problema care ma sacaie tare mult: am schimbat pc-ul si nu mai pot vedea pozele.Imi apar albumele dar in momentul in care dau click pe poze se blocheaza pc-ul si trebuie sa ii dau restart.
La fel se intampla si cand vreau sa transfer poze din telefon ,imi apar si cand dau click pe copy se blocheaza si iar restart si iar si ...ma doare capu'...
Ce e de facut?

#170
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
Baga un Linux Mint Live CD si vezi daca le poti deschide asa. Daca tot isi da restart si dupa operatia asta... o sa zici ca sunt nebun dar m-am izbit de problema asta hardware = schimba sursa la calculator fiindca nu mai asigura curentul necesar! (poate fi o cauza). Nu sunt exclusi nici virusii dar verifica cum ti-am spus si revino!

#171
ibuzatu

ibuzatu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.05.2015
Salut baieti! Ieri cand am deschis pc-ul imi aparea o fereastra in care zicea ca trebuie sa platesc pentru a nu-mi bloca fisierele de pe pc. Astazi nu a mai aparut, dar nu pot deschide fisierele atat jpeg-urile, psd-urile cat si raw-urile. Cand le deschid imi zice: "The source data format is not recognized". Mi-ati fi de mare ajutor, daca ati putea sa ma ajutati! Multumesc.

#172
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postibuzatu, on 25 mai 2015 - 21:45, said:

Salut baieti! Ieri cand am deschis pc-ul imi aparea o fereastra in care zicea ca trebuie sa platesc pentru a nu-mi bloca fisierele de pe pc. Astazi nu a mai aparut, dar nu pot deschide fisierele atat jpeg-urile, psd-urile cat si raw-urile. Cand le deschid imi zice: "The source data format is not recognized". Mi-ati fi de mare ajutor, daca ati putea sa ma ajutati! Multumesc.
Ia-ti adio de la tot ce ti s-a criptat! AI PIERDUT TOT PENTRU TOTDEAUNA! Ai back-up? Daca n-ai,te-ai nenorocit!
Da,este dur ceea ce spun dar este adevarul! Vezi ca s-a mai discutat,cauta pe topicul asta!

Edited by Tehnicianul1970, 28 May 2015 - 22:25.


#173
notyet

notyet

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.09.2011
Salut,

In primul rand am citit cu mare interes tot ce s-a scris aici intrucat am si eu o situatie de acest gen.Am avut niste poze pe un calculator vechi(HDD a clacat).Am fost la cineva care "cica" mi-a recuperat doar fotografiile de pe hard.Idee e ca le-am copiat pe un hard extern si nu mai le pot deschide.Ele imi apar ca dimensiune si spatiu pe hard.Ideea e ca as vrea sa stiu, in masura in care se poate,daca mai pot face ceva sau le sterg de tot...Mentionez ca detin inca si hardul busit.Poate sa ma ajute la ceva? Multumesc.

Edited by notyet, 12 July 2015 - 20:57.


#174
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014
La extensie, punct...ce, iti apare? Adica,o poza corect afisata are .JPG , .JPEG, la tine ce extensie ai?
Daca iti apare de exemplu, .ABXFTD de exemplu,esti victima unui cryptolocker.Dar pot fi si fisiere distruse in urma recuperarii incomplete (fisiere din care lipsesc bucati,sa zic asa).Vino cu mai multe detalii.Deocamdata nu le sterge.Mai sapam si mai sapa si tu (metaforic),poate se va gasi vreo solutie de recuperare.

#175
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008
Daca pui atributul read only folderului cu poze ,virusul poate actiona ?

#176
Tehnicianul1970

Tehnicianul1970

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,509
  • Înscris: 09.11.2014

View Postsailor62, on 20 iulie 2015 - 21:17, said:

Daca pui atributul read only folderului cu poze ,virusul poate actiona ?
DA,fara probleme,crede-ma!
Cel mai bine,salvezi si pe un suport extern pozele si alte amintiri dragi.NU stati fratilor in nadejdea laptopului sau calculatorului cand aveti ceva drag de pastrat!
Oricand HDD-ul poate crapa,puteti fi victimele unui atac informatic ce va va cripta IREMEDIABIL aceste amintiri! NU va apara NICI MAMA antivirusului de acest tip de malware,fiti constienti odata de asta! Eu am back-up-uri si nu-mi fac griji! Astept chiar pe acest vechi laptop de pe care va scriu,un atac de acest gen... sa le rad in nas atacatorilor!
Am back-up si la sistemul de operare cu tot ce contine si la partitia D... nu stau eu in nadejdea unei simple stocari! Face-ti-va si voi back-up-uri.

#177
petreale

petreale

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 29.08.2015
buna seara am si eu o problema am luat un virus ms-dos application si nu mai reusesc sa deschid nicio poza din cele 2 partitii si nici un word excel power point, cum reusesc sa salvez pozele si documentele? mi am luat antivirus dar nu gaseste virusul. va rog ajutati ma

ajutoooor

Attached Files



#178
dane-boy

dane-boy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 511
  • Înscris: 08.02.2004
Dacă nu ai copie de siguranță, acele poze mai există acum doar în amintirea ta. Citește două rânduri mai sus să vezi câți au fost în situația ta și ce-au rezolvat. Spor!

#179
Deeapurple

Deeapurple

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.10.2015
Buna!

Am si eu o problema.
Am avut ceva timp, ma refer cativa ani l, windows 7, recent, cu un an in urma sa zic mi-a expirat licenta la BitDefender. Am instalat versiunea free, iar dupa o perioada mi-am reluat licenta. Dupa treaba asta tot ce salvam sau format pe Desktop, word excel etc, mi le salva cu un scris verde. Nu am bagat de seama ce este.
De o saptamana mi-am instalat windows 8, peste 10 si am constatat ca acele documente nu le mai pot deschide pe niciunul: nici poze nici word nici nimic.
Am cautat pe net si am aflat ca sunt criptate. Problema este ca nici eu si nici tatal meu, ca el se ocupa de pc, nu am dat nimic care sa faca asta, tot de pe net am mai aflat ca windows 7 mai cripteaza el asa cand se plictiseste.
Am incercat sa descriptam toate cele dar nu merge am tot citit peste tot. Microsoft se spala pe maini, evident, ei nu au nicio vina.
Ma puteti ajuta, o parte din fisierele cu probleme le pot recupera dar cealalta parte nu...si chiar nu as vrea sa imi pierd pozele si documentele pentru facultate si asa mai departe.

Multumesc!


#180
Deeapurple

Deeapurple

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 05.10.2015
...

Edited by Deeapurple, 05 October 2015 - 20:31.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate