Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
2 aere conditionate pe un singur ...

Intarzietor de priza zahar

Oprire update Asus ZenFone 10

Concediu Canada - Gestiunea banil...
 Folii faruri - plastic sau sticla...

Alternative, reducere costuri, pa...

SUMMER HITS!

Conducta pluviala sparta la bloc....
 Medii admitere 2023 UPB - Faculta...

Cum pot crea o iluzie de tipul Fa...

Cand crezi ca le-ai vazut pe toat...

Damsel (2024)
 Cum schimb parola la un ZTE F6605R?

5 mituri comuniste demontate

Pet Shop Boys - It's not a cr...

Tigla metalica

green card permanent...mai am dreptul?

- - - - -
  • Please log in to reply
1 reply to this topic

octavia1234

octavia1234

New Member

• Grup: Members
buna, as vrea sa ma ajutati si pe mine cu niste raspunsuri
am fost maritata cu un cetatean american din 1998 pana in 2002, pe bune, nu pt cetatenie sau pt a ramane in SUA, in 98 am plecat impreuna la NY, cu acte in regula, mi-au dat green cardul temporar, am stat cateva luni bune (vreo 8 parca) la NY dupa care ne-am intors in Romania si nu ne-am mai intors in SUA decat dupa vreo 1 an si ceva cand imi expirase green cardul...ne-am dus iar la Ambasada SUA  in Bucuresti iar acte iar analize etc...ajunsa iar in SUA de data asta mi-au dat  green cardul permanent, care expira anul acesta in august parca, intre timp din motive pe care nu are rost sa le spun aici am divortat in 2002, dupa 5 ani, green cardul este pe numele meu de fata , mi-am pastrat numele la prima casatorie , intre timp m-am recasatorit si am luat numele sotului, deci am alt nume fata de ce scrie in green card , am 2 copii, o situatie bun aici in Romania, dar as vrea copiii mei sa creasca mai bine sa invete la scoli mai bune si intr-o zi stateam asa de vorba cu sotul si ne gandeam noi asa ca poate ar fi mai bien sa vindem tot ( o casa si un apt si 2 masini) si sa ne mutam in SUA,sincer pt noi e destul de bine aici dar pt copii m-as sacrifica , oare se merita? si in primul rand oare mai pot pleca ? mai am dreptul? ii pot lua si pe ei cu mine?(sotul si copiii), astept rasounsuri daca se pricepe cineva
multumesc

SuperDuper

SuperDuper

Crushed

• Grup: Senior Members
Dupa cum stii Gren Cardu-ul se numeste "Permanent Resident Card". Si o conditie pentru mentinerea statutului de "permanent resident" este testul de prezenta efectiva in USA. In principiu se calculeza numarul de zile petrecute in afara US pe ultimii trei ani (cu pondere mai mare in ultimul an) si daca iese o absenta peste un numar anume, ai pierdut statutul.
Daca stateai in US, chiar dupa ce ai divortat si iti luai cetatenia americana dupa cei 5 ani legali de permanent resident (3 ani daca nu divortai) atunci puteai sta cat voiai in afara US.
De asemenea daca la plecarea din US completai la CIS Form N-470 puteai cere pentru motive intemeiate extinderea perioadei in care se accepta parasirea teritoriului. Tu nu ai facut-o si probabil ca nu te incadrai oricum la motivele respective. Din punctul meu de vedere, dupa 8 ani de lipsa din USA cred ca ai pierdut statutul.

U.S. immigration law requires every foreign national seeking to enter the U.S. to possess and to present a U.S. Visa. However, a returning LPR is exempted from having to present an Immigrant Visa and may, instead, present his or her Permanent Resident Card (commonly referred to as a "Green Card" ? though the laminated card has not been green since the 1960's). The use of the Green Card as a re-entry document is restricted to an immigrant foreign national returning to an unrelinquished lawful permanent residence in the U.S. after a temporary absence abroad, that does not exceed one year... The term "residence" can mean something less than a permanent dwelling place in the U.S.
Cel mai sigur insa ar fi sa ceri o audienta la ambasada US pentru clarificare.

Mai multe detalii aici: http://immigration.d...r_res_stat.aspx

Edited by SuperDuper, 05 February 2011 - 22:51.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate