Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...
 Recomandare service BMW Bucuresti

Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...
 Boxe fata golf 5

Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Eutanasie Caini

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
18 replies to this topic

Highlander91

Highlander91

Senior Member

• Grup: Senior Members
Salut. Am 3-5 caini mari, din rase periculoase, care trebuiesc eutanasiati. Stiti ce substante se folosesc? De unde le cumpar? Va rog sa va abtineti de la carcoteli; oricand le-as putea da furadan sau un topor in cap, insa incerc sa gasesc o solutie corecta fata de animale :kisstogether:

Edited by Highlander91, 04 February 2011 - 10:02.

ionut76

ionut76

Senior Member

Vorbeste cu un medic veterinar, el poate sa o faca la cererea ta.

Highlander91

Highlander91

Senior Member

ionut76, on 4th February 2011, 10:25, said:

Vorbeste cu un medic veterinar, el poate sa o faca la cererea ta.
mi-a cerut 10 milioane pe caine. nu a vrut sa imi zica ce substante foloseste.
Am vb cu un medic uman; mi-a recomandat 2g morfina si jumate cianura. Sau 1g furalidon... sau... Nare nici habar, nici substante. Doar morfina are, si e constanta in solutia lui!

Oare asomatu merge? mi-e frica sa-i impusc cu pistol cu glont, sa nu ricoseze ^_^

Cainii i-au adus angajatii, sunt Cane Corso si Rottweiler. Sunt salbatici pentru ca nu au avut nici un stapan. Acum firmele pleaca,si peste o luna primaria ma demoleaza. Daca nu fac nimic pana atunci, vor ramane pe strada, si cine stie ce copil omoara.
Nu am unde sa ii duc, si ce sa fac cu ei.

Multumesc!

Edited by Highlander91, 04 February 2011 - 10:41.

Hider141

Hider141

trolling here since 2008

Nu poti nici sa-i predai la ceva adapost de animale? Probabil acolo le vor evalua comportamentul si dupa ce vor decide ca sunt prea periculosi, cel mai probabil ii vor eutanasia. Eventual incearca sa-i convingi ca nu-ti mai poti permite sa-i ingrijesti, poate asa vor accepta.

Edited by Hider141, 04 February 2011 - 10:48.

Highlander91

Highlander91

Senior Member

Hider141, on 4th February 2011, 10:48, said:

Nu poti nici sa-i predai la ceva adapost de animale? Probabil acolo le vor evalua comportamentul si dupa ce vor decide ca sunt prea periculosi, cel mai probabil ii vor eutanasia. Eventual incearca sa-i convingi ca nu-ti mai poti permite sa-i ingrijesti, poate asa vor accepta.
Primariei? Am sunat la patru labute si pfier rotten si m-au amenintat cu puscaria. I-am injurat si eu la randu meu. Nu mai am ce discuta cu primitivii aia
PS. La 1 martie 2011 dreptul meu de proprietate expira. De la acea data nu mai am voie sa intru in casa. Acum mai ma duc pe acolo; desfac acoperisu, parchetu, iau ce se poate sa fac in viitor alta.

Sunt demolat pentru bulevardul Splaiul Independentei - A1

money_geld

money_geld

Member

• Grup: Banned

Highlander91, on 4th February 2011, 10:53, said:

Am sunat la patru labute si pfier rotten si m-au amenintat cu puscaria. I-am injurat si eu la randu meu. Nu mai am ce discuta cu primitivii aia
Pai cine te-a pus sa suni la cretinii aia? Omoara-i cum ti-a zis doctorul ala.

GTFMIOFE

GTFMIOFE

Active Member

• Grup: Members
dificila problema ta....
nu as putea sa omor un caine cu mana mea.
sper sa gasesti cea mai buna solutie, totusi, mai incearca si la alte adaposturi.

vladc

vladc

Senior Member

dificila situatia. si foarte delicata. la veterinar costa sa eutanasiezi orice animal. ong-urile sunt de kkt, nu or sa te ajute. ele dau doar din plisc, dar nu si din aripi.

din pacate, trebuie sa alegi solutia care sa fie cea mai putin dureroasa pentru animale.
neaparat sa ai grija s-o faci silent, fara prea mult tam-tam. nu de alta, dar o sa te bage in puscarie daca te prind ca i-ai mierlit.

Edited by m&m, 07 February 2011 - 08:36.

overseas

overseas

Guru Member

Daca sunt rasa pura (!?), fa-le poze cat mai clare si baga-le pe site-urile dedicate acestor caini, ti-i vor lua 100% de pe cap.

Highlander91

Highlander91

Senior Member

Daca sunt rasa pura (!?), fa-le poze cat mai clare si baga-le pe site-urile dedicate acestor caini, ti-i vor lua 100% de pe cap.
Nu stiu daca sunt rasa pura, nu cred. Seamana, si sunt mari, aproape obezi.

Va rog sa incetati cu polemica. Am sunat la 100 de farmacii, pe langa multi demagogi, cei care se ofereau sa ma ajute cereau sume fenomenale, peste 100 euro/caine.
Eu morfina mai am acasa, de la bunica-miu, si am o groaza. Furadan am...

Daca e un medic veterinar care stie ce substante sunt folosite la eutanasie, si doreste sa ma ajute macar cu cateva sfaturi, multumesc!

andreim77

andreim77

Senior Member

ai cautat un dresor de caini? Poate ti-i reabiliteaza si isi gasesc stapan, daca iti cere bani da-i cainii degeaba, dar sa-l si controlezi sa nu le faca el felul sau cine stie. Incearca sa afla si daca sunt de rasa, ar creste interesul eventualilor doritori. Probabil sunt f salbatici de vrei sa scapi de ei dar nu-s viermi, sunt animale semi-inteligente. Daca erai in SUA il chemai pe dog wisperer :) si mai veneau o gramada de oganizatii sau adaposturi sa te ajute. Dar in Ro...

Edited by andreim77, 04 February 2011 - 14:04.

filipxxx

filipxxx

Senior Member

Intreaba si pe la alti medici veterinari, eventual pe la vre-un sat in Ilfov. In Bucuresti medicii veterinari sunt obisnuiti cu oameni plini de bani care dau zeci de milioane pe vaccinuri si diverse tratamente asa ca cer fara numar. Ia-o cu masina spre Giurgiu si intrebi in cateva sate de un medic veterinar. Sigur te rezolva cineva pentru maxim un sfert din bani ca la sat omul stie valoarea banului. Acum cativa ani am dus o catea bolava de epilepsie sau ceva de genul si am eutanasiat-o, insa suma a fost derizorie.

andreim77

andreim77

Senior Member

Totusi, cauta un dresor mai intai, nu sari sa-i omori asa ca pe virusi. Daca sunt de rasa, poti scoate si un ban de pe urma lor.

edy_wheazel

edy_wheazel

Superior Member

Is curios de unde faci rost de morfina & shit.
Nu stiu cum ti-au cerut veterinarii aia 10 milioane, ii cam prea umflata treaba.
Substantele alea is chiar foarte ieftine, nu stiu cum se numesc da' oricum nu ai cum sa eutanasiezi tu animalu' ca se da intravenos, deci tot la veterinar ajungi.
Mai apare implicatia legala, nu te poti pune tu (si cred ca nici veterinaru') sa eutanasiezi caini sanatosi.

Freddy12

Freddy12

Guru Member

edy_wheazel, on 7th February 2011, 00:51, said:

Nu stiu cum ti-au cerut veterinarii aia 10 milioane, ii cam prea umflata treaba.
Substantele alea is chiar foarte ieftine, nu stiu cum se numesc da' oricum nu ai cum sa eutanasiezi tu animalu' ca se da intravenos, deci tot la veterinar ajungi.
Mai apare implicatia legala, nu te poti pune tu (si cred ca nici veterinaru') sa eutanasiezi caini sanatosi.
Eu cred ca mai bine puneai anunturi pentru adoptie. Poate gaseai firme sau persoane care sa-si doreasca caini de paza seriosi nu din astia care hamaie si daca strigi putin la ei, fug chelalaind.

Highlander91

Highlander91

Senior Member

edy_wheazel, on 7th February 2011, 00:51, said:

Morfina am de la bunica-miu ca a avut cancer. Si daca nu am, ma duc la cativa doctori care ii cunosc, le dau un supliment si imi dau reteta. De cianura si alte toxice de gradul I si II fac rost pentru ca lucrez cu firme de dezinsectie-dezinfectie, etc. Nu scapi de purici fara sa stropesti cu ceva supertoxic.
Stiu sa fac intravenos si la oameni, daremite la caini. Se face intr-o vena mare aproape de gat. E usor de gasit.
Cat despre lege. Nu am voie sa-i omor da nici sa-i abandonez. Si daca careva mi i-a aruncat peste gard, inseamna cu sunt ai mei?
Ma amuza astia cu adoptatu, de ala cu dresatu nici nu mai zic. Nu am timp de asa ceva, si inca odata. nu sunt cainii mei si ma doare in *** de ei. Daca nu as fi avut substante, i-as fi curatat barbar cu cutitu ca pe porci.

Cainii au fost curatati si dusi la protan. Super de treaba uzina. Dai 20 de lei la poarta, vin baietii cu carucioru, si ii duc la facut sapun.
Cianura e super eficienta. Aproape instantaneu, intra in soc, face convulsii, care dureaza cam 2-3minute, apoi incep sangerari puternica din gura/nas urechi si intr-un minut se calmeaza. liniste totala.
Cianura se foloseste cu manusi, si protectie la injectare accidentala (degetare), fiind letala si daca e atinsa.

Zice-ti mersi ca nu i-am lasat liber cum m-au sfatuit unii veterinari si protectia cuteilor ca intr-o luna va mancau copii.
Se poate inchide!
Succes!

Edited by Highlander91, 07 February 2011 - 12:25.

Charger

Charger

Viitor baștan

• Grup: Banned

Highlander91, on 7th February 2011, 12:20, said:

Zice-ti mersi

Nu zice-m nimic! :nonobad:

Cat despre lege. Nu am voie sa-i omor da nici sa-i abandonez.

Daca sunt ai tai, nu ai voie sa-i abandonezi. Tu ai zis ca nu-s ai tai.
Cat despre omorat, legea te opreste sa-i omori, chiar daca sunt ai tai sau nu.

Si daca careva mi i-a aruncat peste gard, inseamna cu sunt ai mei?

Nu.

Ma amuza astia cu adoptatu, de ala cu dresatu nici nu mai zic. Nu am timp de asa ceva

Nu ai timp sa dai unu anunt despre adoptarea unor Cane Corso (rasa superba, apropo), dar ai timp sa cauti solutii despre eutanasiere, sa mergi sa vorbesti cu veterinarii, sa intrebi pe forum? :confuzzled:
De unde apareti, mai?

Daca nu as fi avut substante, i-as fi curatat barbar cu cutitu ca pe porci.

Cine te opreste?
Bine, legea, dar cum in Romania si furatul telefoanelor a devenit legal... :naughty:

BlackCat13

BlackCat13

Junior Member

• Grup: Members
Am gasit pe net ceva ...pentobarbital se numeste...dar mai intereseaza-te...nu ma pricep, pur si simplu am dat search pe google "substante folosite la eutanasiere caini"

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate