Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

viata din anii '90-2000

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
14636 replies to this topic

#4465
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Ce programe difuza Simga Tv?   Posted image

P-ţa Unirii, vedere spre intersecţia Str. Halelor cu Bd. Ion Constanti (I.C.) Brătianu. Poza e făcută probabil din aripa Călăraşi a Magazinului "Unirea". Foto: Andrei Bîrsan, anul 1999.

Attached File  P-ta Uniii, vedere dinspre Mag. Unirea (aripa Clarasi) - Bd. Corneliu Coposu (1999) foto Andrei Birsan 578b15ed-bf3c-4584-b09e-48e1592b13d5.jpg   526.16K   51 downloads

#4466
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Sigma era un starv ce nu a intrat niciodata pe cablu. Pica des emisia.

In 2004-2005 era pe Ass-Tral Bucuresti Alpha TV, un post cu program de seara in locul videotextului, asemanator cu OLT TV-ul de astazi din Slatina. Inainte de Badea, ma uitam la ora 23 la George Berevoianu, gugustiucul speriat care in loc de Casa Presei Libere (de unde emitea Alpha) a zis cladirea Palatului Parlamentului la cutremurul din 27.10.2004.

Alpha, ca si Prima TV sau TV Romania de Maine, avea un semnal foarte slab pe satelit, cadea la primul norisor.

#4467
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Alpha Tv cam ce programe avea?
TVRM (Televiziunea România de Mâine) parcă mai există. Era postul unei universităţi de-a lui Felix Motanul Informator (Dan Voiculescu), ce se găseşte în fosta Casă de cultură a Sect. 4 (Şos. Berceni cu Str. Turnu Măgurele).

#4468
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Da, se numeste TVH de ceva vreme. Nu credeam sa aiba vreodata legatura cu Felix acea Universitate Spiru Haret. Cand a aparut pe CATV in Slatina prin iunie 2002, colegii credeau ca este TV Republica Moldova.

In anii '90 dimineata TVR 1 difuza TVM Mesager, jurnalul di pisti Prut. Specific televiziunii din Chisinau erau inaltele stridente si distorsionate, nu era de ajuns acshientul.

Alpha TV un jurnal de stiri seara si revista presei cu gugustiucul speriat de bombe George Berevoianu. Era ca o televiziune locala, de cartier. Avea legatura cu Realitatea, Petrom, Prigoana, Vantu.

#4469
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,829
  • Înscris: 28.11.2006
TVRM/TVH si universitatea Spiru Harem :naughty: n-au nicio treaba cu Felix. Ele apartin lui Aurelian Bondrea, un fost tovaras de nadejde pe vremea impuscatului.

#4470
bila1000

bila1000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,346
  • Înscris: 12.08.2010
Parca incepusera sa faca reclama la pentiun 1 la televizor, faza tare era cind au inceput sa faca reclama la pentium 2 , masini straine nu alta.

#4471
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Mda, computerele erau scumpe pe vreme aia. Prin 1997 a avea un 486 încă era ceva - bine, dacă doreai doar joace vechi şi tehnoredactare mergea, însă doar cele mai forţoase puteau reda m.p. 3-uri. Ce nebunie şi cu ele.

Prin 2003-2004 am fost la un concert la Sala Palatului unde au venit cei de la Phoenix şi cei de la Humble Pie. Am avut noroc şi am prins loc destul de în faţă.

#4472
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Prin 2002-2003 ascultam Sigma (şi altele, dar nu mai ştiu care), priveam videoclipuri pe Atomic Tv, M.C.M. şi V.H. 1 (că dădeau muzică veche), urmăream emisiuni la Prima Tv şi Pro Tv, la filme mă uitam la toate posturile Româneşti, dar şi pe T.C.M., desene pe Cartoon Network. Doamne, primul tv color de unde stau acuma m-a slujit în clasa a XII-a, la acel semestru de la Construcţii, la 2 facultăţi şi mă mai slujeşte şi acuma!
Videocasetofon am avut acasă abia prin 2003-2004 şi mai trăgeam videoclipuri, filme, uneori emisiuni (chiar ar fi interesant să digitizez o parte din casete, da' asta după ce-mi iau tv tuner).

Am mers la câteva baluri ale bobocilor - fostul meu liceu şi Fac. de Construcţii (unde am făcut doar jumătate de semestru). Pe atunci eram încă subţire, că nu transpiram iarna când urcam la etajul 3 al facultăţii.
Primisem primul meu aparat foto mai evoluat - un rangefinder "Zorki" 4 (îl mai am) produs în 1961, dar mai făceam poze şi cu cel compact, că nu aveam încă blitz; am reununţat la cel compact (un "Ricoh") după ce la un eveniment am făcut poze cu el şi au ieşit întunecate (zero setări manuale, blitz nu prea puternic).
Pe atunci nu aveam casetofon funcţional! Dar îmi luasem un radio <<Bucur>> în carcasă de lemn.
La Facultatea de Construcţii - eu învăţam în corpul dinspre Str. Cristea Mateescu (fostă Cheile Zănoagei, pe unde intrau o dată troleibuzele spre Bd. Ghica Tei), spital, cămine. Ca relicve mai erau nişte imagini din comunism (una era cu un "Rombac" 1-11) iar în laboratorul de informatică nişte monitoare tip televizor produse la I.C.E. "Felix" (Pipera, deci nu foarte departe de facultate). Mi-am dorit unul, dar nu am ajuns să iau. La un laborator dinspre Teiul Doamnei profesorul avea un radio pe lămpi "Orion" AR602. Revenind la laboratorul de informatică, nu ştiu ce computere aveau - bănuiesc că erau măcar Pentium 1 (încă mergeau la nevoile de atunci), da' internetul era de pe vremea computerelor 186-286. Oare câte din relicvele alea mai există?
La A.S.E. la laboratorul de informatică interentul mergea mai bine (asta prin 2003-2004). Când au făcut sala de internet de la parterul Ciberneticii era deja altă viaţă.
La căminele alea tip garsonieră ale Fac. de Construcţii (am uitat cum îi zice străzii, e una paralelă cu Maica Domnului) am făcut pentru prima dată cunoştiinţă cu m.p. 3-urile stocate de studenţi. Mai am C.D.-ul pe care mi le-am pus (a mers să iau majoritatea pieselor de pe el!).

De la o patiserie de pe Teiul Doamnei îmi luam cu vreo 25.000-50.000 lei (nu mai ţin minte exact cât) o mini-pizza rotundă.
"Pe" R.A.T.B. făceam de obicei blatul.

Edited by djl, 04 April 2017 - 22:17.


#4473
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Pe 6 Mai, la Arenele Romane, concert cu Trei Sud Est, Turbo B, Haddaway, No Mercy, La Bouche (din păcate solista de la începuturi a murit într-un accident de avion prin 2001   :(   ).

#4474
Lenevo

Lenevo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,015
  • Înscris: 10.04.2017

Vizualizare mesajdjl, pe 27 martie 2017 - 19:37, a scris:

Ce programe difuza Simga Tv?   Posted image

P-ţa Unirii, vedere spre intersecţia Str. Halelor cu Bd. Ion Constanti (I.C.) Brătianu. Poza e făcută probabil din aripa Călăraşi a Magazinului "Unirea". Foto: Andrei Bîrsan, anul 1999.

Ataşament P-ta Uniii, vedere dinspre Mag. Unirea (aripa Clarasi) - Bd. Corneliu Coposu (1999) foto Andrei Birsan 578b15ed-bf3c-4584-b09e-48e1592b13d5.jpg
Ce curat era orasul.

#4475
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Pe acolo era, prin alte părţi nu. Curat în schimb era (şi e) Câmpina.

#4476
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Pe la sfârşitul decadei trei de zero a debutat jocul Sudoku.

#4477
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Tarife telecom din anul 2003

Attached Files


Edited by djl, 19 April 2017 - 23:11.


#4478
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
De-ale pubertatii mele valuri:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/KKQoA206S_4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4479
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Începând de mâine şi până Duminică (poimâne) pe Str. Căderea Bastiliei nr. 9-11 eveniment I.T. retro. Dacă nu mă ia o răceală sau vreo gripă, viu şi eu. Dacă vin, veţi fi filmat cu o cameră video (de amatori) din anii '80 şi veţi vedea LaserDisc în acţiune.
Pentru că tot am pomenit de I.T.: când aţi utilizat pentru prima oară o dischetă (un floppy disc), aţi avut vreodată diskete din alea de 5.25" şi care au fost primele voastre experienţe cu discuri optice?

#4480
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
2000 primul PC, primele diskete, culmea ca prima unitate optica a fost esec total-un Creative, nu se deschidea usa, blocat mecanic, inlocuit cu un TEAC ce a mers pana in 2010 si e functional si acum.

Primul CD-1996 casetofon Panasonic cu CD, nefunctional pe caseta, functional pe CD si radio, sta de decor in bucatarie unde am ascultat radio la el intre 2001 si 2004.

Am scapat de viroza/gripa in sezonul asta, am avut doar manifestari superficiale o dimineata si atat. In martie 2011 si aprilie 2015 am fost lovit rau.

#4481
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Ieri am văzut unul la expoziţia cu I.T. şi electronice retro  :(

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zxtObXA3IFU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#4482
Iulya_Roman

Iulya_Roman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 306
  • Înscris: 02.03.2013
@djl: Știi eu am în casă un nokia care încă își face bine treaba.
Nokia 1011 primul meu telefon mobil.
Încă mai joc ocazional râma (șarpele) sau space impact.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate