Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 Primele zile ale internetului per...

Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...
 

Preturi Mari Turcia 2011?

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
softyty

softyty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 23.02.2008

View Postkmailand, on 8th February 2011, 23:16, said:

Salut,

Eu monitorizez preturile pentru Turcia inca din primavara lui 2007 si am impresia ca au crescut in 2009 si 2010. Oricum, mi s-a parut tot timpul ca au fost mai dezavantajoase in Turcia decat in alte tari (calitate/pret). Din acest motiv am ales de fiecare data o alta varianta mai convenabila: Creta (hotel Silva Maris de 4****), Santorini  (4**** in Oia), Hurgada/Egipt (5*****). Stiu ca unora li se pare ca eu compar mere cu pere, dar asta e....   E opinia mea. :peacefingers:

Ce-i drept, m-au interesat doar sejururile la hotelurile turcesti de 5 stele, minim AI/UAI, transport cu avionul. Poate ca la alte categorii (ex: 3 sau 4 stele) preturile or fi ramas la fel sau chiar au scazut.

E cava ciudat in ce ai scris mai sus!
Chiar ca ai comparat mere cu prune (nu pere). Pai tu compari 5* in Turcia, cu 4* in Grecia? Cu sau fara criza preturile difera intre Grecia si Turcia. Spune ce 5* ai comparat cu ce 4*. Nu cred (cred ca nimeni nu crede) ca poti sa compari asa ceva. Nu poti sa compari 5* din Antalya cu 5* in Bodrum sau mai rau in Kusadasi! Nu e flame, dar...
Si ca sa mergem in linie cu titlul, DA, cam toate preturile au crescut....numai ca la turci cam si primesti ceva pentru ce platesti.
Parerea mea!

#38
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
si eu m-am saturat de statiscieni din astia

View Postferrellroo, on 8th February 2011, 21:59, said:

Tot nu inteleg ce faceti cu acest topic. Foarte multe flame-uri si intrebari fara sens.
"cum vi se pare?"  Daca cineva zice ca e mult, ce faci? Renunti la vacanta? Daca cineva zice ca este ieftin, cauti altul mai scump?

Pretul corect este cel care ti-l permiti.

mai bine inchizi topicul asta

#39
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
@softyty: cred ca e misto in Turcia, insa pretul vs. calitate m-a facut intotdeauna sa aleg altceva (Grecia, Egipt). Respecta-mi opinia, te rog.
Tu ai stat vreodata in Santorini la un hotel 4 stele sapat in stanca,chiar in Oia, cu vedere superba spre Caldera, jacuzi propriu + all inclusive 24/7 la room-service,  in camera de 45 mp dotata cu dvd+TV plasma 110 cm + sistem player mp3 si radio + 5 canale de sunet, terasa exterioara de 20 mp spre Caldera (ma repet), sampanie zilnic, petale de trandafir pe pat, minibar umplut zilnic, piscina comuna share-uita doar cu 5-6 americani curati, o plimbare comuna cu submarinul in jurul vulcanului si una privata cu salupa, o scufundare inclusa (diving) - pentru doar 1600 euro/2 persoane/7 nopti, cu avion si taxe incluse ?! Ulterior am vazut ca la hotelurile similare din jur preturile erau cu 10% mai ieftine.

Dar nu regret !

Edited by ferrellroo, 09 February 2011 - 21:03.


#40
ANDOX

ANDOX

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 773
  • Înscris: 14.06.2006
Hai sa fim seriosi , o cazare in Oia pe buza Calderei este de la 2000-2500 in sus cu mic dejun. Nu mai vorbim de avion , submarine, sampanii si salupe . Basca  all inclusive. :lol:
In alta ordine de idei , DA preturile in Turcia au crescut si or sa mai creasca. Unde credeti ca o sa mearga macar 20-30 % din englezii , nemtii , rusii care mergeau in Egipt , Tunisia ???
Sa va mai zic ca m-am speriat azi cand m-am uitat pe siteul unei agentii cate hoteluri sunt deja in stop sale pt iunie ?? :surprise:

Edited by ANDOX, 09 February 2011 - 20:11.


#41
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
LE: singurele probleme pe care le-am avut in Santorini,au fost:

1) In prima zi la micul dejun nu am avut cereale si lapte si am reclamat "problema" la Receptie. E drept ca masa abunda in tot ce inseamna junk food: eggs (oua in diverse combinatii, omlete etc), cheese (branza de 4-5 feluri ne-scursa), fried sausages (carnaciori si bucati de parizer prajite in ulei), salami, bacon, margarina, dulceturi chimice, miere indoielnica, paine simpla sau prajita etc. Adica tot ce inseamna junk food. Sucul natural din portocale stoarse pe loc costa 4 euro / paharul de 250 ml si nu e inclus in pret..... se plateste separat.

Incepand cu a doua zi au aparut la bufetul de dimineata niste Nesquick Chioco super-toxice-chimice, insa salut intentia si dorinta de conformare la cerintele clientilor.

La masa de pranz au lipsit sosurile dresing bazate pe usturoi, ketchup iuti sau dulci, smantana, lamaile au fost insuficiente - desi masa era axata pe fructe de mare.... homar (lobster), calamari (rondele de caracatita prajite sau la gratar), sepie marinata ("squid"), midii, tentacule de caracatita la gratar si inevitabilele garnituri de cartofi copti sau orez cu legume, vestitul aperitiv tzatzichi (bucati foarte mici de castravete verde fara coaja, amestecat cu mult usturoi si cu iaurt de capra de min 60% grasime).

2) Becul din baie palpaia cand comutatorul era pe OFF, insa a fost inlocuit prompt de cei de la Receptie si s-a rezolvat.

Dar a fost Ok per total !

Kmai & family



@andox: exagerezi.
Atat m-a costat vacanta 2010 in Santorini (cu 4 luni rezervare inainte) si de asta mi-am permis sa vorbesc. Spuneam ca monitorizez preturile din 2007, asa incat stiu trendul :) De asta nu am ales Turcia ! Pricepi?

Evident, la cei 1600 euro in 2 pers per 7 zile se adauga vreo 600 euro datorati altor excursii optionale extra program, mici cumparaturi, bauturi, inchierire masina pentru vizitarea orasului Fira, a plajelor cu nisip rosii si negre din zona Kamari.

In final ajungi cam la 2200 euro per cuplu pentru 7 nopti, dar se merita banii. Aici nu intra hainele cumparate de nevasta !

#42
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Chiar daca devenim, off topic, de curiozitate, la ce hotel ai fost? Am cautat si eu anul trecut si la ce descrii tu doar camera cu MD era cam 200-250 euro/noapte cel mai ieftin! (poate pui si niste imagini la topicul despre Santorini, ar fi util).

Edited by ferrellroo, 09 February 2011 - 22:47.


#43
softyty

softyty

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 270
  • Înscris: 23.02.2008
kmailand
Nu imi dau seama ce cauti pe forumul de Turcia, cand te-ai simtit atat de bine in Grecia. Intamplator stiu Grecia, stiu oferta de acolo si tot intamplator pot sa spun cu mana pe inima ca la aceeasi calilate a serviciilor grecii sunt mai scumpi (in general) decat turcii, plus ca oferta la greci e la sfert fata de turci (ma refer la ce au spus tu 5* UAI). Nu stiu luna in care ai fost, nu stiu daca nu cumva locatia nu cumva era deschisa chiar in 2010 si avea preturi mici ca sa atraga clientii, etc. Vreau sa inchidem subiectul si cei care sunt interesati de Turcia sa ramana aici si cei de Grecia sa se mute la Grecia. Se compara mere cu prune!
Parerea mea.

Si inca ceva: pretul de avion la greci e mai mic decat la turci (Atalya).

Edited by softyty, 10 February 2011 - 09:24.


#44
dan25

dan25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 14.05.2009
Te rog, trimitem pm cu hotelul, perioada si agentia prin care ai fost in Santorini, multumesc.



@andox: exagerezi.
Atat m-a costat vacanta 2010 in Santorini (cu 4 luni rezervare inainte) si de asta mi-am permis sa vorbesc. Spuneam ca monitorizez preturile din 2007, asa incat stiu trendul :) De asta nu am ales Turcia ! Pricepi?

Evident, la cei 1600 euro in 2 pers per 7 zile se adauga vreo 600 euro datorati altor excursii optionale extra program, mici cumparaturi, bauturi, inchierire masina pentru vizitarea orasului Fira, a plajelor cu nisip rosii si negre din zona Kamari.

In final ajungi cam la 2200 euro per cuplu pentru 7 nopti, dar se merita banii. Aici nu intra hainele cumparate de nevasta !
[/quote]

#45
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Va rog frumos pt. ultima data, NU mai discutati despre GRECIA.  Topicul face referire la preturile in Turcia pe anul 2011.

Multumesc frumos.


#46
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
@ferrellroo: ok, eu nu mai vorbesc despre G****a pe acest topic.
O sa merg in Turcia atunci cand va fi un raport pret/calitate avantajos la turismul de lux. In rest nu ma intereseaza foarte tare.

Concluzia mea dupa primele oferte ale agentiilor de turism: Turcia e prea scumpa si anul acesta, asa incat iarasi voi alege din nou alta destinatie :)
Este opinia mea si va rog sa o respectati :)

Edited by kmailand, 11 February 2011 - 20:46.


#47
andreas-suciu

andreas-suciu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 20.02.2011
Tarifele pentru Turcia, respectiv Antalya, au crescut constant in ultimele 5 sezoane aproximativ cu 10 % anual. De ce? Asta e gtrendul mondial in general si in particular pentru ca asta e cresterea pietei in Romania. Trendul o sa se pastreze si in urmatorii ani.

#48
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
daca e asa scump in turcia iar raportul calitate-pret vi se pare naspa, de ce nu mergeti la cannes unde un sezlong de la 8 la 12 costa 30 euro si daca mai vrei si dupa 12 mai decartezi 30 euro

la 3 stele paraginite in grecia dai cit pe 5 stele olinclusive in turcia iar de romania nici nu mai vorbesc
vreti sa mai amintim si de alte destinatii ?

#49
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

View Postandreas-suciu, on 20th February 2011, 14:17, said:

Tarifele pentru Turcia, respectiv Antalya, au crescut constant in ultimele 5 sezoane aproximativ cu 10 % anual. De ce? Asta e gtrendul mondial in general si in particular pentru ca asta e cresterea pietei in Romania. Trendul o sa se pastreze si in urmatorii ani.
Nu generaliza,nu toate hotelurile au crescut preturile,totul depinde de manager.

#50
cnicu71

cnicu71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.02.2011
Romania este tara are cel mai mic salariu din Europa.De aceea orice scumpire cat de mica se simte si ingrjoreaza turistul.Cate salarii il costa pe un roman un concediu in Turcia ,si cate il costa pe un turist din Anglia?Daca si romanii ar avea salarii ca in vest multi din cei ce merg in Turcia ar merge sigur la Cannes.Efortul financiar facut de romanii care muncesc pe bani ,pentru concediu, este considerabil.Cati someri sau asistati social din vest(care au ajutoarele mai mari decat salariile a multor romani care merg in Turcia) se incumeta sa plece in concediu?O parte din domnii de pe forum care vand bilete, in goana lor dupa"musterii" ,incearca sa minimalizeze si sa inchida acest subiect.

Edited by ferrellroo, 20 February 2011 - 22:00.


#51
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007
si ar trebui ca turcia sa tina preturile mici pt romani doar pt ca ei au salarii mici dar figuri mari ? in turcia sint hoteluri pt toate buzunarele, nu ai bani sa mergi la royal wings poti sa mergi la vera mare sau la konakli, cind ai bani de logan si figuri de mertzan nu e bine....

iar astia in romania in loc sa construiasca moluri mai bine ar construi platforme industriale iar romanul in loc sa se duca la o facultate SRL unde nu invata nimic si cind iese de acolo scrie vre-un, i-mi, Î-ti, ve-ti, vre-ti mai bine s-ar duce sa invete o meserie la o scoala profesionala si ar deveni un bun meserias, meseria e bratara de aur.

de ce sa tina royal wings preturile jos cind ei isi umplu hotelul oricum cerind preturi mari ? oricum turcii iti ofera in pret mai mult decit ai platit comparativ cu orice tara din mareatza UE

sint turcii vinovati ca au romanii salarii mici ? ar trebui guvernul turc sa subventioneze concediile romanilor ? cit costa un concediu intr-un hotel de 3 stele obosite la  mamaia ? mamaia e tot in turcia ? viata in turcia e mult mai scumpa decit in romania

imi place cum gindesti domnule cnicu71.... :thumbup:

Edited by ferrellroo, 20 February 2011 - 22:00.


#52
cnicu71

cnicu71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.02.2011
Ori nu puteti,ori nu vreti sa intelegeti ce am vrut eu sa spun,si anume:romanii desi au venituri mici isi organizeaza banii in asa fel incat reusesc sa mearga in concediu in locuri care sunt foarte accesibile ca pret pentru restul cetatenilor EUROPENI.La cuvinte folosite de dumneavoastra de genul "figuri de mertzan","bani de logan","meseria e bratara de aur" nu pot sa spun decat ca a mai trait in Romania o persoana care le stia pe toate si care a "murit" in 1989.

Edited by ferrellroo, 20 February 2011 - 21:35.
Nu e nevoie sa folosesti quote la postul anterior.


#53
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postcnicu71, on 20th February 2011, 21:34, said:

Ori nu puteti,ori nu vreti sa intelegeti ce am vrut eu sa spun,si anume:romanii desi au venituri mici isi organizeaza banii in asa fel incat reusesc sa mearga in concediu in locuri care sunt foarte accesibile ca pret pentru restul cetatenilor EUROPENI.La cuvinte folosite de dumneavoastra de genul "figuri de mertzan","bani de logan","meseria e bratara de aur" nu pot sa spun decat ca a mai trait in Romania o persoana care le stia pe toate si care a "murit" in 1989.
daca nu era ala asasinat aveai si tu un salariu cu putere de cumparare, asa, meserie bratara de aur nu ai, salariu mare nu ai, ramai cu figurile si cu o exprimare schioapa iar colac peste pupaza mai vrei si un salariu mare...iar romania produce doar pagube si datorii

ia exemplu de la turci si pune mina pe munca iar guvernul romaniei ar trebui sa ia si el exemplu de la guvernul turc

si ca sa nu te mai plingi de preturi nea cnicu71, uite la club konakli beach, daca te grabeai sa prinzi locuri, 5 stele olinclusiv te costa 218 euro de caciula pe 7 nopti adica vreo 900 lei ....ia zi tu, in  ce tara membra a ue au ba stateai cu burta la soare si ti-o umpleai cu potol gretos si bere pe banii astia ? iar pretul a fost valabil din iunie si pina in septembrie

de cite salarii aveai nevoie pt a plati 900 lei pe o vacanta ?

Edited by rottweiler2007, 20 February 2011 - 21:59.
FARA QUOTE LA POSTUL ANTERIOR.


#54
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Pretul in societatea moderna este in functie de cerere si oferta, daca se poat majora preturile cred ca trebuie sa ai un manager prost ca sa spui nu frate, eu vand ieftin ca sa mearga si amaratii in concediu.
Daca nu scumpesc hotelierii preturile le scumpesc agentiile ca sa-si rotunjasca veniturile daca piata permite, asa ca scuze insa capitalismul nu se gandeste la cei care nu au.
Cei care nu au trebuie sa se gandeasca cum sa faca sa aibe si sa nu-si mai planga de mila sau sa se coteasca dupa deget ca vreau sa muncesc dar nu am unde... si sa omita sa spuna ca nu stiu sa faca nimic bine dar stiu cate putin din toate, ca la noi ne pricepem toti la politica, finante, turism, mecanica, informatica, suntem o tara de oameni plenipotential dezvoltati dar care nu avem habar sa facem un lucru la nivel profesionist.
Poate am generalizat cam mult sunt si exceptii insa calitatea serviciilor de astazi din Romania ne arata cat de putine sunt aceste exceptii.
Sunt solutii ieftine de concediu in Turcia pe acest forum cate vrei chiar la nivelul de 40 euro de persoana 7 nopti, totul este sa ai rabdare sa citesti.

Edited by ferrellroo, 20 February 2011 - 22:02.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate