Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Alt accident usor

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

View Postssergiu, on 4th February 2011, 13:37, said:

M-am uitat, dar el tocmai intrase (desi sustine altceva). M-a intrigat faptul ca a incercat sa ma minta cu nerusinare. Ca e acolo de 5 minute si nush ce. De ce? Pentru ca parcase neregulamentar? Poate nu avea asigurare? Dc nu a vrut sa vina acuma la asigurare decat luni dupa ce trec 48 de ore?
Lasa bre, da-l in vaginu' ma-sii. Nutrebuia sa-i dai nimica, a parcat ca un sfincter, foarte bine i-ai facut. El n-a vazut ca dai cu spatele? De ce n-a claxonat? Adica el te face orb? Sa dovedeasca ca era acolo din moment ce tu cand ai urcat in masina el nu era acolo in spate. S-a bagat in spate chiar in timp ce tu dadeai inapoi. Trebuia sa chemi pe cineva sa ai si tu un martor de partea ta, si atunci sa fie cuvantul unuia impotriva altuia.

Edited by tfmercedez, 07 February 2011 - 11:37.


#20
yonut_a

yonut_a

    Trala la la la

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,947
  • Înscris: 03.08.2008

View Posttfmercedez, on 7th February 2011, 11:37, said:

Sa dovedeasca ca era acolo din moment ce tu cand ai urcat in masina el nu era acolo in spate. S-a bagat in spate chiar in timp ce tu dadeai inapoi.

Mi se pare absolut irelevanta scuza ca nu era acolo cand s-a urcat in masina. Nu asa se asigura o manevra de mers inapoi. Te asigur fix inainte sa o incepi si pe tot parcursul sau. Poate omu s-a suit in masina si au mai trecut 5-10 minute pana a plecat de pe loc. In 5 10 minute puteau sa parcheze acolo si 5 masini.

#21
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,551
  • Înscris: 15.06.2007

View Postyonut_a, on 7th February 2011, 11:41, said:

Mi se pare absolut irelevanta scuza ca nu era acolo cand s-a urcat in masina. Nu asa se asigura o manevra de mers inapoi. Te asigur fix inainte sa o incepi si pe tot parcursul sau. Poate omu s-a suit in masina si au mai trecut 5-10 minute pana a plecat de pe loc. In 5 10 minute puteau sa parcheze acolo si 5 masini.
Pai ca sa fiu absurd acuma, io tin cu cel parcat. Cand vrei sa parchezi nu se face prin "schimbarea benzii de mers" adica iese de pe banda 1 si intra in "parcare" . Asta se deplasa cu spatele prin parcare, in timp ce ala nu s-a asigurat, si l-a lovit din spate. Thadaa!!! case closed. El nu s-a parcat regulamentar, pentru ca nu era spatiu suficient pentru inca o masina in spate.... SIC!   De ce nu a asteptat boul ala, sa iasa omul nostru din parcare si apoi avea loc sa intre si el?
Cand vine tramvaiul cum procedezi? Il lasi pe calatori sa coboare, sau te inghesui peste ei si ii impingi inapoi ca tu vrei sa urci primul desi poate nu e loc , ca tramvaiul e plin? Cand vrei sa te pui pe scaun nu astepti sa se ridice ocupantul? te arunci peste el?

#22
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Posttfmercedez, on 7th February 2011, 11:37, said:

Lasa bre, da-l in vaginu' ma-sii. Nutrebuia sa-i dai nimica, a parcat ca un sfincter, foarte bine i-ai facut. El n-a vazut ca dai cu spatele? De ce n-a claxonat? Adica el te face orb? Sa dovedeasca ca era acolo din moment ce tu cand ai urcat in masina el nu era acolo in spate. S-a bagat in spate chiar in timp ce tu dadeai inapoi. Trebuia sa chemi pe cineva sa ai si tu un martor de partea ta, si atunci sa fie cuvantul unuia impotriva altuia.
Tu cand opresti undeva masina, stai tot timpul cu ochii in patru si esti atent la cei care fac diverse manevre? Eu zic ca trebuie sa se asigure cel care efectueaza manevra respectiva, in acest caz cel care dadea cu spatele, din moment ce masina cealalta stationa. Pai se poate dovedi ca era acolo vazand unde sunt lovite ambele masini. Daca "ala" s-a bagat in spate,initiatorul topicului trebuia sa-l vada si sa opreasca. Poate merge cu 1.000 de martori la politie din moment ce el are bara zgariata, iar celalalt are aripa indoita, acest lucru indicand clar cine pe cine a lovit.

#23
ssergiu

ssergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 03.08.2006
Am fost la asigurator. S-a inchis dosarul cu "culpa comuna". Eu ca nu m-am asigurat si ca el a parcat aiurea. El ia 50% de la asiguratorul meu si eu 50% de la al lui. Restul suporta fiecare. Daca aveam martor care sa sustina ca a intrat cand am vrut eu sa ies, ar fi fost el considerat vinovat si imi faceam masina 100% pe asigurarea lui. Dar el avea martor ca "era acolo de 5 minute" si eu n'aveam pe nimeni.
Am vrut sa dau si deznodamantul pentru toti caroctasii care spun ca daca dai cu spatele si lovesti pe cineva esti intodeauna tu de vina ca nu te-ai asigurat.

#24
asta1

asta1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 120
  • Înscris: 08.02.2011
Ce carcotasi ma ca au dreptate baietii , cred ca tu nu sti pe ce lume traiesti. Cu ce ii de vina ala ca tu nu te uiti in oglinzi si nu esti atent cand dai cu spatele ?? + cum sa nu ii iei nr de inmatriculare la ala atunci cand l-ai lovit:O....

#25
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Postssergiu, on 24th February 2011, 21:22, said:

Am vrut sa dau si deznodamantul pentru toti caroctasii care spun ca daca dai cu spatele si lovesti pe cineva esti intodeauna tu de vina ca nu te-ai asigurat.

Pai regulile asiguratorului(constatare amiabila) sunt diferite de codul rutier.  Nu inteleg cum de celalalt a fost de acord sa mearga la asigurator .

In fata politiei tu erai vinovat 100% ptr producerea accidentului . El isi lua eventual doar o amenda ptr parcare neregulamentara.

Edited by polizei, 24 February 2011 - 22:38.


#26
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postssergiu, on 24th February 2011, 21:22, said:

Am fost la asigurator. S-a inchis dosarul cu "culpa comuna". Eu ca nu m-am asigurat si ca el a parcat aiurea. El ia 50% de la asiguratorul meu si eu 50% de la al lui. Restul suporta fiecare. Daca aveam martor care sa sustina ca a intrat cand am vrut eu sa ies, ar fi fost el considerat vinovat si imi faceam masina 100% pe asigurarea lui. Dar el avea martor ca "era acolo de 5 minute" si eu n'aveam pe nimeni.
Am vrut sa dau si deznodamantul pentru toti caroctasii care spun ca daca dai cu spatele si lovesti pe cineva esti intodeauna tu de vina ca nu te-ai asigurat.

Pune si tu o poza sa vedem si noi verdictul.

#27
Carrman

Carrman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,107
  • Înscris: 06.08.2010

View Postssergiu, on 24th February 2011, 21:22, said:

Am fost la asigurator. S-a inchis dosarul cu "culpa comuna".
si f...ti si cu banii luati!

#28
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postpolizei, on 24th February 2011, 22:34, said:

Pai regulile asiguratorului(constatare amiabila) sunt diferite de codul rutier.  Nu inteleg cum de celalalt a fost de acord sa mearga la asigurator .

In fata politiei tu erai vinovat 100% ptr producerea accidentului . El isi lua eventual doar o amenda ptr parcare neregulamentara.
Pai daca faceau o constatare amiabila ,acolo trebuie ca unul din soferi sa se declare vinovat. Eu astept in continuare poza cu dovada verdictului dat de asigurator. In caz ca lucrurile au stat asa cum spui (cu toate ca ma indoiesc de acest lucru) inseamna ca pagubitul a fost fraier.

#29
ssergiu

ssergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 03.08.2006
Pai dosarele nu au fost finalizate inca. Ce poza sa-ti dau? Celalat sofer a povestit exact ce s-a intamplat si a desenat accidentul iar asiguratorul meu i-a zis ca se va decide culpa comuna si imi recomanda sa merg la asiguratorul lui sa deschidem si acolo dosar. La fel, cei de acolo au zis ca va fi culpa comuna si mi-au deschis dosar pt despagubire.

#30
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View Posttitoo, on 26th February 2011, 13:36, said:

Pai daca faceau o constatare amiabila ,acolo trebuie ca unul din soferi sa se declare vinovat. Eu astept in continuare poza cu dovada verdictului dat de asigurator. In caz ca lucrurile au stat asa cum spui (cu toate ca ma indoiesc de acest lucru) inseamna ca pagubitul a fost fraier.

Pai initiatorul s-a dus si a spus ca a dat cu spatele. Iar `pagubitul` a spus ca era parcat aiurea si a fost lovit de initiator in timp ce dadea cu spatele. `Pagubitul` s-a bazat pe codul rutier in care vinovatul 100% este cel care nu se asigura atunci cand da cu spatele ...... dar si-a luat teapa :D

Erau pe undeva sub forma de poza, regulile din constatul amiabil dar nu le gasesc.

Momentan am gasit doar asta :
In plus, un vehicul parcat sau oprit neregulamentar va avea, din punctul  de vedere al asiguratorilor, 50% responsabilitate in producerea  accidentului. Desi aceste prevederi nu corespund intocmai cu cele din Codul Rutier,  societatile de asigurari ii sfatuiesc pe soferi sa respecte  reglementarile Codului cat mai aproape de litera legii, pentru a fi la  adapost de surprize neplacute in cazul in care apeleaza la con­statarea  amiabila.

asiguratorii-au-propriile-reguli--de-circulatie-pentru-constatul-amiabil

Edited by polizei, 01 March 2011 - 19:53.


#31
ssergiu

ssergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 03.08.2006
Daca mergeam la politie si se stabilea ca eu sunt vinovat 100% rca-ul meu ii platea lui reparatiile in totalitate?

#32
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postssergiu, on 1st March 2011, 21:18, said:

Daca mergeam la politie si se stabilea ca eu sunt vinovat 100% rca-ul meu ii platea lui reparatiile in totalitate?
Tu ce crezi?

#33
ssergiu

ssergiu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 498
  • Înscris: 03.08.2006
Pai nu stiu ce sa cred. RCA-ul respecta decizia politiei si il despagubeste 100% sau aplica propriile reguli si despagubesc cat considera ei?

#34
brainium

brainium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,832
  • Înscris: 25.07.2010
in romania e la mica intelegere. Ai un bidon de rachiu prin casa? se rezolva sefu! :lol:

#35
wolfyshor

wolfyshor

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 22.02.2011
este oarecum asemanatoare cu skimbarea directiei de mers: si aici si-n cazul tau TREBUIE SA TE ASIGURI! Esti clar vinovat !

ps: u cand dai cu spatele te uitzi la schimbator/acceleratie/covorase etc ? =)))))))

#36
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

View Postssergiu, on 2nd March 2011, 19:37, said:

Pai nu stiu ce sa cred. RCA-ul respecta decizia politiei si il despagubeste 100% sau aplica propriile reguli si despagubesc cat considera ei?
Pai normal asa ar fi. Dar  in Romania sunt firme precum Carpatica si inca vreo doua care nu platesc nimic.De aceea nu e recomandabil sa mergi la asigurator si sa interpreteze ei cine e vinovatul, pentru ca interesul lor e sa faca economie maxima. Si atunci esti scos vinovat si atunci cand de fapt nu esti (aici ma refer la celalalt sofer, ca in cazul de fata tu ai iesit in castig). De aceea e bine ca in astfel de cazuri, daca cel care te-a lovit nu e de acord sa se declare vinovat pe polita amiabila, atunci trebuie mers la politie si acolo lucrurile se vor clarifica.
Repet in cazul tau celalalt sofer a fost fraier...daca mergeati la politie tu ii dadeai RCA-ul si tu iti faceai masina pe casco, sau daca nu ai casco...pe banii tai.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate