Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

O marca doi imporatori?

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
ultrasrapid92

ultrasrapid92

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 17.07.2009
Buna ziua,

Vreau sa deschid o firma prin care sa pot importa un produs alimentar din Ungaria.Stiu ca exista o firma in Oradea care ar importa produsele de la aceasta marca dar eu as vrea sa pot sa le distribui pe o piata mai larga alaturi de alte porduse.Este posibil sa le import?

Va multumesc,

#2
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003
daca ai acordul producatorului si contract cu el nu vad nici o problema

in Ue cica se incurajeaza libera circulatie a bunurilor si serviciilor

#3
bugy_18

bugy_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 07.03.2008
In situatia in care societatea comerciala din Oradea nu are contract de distributie exclusiva pentru teritoriul Romaniei, ori contract de unic importator, nu exista nici un alt impediment sa procedati asa cum va propuneti.  
Contractul de achizitie sau furnizare a produselor este suficient in situatia de mai sus.

#4
madman2711

madman2711

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,134
  • Înscris: 18.12.2003

Quote

In situatia in care societatea comerciala din Oradea nu are contract de distributie exclusiva pentru teritoriul Romaniei, ori contract de unic importator, nu exista nici un alt impediment sa procedati asa cum va propuneti.

nici daca ar avea nu vad problema pentru ca in UE se tolereaza / nu se interzice si importul secundar adica din alta sursa decat producatorul si chiar daca exista acord de import exclusiv al acestuia cu un alt agent economic.

#5
bugy_18

bugy_18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 07.03.2008
Era vorba de contractul cu producatorul.  
Legat de libera circulatie a bunurilor si serviciilor pe teritoriul UE, Directiva consiliului se refera la stabilirea unui cadru general, speta in cauza neintrand sub incidenta acesteia.

Edited by bugy_18, 25 February 2011 - 17:33.


#6
directy

directy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 23.02.2011

View Postbugy_18, on 25th February 2011, 17:31, said:

Era vorba de contractul cu producatorul.  
Legat de libera circulatie a bunurilor si serviciilor pe teritoriul UE, Directiva consiliului se refera la stabilirea unui cadru general, speta in cauza neintrand sub incidenta acesteia.
Eu am fost in aceeasi situatie in urma cu cativa ani, importam din Italia mai multe marci de cafea, care aveau in Romania distribuitori exclusivi. Toate incercarile mele de a discuta cu producatorii sa pot primi o mica cota de piata in Romania s-au soldat cu esec total, asa incat cu curaj am inceput sa cumpar de prin cash&carry-uri sortimentele respective si le-am plasat pe piata romaneasca. Am ajuns sa vand cu preturi cu pana la 50% mai mici decat distribuitorii autorizati, si tot aveam o cota zdravana de profit. Respectivii distribuitori s-au agitat,m-au amenintat cu procese, au facut plangeri pe la producator dar nu m-au putut atinge nici cu un deget, din cate am inteles din cauza legilor antitrust europene. Fabrica din Italia a discutat cu un cash&carry furnizor al meu, insa acela era un client mult mai important pentru ei decat distribuitorul din Romania, asa incat am lucrat netulburat cam doi ani de zile.A trebuit sa inchid din alte cauze, insa a fost o activitate cu adevarat profitabila. Succes si tie.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate