Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
RPL2021: Instructiuni auto-recenzare

Info Coronavirus/Vaccin vs. Fake News

Ajutor pentru refugiatii ucraineni

aflare FOV la o filmare
 alergatul pe terenul de atletism....

RANSOMWARE

Stick/device pentru streaming 2022

instalare windows xp pe un calcul...
 racordare curent container modular

Produs Jell-O - gelatina cu arome...

Imprumut garantat de actiuni pe I...

Ac cu probleme dupa reabilitare b...
 Scade antigelul din vas dupa fiec...

Ficat ortotopic

Act notarial

Scadere RPM la semafor

viata din anii '90-2000

* * * * - 8 votes
  • Please log in to reply
12828 replies to this topic

Neaceasca85

Neaceasca85

Forumist din Slatina, Olt

• Grup: Senior Members

djl, on 6th February 2011, 01:09, said:

Apropos, nu cred că anii '90 au fost o perioadă perfectă sau idilică; au fost multe chestii nasoale. Dar de obicei oamenii își amintesc numai lucrurile plăcute dintr-o anumită perioadă. :)
Cum nu se poate mai corect, de asta avem si nostalgici ai comunismului, lucru de neconceput pentru mine, dar omul e facut sa uite trairile negative si sa le tina minte doar pe cele pozitive, altfel nu ar putea inainta prin viata. Cei care au avut tineretea in perioada razboiului de exemplu sunt ferm convins ca au fost/sunt nostalgici dupa acea perioada.

Eu nu sunt aproape deloc nostalgic dupa anii '90, dar nu pot da cu noroi in djl ca este, depinde de fiecare cand a avut trairi frumoase.

Edited by Neaceasca85, 06 February 2011 - 02:01.

djl

djl

G.D.P.R. sucks. Boycot China and Russia.

Eu mai țineam minte faza cu nea' Nicu, dar nu mai țineam minte la ce era reclama. În ce an a apărut reclama?

costaan

costaan

Active Member

• Grup: Members
huh...ce vremuri...
Cumpăram cuie la kil și vindeam la bucată la sîrbi.... ca și acum...cumpăr la bucată și-l țin în dulap... sfînt și scump Talisman de la ruși....

grouch

grouch

Member

djl, on 6th February 2011, 03:02, said:

Eu mai țineam minte faza cu nea' Nicu, dar nu mai țineam minte la ce era reclama. În ce an a apărut reclama?

nu mai stiu ,dar o tin minte pt ca obisnuiam sa vand sticlele:) si tin minte ca luam ceva banuti pe o sticla

Neaceasca85

Neaceasca85

Forumist din Slatina, Olt

Era o reclama care imi placea mult, la TV-uri Samsung, unu tragea un TV negru de laterale, de partea de sus si jos si scotea niste sunete haioase, parca era de plastilina, apasa pe butoane si butoanele dispareau in el, apoi baga mana in el ca in plastic topit si scoate telecomanda cu care il aprinde, si spunea "Samsung, tehnologie pentru o viata". Prin 1992-1993 cred, contemporana cu Robingo. Rog link de You Tube daca exista/gasiti.

Desi eram foarte mic, eram atras de emisiunea Reflectii Rutiere a lui Virgil Vochina, si imi amintesc genericul cu un ecran de televizor si melodia sa de fond. Sau jingle-ul TVR cu DEPARTAMENTUL DE PROGRAME scris cu litere aurii, dat inainte de desenele Captain Planet de exemplu.

Edited by Neaceasca85, 06 February 2011 - 02:15.

djl

djl

Dar mai țineți minte... pagerele? http://forum.softped...m...t&p=9424755
http://forum.softped...t...1&hl=pagere

grouch

grouch

Member

unde va grabeati domnule Ionescu?:)))))

neicanimeni

neicanimeni

Junior Member

djl, on 6th February 2011, 02:02, said:

La pepsi la litru! "ce arbitru???" :)))

marian78ro

marian78ro

Member

Lipsum, on 4th February 2011, 20:11, said:

Eu inca imi amintesc cum locuiam chiar in centru, iar vis-a-vis de geamul camerei mele, era o veche brutarie. Sambata dimineata ma trezeam in miros de cornuri calde si d-abia asteptam sa-mi dea ai mei bani sa fug sa-mi cumpar 2-3 cornuri calde.

Si nu s-a intamplat niciodata sa nu iti dea? si sa zici in gandul tau: "ma fac eu mare si am bani, o sa le cumpar pe toate sa ma satur!"  :thumbup:
Eu asa faceam la inghetata d`aia POLAR la pachet.. Ma gandeam "cand o sa am bani multi o sa le cumpar pe toate! Sa ma satur!"  :w00t:

neicanimeni, on 6th February 2011, 07:35, said:

La pepsi la litru! "ce arbitru???" :)))

E aici. Cum sa o poti uita?

marian78ro

marian78ro

Member

Scz, am pus un link gresit. Reclama era Aici

djl

djl

Accizele la electronice și I.T. Nu erau destul de scumpe videourile, camerele video, computerele... mai trebuiau să le și suprataxeze nesimțiții :cursing:

MariusMIonescu

MariusMIonescu

Member

@ Nokia și Nea Ceașcă:

Reclama la Pepsi cu "nea Nicu" era prin 1993-1994 și mai apoi, în perioada campionatului mondial din 1994(Pepsi fiind printre sponsori), era o reclamă în care apărea Bogdan Stelea.
Și eu îmi amintesc de reclama la Samsung cu tipul care modela un televizor. După aceea, era una cu un copil care se suia pe niște dicționare ca să ajungă la un telefon mobil.

@ Nea Ceașcă:

Îmi amintesc și azi vocea lui Virgil Vochină. Genericul - nu. Îmi amintesc și de acel spot cu "Departamentul programe prezintă"(1993-1994 să tot fi fost)... pe atunci aveam alb-negru... Din fericire, am reușit să-l văd și color(literele de la "Departamentul programe" erau aurii). Așa, îmi mai amintesc și de un generic pentru "Film"(un fel de telecinematecă de sâmbătă, pe spațiul rezervat de cele mai multe ori varietăților), cu "Departamentul programe prezintă FILM" și apoi tot felul de scene de film din care îmi amintesc una din City Slickers cu un tip care încasează un pumnal în c**ones și face o gură și niște ochi mari, apoi una cu Victor Rebengiuc din nu mai știu ce film, apoi altele și una din "Nunta regală" cu Fred Astaire dansând pe pereții unei încăperi. Țin minte că pe atunci aveam o vorbă de duh pentru faza că nu se zicea ce fel de film se difuzează: "film de film"... Ce vremuri...
Pe atunci, o vreme, varietățile erau vinerea(așa a apărut "De la egal la egal", prezentat de actorul-senator Ștefan Radof, produs de Liviu Tudan, emisiune mutată mai târziu duminica, prezentată de același Ștefan Radof și mai târziu de Eugen Dumitru - remember "De la egal la egal... Amical!").
Așa îmi mai amintesc și de un Video-Magazin(nu mai știu care dintre ele, parcă cel realizat de Eugen Dumitru...???) cu o scenă din Stan și Bran, cu o bătaie cu frișcă în plină stradă și cu niște acrobați, un scamator, niște dansatoare și... tot felul.

grouch

grouch

Member

apropo ,ca s-a adus vorba de Reflectii Rutiere,faceau cei de la Divertis in cadrul emisiunii un show numit 'Nunta in tir' sau cam asa ceva;si apoi au mai fost cateva scheciuri cu haz tot din perioada aia.

daca stie cineva despre ce vorbesc,poate sa mi spuna pe unde le-as putea gasi,ca pe youtube nu  sunt.

djl

djl

Că tot fac postul 7.311. Undeva în dec. 1995 - febr. 1996 am mers pentru ultima dată cu un otobel articoolat pe o linie din interiorul Bucureștiului. Ieșisem de la meditații de la mate de lângă P-ța Iancului și mă îndreptam spre stația lui 335 (pe atunci nu exista și 330) pentru a mă duce la bunici (vara și iarna stăteam acolo), când văd pe 311 trece un autobuz articulat spre P-ța C.A. Rosetti (nu mai mersesem de mult cu un autobuz cu burduf). M-am dus în stația pe direcția Titan și l-am așteptat să vină (nu cred că am stat mai mult de 20 de miute - pe atunci nici nu era traficul dement de acum) - nu a contat că era zăpadă și frig. După asta am mai mers doar o dată cu un <<Dac>> aticulat, pe o linie interurbană - prin 1997? Următoarea plimbare cu un autobuz articulat a fost prin 2005-2006 la Brașov, dar era un "Mecedes" O305G.

Nu trebuia să mă mai aud de reclama cu Nea' Nicu. Fratele primei și singurei mele prietene era strigat Nicu... asta prin 1994-1995, deci în perioada reclamei... deci mi-am amintit din nou de ea :(

MariusMIonescu

MariusMIonescu

Member

grouch, on 8th February 2011, 00:48, said:

apropo ,ca s-a adus vorba de Reflectii Rutiere,faceau cei de la Divertis in cadrul emisiunii un show numit 'Nunta in tir' sau cam asa ceva;si apoi au mai fost cateva scheciuri cu haz tot din perioada aia.

daca stie cineva despre ce vorbesc,poate sa mi spuna pe unde le-as putea gasi,ca pe youtube nu  sunt.

Da. Îmi amintesc de "Nunta în camion"(1995 oare??... în rolul mirelui - Cătălin Mireuță și în rolul miresei - Monica Anghel), de "Botezul de la benzinărie"(1996, cu copilul botezat "Pompiliu"... nu uit denumirile băuturilor "servite": vin fără plumb, țuică premium și rachiu diesel), de "Crăciunul în tramvai"(2000). Toate astea știu că se difuzau înainte de Crăciun.
Din păcate, am găsit doar o singură secvență:

Retrocedarea

Divertis aveau, o vreme, rubrică la Video-Magazin-ul lui Doru Dumitrescu. Câteva secvențe:

Prototiptilul 1990
Ajutoarele 1990
Virusu 1990l
Divingo 1994
Țeapa

djl

djl

Își mai amintește cineva de revistele "Mickey Mouse"? La început trebuia să-o conving pe mama sau bunica să-mi de bani de așa ceva - pe atunci nu stăteam chiar pe roze cu banii.

rvic77

rvic77

Senior Member

Cei mai tare ani, cei de liceu si studentie; imi aduc aminte ca mergeam cu 30000 - 3 lei pana la Predeal (redus la personal sau la nash)la schi si apoi luam o cartela de 3 urcari sus, inca vro 8 lei parca si ne bagam sa luam teleschiul moca de la jumatate, ne costa o zi de schi 15 lei adica 6 $, da, aveam mai putini bani dar si preturile erau mult mai mici si putini bani erau folositi doar in scop de distractie  :coolspeak:
acum sincer cred ca e mai greu financiar pentru un student sa faca ce faceam noi in anii aia + ca acum fitzele sunt mai mari
Ana Electronic aducea TV-uri Samsung da guvernantii de pe atunci bagasera taxa de lux pentru TV-urile co telecomanda, asa ca tv-urile erau aduse fara telecomenzi si fara senzor si intr-o mica fabricuta se puneau senzorii la loc si se dadeau si telecomenzile, buna afacere  :thumbup: -sunt convins ca ideea se mai aplica si azi in alte domenii  :coolspeak:
Caritas, Mondoprosper, puneai 100 lei si in 3 luni aveai de 7 ori daca mai tinea figura si nu-i pierdeai pe toti - sincer o afacere mai buna ca Loteria unde doar cotizezi  :thumbup:
O garsoniera costa 4500 $, daca scriai un CD castigai 1 $, 4500 CD-uri trase si iti luai casa, un amic de-al meu a muncit 3 luni si si-a luat apoi casa, a fost perioada marilor sanse, acum posibilitatiile s-au inchis mult !
Mare bucurie cand a iesit Constantinescu, cica aveam guvern democrat in sfarsit, doar ca ne-am imbatat cu apa rece, asa cum facut si cu Basescu.
Mineriade, Iliescu, Vacanta Mare, viza de Germania doar cu invitatie, Oltcit-ul se transforma in Oltena, apoi vine Daewoo,da macar atunci daca puteai pleca, aduceai masina din afara fara taxe - Ai mei au luat un Citroen BX din 86 cu 600 DM, masina a functionat fara probleme pana in 2009 cand a fost data la rabla :coolspeak:
Primul post TV :Soti pe frecventa lui TVR2, apoi Antena 1 Canal 57 - inca merge acelasi emitator in Bucuresti :coolspeak: , apoi 31 Canalul de Sport apoi ProTV - firmele de cablu erau Kappa si Astral, totusi nu era nici o catastrofa daca nu aveai cablu si te uitai pe antena.... Radio Contact apare in 91 in banda FMVest, apoi ProFM si 21 - imi aduc aminte de petrecerile din 91-93 doar cu aparatul de radio pus pe 96.1, nu aveam casete, cd-urile nu existau, oamenii erau mai uniti ca acum - ne socializam live si nu pe facebook. La moda erau Miuta, Diri-diri dar aparusera si jocurile pe PC : Dune, Wolfenstein, Golden Axe; am avut 286,386, 486DX2, 586 si amici mai bogati Pentium MMX, de la 386 daca aveai memorie (> 8 Mb) rula decent orice joc de atunci - schimbam poze si jocuri mergand cu HDD-ul de la unul la altul, internetul era format din BBS-uri, apoi a prins moda dial-up, totusi nu era suficient pentru transfer masiv de date, inca mai aveam nevoie sa ne vedem....
Tehnoologia actuala ne insingureaza, ne ofera posibilitatea de ainteractiona online si uitam sa reactionam normal, sper sa ne treaca asta si sa redevenim mai umani, asa cum eram acum 20 de ani !

yonut_a

yonut_a

Trala la la la

Tot din anii '90, '94 mai exact.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/lvJ62cqrYy4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate