Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Preturi Mari Turcia 2011?

- - - - -
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
mutual

mutual

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 18.08.2004
Nivelul tarifelor din 2011 in Turcia va fi decis de rusi/ucraineni, in functie de stabilizarea politica din Egipt si de situatia salariilor la Moscova/San Petersburg/Kiev. In Egipt mergeau multi rusi la tarife sindicaliste in contul datoriilor si nu stiu daca isi vor putea permite sa cheltuie dublu sau triplu in Turcia.

Din cate am citit, cam 50.000 de romani petrec anual vacante in Turcia. De pe Tunisia si Egipt s-ar mai putea "muta" in Turcia max. 10.000, insuficienti sa influenteze cumva tarifele.

In 2010 mi s-a parut ca tez-ul s-a orientat bine si a contractat chartere chiar la nivelul cererii, nu am observat pe toata perioada verii vreun last minute de luat in seama, pret bun la hotel bun, iar sistemul expres mi s-a parut potrivit numai celor fara copii si adaptabili la o repartizare intamplatoare pe hotel facut in aeroport. Pentru 2011 cred ca se va repeta metoda din 2010.

Daca se vor mentine tarifele charter la peste 2.000 - 2.200 de euro/7 zile/familie cu copii, Bulgaria si Grecia vor fi pe primele 2 locuri la turismul din vara.

#20
cnicu71

cnicu71

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 03.02.2011
Nici nu aparusera situatiile din Tunisia si Egipt si agentiile noastre aveau preturi pentru oferte in 2011 mult mai mari decat in 2010.De altfel a mai existat un topic pe aceasta tema care a fost inchis de moderator,se pare ca nu dadea bine la imagine.Acest lucru seamana cu explicatiile vizavi de scumpirea carburantului(in functie de evenimente gasim noi o explicatie)"a crescut barilul de petrol", dar cand scade barilul preturile nu mai scad.Daca nu erau evenimentele din Tunisia si Egipt, oare preturile erau cele de anul trecut?Se pare ca agentiile noastre se comporta ca toata lumea din turismul national,"sa dam tunuri,pe termen scurt".

#21
Dum

Dum

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 99
  • Înscris: 04.03.2007

View Postcnicu71, on 5th February 2011, 21:12, said:

Nici nu aparusera situatiile din Tunisia si Egipt si agentiile noastre aveau preturi pentru oferte in 2011 mult mai mari decat in 2010.De altfel a mai existat un topic pe aceasta tema care a fost inchis de moderator,se pare ca nu dadea bine la imagine.Acest lucru seamana cu explicatiile vizavi de scumpirea carburantului(in functie de evenimente gasim noi o explicatie)"a crescut barilul de petrol", dar cand scade barilul preturile nu mai scad.Daca nu erau evenimentele din Tunisia si Egipt, oare preturile erau cele de anul trecut?Se pare ca agentiile noastre se comporta ca toata lumea din turismul national,"sa dam tunuri,pe termen scurt".

Si agentiile straine au scumpit preturile. In 2009 mi-am luat de la englezi cu 699 lire(10 zile) la Sealight in Kusadasi iar acum in aceeasi perioada din iulie costa 1044 lire.

#22
Selam

Selam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,804
  • Înscris: 04.02.2007

View Postryky, on 5th February 2011, 18:22, said:

Exista riscul sa se extinda si in Turcia valul revolutionar din zona Tunisia-Egipt.
In acest caz nu stiu ce motive ar avea hotelurile sa majoreze preturile.
Da ?  :rolleyes:  
De ce, nu sunt multumiti politistii turci cu 1,000 euro/luna ? Nu sunt multumite asistentele sau invatatoarele cu 700 euro/luna ?
De ce ar vrea 60% din populatie sa il 'detroneze' pe Erdogan ?
De fapt, unde ai citit tu ca in Turcia ar fi instabilitate politica ?

#23
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Eu cred ca un alt motiv pentru care au mai marit pretul este ca era prea mic :) Nu cred ca au dus lipsa de clienti pe vara vreodata,cand v-oti duce vara la turci si vedeti statiunile goale atunci sa va asteptati la reduceri de pret. Oricum preturile sunt super decente .
@mutual : nu ai cum sa vezi laa ttez last minute pentru la vara :)

#24
Jidanu

Jidanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 671
  • Înscris: 08.02.2009

View PostDum, on 5th February 2011, 22:08, said:

Si agentiile straine au scumpit preturile. In 2009 mi-am luat de la englezi cu 699 lire(10 zile) la Sealight in Kusadasi iar acum in aceeasi perioada din iulie costa 1044 lire.
Comfirm cele spuse,au scumpit toti,si nemtii si englezii.

#25
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
@Lipsum ai mai fost la hotelul asta pana acum? sau este prima oara?
Daca este prima oara sigur arata ca in poze?

#26
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View Postryky, on 5th February 2011, 18:22, said:

Exista riscul sa se extinda si in Turcia valul revolutionar din zona Tunisia-Egipt.
In acest caz nu stiu ce motive ar avea hotelurile sa majoreze preturile.

nu exista acest risc, turcii o duc bine, salariile le cresc o data la 3 luni...selam a scris un post despre asta, incearca sa citesti

#27
RamboX

RamboX

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 02.04.2006
Daaaaa tare bine o duc....cine a mers prin sate mai izolate a vazut in ce conditii de mizerie traiesc majoritatea,ca pe malul marii sunt vile elegante e altceva.

#28
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View Postarschery, on 5th February 2011, 23:36, said:

@Lipsum ai mai fost la hotelul asta pana acum? sau este prima oara?
Daca este prima oara sigur arata ca in poze?
Nu, nu am mai fost. Am facut si eu un topic tot aici, poate ca a mai fost cineva si sunt curios cum arata exact. Mi-a dat cineva un site cu comentarii, si am constatat urmatoarele. Vreo doi greci(poate sa fie acelasi) nu a fost multumit de loc, a dat note mici etc. Un roman s-a plans ca a fost mizerie in baie, si a dat o nota mica. In rest, strainii au fost multumiti. Nu e extraordinar de luxos, dar raportul pret/calitate e foarte bun.
Sunt si eu curios care vor fii diferentele in realitate fata de poze.

#29
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View PostRamboX, on 6th February 2011, 09:32, said:

Daaaaa tare bine o duc....cine a mers prin sate mai izolate a vazut in ce conditii de mizerie traiesc majoritatea,ca pe malul marii sunt vile elegante e altceva.
ca la noi in Romania prin sate o curge lapte si miere
am fost si eu prin sate izolate si intr-un sat din asta cu case amarite am vazut o scoala ca in povesti, niciun liceu d-asta de fitze din bucuresti nu avea dotarile acelei scoli dintr-un sat pierdut de munte ...asa ca... :naughty:

#30
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postryky, on 5th February 2011, 19:22, said:

Exista riscul sa se extinda si in Turcia valul revolutionar din zona Tunisia-Egipt.
In acest caz nu stiu ce motive ar avea hotelurile sa majoreze preturile.
E un risc mai mic decat ca valul tunisiano-egiptean sa loveasca Romania.

#31
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View PostImperator, on 6th February 2011, 13:50, said:

E un risc mai mic decat ca valul tunisiano-egiptean sa loveasca Romania.

Eu cred ca e egal!

#32
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,881
  • Înscris: 13.12.2007

View PostImperator, on 6th February 2011, 13:50, said:

E un risc mai mic decat ca valul tunisiano-egiptean sa loveasca Romania.
corect !

#33
arschery

arschery

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 631
  • Înscris: 29.11.2010
Daca nu supar pe nimeni o sa-mi exprim si eu parerea, nu cred ca Turcia o sa fie influentata de ce se petrece in Egipt.
Garantul statului de drept in Turcia este armata si nu stiu daca stit cum sunt baietii aia insa nu prea se joaca.
Turcia este membra Nato si nici o agentie de info. straina nu are interes sa o destabilizeze asa cum a fost in 89 in Romania, sau cum este acum in Egipt, sau credeti bancurile alea ca egipteanul de rand s-a saturat si a puso de o revolta? eu nu cred.
Turcia la inceputul crizei a vrut sa imprumute bani de la FMI insa fiindca nu au vrut sa-si indatoreze statul, cei mai bogati omeni de afceri prin concernele pe care le detin au imprumutat statul Turc pe o perioada nedeterminata :) si nu a mai fost nevoie de credit.
Deci asa o tara nu poate sa ajunga ca Egiptul in vara asta... ei au problemele lor cu Curdistanul etc.

#34
zugry

zugry

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 27.04.2007
subiectul topicului era PRETURI MARI TURCIA 2011 si nu INSTABILITATEA MONDIALA SE VA REFLECTA IN TURCIA!

apropo de preturi: 773E / 2 adulti + 2 copii in family room garden villa la CDC in iunie, vi se pare mult? Anul trecut am platit 870E pentru large room in main building, adica ceva inferior...

#35
18thStreet

18thStreet

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,841
  • Înscris: 17.01.2007
Tot nu inteleg ce faceti cu acest topic. Foarte multe flame-uri si intrebari fara sens.
"cum vi se pare?"  Daca cineva zice ca e mult, ce faci? Renunti la vacanta? Daca cineva zice ca este ieftin, cauti altul mai scump?

Pretul corect este cel care ti-l permiti.

#36
kmailand

kmailand

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 21.08.2010
Salut,

Eu monitorizez preturile pentru Turcia inca din primavara lui 2007 si am impresia ca au crescut in 2009 si 2010. Oricum, mi s-a parut tot timpul ca au fost mai dezavantajoase in Turcia decat in alte tari (calitate/pret). Din acest motiv am ales de fiecare data o alta varianta mai convenabila: Creta (hotel Silva Maris de 4****), Santorini  (4**** in Oia), Hurgada/Egipt (5*****). Stiu ca unora li se pare ca eu compar mere cu pere, dar asta e....   E opinia mea. :peacefingers:

Ce-i drept, m-au interesat doar sejururile la hotelurile turcesti de 5 stele, minim AI/UAI, transport cu avionul. Poate ca la alte categorii (ex: 3 sau 4 stele) preturile or fi ramas la fel sau chiar au scazut.

Edited by kmailand, 08 February 2011 - 23:25.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate