Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

viata din anii '90-2000

* * * * - 9 votes
  • Please log in to reply
14672 replies to this topic

#13015
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006

View PostMembruAnonim, on 05 iulie 2022 - 11:43, said:

Am mai avut videorecorder schaider,sansui.Player cu inregistrare Sharp. TVcolor Sony,Beko,,Funai

Cum vine asta? Din cate stiu, video-urile erau de 2 tipuri: player (putea doar sa redea) si recorder (putea sa si inregistreze). Deci player cu inregistrare e defapt recorder :P

#13016
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Era o versiune care putea sa inregistreze de pe video pe video. Atat.
Recorder putea sa inregistreze de pe cablu tv,antena satelit, camera video, de la alt video prin mufe rca sau euroscart..

View Postpufonel, on 05 iulie 2022 - 22:03, said:

Cum vine asta? Din cate stiu, video-urile erau de 2 tipuri: player (putea doar sa redea) si recorder (putea sa si inregistreze). Deci player cu inregistrare e defapt recorder :P

Edited by MembruAnonim, 05 July 2022 - 22:10.


#13017
Adrian2oo2

Adrian2oo2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.02.2021
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dOFZHLhBtgU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Un tribut realizat de mine pentru cei de la CESAR (CENTRUL EXPERIMENTARI SI STUDII PENTRU AUTOTURISME) din Mioveni (fostul Colibasi). Imaginile fac parte dintr-un video de prezentare pe care il puteti gasi integral (in 3 parti), la Dl-ul Claudiu Nitu pe canal. Acestia lucrau pentru Dacia si ARO. Era un fel de subsidiara a Dacia Pitesti la inceput, apoi filiala de la Campulung Muscel s-a despartit de Dacia si a devenit SC.CESAR ARO.SA pe la sfarsitul anilor 90'. (din ce stiu eu). Filiala de la Campulung a fost cumparata in 2006 de Amrom Automotive 2006 care a dat faliment la scurt timp dupa achizitie, iar cea de la Dacia Pitesti s-a transformat in RTR (Renault Technologie Rumanie), insa cladirea veche inca mai exista si acum pe platforma Dacia intacta si cu toate prototipurile din anii 80-90' si aparatura veche. (un fel de capsula a timpului, as putea spune). Intre timp filiala de la Campulung este devalizata si in stare de paragina. (acoperisul e spart, iar tot ce a fost lasat acolo de la machete si desene de design sau tehnice, a devenit istorie (mucegai) ).

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mcNagrZ0ypU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Intreaga gama UTB din anul 1995. (filmarea a fost postata initial de un tip Mellvile Marriot, care a avut pe cineva de a lucrat la UTB. Din pacate a fost preluata de toti tipii insetati dupa like-uri, iar re-uploadurile nu mai sunt la calitatea originala. Insa eu am reusit sa salvez la timp filmarile si le-am urcat pe canalul meu de YouTube...Le am si in format mp4 pe contul meu de webarchive daca le vrea cineva)

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Msj68VabxtQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Prezentare Gama Dacia din anul 1985 (stiu ca nu e pentru topicu asta , dar masinile astea au supravietuit pana in anii 90'2000' (cele cu masca groasa prezentate in clip).
Acest clip exista si in arhiva TVR la calitate maxima...Insa eu am doar acest VHS RIP.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/P1PusOpfEtA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Prezentarea lui ARO Dragon, ultimul produs ARO, lansat in anul 2000'. Am restabilit coloana sonora originala, care a fost taiata din cauza copyright-ului de pe canalul uploader-ului original, Radu Calangiu.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/t-XRekcdOLA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
UTB in 1995, prezentarea oficiala a uzinei (cred ca vocea apartine lui Adrian Cioroianu (fost ministru de externe)

LDE 2100 (Sulzer/060-DA)
60-0544-1
si 60-1386-6 in dep. Sibiu 1995
https://i.imgur.com/KDtxOHc.jpg

50-001-3 in dep Brasov 1995
(li se zicea Didine la astea parca?)  
https://i.imgur.com/sJLffD3.jpg

Edited by Adrian2oo2, 06 July 2022 - 23:29.


#13018
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,712
  • Înscris: 14.10.2008
Judetul Arges este oricum judetul masinilor:

- Dacia Renault Mioveni Colibasi
- Aro (a fost) Campulung Musetel
- cel mai mare service Iatsa (se demoleaza pentru Lidl) la Bascov
- fabrica de cabluri auto cu clienti de la multe marci internationale

#13019
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Noi avem medicamente / spitale :)

#13020
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,712
  • Înscris: 14.10.2008
Aluminiu, cauciucuri, cabluri si fibra optica aici.

Tevi.

#13021
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Bine avem și ditamai combinatu' dar de 6 luni este pe pauză din cauza prețului la gaze.

#13022
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Apropo de tractuarele produse la BNrasov: citeam pe la sfasitul anilor '90 ca erau atat de "bune", incat reuseau sa se defecteze pe drum de la fabrica pana in Baragan :w00t:

Acum exista o fabrica de tractoare la Reghin (parca si la Craiova), dar nu stiu cum stau cu calitatea.

#13023
mrfe

mrfe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,211
  • Înscris: 12.01.2004
Fabrica de la Reghin . Sunt chiar OK. Au început cu asamblări de tractoare din Belarus după care au dezvoltat model propriu.

#13024
Adrian2oo2

Adrian2oo2

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 16.02.2021
Despre UTB nu adevarat, sau nu despre modelele mai noi. La mine in oras sunt 3 UTB 683 DT din 2006 care merg incontinuu de 16 ani fara nici cea mai mica problema. Cred ca modelul la care se face referire e 650-ul produs cam tot atata timp cat Dacia 1300,si care era cerut mai milt in tara si in Egipt. (Licenta pentru el a ajuns la Egipteni unde le fabrica si acum, model 2022. Pana acum cativa ani s-a fabricat la Baicoi, dar Egiptenii si-au luat catrafusele).

#13025
Neaceasca85

Neaceasca85

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,712
  • Înscris: 14.10.2008
Universal 650. A avut tata intre 1997 si 2002, la Spineni, o tarla si tractor plus tractorist. Ba era seceta, ba ploua prea mult, niciodata cum trebuie, maica-mea ii reprosa ca singura afacere pe care a facut-o era afacerea tractorul si atunci in 2002 a renuntat si a infiintat cele 2 firme, una din ele magazinul, cu care a inceput activitatea in 2003.

In garaj la tara erau butoaie de tabla pline cu motorina. Iarna in soba bunica aprindea cu cocean muiat in motorina, nu mai aprindea cu lampant ca nu se mai gasea (haha, lampantul cam este kerosenul de la avioane, hihi, chiar miroseau asa motoarele uneori).

Mirosurile de benzina, GPL la taranoaia la aragaz si motorina au facut parte din copilarie. Bineinteles si lampantul cu care chiar eram clatiti uneori pe cap la baie, la oras limpezirea se facea cu otet, bleah.

Am reascultat aseara 2 melodii, de fapt 3 melodii de nostalgie:

- Alice Deejay-Better of Alone, toamna 1999, inca eram la bloc, remarcasem pe vremuri decolteul tipei din clip dar nu stiam ca povestea e atat de trista, un tanar il lasa masina in desert, apoi apa, apoi ceasul si moare acolo ingropat in nisip
- Alice Deejay-Will I Ever Fall in Love, vara 2000, deja la casa, poate iulie, canicula si seceta mare, dar tot mai erau furtuni, evident era o intrebare pe care mi-o puneam si eu atunci, yes, i fell in love, dar always cu cine nu trebuia Posted Image
- Lee Ann 2 Times, toamna 1999 inca la bloc, tipa aia a mai avut piesa Voices care semana leit, pe aia in 2007 am ascultat-o ultima oara

Imi mai aduc aminte melodii din vara 2000 difuzate de Pro FM dar nu stiu cum se numesc.

#13026
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Petrolul lampant era folosit ca insecticid, daca aveai paduchi. Am patit si eu il clasa I, ca aveam colege de la casa de copii.

#13027
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
il gasesti acum ptr aprins carbuni in hornbach sau la benzinarii sau in piete.

Petrolul lampant era folosit la spalat piese de motor si cutii de viteze cand se reparau

#13028
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,802
  • Înscris: 15.08.2014
Vineri am ascultat o caseta de Michel Sardou, apparent din 1965, la un casetofon JVC nu stiu cum. Intradevar o senzatie aparte. Cine vrea sa l vada, il gaseste in linkul din semnatura.

#13029
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Imi place La maladie d'amour. E foarte tare tipul.

#13030
onisifor12

onisifor12

    Junior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,389
  • Înscris: 27.08.2013
@Adrian2oo2 Foarte inspirați să pună Kraftwerk în al doilea clip, cel cu tractoare. Coincidență sau nu, mi se pare comic clipul.

#13031
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,501
  • Înscris: 13.06.2004
Nu mai sunt produse tractoare tip U.T.B. în Prahova?   Posted Image Tractoarele erau ceva licență "F.I.A.T." (b.t.w., acum ceva ani am văzut un tractor "F.I.A.T." din anii '60-'70 la țară, în Prahova, deși pe acolo nu-s terenuri mari), deci prost concepute nu erau. Însă cazul celor produse de U.T.B., calitatea lăsa de dorit, ca și în cazul altor produse Românești. Tractoare produse la U.T.B., cred că am mai văzut și în București. I-am dat și cuiva de pe forum (chiar mai tânăr decât mine) o carte prin 2014?, că avea un tractor din ăsta. Nu-s cele mai bune, dar sunt ușor de reparat.

Ah, și "ARO" avea probleme cu calitatea. Văzut la un Salonul Auto unul, vai de mine, de calitate slabă. În rest, păcat de marcă, că la mers pe coclauri erau bune. Ar fi fost utile prin unele zone, dar adios marca.   Posted Image   Bine că au scăpat "Dacia" și "Daewoo/Ford" totuși, că era nasol fără industrie auto. Și la feroviare mai producem ceva, dar prea puțin. Revenind la auto, centrul de cercetări "Dacia" e acum la Titu. Am avut un unchi care a lucrat la Gara Titu.

Petrolul lampant era folosit contra păduchilor. Nu mai vreau așa de tratament și era o aberație, oricum. Și podelele se dădeau cu produse petroliere (prin tipografii asta mai prevenea praful toxic să se ridice). Trăiască electricitatea!
În București, la vechile benzinării, pe lângă benzină (și uneori motorină) se mai vindea în anii '90 petrol lampant?   Posted Image   Repet, unele benzinării erau pe unde nu-ți vine a crede acuma că sunt. Printre cele mai vechi rămase în uz până destul de târziu au fost cea de lângă mine (Șos. Mihai Bravu cu Bd. Ferdinand I) și cea de pe Arh. Ion Mincu. Mai funcționează cea de la Mihai Vodă și cea de la Mihai Eminescu (cu Tunari), dar astea sunt mai mari și le-au lăsat; Băneasa I (II mai există) e și ea veche, dar asta e și mai mare.

Adrian2oo2, se pare că asta da, e o fostă Didină. Convertită în electrică.

[ https://i.imgur.com/sJLffD3.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Pe mine mă doare să văd ce a ajuns calea ferată, una dintre puținele lucruri care încă mai mergea cât de cât acceptabil în anii '90. Pe rutele principale erau de obicei cât de cât îngrijite trenurile, pe când acuma, vai de mine. Filmare din 1993: https://www.flickr.c...ar/51092684794/
O filmare în care vedem unele chestii    :bigwhitegrin:   https://www.flickr.c...in/photostream/
Ah, nu mai există nici o locomotivă cu aburi pentru ecartament normal (1.435 m.m.) autorizată I.S.C.I.R. ... deci adios trenurile charter din anii '90-'000.   :disgust:  
Cel care a făcut și filmările a realizat și niște poze: https://www.flickr.c...299004744/page1
Mă fac nostalgic puțin după vacanțele din Prahova (că la munte e mai frumos).

Cât despre videoplayer cu înregistrare versus videorecorder, diferența ar fi că playerul cu înregistrare are doar sursă pentru intrare semnal, pe când ceea ce se numește videorecorder are și tuner.
Videocasetofoanele (casetoscoapele) aveau nevoie de casete. O reclamă veche ce se găsește pe un calcan... probabil era doar la casete audio, dar cele 2 mărci produceau și casete video (ca f.d. "RAKS" folosea bandă "B.A.S.F."): https://www.google.r...!7i13312!8i6656
Când era nebunie cu casetele, încă mai circulau tramvaiele dinspre Gara de Nord spre acel magazin.
Pe partea ailaltă a Căii Griviței (cea cu numere impare) parcă mai era un magazin cu reclame la mărci de casete, dar nu mai dau de el... când am să trec fizic pe acolo, mă voi uita.

Ieri m-am uitat pe ceva reviste "Liceenii". Numere din 1998, că alea erau mai la îndemână. Nu mi s-a mai părut cine știe ce revista, adică la mintea de acuma probabil nu aș mai fi dat bani pe ea sau aș fi dat doar ocazional. Mai ales că băgau și știri nașpa, dar și prostii. Însă la vremea ei mi se părea cool.
Însă se mai "strecurau" și chestii mișto în revistă, precum publicat de poezii (unele reușite). Mai erau și cele funny, precum "High school paparazzi" (uneori colerată cu "Perlele profesorilor" - ulterior doar asta rămas, probabil din motive financiare și/sau editoriale - în 1999 echipa s-a desfăcut în 2). Am găsit și poze de vacanță - trimiteai poze și erau publicate - nu știu dacă toate sau selectiv.
Găsit concurs în care dacă adunai capace de "Pepsi" puteai lua diverse lucruri. Pentru aparat foto cred că ieșeai mai ieftin dacă îl luai din magazin decât dacă adunai capace... sau poate se duceau unii să adune capacele de la sticle aruncate (a făcut la Povești cu Jimmy ceva de genul, dar cu pachete de țigări și erau mai puține). Sau poate puneai mână de la mână și luai ceva pentru gașcă. Oricum, destul de scump "Pepsi" pentru mulți pe atunci din câte am auzit.

Asta cu licenii + că m-am uitat aseară la ceva despre supersonicul "Tupolev" Tu-144, m-a făcut să mă gândesc ce visuri avea omenirea pe vremuri. Noi speram să o ducem mai bine, alții visau la tehnologii uau (internetul e ceva uau, dar dispozitivele inteligente, banal; poate mediile vechi de stocare erau ceva uau), la explorarea spațiului... azi ce mai visăm. Nici măcar la cultură generală nu mai visăm.

#13032
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,179
  • Înscris: 08.01.2021
Am mers cu un tren turistic cu locomotivă cu abur românească pe linie normala în Belgia, prin Ardeni. A fost data ca despăgubire de război. Indicatoarele din "cockpit" erau in românește și acum.

Edited by KiloW, 11 July 2022 - 11:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

7 user(s) are reading this topic

3 members, 4 guests, 0 anonymous users

djl, baribalu, MikeSpike

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate